DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 1 z 374
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 374

 #604735  autor: tomi81
 31 gru 2012, 09:13
zajadacz pisze:A gdzie są te modernizowane stacje Pulsu? W Szczecinie ich nie widzę, jedynie nowe zostały zrobione na Ericssonie, podkreślam zostały, bo nowych nie stawiają. Starych teraz też nie modernizują i jest duża kicha jeśli chodzi o spójność technologii. Raz jest HSPA+, raz HSPA.
Porównując dosył do stacji z N! to u Plusu najwięcej co widać w pozwoleniach to 150Mbit do stacji w jedną stronę, podczas gdy w N! PTC daje minimum 500 Mbit w jedną stronę (lub wielokrotność), a PTK najczęściej 2x(2x183 Mbit) w jedną stronę. Już nie mówiąc o tym że Plus jest mocno do tyłu jeśli chodzi o radiolinie IP.

Wschód polski N! robi na sprzęcie NSN, może to jest gorsze od Huawei, albo coś skopali z konfiguracją. W Szczecinie spokojnie wyciągam ponad 10-15 Mbit/s na HSPA+ DC Orange. W najbardziej negatywnych warunkach (centrum mista, duży ruch) spada do 2-3 Mbit/s.
W Białymstoku również nie widać nowych stacji Polkomtelu (choć we wschodniej Polsce, podobnie jak w przypadku N, modernizacją sieci zajmie się NS) - standard to HSPDA 3,6 Mbit. Co do uzyskiwanych prędkości w N (Białystok) - są podobne jak w Szczecinie, nie wiem skąd u Kwiatasa takie problemy. Oto przykładowe transfery (na SG III):

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W godzinach szczytu nie spada poniżej 3-4 Mbit/s. Polkomtel przy okazji modernizacji sieci niech weźmie się za likwidację stacji omni i 2 sektorowych, gdyż w tym niestety króluje.

 #604736  autor: MaciejM
 31 gru 2012, 09:30
tomi81, przykładowo na Jaśminiowej obok Lidla. Down max 3.6 mb/s z tym, że wysyłania 1 mb/s.

Jako tako z Aero2 jest lepiej.

 #604737  autor: tomi81
 31 gru 2012, 09:40
MaciejM pisze:tomi81, przykładowo na Jaśminiowej obok Lidla. Down max 3.6 mb/s z tym, że wysyłania 1 mb/s.

Jako tako z Aero2 jest lepiej.
Zgadam się (poza uploadem ;-). Ja podobnie mam choćby na Sienkiewicza, z Noda na dachu Urzędu Pracy. Najgorzej jest np. na Rynku Kościuszki kiedy telefon/modem non stop skacze pomiędzy Nodami na hotelu Cristal (z HSPA+) oraz kościele Farnym (HSPDA 7,2) - wieszanie się tam transmisji to niestety norma :-/

Jeżeli transmisja danych w Plusie ma działać komfortowo to również polecam korzystanie z Aero2 :) (zwłaszcza, że trochę tych Nodów mają w Białymstoku odpalić). Na razie z całej listy pozwoleń, z grudnia działa Gajowa, Biawar, Antoniuk Fabryczny. Czekamy na więcej ;) W terenie za to słabo - ostatnie jechałem przez powiaty zambrowski, bielski, hajnowski (testując N - nowe lokalizacje TMobile są już na mapie btsearch) to ze wszystkich na które mają pozwolenia działało Kruszewo, Nowosady i (prawdopodobnie) Malinniki. Reszta niestety cisza...

 #604743  autor: wartek
 31 gru 2012, 10:16
Z tego co wiem co zostało odpalone kilka stacji Areo 2 w Radomiu ale wszystkie na obecnych już nadajnikch

 #604820  autor: MaciejM
 31 gru 2012, 17:05
wartek, nowe maszty Aero 2 stawiał w pierwszej fazie. Teraz będą dokładać umts900 na obiektach Polkomtela i Mobylanda

