DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 88 z 94
  • 1
  • 86
  • 87
  • 88
  • 89
  • 90
  • 94
 #1126931  autor: matias55
 17 sty 2022, 02:55
Cześć,

Podłączę się pod temat

Jestem użytkownikiem sieci T-mobile, która wiodła prym w HD Voice jako pierwsze sieć, jeszcze to była Era.

Pamiętam jak HD Voice działał z każdą siecią z wyjątkiem Orange, gdzie i po pewnym czasie również i tam można było gadać w HD Voice. Niestety od kilku miesięcy mam dziwne problemy z tą usługą pomiędzy sieciami w relacji T-Mobile->Play. Nie działa HD Voice za każdym razem. Czasami muszę dzwonić po kilka razy i może zaskoczy. Niezależnie, czy telefony są w 3G, czy Volte, czy inne jest tak samo.

Operator T-mobile twierdzi, że nie widzą usterek, sam brak AMR-WB wynika z aktualnego obciążenia sieci i pojemności sieci. Wszystko fajnie i Ja to rozumiem, ale ciekawe, że kierunek Play->T-Mobile zestawia HD Voice zawsze! W związku z powyższym twierdzenie, ze sieć jest zapchana albo mało wydajna można sobie włożyć między bajki.

Wygląda jakby T-Mobile (sieć słynąca z najlepszej jakości) szczędziła na transmisji?

Dziwna sprawa, że dzieje się tak tylko z siecią Play. Orange, Plus nie było problemów do tej pory. Chociaż mam niewiele połączeń do Plus, więc może tu ciężko ocenić.

Czy u was występuje podobna sytuacja?
 #1126934  autor: Dodo84
 17 sty 2022, 08:33
@Matias55 Mam m.in podobny problem do ciebie tylko, że z Plusem. Od momentu jak T-Mobile miał problem z VoLTE to u mnie się posypały połączenia z plusem i orange. Plus, Orange--> T-Mobile HD Voice (AMR- WB 12,65) a w druga stronę mam cały czas ( nie ważne czy w 3g czy VoLTE) AMR-NB 12,20. Do Playa mam cały czas HD Voice a jeśli u rozmówcy telefon pozwala to również EVS.
U mnie dodatkowy problem pojawia się jak rozmowa spadnie z VoLTE do 3G to według smartphona rozmowa nadal jest prowadzona ( wyświetla się czas rozmowy który idzie dalej) a w słuchawce głucho. T- Mobile w reklamacjach przeprasza za zaistniały problem i potwierdza, że cały czas pracują by to rozwiązać.

https://www.speedtest.net/result/a/9816264223.png
 #1126945  autor: matias55
 17 sty 2022, 13:42
Robiłem nawet dwa zgłoszenia i na każdym nie widzieli problemu. Ciekaw jestem, czy Play ma też takie losowe problemy z operatorami, to może rozważę przejście tam.

T-mobile nie jest to kwestia lokalizacji, bo sprawdzałem na różne sposoby i w różnych miejscach. Dodam, że podobna sytuacja ma miejsce z innym numerem T-Mobile.
T-Mobile --> Play (często brak HD Voice).
Play --> T-Mobile (HD Voice za każdym razem).
 #1127183  autor: Mixiorek
 22 sty 2022, 19:19
Jaki masz smartfon? Tylko proszę niech to nie będzie Xiaomi.

Przetestowałem przed chwilą połączenie głosowe, następujące relacje i telefony:
TMobile, taryfa korpo, Samsung Galaxy S20 -> Play, na kartę odNOWA, Huawei P30 Pro. Rozmowa EVS (EVS_SWB 32, 24.4)
Play, Huawei P30 Pro -> TMobile Samsung Galaxy S20. Rozmowa EVS (EVS_SWB 32, 24.4)

Lokalizacja: Wawa.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1127209  autor: Mixiorek
 23 sty 2022, 12:06
Ostatnia Nokia jaką kojarzę to 6310i, ta sprzed 20 lat :D

TMobile na swojej oficjalnej liście wspieranych modeli VoLTE ma m.in.:
NOKIA 8.3 5G
NOKIA 8110 4G (TYLKO VOLTE)
NOKIA 9
NOKIA G10

Z nimi w teorii nie powinno być problemów. Jak rozumiem model 8 to żaden z powyższych?

