DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 86 z 94
  • 1
  • 84
  • 85
  • 86
  • 87
  • 88
  • 94
 #1124577  autor: Athantor
 20 lis 2021, 20:48
A co raz to lepsza jakość się głównie bierze z różnych pasm przenoszenia częstotliwości dźwięku: do 4 kHz, 8 kHz, 16kHz, 20 kHz i dostępnymi częstotliwości jego próbkowania 8 kHz, 16 kHz, 32 kHz, 48 kHz (NB→WB →SWB → FB)

Podsumowanie.

W niektórych źródłach WB przenosi do 14kHz, wtedy faktycznie, różnica dwóch kiloherców może być trudna do wychwycenia. Jednakże kluczowym jest, by było EVS, bo dzięki swojemu zaawansowaniu, przy jednakowych przepływnościach bije AMR na głowę.

:-)
 #1124604  autor: Mixiorek
 21 lis 2021, 16:35
Jedna kwestia odnośnie ostatnich dobrych zmian w RK Orange. Ktoś już może w praktyce zaobserwował czy i jak wygląda HO głosowy z Play (brak zasięgu własnego) do innej sieci?
Czy następuję do Orange i zostaje utrzymane połączenie głosowe w VoLTE?
Czy zbyt dużo wymagam i jest to zbyt wyrafinowane?

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1124609  autor: Athantor
 21 lis 2021, 17:08
U mnie wczoraj:
Start połączenia na słabym LTE800 zasięgu własnego, już w trakcie „sygnału dzwonienia” zrzut do równie słabego U900, a już po paręnastu sekundach rozmowy zrzut do 2G Orange razem ze spadkiem do AMR-NB (dość drastyczna dla ucha zmiana).
Dopiero po rozłączeniu, po parunastu sekundach skok do LTE800 Orange z VoLTE.

Czyli klasyka, nic się nie zmieniło.

Z tego co zauważyłem poruszając się po mojej Polsce B z zasięgiem B, przy połączeniach, dość dużą wagę Play kładzie na kanał zwrotny z terminala do sieci: możesz mieć słabe LTE na którym jednak net śmiga kilka Mb/s, to i tak cię zrzuci na niższą technologię, parę sekund po rozpoczęciu połączenia, czasem nawet z pominięciem niższej częstotliwości LTE (jak zaczęto z B3, to przeskoczy od razu do U900 pomijając B20).

:-)
 #1124611  autor: Athantor
 21 lis 2021, 18:07
Tego nie zweryfikowałem, ale wydaje mi się że tak. Miał kreski zasięgu w przeciwieństwie do Play. :roll: Okolice Załuki - Radunin. Jak widać na podglądzie terenu, stacja w Sofipolu jest za wzniesieniem, a kolejna stacja N! w Waliłach, do której trafiłem jest na wzniesieniu świecąc na dolinę Supraśli.

Mi HO do roamingu, zazwyczaj działa właśnie ten sposób, że zrzuca do 2G T-M albo O. Nie pamiętam by mi zrzucało do 3G.

:-)
 #1124612  autor: Mixiorek
 21 lis 2021, 19:41
Zarówno O jak i T-M mają HDV w 2G także w czym jest problem? No i czemu 2G a nie 3G. Rozumiem, że w praktyce HO do VoLTE w RK jest nierealny bo najpierw w Play ląduje się zwykle w 3G lub 2G (?).

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1124613  autor: Athantor
 21 lis 2021, 21:35
HDVoice nie działa w RK P4 w technologiach CS.

A jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomo o co chodzi. ;-)
Pewnie problemem jest stosunek nakładu pracy a zyskami z niej. Play ma wprowadzone tylko 2G T-M/O jako sąsiadów do HO ze swoich stacji i im styknie. Jak niespodziewanie braknie własnego zasięgu, to przynajmniej nie zerwie rozmowy, a jak ktoś już rozpoczyna rozmowę w roamingu, to teoretycznie ma VoLTE/3G.
Może nie najlepiej, ale jakotako.

:-)
 #1124614  autor: kozien70
 21 lis 2021, 21:47
Athantor pisze:
21 lis 2021, 21:35
HDVoice nie działa w RK P4 w technologiach CS.
Bajki Panie kolego opowiadacie. Przeczytaj mój wpis parę stron wcześniej. Od paru tygodni działa HD Voice w RK Orange we wszystkich technologiach (2G/3G/VoLTE). Testowałem w Warszawie i Krakowie. Może w Twoim rejonie z jakiejś przyczyny nie działa HD w Orange 2G. A może przy handoverze w trakcie rozmowy z macierzystego Play do RK Orange nie działa HD Voice - tego nie wiem, jeszcze nie sprawdzałem. Ale na pewno HD działa we wszystkich technologiach w RK gdy ustawi się w telefonie pomarańczową sieć zamiast macierzystej.