 #604828  autor: grzegorz0plonka
 31 gru 2012, 17:35
tomi81 pisze:
zajadacz pisze:A gdzie są te modernizowane stacje Pulsu? W Szczecinie ich nie widzę, jedynie nowe zostały zrobione na Ericssonie, podkreślam zostały, bo nowych nie stawiają. Starych teraz też nie modernizują i jest duża kicha jeśli chodzi o spójność technologii. Raz jest HSPA+, raz HSPA.
Porównując dosył do stacji z N! to u Plusu najwięcej co widać w pozwoleniach to 150Mbit do stacji w jedną stronę, podczas gdy w N! PTC daje minimum 500 Mbit w jedną stronę (lub wielokrotność), a PTK najczęściej 2x(2x183 Mbit) w jedną stronę. Już nie mówiąc o tym że Plus jest mocno do tyłu jeśli chodzi o radiolinie IP.

Wschód polski N! robi na sprzęcie NSN, może to jest gorsze od Huawei, albo coś skopali z konfiguracją. W Szczecinie spokojnie wyciągam ponad 10-15 Mbit/s na HSPA+ DC Orange. W najbardziej negatywnych warunkach (centrum mista, duży ruch) spada do 2-3 Mbit/s.
W Białymstoku również nie widać nowych stacji Polkomtelu (choć we wschodniej Polsce, podobnie jak w przypadku N, modernizacją sieci zajmie się NS) - standard to HSPDA 3,6 Mbit. Co do uzyskiwanych prędkości w N (Białystok) - są podobne jak w Szczecinie, nie wiem skąd u Kwiatasa takie problemy. Oto przykładowe transfery (na SG III):

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W godzinach szczytu nie spada poniżej 3-4 Mbit/s. Polkomtel przy okazji modernizacji sieci niech weźmie się za likwidację stacji omni i 2 sektorowych, gdyż w tym niestety króluje.
Bardzo pięknie wyniki. Musiało mieć HSPA+ aero2 albo w plusie.

 #604868  autor: tomi81
 31 gru 2012, 19:44
grzegorz0plonka pisze:
tomi81 pisze:
zajadacz pisze:A gdzie są te modernizowane stacje Pulsu? W Szczecinie ich nie widzę, jedynie nowe zostały zrobione na Ericssonie, podkreślam zostały, bo nowych nie stawiają. Starych teraz też nie modernizują i jest duża kicha jeśli chodzi o spójność technologii. Raz jest HSPA+, raz HSPA.
Porównując dosył do stacji z N! to u Plusu najwięcej co widać w pozwoleniach to 150Mbit do stacji w jedną stronę, podczas gdy w N! PTC daje minimum 500 Mbit w jedną stronę (lub wielokrotność), a PTK najczęściej 2x(2x183 Mbit) w jedną stronę. Już nie mówiąc o tym że Plus jest mocno do tyłu jeśli chodzi o radiolinie IP.

Wschód polski N! robi na sprzęcie NSN, może to jest gorsze od Huawei, albo coś skopali z konfiguracją. W Szczecinie spokojnie wyciągam ponad 10-15 Mbit/s na HSPA+ DC Orange. W najbardziej negatywnych warunkach (centrum mista, duży ruch) spada do 2-3 Mbit/s.
W Białymstoku również nie widać nowych stacji Polkomtelu (choć we wschodniej Polsce, podobnie jak w przypadku N, modernizacją sieci zajmie się NS) - standard to HSPDA 3,6 Mbit. Co do uzyskiwanych prędkości w N (Białystok) - są podobne jak w Szczecinie, nie wiem skąd u Kwiatasa takie problemy. Oto przykładowe transfery (na SG III):

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W godzinach szczytu nie spada poniżej 3-4 Mbit/s. Polkomtel przy okazji modernizacji sieci niech weźmie się za likwidację stacji omni i 2 sektorowych, gdyż w tym niestety króluje.
Bardzo pięknie wyniki. Musiało mieć HSPA+ aero2 albo w plusie.
To wyniki TMobile w Bialymstoku w ramach Networks, nie zas Plusa....:-)

 #604976  autor: kwistas
 01 sty 2013, 15:48
zajadacz pisze:A gdzie są te modernizowane stacje Pulsu?
Mam firmowy internet w Plusie i modem mi pokazuje praktycznie cały czas zasięg HSPA+, NSN modernizuje w naszych okolicach infre.

