DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 1119 z 1158
  • 1
  • 1117
  • 1118
  • 1119
  • 1120
  • 1121
  • 1158
 #1075654  autor: spotify
 08 lip 2019, 10:47
Mixiorek pisze:
08 lip 2019, 10:31
Trzymamy wszystkie systemy w jednym miejscu bez ich zdublowania itp. Do tego w takim miejscu. Ups, full profeska. Jak Ci strażacy mogli tak się zachować. Skandaloza.
I pomyśleć, że teraz Play kupił infrę od 3S z data center w podobnej szopie....
"Łącznie Spółka posiada dostęp do ponad 11.000 stacji bazowych, zapewniając niemal 100% zasięg sieci LTE
(populacji oraz powierzchni Polski).
No chyba trochę przegięli z tym procentami....
Pewnie w ostatni weekend na Openerze :-)

Kolejna wtopa będzie z tą Magentą. Zamiast od razu wejść na rynek kupując UPC (jak będą sie tak ociągać, to szybciej Vodafone łyknie UPC łącznie z Play), to dają oferty z Netflixem, gdzie każdy może sobie to wziąć w jakieś promocji bez umowy na dwa lata. Jak mu się znudzi Netflix, zmieni na HBO. Itd.
Ludzie w takich przypadkach chcą wolność.
Oczywiście oferta niszowa, dla niektórych co nie chcą 150kanałów w kablówce z których oglądają może 10 kanałów albo wcale (a muszą płacić) oferta ciekawa.
Ale nie zawojują tym rynku.
Samo światełko też droższe o 10 zł od Orange a jak ktoś wybiera usługę kalkulatorem to może mieć taniej stałe łącze od innego opa.
Niestety - Tmobile nie czuje tak polskiego rynku choćby jak Orange a tym bardziej Play. Heyah leży i rdzewieje. Ograniczenia w pre paid. Brak jakiejkolwiek usługi post paid z umową bezterminową. Podwyższenie abonamentów, gdzie wszystkie usługi (social media, muzyka bez limitu itd) co ich wyróżniały teraz dodatkowe 10zł każda. Itd.
Jest Play Next, jest Orange Flex. Pewnie zaraz Plus z tym wystartuje. Nie wierzę, że TMobile, bo oni nawet w przypadku nju od Orange nie rzucili rękawicy. Play coś tam rzeźbi z RBM a Plus zrobił późno bo późno ale zrobił Plusha.
A sama jakość sieci mobilnej w TM (pomijam platformę) to nie wszystko
Ostatnio zmieniony 08 lip 2019, 12:23 przez spotify, łącznie zmieniany 3 razy.
 #1075657  autor: Mixiorek
 08 lip 2019, 10:58
spotify pisze:
08 lip 2019, 10:47
I pomyśleć, że teraz Play kupił infrę od 3S z data center w podobnej szopie....

Kupić firmę a trzymać systemy krytyczne to dwie różne rzeczy. To jedna z bodajże 5-6 lokalizacji 3S. Do tego adres jest ten sam a czy "szopa" taka sama to nie wiem. Jeszcze nie byłem.
Kolejna sprawa to nie miejsce fizyczne a logika procesów. Można mieć coś "na ryzyku" w "szopie" ale zrobionego klona np: w dwóch innych miejscach. Coś się dzieje w "szopie" przepinamy na inne miejsce. TMobile położył też na "to laskę". Przecież nic się nie mogło wydarzyć a poza tym mieli takie fajne niemieckie procedury i system zarządzania jakością...
Przypominam, że przenieśli się bodajże do Piaseczna. Zapraszam na wizję lokalną tego miejsca. Pisałem już o ryzykach jakie tam są. W zasadzie przy wyborze lokalizacji na krytyczne data center ta lokalizacja nie spełnia połowy punktów.
Samopoczucie i słupki w Bonn są najważniejsze. Jakoś(ć) to będzie.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1075659  autor: spotify
 08 lip 2019, 11:01
Ale ja nie bronię Tmobile. Nie o to mi chodziło.
Mnie chodzi o to, że Ci co najwięcej obsmarowali TM po tym pożarze (a głównie wyznawcy sieci wiadomo jakiej) to obecnie nabrali wody w usta.
I nikt nie wspomniał albo raczej nie chce tego wspominać, gdzie 3S ma data center