Oczywiście zakładam, że Twój telefon obsługuje HD w 2G...
Mixiorek pisze:
20 lis 2021, 19:04
kozien70 pisze:
17 lis 2021, 13:37
Moja karta Play dostała wreszcie VoLTE w roamingu Orange.
To przychodzi znienacka, jakoś z automatu?
Jakoś losowo chyba, partiami. Na jednej karcie pojawiło mi się w zeszłym tygodniu, na drugiej nie ma do tej pory.
 #1124616  autor: Athantor
 21 lis 2021, 22:20
kozien70 pisze:
21 lis 2021, 21:47
Athantor pisze:
21 lis 2021, 21:35
HDVoice nie działa w RK P4 w technologiach CS.
Bajki Panie kolego opowiadacie. Przeczytaj mój wpis parę stron wcześniej. Od paru tygodni działa HD Voice w RK Orange we wszystkich technologiach (2G/3G/VoLTE). Testowałem w Warszawie i Krakowie. Może w Twoim rejonie z jakiejś przyczyny nie działa HD w Orange 2G. A może przy handoverze w trakcie rozmowy z macierzystego Play do RK Orange nie działa HD Voice - tego nie wiem, jeszcze nie sprawdzałem. Ale na pewno HD działa we wszystkich technologiach w RK gdy ustawi się w telefonie pomarańczową sieć zamiast macierzystej.

Oczywiście zakładam, że Twój telefon obsługuje HD w 2G...
Masz rację, nawet nie zauważyłem! :shock:
Obrazek

Naprawdę alleluja, szczególnie że nie działa HDV w macierzystym 2G.

Obrazek

To wygląda, że zapomnieli dokonfigurować w HO, albo zrzuciło mnie do T-M, tylko telefon albo NM źle odczytał

Obrazek

:-)
 #1124677  autor: bed
 23 lis 2021, 20:42
Orange nie, ale skoro korzystasz z roamingu to raczej powinno zachowywać się jak sieć macierzysta czyli VoLTE powinno być.

B7+ B1 + B3 + B20 Orange (QAM256 MIMO 2x2):
https://www.speedtest.net/result/a/6024915549.png
 #1124679  autor: p2225
 23 lis 2021, 20:42
Dodo84 pisze:
16 lis 2021, 07:46
Chyba w radiu ZET w końcu zainwestowali w HD Voice. Przed chwilą wkręt Nosela ewidentnie w lepszej jakości.
Jest na nagraniach od wtorku 16.11. Tutaj przykład gdzie jest i HD Voice, i AMR-NB na koniec z drugim rozmówcą:
https://player.radiozet.pl/Podcasty/Nos ... owac-drzwi
A tu już wybitnie słaba jakość drugiego rozmówcy:
https://player.radiozet.pl/Podcasty/Nos ... yc-otwarte

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #1124682  autor: ketton
 23 lis 2021, 22:06
Przeniosłem ostatnio nr do T-Mobile i zauważyłem, że czasami nie mam HD Voice podczas połączeń z Plusem, obojętnie kto wtedy dzwoni. A nawet jeśli rozmowa jest po kodeku AMR-WB, to jakość rozmowy w porównaniu do Play i Orange jest na pewno słabsza po tym kodeku. Mam mało znajomych w Plusie, toteż nie mam jak tego dogłębniej sprawdzić i dlatego mam pytanie do użytkowników TM. Czy u Was też HD Voice działa wybiórczo podczas połączeń do Plusa? I jak wtedy ma się sprawa z jakością połączeń? Jestem ciekaw jak to wygląda, czy być może tylko u mnie coś jest nie tak? :(
 #1124687  autor: Kryniczanin
 24 lis 2021, 06:56
Naprawdę alleluja, szczególnie że nie działa HDV w macierzystym 2G.
W części sieci HD Voice w 2G działa jak choćby na południowym sektorze Jaworzyny krynickiej gdzie nie ma GSM 900 a jest DCS 1800, ale to tylko ciekawostka :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 #1124690  autor: Dodo84
 24 lis 2021, 07:58
ketton pisze:
23 lis 2021, 22:06
... dlatego mam pytanie do użytkowników TM. Czy u Was też HD Voice działa wybiórczo podczas połączeń do Plusa? I jak wtedy ma się sprawa z jakością połączeń? Jestem ciekaw jak to wygląda, czy być może tylko u mnie coś jest nie tak? :(
Kiedyś brak HD Voice w połączeniach z Plusem był naprawdę uciążliwy. U mnie zanim pojawiło się VoLTE to jak wiedziałem, że chcę zadzwonić do użytkownika Plusa to przełączałem telefon w tryb 2G i wtedy miałem połączenia wychodzące i przychodzące w HD Voice. Po wybraniu 3G miałem tylko przychodzące w HD Voice natomiast jak pojawiło się VoLTE w ofertach pre-paid to w większości połączeń jest HD Voice, ale zdarzają się przypadki, że pomimo tego, iż wcześniej z tym samym rozmówcą miałem wcześniej HD Voice to raz na kilka połączeń jest ewidentne AMR-NB

