DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

 #831351  autor: BUCiu
 26 paź 2015, 14:47
To łączność dla PKP (GSM-R). Nawet po ułożeniu sektorów widać.
 #831354  autor: cedrus
 26 paź 2015, 14:58
Zgadzałoby się, lokalizacja przy linii kolejowej w kierunku Poznania.
 #831355  autor: Spacedust
 26 paź 2015, 15:02
cedrus pisze:Zgadzałoby się, lokalizacja przy linii kolejowej w kierunku Poznania.
Ciekawy jest fakt, że są podwójne sektory w tym samym kierunku. W Antoninku na wylocie Poznania stoi taki maszt i ma 3 sektory każdy w innym kierunku.
 #831426  autor: cedrus
 26 paź 2015, 20:32
Natomiast tutaj jest tylko linia wschód - zachód.
 #1096794  autor: radar77
 07 cze 2020, 08:30
hdfunpack pisze:
15 kwie 2015, 23:38
Byłem tam kiedyś. Też mnie zaciekawiły te anteny (tylko 2). Na podstawie siły sygnału wywnioskowałem, że to Plus. Z tego co pamiętam jest to stacja 2G only.

Swoją drogą orange i t-mobile tam leży z zasięgiem - jest szczątkowy 2G z masztu w Ustrzykach, gdzie Plus ma 3G.

Ps. Byłem tam 2 lata temu, ale już wtedy na mapce t-mobile było, że obszar "zmodernizowany", więc pewnie sie nic nie zmieniło.
W 2019r nadal to była stacja 2G Plusa. Nic się nie zmieniło.

--
pozdrawiam
radar77
 #1103282  autor: Martino
 17 wrz 2020, 23:56
No nie powiedziałbym, że rozwikłana ;) Owy wzmacniacz, który tam wisi od lat rzeczywiście na 99 % należy do Polkomtela, natomiast pozwolenie dla T-Mobile w tamtej lokalizacji pojawiło się zaledwie kilka miesięcy temu. Wniosek z tego, że po prostu NetWorkS! postanowił przypadkowo bądź celowo wybrać tę samą lokalizację (Wołosate 6D) na swojego BTSa co Plus na swój repeater ...
Jeśli owa stacja N! tam rzeczywiście powstanie, to będzie to pierwsza stacja bazowa w tamtej miejscowości. Jak nieoficjalnie udało mi się dowiedzieć na budynku powstają już kotwy pod kilkumetrowy maszt.
Z informacji jakie otrzymałem od konsultanta z tech desku T-Mobile dowiedziałem się, że rzeczywiście w ciągu niecałego roku planują tam włączyć swoją stację. Niestety konsultant jak można było przewidzieć nie wiedział za wiele, nie ma w systemie konkretnej daty uruchomienia, nie wie czy poleci z niego również Orange albo ile będzie sektorów. Jedyne co był w stanie wygrzebać to że planowane jest GSM/UMTS 900 i UMTS 2100 oraz LTE 2100+1800 (2CA).
Jakby ktoś był blisko to najlepiej niech sam sprawdzi i wrzuci ładne foteczki :D
 #1111484  autor: ghostowl
 11 lut 2021, 10:26
Pytanie, jak daleko od Wołosatego w kierunku granicy z Ukrainą jest sygnał. Teraz byłem na miejscu ale pogoda nie pozwoliła pójść w kierunku przełęczy Bukowskiej i Rozsypańca. Ciekawe czy tam jest sygnał. Wątpię. Ale sam fakt że T w takich miejscach odpala stacje jest na plus. Nie chodzi o sam internet a o bezpieczeństwo i możliwość odbycia rozmowy w sieci polskiej a nie ukraińskiej.
 #1117119  autor: Moonoon
 31 maja 2021, 23:27
Lepsze to niż nic ale antena dookólna i łącze satelitarne to lekka lipa w mojej opini... :roll:
Rok 2021 a 4 operatorów nie może postawić wspólnej normalnej stacji ze wspólną infrastrukturą :wink:

Play "ala" 5G
https://www.speedtest.net/result/a/8325716393
 #1117177  autor: Martino
 02 cze 2021, 00:32
Patrzysz z perspektywy użytkownika, spójrz na sprawę jako inwestor i operator, który stoi przed obliczem wydania olbrzymiego hajsu albo rozwiązania sprawy o wiele taniej i zadowolenia klientów ;)
Wołosate to wioska w sercu Bieszczad z dosłownie kilkoma domami, oddalona o przeszło 5 km od najbliższej miejscowości o nazwie Ustrzyki Górne gdzie zlokalizowany jest węzeł światłowodowy. W Wołosatem nigdy nie było jakiegokolwiek kablowego czy komórkowego łącza internetowego. Linia telefoniczna, która jest do tej wioski doprowadzona napowietrznie z Ustrzyk Górnych nigdy nie oferowała niczego więcej niż tylko dostępu do tradycyjnej telefonii stacjonarnej analogowej PSTN/POTS.
Wkopywanie światłowodu dla kilku domostw na tak długim odcinku kompletnie mija się z opłacalnością. Taka inwestycja nie zwróciła by się nawet przez wiele lat i jest zwyczajnie z racjonalnego ponktu widzenia kompletnie bez sensu. Tym bardziej, że ludzie którzy tam mieszkają celowo wybrali takie lokalizacje i mają świadomość braku dostępu do sieci, co jest tylko zaletą tej wioski. Natomiast ci którzy nade wszystko potrzebują dostępu do sieci posiadają łącza satelitarne "Tooway" - przyglądając się domom zauważyłem na kilku z nich takie anteny do internetu satelitarnego z charakterystycznym długim konwerterem.
Z tego samego założenia wyszli.w T-MOBILE. Sam fakt, że zdecydowali się na stację w tak trudnych warunkach technicznych zasługuje na wielkie uznanie. Inwestycja nie jest przypadkowa. Przez Wołosate rocznie przewija się kilkadziesiąt tysięcy, a może i więcej turystów,. którym wypadałoby zapewnić sieć choćby ze względów bezpieczeństwa. Łącze satelitarne nie daje jakiś super parametrów technicznych, ale najważniejsze że łączy ze światem i daje możliwość pracy takiej stacji bazowej z nawet przyzwoitymi przepustowościami, pozwalającymi na uruchomienie LTE. Antena dookolna to też celowy zabieg, jeśli zastosowano by anteny kierunkowe sektorowe, wówczas stacja potrzebowała by lepszego dosyłu, bo pokrywałby większy obszar, a innej możliwości jak link satelitarny tam nie ma. Tak więc nic nie jest tu przypadkowe, stacja analizując warunki została nawet dobrze zaprojektowana.
Jedyne czego ja się mogę przyczepić to fakt, że powinna być dodatkowo jedna antena kierunkowa sektorowa 2/3G 900 skierowana na Tarnicę i szlak do niej (dla bezpieczeństwa, możliwości zadziwienia czy wysłania SMS/powiadomienia aplikacji GOPR) a druga sprawa to poprawienie uploadu, bo link satelitarny ma większe możliwości, tylko trzeba to dobrze skonfigurować. No i w zasadzie tyle.
Aha i jeszcze jedno,
W zasadzie T-MOBILE stawiając tego typu stacje w górach zagrywa też marketingowo jako pierwszy operator dający dostęp do usług sieciowych w nawet tak egzotycznych miejscach i właśnie choćby dla tej reklamy i prestiżu opłaca im się płacić trochę więcej za utrzymanie takiej stacji satelitarnej, bo zauważają to klienci i polecają. Dodajmy że przecież dzięki temu BTSowi zasięg LTE mają też klienci Play w ramach roamingu krajowego.
Ostatnio zmieniony 04 cze 2021, 07:14 przez f0ku5, łącznie zmieniany 1 raz. Powód: nie cytuj całego posta jeśli odpowiadasz tuż pod nim
 #1117185  autor: kozien70
 02 cze 2021, 07:30
Klienci RK Play nie mają dostępu do LTE Tmobile.
A za niedługo nie będą mieli nawet do 3G.
 #1117194  autor: Martino
 02 cze 2021, 08:39
To ciekawe, kolega będąc w Virgin Mobile,. mógł korzystać z zasięgu tej stacji T.
Czyli Play już nie ma tego przywileju ?
 #1117206  autor: kozien70
 02 cze 2021, 12:54
Play nigdy nie miał wjazdu do LTE Tmobile. Jakieś tam pojedyncze osoby, vipy itp podobno miały, ale zwykli użytkownicy nigdy.