Ciebie pomijam, bo Ty nie jesteś klakierem żadnej sieci :wink: (chociaż wiadomo, każdy ma jakieś większe lub mniejsze sentymenty do jakieś sieci. Jesteśmy ludźmi i to jest normalne)
Opierd.... od dłuzszego czasu TM i masz rację. Zasłużyli sobie. Bez dwóch zdań.
 #1075663  autor: Mixiorek
 08 lip 2019, 12:39
Póki co Play nie zrobił chyba jeszcze nic co by by ich zbliżało do ignorancji TMobile.

Nie chodzi o to kto i na co zasłużył. Chodzi o to, że ta cykająca bomba została podłożona przez samo TMobile to raz. A dwa gadanie o tym, że gdyby nie procedury (pisane doświadczeniem i krwią) straży pożarnej o odłączeniu prądu, gazu, mediów itp. itd. to nie byłoby takich strat pachnie jedną z dwóch rzeczy. Wyparciem i maksymalną obroną własnego tyłka/ stołka lub czystą ignorancją/ głupotą.
Niech usiądą i na chłodno ocenią sytuację by wyjść z tego mądrzejszym. Kubeł zimnej wody itp. Jeżeli nie potrafią niech zatrudnią do tego zewnętrznych konsultantów. Choć to może być bolesne oraz powodować dużą wewnętrzną niechęć.
Jeżeli nic to ich nie nauczyło oraz nie zmienią procedur i nie zbudują nowego DC ze wszelkimi standardami bezpieczeństwa to znaczy, że coś jest bardzo mocno w tej firmie nie tak. Strategiczne zarządzanie lub ludzie a może obie rzeczy na raz.
To jest prywatna firma i niby mogą mieć tam burdel od parteru po ostatnie piętro ale jednak świadczą pewne powszechne usługi w niemałej skali więc moim zdaniem Państwo (np: UKE) powinno przyglądać się takim sytuacjom i patrzeć operatorom na ręce. Każdemu operatorowi, którego spotka taka sytuacja.
Tak to tylko zostawię:
https://www.telko.in/szwedzki-regulator ... ieci-tele2

Można?

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1075671  autor: spotify
 08 lip 2019, 17:02
dionizosp pisze:
08 lip 2019, 16:33
A gdzie ma? To te Katowickie światłowody? Ten budynek na Gospodarczej nie wygląda jak szopa.
Szopa była ironicznie. A adres podawał Mixiorek w temacie P4.

W dniu dzisiejszym rozpocząłem rozmowę na Obwodnicy Trójmiasta w okolicach Owczarni i skończyłem rozmowę w Nowym Dworze Gdańskim na stacji Orlen (jadąc nowo wybudowanym odcinkiem S7). To ok 55km. Cała droga na Volte w Orange (terminal Iphone 6s)
Nie jestem w stanie na tym odcinku przejechać w TMobile w Volte. Zawsze wpadam do 3G i to bardzo szybko.
 #1075694  autor: 3G
 08 lip 2019, 18:51
Patrząc w kierunku płd-zachodnim od Warszawy, podział L1800 i odpalanie L2100 dotarło prawie do Mszczonowa, przy czym sam Mszczonów jeszcze nie jest zrobiony - ostanie stacje wzdłuż DK8/S8 to Krze Duże i Radziejowice. Niestety albo stety - bardzo wyraźnie przekłada się to na prędkości netu.

Krze Duże - stacja posiada 4 pasma (swoją drogą ciekawe, że uruchomiono na niej nawet L2600), tutaj 3CA (2600+2100+1800):
Obrazek

Mszczonów Warszawska 43 - tutaj jest samo L1800 (wspólne):
Obrazek

A tak działa samo L800 w miejscowości Kowiesy:
Obrazek
Obrazek
Jednak jest szansa na L1800 i L2100 w przewidywalnej przyszłości - na stacji jest U2100.