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1127281  autor: matias55
 25 sty 2022, 03:05
Nokia 8 jest modelem, który został wydany przez HMD global (wykupili prawa do używania marki na telefonach) pod nazwą Nokia.
Model nigdy nie miał problemów z HD-Voice w 2G/3G z jakąkolwiek siecią. Od jakoś roku dziwnie praktycznie stale nie mogę złapać HD-Voice w kierunku do Play, niezależnie czy mój odbiorca ma 2G/3G/VoLTE. Testowałem nawet będąc na drugim końcu Polski.

Operator tłumaczył to obciążeniami nadajników itp. (Dziwne, że tylko do sieci Play) Kolejna dziwna sytuacja, że osoba oddzwania do mnie z sieci Play i ten AMR-WB po prostu zawsze jest. Nie mam jak sprawdzić kodeka w trakcie rozmowy, ale jest to słyszalne i nie da się tego pomylić. Obciążenie sieci wykluczam zdecydowanie, bo zwykle obciążona sieć nie zestawiała AMR-WB w obie strony.

Zmieniałem na inny aparat zgodny z AMR-WB oraz inny numer T-Mobile i sytuacja jest identyczna. 3 zgłoszenie do macierzystej sieci nic nie dały. Play zgłoszenia nie zrobi, bo po pierwsze nie mam u nich numeru, a po drugie co mają zgłaszać, jeśli po ich stronie HD-Voice się zestawia? :D

Nie jestem pewien, czy zmiana telefonu na taki z VoLTE dla jednej relacji T-Mobile->Play (dla AMR-WB) ma jakkolwiek sens.

Tak swoją drogą czym sprawdzić kodek na telefonie bez roota?
 #1127287  autor: Remington
 25 sty 2022, 11:12
matias55 pisze:
25 sty 2022, 03:05
Nokia 8 jest modelem, który został wydany przez HMD global (wykupili prawa do używania marki na telefonach) pod nazwą Nokia.

Przy czym to nie jest firma-krzak, jak np. ktoś znikąd kupujący brand Ursus. Ta firma jest z Nokią bardzo silnie związana począwszy od założycieli i know-how, przez adres, po finansowanie. Dlatego technologicznie można je traktować na równi z prawdziwą Nokią.
 #1127309  autor: matias55
 25 sty 2022, 17:02
Dokładnie. Jakość wykonania tej ósemki jest bardzo dobra. Pomimo przegadania na nim ponad 1200h wszystko gra i buczy. Nie wiem co się tylko ostatnio dzieje z tym AMR-WB w kontekście HD-Voice. Sądzę, że to temat nie do rozwiązania. T-Mobile musi podjąć temat zdecydowanie.

Jeżeli ktoś będzie jeszcze w stanie sprawdzić połączenie T-Mobile->Play na 3G/2G, czy macie podobnie będę wdzięczny. Cała moja rodzina twierdzi, że nie ma różnicy, czy jest AMR-WB, czy nie :D
 #1127602  autor: ketton
 31 sty 2022, 22:32
U mnie coś nie do końca działa EVS pomiędzy T-M a Orange. Każde połączenie w relacji T-M (Iphone 12)-->Orange (Galaxy S9) zamiast kodeka EVS SWB, w menu serwisowym S9 wyświetla się kodek EVS WB. Na słuch to też raczej nie jest „prawdziwe“ EVS. W drugą stronę jeszcze nie sprawdzałem.
  • Strona 88 z 94
  • 1
  • 86
  • 87
  • 88
  • 89
  • 90
  • 94
  • 1
  • 86
  • 87
  • 88
  • 89
  • 90
  • 94