W mojej okolicy nigdzie Plus nie modernizuje, ale ma zmodernizować do HSPA+, tak się Plus chwali w komunikatach prasowych, no chyba, że im chodzi o stacje Aero2.
Ja z efektów N! nie jestem zadowolony, internet przyśpieszył, ale reszta to tragedia, zasięg GSM zamiast się polepszyć to się pogorszył, najlepiej to widać na przykładzie Orange, kiedyś zasięg był naprawdę mocny, teraz telefon woli się trzymać Plusa, bo zasięg jest stabilniejszy.

 #604987  autor: grzegorz0plonka
 01 sty 2013, 17:04
No bywa pogorszenie zasięgiem. Jak oni po włączają się kilkanaście nadajniki to mogą spowodować zakłócenie i straty. Mam taki sytuacje, w listopadzie chodził 3G rewelacyjny i duży prędkości uzyskałem. Od 7 grudnia uruchomili stacji bazowy 3G w Poroninie. Wtedy zaczęło się problemy. Transmisji dane zaczął nie stabilnie i ciężko teraz uzyskać dużą prędkością, często przycina się.

 #604996  autor: Edmund
 01 sty 2013, 17:54
grzegorz0plonka, najlepiej wówczas pisać do obsługi klienta. Jako że są to stacje zarówno Orange jak i T-Mobile to lepiej pisać do BOK tego ostatniego i prosić o przekazanie sprawy do działu technicznego. Odnoszę wrażenie T-Mobile ma bardziej rozgarnięty ten dział.

Wszechobecnemu analfabetyzmowi, braku poszanowania dla języka ojczystego i braku czytania ze zrozumieniem mówię nie!

Orange: Nowe GO
Play: Fresh, stare Lubię to!
Plus na Kartę
Net: OFnK, Aero2

 #605016  autor: grzegorz0plonka
 01 sty 2013, 19:04
Nie tylko problem tmobile ale również ogrange.

Oczywiście, napisałem do tmobile. Jedno zgłoszenie nie udane, bo uznali wszystko porządku. Jeszcze raz pani wysyłała zgłoszenie.

Do ogrange tez napisałem o problemem i został zgłoszony.
Cos tutaj mi się nie podoba NetWorkS. Oni może tak naprawdę nie znają az dobrze.

 #605020  autor: Edmund
 01 sty 2013, 19:16
grzegorz0plonka, wiesz - problemem może być nie tylko dogadanie się działów technicznych od dwóch operatorów - które to działy różnie funkcjonowały i miały różne standardy. Również to jest kwestia tego, że dotychczasowo było dużo czasu na optymalizację jednej stacji, a teraz jak wymieniają tego bardzo duże ilości to czasu na jedną stację jest znacznie mniej.

Wszechobecnemu analfabetyzmowi, braku poszanowania dla języka ojczystego i braku czytania ze zrozumieniem mówię nie!

Orange: Nowe GO
Play: Fresh, stare Lubię to!
Plus na Kartę
Net: OFnK, Aero2

 #605042  autor: grzegorz0plonka
 01 sty 2013, 20:36
Powiem jeszcze. Mam zainstalowane program netmonitor i robiłem sobie zdjęcia.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1af ... 7e265.html

Widać, wykazał się samego 480. A widocznie nie powinno.
A inni operatorzy play albo plus nie zauważyłem takiego powtórzenia samego numerki

Przed modernizacji sieci tmobile to chyba nie zauważyłem takiego powtórzenia.

Może skąd zbierze zakłócenie. Jak myślicie?