Ale bywają i zupełnie ładne wyniki na gołym L800 - Chrzczonowice, sektor płd.-zachodni:
Obrazek

https://www.speedtest.net/android/6734171506.png
 #1075735  autor: tomi81
 09 lip 2019, 08:41
"Rada Miejska wyraziła zgodę na przekazanie w dzierżawę firmie T-Mobile Polska S.A. działki położonej w Łupiance Starej pod posadowienie stacji bazowej telefonii komórkowej. Ma to być stalowy maszt o wysokości ok. 55 metrów. Nieruchomość o powierzchni 5600 m² to dawne mienie gromadzkie wsi. W połowie kwietnia na prośbę burmistrza Łap sołtys wsi zorganizował zebranie mieszkańców, na którym wypracowano wspólne stanowisko i pozytywnie zaopiniowano zawarcie umowy z operatorem telefonii komórkowej na 10 lat."

http://www.lapy.pl/index.php/aktualnosc ... -miejskiej

Choć raz miło przeczytać, że mieszkańcy pozytywnie wypowiedzieli się w sprawie inwestycji. Stacja bazowa potrzebna, choć tuż obok (miejscowość Jeńki) powstaje stacja Play. Lokalizacja - Łupianka Stara, gmina Łapy, powiat białostocki.
 #1075752  autor: makivara
 09 lip 2019, 13:39
Obiekt Orange/Networks! na Śnieżce 900/1800/2100 w godzinach ruchu turystów internet nieużywalny nad ranem czy w nocy jakieś kilka Mbps leciało.
Większość czasu 2G/3G w sumie nie wiem czy L1800 tam działa.

trochę zdjęć https://drive.google.com/open?id=1-nkUR ... qQVifOcZQ6

Miałem wrażenie, że sieć ma jakieś chore priorytety np. na Netflixa... podczas gdy inne usługi stały w miejscu.

http://gsm.poznan.pl
https://imgur.com/a/tskv2RV
 #1075769  autor: spotify
 09 lip 2019, 18:50
Od wczoraj załatwiam swoje prywatny sprawy, gdzie muszę odwiedzać urzędy, biurowce itd.
To co się dzieje w N! jeśli chodzi o konfigurację to typowe przysłowie z mema "kto tak Panu spierd..."

N!, ponad 11 tys stacji. U mnie po modernizacji. Stacji w Trójmieście najwięcej a w budynkach only 3G!!!
Gdzie zatem jest to L800 ja się pytam?
Oczywiście nie widzę nigdzie "brak sieci" jak sie zdarza w Plusie czy w Play ale kto to konfiguruje w sieci N!? Czy tam są radiowcy z odzysku i wszyscy najlepsi przeszli do Play?
N! ma taki potencjał ale radiowo i konfiguracyjnie to wstyd. Gdyby w N! radiowcy się przyłożyli to z takim potencjałem jaki mają pozamiatali by wszystkich.
Dzisiaj U900 w TM i O jest osobno i bardzo dobrze działa ale chyba lepiej siedzieć na 10Mhz L800.
Play również ma swoje przypadłości typu pełny zasięg a dostajesz smsa że ktoś do Ciebie dzwonił. Nie oceniam jeszcze Play bo mają RK, który jest kulą u nogi ale i też ratunkiem. W razie obciążenia mają gdzie uciekać. Podobnie w Voice, gdzie chłopaki pisali tutaj, że nie trzyma się na siłę VOLTE. Bo jest gdzie uciec - zawsze na straży jest RK aby przejąć voice czy datę.
Ale mimo wszystko konfiguracyjnie wydaje się zdecydowanie lepiej Play dopracowany od N! i potrafi pokazać pazur. Potrafi również pokazać, ze mimo mniejszej ilości stacji i zasięgu wyspowego jakoś to działa przyzwoicie i to co mają, to wykorzystują na 100%. Jakby jeszcze kupili kolejne 5Mhz w L800 po NetNet to już kop w jaja dla N!.
A Plus - nie wiem. Dawno nie używałem ale tam było najgorzej. Może teraz jest lepiej? W końcu L900 i już nie ma masowo stacji gdzie każda miała inną technologię

