DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
 #770354  autor: ciekawy
 15 gru 2014, 07:42
potestuj net mobilny Plus LTE i Play LTE, sprawdź też jaki masz zasięg na 3G, wybierz co lepsze i korzystaj, a net kablowy nie będzie potrzebny, ja od lat mam tylko net mobilny i niczego mi nie brakuje, najważniejsze dobrze wybrać, żeby być zadowolonym, a jeśli masz jak pisałeś nadajnik 700 metrów od siebie to zasięg, stabilność, szybkość netu napewno będzie ok
 #770425  autor: zajadacz
 15 gru 2014, 13:57
@ciekawy: Serio nie brakuje Ci limitu danych? To co Ty robisz na tym necie? Tylko www przeglądasz? Mi wychodzi z moich obserwacji, że 100 GB na osobę to minumum, przy założeniu, że nie ciągnie nic ze steama i z torrentów. Net mobilny IMO nigdy nie zastąpi stacjonarnego.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #770443  autor: adik
 15 gru 2014, 15:24
Zastąpić może jak nie ma limitów,a jeśli już ma to z lejkiem na którym normalnie da się używać internetu,i niestety (albo stety) tylko play daje 2 Mb w lejku,reszta opów pod tym względem jest 100 lat za murzynami. No i na koniec trzeba być w zasięgu ale to dotyczy każdego opa .

http://www.speedtest.net/my-result/4142279769
 #770582  autor: ciekawy
 15 gru 2014, 22:35
zajadacz,

są oferty bez limitu i nie kopiuję całego netu,

adik,

to wybór jest jasny - Play bez limitu z lejkiem 2 MB jak się wykorzysta więcej niż sam limit, czasem to 300 GB można wykorzystać i nie ma lejka tylko jest pełna prędkość, lejek pewnie dostają ci, którzy kopiują cały net 24h dobę 7 dni w tygodniu, ja mam zasięg Play LTE, nie cały i bez problemu śmiga 20 MB/s jak trzeba, a jak nie to mniej, jak ktoś ma lepszy zasięg i jak odpalą LTE na 800 to prędkość wzrośnie,

spokojnie można mieć tylko mobilny net, a ci którzy nie mogą żyć bez stacjonarnego netu to bardziej niż rozsądkowo są przywiązani do netu stacjonarnego emocjonalnie albo przyzwyczajeniem
 #771133  autor: mkkot
 17 gru 2014, 22:59
Aktualnie jestem niejako zmuszony do korzystania z LTE jako substytutu Internetu, kupiłem starter RBM i włożyłem do E3372, który wyprowadziłem kablem USB i przykleiłem na taśmę klejącą do ramy okna :> RSSI: -79dBm RSRP: -105dBm, Wrocław. EcIO nie mogę podać, bo nie wyświetla. Net chodzi tak, że przy obciążeniu jest najmniej 8Mb, normalnie 15-20Mb, upload ok. 4Mb cały czas. Ping średnio 38, raczej nie przekracza 50ms.

Co ciekawe, wcześniej korzystałem z multimo 10Mb/s, które w praktyce miało 12Mb/0,76Mb i stabilny ping 37ms i powiem tyle: LTE działa lepiej. Po prostu czuć różnicę w ładowaniu stron. Skype działa, FTP działa (zapewne pasywnie), nie czuje się jakoś tego NAT-u, przynajmniej na razie. Jedyne co to jak wysyłałem wordpressa na FTP, to wysyłanie wielu małych plików jakoś się wlokło, ale na multimo chyba nie było wiele lepiej.

Co jeszcze ciekawsze, słucham di.fm jako radia internetowego praktycznie non-stop i na multimo miałem częściej zerwane sesje, tak że przełączało mi w odtwarzaczu na kolejne radio z playlisty. W RBM ten efekt występuje może raz dziennie.