 #605058  autor: tomi81
 01 sty 2013, 21:44
kwistas pisze: Ja z efektów N! nie jestem zadowolony, internet przyśpieszył, ale reszta to tragedia, zasięg GSM zamiast się polepszyć to się pogorszył, najlepiej to widać na przykładzie Orange, kiedyś zasięg był naprawdę mocny, teraz telefon woli się trzymać Plusa, bo zasięg jest stabilniejszy.
Nie wiem osobiście jak jest w Lublinie, ale po przejechaniu 1000 km po woj podlaskim (różnymi dróżkami) osobiście widzę dużą poprawę w działaniu TMobile (zarówno zasięgowo - sygnał na przysłowiowy full na 2G praktycznie wszędzie, jak i wydajnościowo - EDGE w górnych prędkościach dla tej technologii, 3G w okolicach 10Mb down i 3 Mb up) - z voicem też nie ma już problemu (choć przyznaję - na początku, zaraz po swapie było różnie). Optymalizacja jednak robi swoje.
W innym poście (Tragiczne pogorszenie zasięgu Orange) znalazłem opinię użytkownika Orfi z Lublina dotyczącą działania sieci teraz:

"Ja natomiast od połowy listopada widzę znaczącą poprawę działania Orange. W miejscach, gdzie do tej pory miałem miałem max EDGE skaczący co chwilę do HSDPA, teraz mam HSPA+ i transfer sięgający 13 Mb/s na download i 4 Mb/s na upload. Połączenia głosowe też działają o niebo lepiej, nie ma już ściszania poziomu głosu w słuchawce podczas rozmowy i nie ma znaczenia tak jak wcześniej czy przemieszczam się w trakcie jej prowadzenia."

Jak widać prezentujecie dość różne opinie dotyczące tego samego :) Pozdrowienia

 #605087  autor: kwistas
 01 sty 2013, 22:54
tomi81 każdy mieszka gdzie indziej, używam tylko telefonu z GSM, więc w sumie 3G nie mam jak zobaczyć, ja aktualnie więcej mieszkam w miejscowości Niemce kolo Lublina niż w samym Lublinie, tutaj dobrze widać co zrobiło N! z infrastrukturą w Lublinie przy takiej ilości stacji bazowych siłą rzeczy różnic nie będzie, nawet będą poprawy, bo wreszcie 3G działa jak należy (dobre prędkości poza godzinami szczytu). W tej małej miejscowości Niemce wreszcie jest 3G od Orange i T niestety na częstotliwości 2100 co znacząco zmniejsza zasięg 3G, ale dobrze że jest trzeba czekać na umts 900. Zwykły GSM pogorszyli, dokładniej chodzi mi o zasięg, wcześniej stacje Orange i T były oddzielnie, od niedawna nadają z jednej stacji, efektem tego jest gorszy zasięg Orange i trochę lepszy T wcześniej T mialo słaby zasięg. Owy zasięg Orange w budynkach jest na poziomie 85-91dBm co jest znaczącym pogorszeniem zasięgu w porównaniu do wcześniejszych pomiarów przez modernizacją, stacja nadawała wtedy 74-82dBm. N! ewidentnie postawiło na zasięg 3G, pogarszając tym GSM, ale widocznie tak musi być na to wygląda, że nie można postawić stacji z dobrym GSM i 3G.

Mam nadzieję, że Plus nie zepsuje stacji kiedy będzie dokładał Aero2 na 900 (pozwolenie w najnowszym wykazie UKE), bo wtedy tylko Play zostanie z dobrym zasięgiem GSM w tej miejscowości.

 #605096  autor: grzegorz0plonka
 01 sty 2013, 23:13
Jeśli potwierdzisz, ze cos pogorszyło się ci zasięgiem to dobrze byłoby zgłosić operatorowi. Jak popłynie dużo ilości zgłoszeń to końcu muszą decydować co tym dalej robić. Może dojdzie sytuacje, ze operator będzie musiał rezygnować współpracy NetWorkS.

Ja tez potwierdzam, ze orange ma trochę gorszy zasieg od tmobile.
Nie jestem zadowolony NetWorkS:((


W sprawie zasięgiem orange to prosiłbym pisał na tym wątku http://telepolis.pl/forum/viewtopic.php?t=58846

A moim wątku interesujemy o modernizacji sieci UMTS w plusie.
Ostatnio zmieniony 07 sty 2013, 14:50 przez grzegorz0plonka, łącznie zmieniany 1 raz.