https://www.speedtest.net/result/a/9816264223.png
 #1124694  autor: Mixiorek
 24 lis 2021, 11:00
Co jakiś czas mam połączenia do Plusa w następującej relacji:
TMobile, iPhone 12 Pro -> Plus, iPhone 6S

Na "moje ucho" to nie jest HDV ale nie mam jak tego zweryfikować ze względu na terminale j.w.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1124721  autor: ketton
 24 lis 2021, 20:39
Dzisiaj miałem cztery połączenia T-Mobile -Plus, z czterema różnymi numerami i tylko jedno z nich było w HDV. Wcześniej jak miałem nr w Playu, HD było zawsze z tymi numerami. Wszystkie dzisiejsze rozmowy były po VoLTE. Na H+ ani 2G testu nie robiłem. Wyraźnie jednak widać, że na moim numerze TM za bardzo się nie lubi z Plusem w kwestii kodeka AMR-WB. :? Na wakacjach miałem kilka dni kartę TM i wtedy również była ta sama sytuacja. Więc z moich obserwacji wynika, że problem występuje już jakiś czas. Spróbuję jeszcze w miarę możliwości sprawdzić to na wyłączonym VoLTE. Nawet jeśli pojawi się wtedy HD za każdym razem, to i tak słabo, bo jednak mam też dużo połączeń w EVS i wolałbym, żeby wszystkie połączenia były w HDV po LTE.
 #1124737  autor: kozien70
 25 lis 2021, 10:50
Podobną sytuację mam w relacji T-mobile-> Orange gdy telefon T-mobile jest w 3G a Orange w VoLTE. Jakość w 9/10 połączeń jest wąskopasmowa, mimo że telefon pokazuje kodek WB-AMR. Jest tak od początku uruchomienia HD w połączeniach międzyoperatorskich. Gdy telefon T-mobile jest w VoLTE lub 2G to jakość jest HD bez zarzutu.

Widzę, że wspólnym mianownikiem tych problemów jest T-mobile. Najwyraźniej coś jest skopane po ich stronie.
 #1124836  autor: ketton
 27 lis 2021, 07:59
kozien70 pisze:
25 lis 2021, 10:50
Widzę, że wspólnym mianownikiem tych problemów jest T-mobile. Najwyraźniej coś jest skopane po ich stronie.
Skoro mając Playa było wszystko ok, to można przypuszczać, że faktycznie coś tutaj T-Mobile popsuło. Szkoda, że u mnie ta sytuacja trwa już kilka miesięcy...
 #1124873  autor: Mixiorek
 27 lis 2021, 16:14
Moje dzisiejsze testy.
Setup no.1 -> TMobile, Galaxy S20, taryfa korpo -> Plus, iPhone 6S, dostępne wszystkie pasma. Naturalnie brak VoLTE także połączenie szły do plusowego 3G
VoLTE TM -> 3G Plus, AMR_NB!!!:
Obrazek
3G TM -> 3G Plus, AMR_WB:
Obrazek
2G TM -> 3GPlus , AMR_WB:
Obrazek

Setup no.2 -> TMobile, Galaxy S20, taryfa korpo -> Plus, Galaxy S8, VoLTE
Dokładnie takie same wyniki jak powyżej czyli:
VoLTE TM -> VoLTE Plus, AMR_NB!!!
3G TM -> VoLTE Plus, AMR_WB
2G TM -> VoLTE Plus , AMR_WB

Niestety ale wygląda na skopaną relację TMobile, VoLTE -> Plus :-(
Ta różnica jest słyszalna i jestem wkurzony na siebie, że nie zrobiłem tych testów wcześniej. Za rzadko rozmawiam z tą osobą w Plusie. Zmieniałem też połączenia na FaceTime audio bo faktycznie wkurzała mnie ta słaba jakość połączeń głosowych.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
  • Strona 86 z 94
  • 1
  • 84
  • 85
  • 86
  • 87
  • 88
  • 94
  • 1
  • 84
  • 85
  • 86
  • 87
  • 88
  • 94