Uważam też, że jeśli ktoś nie ma na przykład podpiętego telewizora i nie puszcza na niego różnych streamów przez parę godzin dziennie, to raczej nie ma szans przekroczyć tych 100GB. No chyba że ktoś regularnie archiwizuje filmy w HD czy ściąga duże gry albo robi inne nietypowe rzeczy, na przykład prowadzi jakiś serwis typu dobreprogramy. Dla takiego powerusera jak ja, który sobie zaktualizuje codziennie linuksa, a co tydzień ściągnie i obejrzy najwyżej parę filmów w Full HD (taki film teraz waży ok. 1,4GB, maksymalnie do 15GB) 100GB wystarcza w zupełności. Jakości streamów w tym youtuba nie trawię, więc raczej omijam tego typu strony.
 #771142  autor: Andrzej311
 17 gru 2014, 23:17
Ja taki mam od 2 lat i jest ok. A teraz LTE to już rewelka oczywiście playa:-)
Rzadko 100 GB przekrocze plików prawie nie pobieram ale tv online tak. Więc polecam i tak jak przedmówcy jeśli brać to tylko playa jeśli masz oczywiście zasięg.
 #771177  autor: zajadacz
 18 gru 2014, 01:39
ciekawy pisze:ci którzy nie mogą żyć bez stacjonarnego netu to bardziej niż rozsądkowo są przywiązani do netu stacjonarnego emocjonalnie albo przyzwyczajeniem
Ta, jasne, tak sobie tłumacz. Statystyki z mojego routera w domu: 14000GB Rx, 1018GB Tx, uptime 96 dni i 10 godzin. Wychodzi ok. 4 TB na miesiąc.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #771258  autor: zajadacz
 18 gru 2014, 12:24
Głównie do pracy (ScrapeBox z dodatkiem RapidIndexer). Do tego jest też VPN jakby trzeba było się podpiąć żeby wystawić fakturę. No i posiadanie własnych portfeli kryptowalut u siebie, a nie w zewnętrznych serwisach też zjada trochę transferu na synchronizację z siecią. Czasem używam też do rozrywki. Jeden film w full hd z mocną kompresją to ze 2 GB, nie mówiąc już o sezonie serialu w HD (ze 30 GB). A jak zakosztujesz oglądania w full HD na dużym telewizorze to wszystko inne wydaje się kiepskie. Jak miałem ojca na osobnym porcie w routerze to szło na niego 100 GB na miesiąc a on nic nie ciągnie z torrentów, gier też nie pobiera. Jedynie jakieś youtube i jakieś serwisy z filmami.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #771363  autor: Spacedust
 18 gru 2014, 19:11
Właśnie wysyłam plik 1 GB korzystając z LTE Orange. Upload może lepszy niż u mnie w kablówce, ale stabilność to dno ! Cały czas skoki od 2 do 8 Mbps. Stacja obok na światłowodzie, sygnał -51 dBm ;(
 #771585  autor: janekt
 19 gru 2014, 18:51
Kończy mi się niedługo umowa z Netią, mam teraz internet ADSL 2+, chodzi u mnie tak:
-ping 11-20 ms
-download 5-18 Mbit/s (z tym to bywa różnie, raz szybciej, raz wolniej)
-upload 0,5-1 Mbit/s
Zastanawiam się nad ofertą Play'a na kartę, gdzie za 45 złotych jest 100 GB internetu. Porobiłem trochę testów, wygląda to tak:
-ping 26-45 ms
-download 9,33-31,35 Mbit/s, przeważnie stabilne 15-20
-upload 2,22-20,17 Mbit/s
Jak myślicie, warto zmienić Netię na Play'a?

JanekT
 #771611  autor: ciekawy
 19 gru 2014, 20:41
w Play za 45 zł w karcie pakiet masz net no limit, można się zastanowić nad abonamentem za koło 50 zł tylko sim, no limit net, jak kto woli,

100 GB to inna oferta za 30 zł tylko w zasięgu LTE to działa, w innym ściąga kase,

może podobne oferty ale jednak trochę inne,

ja parę lat temu całkowicie zrezygnowałem z kablowego netu, używam tylko netu mobilnego, zdecydowanie to wygodniejsze rozwiązanie, warto zmienić kabel na mobilny net, korzystasz wszędzie gdzie chcesz i gdzie jest zasięg, a różnice już są na korzyść netu mobilnego bardziej niż kablowego, podobnie jak dawniej telefon stacjonarny i komórka lepszą ofertą
 #771687  autor: zajadacz
 20 gru 2014, 02:29
janekt pisze:Jak myślicie, warto zmienić Netię na Play'a?
Zainstaluj sobie program NetWorkx i zobacz ile transferu robisz miesięcznie. Tylko jak nie przekroczysz tych 100 GB to spokojnie możesz brać, inaczej bym się ze 3 razy zastanowił. Z drugiej strony jak oferta na kartę to zawsze możesz wrócić do stacjonarnego jak mobilny nie wydoli.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #771691  autor: ciekawy
 20 gru 2014, 02:58
to nie jest tak do końca, można zużyć 300-500 GB i nie będzie żadnego problemu na necie mobilnym,
wszystko zależy od tego z jakiego zasięgu się korzysta, z jakiego modmu, odległości od nadajnika, czasu używania netu, liczby zużytego transferu,
najgorsze są schematy, że jak ktoś napisał, że do 100 GB to mobilny, a jak powyżej kabel, a to nie zawsze zadziała,
zasięgi się poprawiają, 3G + LTE 1800 + LTE 800, które ma być, jak komuś teraz dobrze działa net mobilny to poźniej będzie tylko lepiej
 #771738  autor: marcinek243
 20 gru 2014, 11:21
ciekawy pisze: najgorsze są schematy, że jak ktoś napisał, że do 100 GB to mobilny, a jak powyżej kabel, a to nie
Nie chodzi tu o zasięg lecz o to że operator też działa schematycznie i nakłada lejek na osoby ze znacznym zużyciem transferu.
 #771752  autor: Wulo
 20 gru 2014, 12:37
Ja już prawie rok temu przesiadłem się z neostrady na Play Internet na kartę LTE i jestem bardzo zadowolony. Bardzo dobre transfery, szybsze niż w neostradzie w mojej miejscowości. Nawet nie sprawdzam ile GB wykorzystuję, ale nigdy nie było z tym problemu, więc jeśli ktoś ma dostęp do zasięgu Play LTE to śmiało polecam :)
 #771785  autor: marcinek243
 20 gru 2014, 14:58
Play odcina akurat w bardzo skrajnych przypadkach zaś plus zaczyna nakładać coraz to mniejsze lejki od 20-40gb po limicie. Dla jednej osoby ma jeszcze sens ale nie w moim przypadku dla całej rodziny. Ja - gry, siostra - youtube, rodzice - ipla iinne vod i tak schodzi koło 400-600gb/msc przy zaledwie 60mb/s. Powiedz który operator by tego nie zablokował prócz kablowych :D