 #605141  autor: tomi81
 02 sty 2013, 07:44
kwistas pisze:tomi81 każdy mieszka gdzie indziej, używam tylko telefonu z GSM, więc w sumie 3G nie mam jak zobaczyć, ja aktualnie więcej mieszkam w miejscowości Niemce kolo Lublina niż w samym Lublinie, tutaj dobrze widać co zrobiło N! z infrastrukturą w Lublinie przy takiej ilości stacji bazowych siłą rzeczy różnic nie będzie, nawet będą poprawy, bo wreszcie 3G działa jak należy (dobre prędkości poza godzinami szczytu). W tej małej miejscowości Niemce wreszcie jest 3G od Orange i T niestety na częstotliwości 2100 co znacząco zmniejsza zasięg 3G, ale dobrze że jest trzeba czekać na umts 900. Zwykły GSM pogorszyli, dokładniej chodzi mi o zasięg, wcześniej stacje Orange i T były oddzielnie, od niedawna nadają z jednej stacji, efektem tego jest gorszy zasięg Orange i trochę lepszy T wcześniej T mialo słaby zasięg. Owy zasięg Orange w budynkach jest na poziomie 85-91dBm co jest znaczącym pogorszeniem zasięgu w porównaniu do wcześniejszych pomiarów przez modernizacją, stacja nadawała wtedy 74-82dBm. N! ewidentnie postawiło na zasięg 3G, pogarszając tym GSM, ale widocznie tak musi być na to wygląda, że nie można postawić stacji z dobrym GSM i 3G.

Mam nadzieję, że Plus nie zepsuje stacji kiedy będzie dokładał Aero2 na 900 (pozwolenie w najnowszym wykazie UKE), bo wtedy tylko Play zostanie z dobrym zasięgiem GSM w tej miejscowości.
Rozumiem. Wygląda na to, że przy nowym planowaniu radiowym sieci (inny rozkład sektorów) znalazłeś się pomiędzy sektorami. Wcześniej, kiedy TMobile i Orange miały oddzielne BTSy każdy z nich miał też inny rozkład sektorów (dzięki czemu miałeś w Orange lepszy zasięg). Po uwspólnieniu sieci została 1 lokalizacja, z nowym rozkładem
sektorów, co w niektórych przypadkach (np. Twoim) może niestety doprowadzić do lokalnego pogorszenia sygnału. Patrząc jednak na cały projekt całościowo (choćby na poziomie np. klastra) uważam, że sam zasięg jak i wydajność uległy zdecydowanej poprawie. Kończę, sorry za OFFTOP

 #606051  autor: wartek
 06 sty 2013, 12:14
u mnie w Plusie występują problemy z połączeniami. Na 3G czasem dzwoniąc gdzieś nie dochodzi do połączenia mimo, że drugi telefon jest włączony lub dzwoniąc na mój numer jest sygnał niedostępności mimo, że nic nie robię z telefonem.
Natomiast na 2G jak rozmawiam zasięg spada z 75 dbm tak do 95 dbm na tym samym nadajniku i sektorze, tel nie ruszany nic nie zasłaniane, pogarsza się wtedy jakość rozmowy. Czy może ktoś wytłumaczyć te spadki zasięgu?

 #606401  autor: kiltel
 07 sty 2013, 23:03
Wiadomo coś kiedy w miejscowości Kadzidło woj. mazowieckie Plus wreszcie uruchomi Umts. Wszystkie inne sieci już tu mają HSPA a plus dalej tylko edge.

 #608119  autor: grzegorz0plonka
 15 sty 2013, 23:41
Dziś zostałem maila od plusa i nie za bardzo mam dobre wiadomości.
O to właśnie zostałem mail.

Witam,
W odpowiedzi chciałbym poinformować, że w podanej lokalizacji rozbudowa sieci planowana jest na 2014 rok.


Dopiero 2014 i bardzo bardzo daleka droga. Oj kiepsko, A tmobie i orange szybko idziemy do przodu.

[ Dodano: 2013-01-18, 23:17 ]
Mam pytanie, czy plus tez będzie miał HSPA+ DC? HSPA+ DC wychodzi mi bardzo pozytywnie. W plusie nigdy nie uzyskałem 10 mb/s ani więcej. A tmobile i orange niesamowitego ponosił dobre wyrażenia. Nie długo plus będzie musiał nabrać do roboty, bo inni operatorzy szybko rozwijają.
  • Strona 1 z 374
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 374
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 374