Ogólnie N! to sieć o największym potencjale ale niewykorzystany w odpowiedni sposób.
Nasuwa się pytanie - WHY :?:
Ostatnio zmieniony 09 lip 2019, 20:51 przez spotify, łącznie zmieniany 1 raz.
 #1075772  autor: habish
 09 lip 2019, 19:32
WellDone pisze:
09 lip 2019, 18:34
Plus też dosiegal z L1800
Dobrze że nie sprawdziłeś skąd dolatuje to L1800, swego czasu był tam mega śmietnik radiowy, ale to już czas przeszły.
Od początku miesiąca na schronisku Dom Śląski pod Śnieżką działa nowa stacja Plusa, dwa sektory z azymutami na szlaki :-)
 #1075784  autor: WellDone
 09 lip 2019, 21:32
A nie pamiętam skąd dolatywał sygnał i faktem jest, że nie sprawdzałem jakości sieci. Na wakacjach z dzieciakami staram się nie "bawić" za dużo telefonem :) Ciekawy jestem jak działa tam Play, wtedy nie miałem ze sobą, a nie widzę jakoś pozwoleń w bliskiej okolicy.

Wracając do tematu wątku. Dzisiaj wracałem z Myślenic do Krakowa Zakopianką i miałem odpalony Netmonster na służbowym Orange i prywatnym T-Mobile (abo mobilny net). Faktem, że na różnych telefonach, ale myślę, że to nie ma wielkiego znaczenia. Orange siedział w L800, L1800 i przy dobrym sygnale L2100. T-Mobile na L2600 i L2100 czasami tak trzymał do -130 i od razu L800.

Nie wiem dlaczego oceniacie konfiguracje Orange negatywnie. Osobiście wolę jak siedzi niżej i agreguje w górę. Można spokojnie prowadzić rozmowę, a na T-Mobile jak dochodzi do takich skrajnych -130 i zrzuca na L800 albo nawet U900 to zawsze jest chwila ciszy. Oczywiście prędkości będą niższe, ale po co mi w trasie więcej niż te 10 mbps? Tak samo działał mi Timo wcześniej na taryfie głosowej. Dokuczliwe zwłaszcza na trasie A4 Kraków - Rzeszów która jeżdzę raz na tydzień. W Play-u nie ma takich niedogodności.

Samsung Galaxy S20 - Plus
iPhone 12 mini - Orange Flex 5G eSIM / T-Mobile 5G SIM2
 #1075789  autor: spotify
 09 lip 2019, 22:01
WellDone pisze:
09 lip 2019, 21:32
Nie wiem dlaczego oceniacie konfiguracje Orange negatywnie.
Sam ostatnio jechałeś po Orange i twierdziłeś, że do TM nie ma startu :P
Konfiguracje sieci są całkowicie inne w wielu miastach. U mnie też jak napisałeś działa LTE, gdzie Orange siedzi na wyższych pasmach.
Natomiast voice jest lepiej dopracowany w TM. Logujesz się do bliższych stacji, bardziej połączenia stabilne.
Nie wiem czy to przejściowe, czy tak zostanie czy też coś jeszcze się zmieni na korzyść w TM czy w O.
Na A1 (Gdańsk Toruń) zarówno TM i O siedzą w L800. Przy aktywnym streamingu niestety cholery zdarzają się przechodzić przez 3G.
Inaczej w Play na A1, który L800 tylko wtedy gdy tylko to pasmo dociera. A gdzie może to nawet L2600 łapie. W przeciwieństwie do N! dwa czy 3 razy wpadasz w 3G nawet w spoczynku.
Oczywiście mówię o A1 w czasie jazdy autem.
Na innych trasach to Orange dłużej trzyma Volte bez dwóch zdań a TMobile określmy to że nie lubi Volte i rozmowa w 3G (bardzo szybki zrzut)
W Play-u nie ma takich niedogodności.
W Playu nie ma zasięgu, dlatego :mrgreen:
 #1075792  autor: WellDone
 09 lip 2019, 22:32
W Orange jest zdecydowanie gorsza jakość rozmów w 2G/3G i wielokrotnie pomimo dobrego zasięgu net nie działa. Tzw. efekt zamrożenia sesji. Zdecydowanie wolę niedogodności timo które pojawiają się jednak bardzo rzadko niż Orange na którym nie można polegać, bo wiecznie "coś".
Moja wypowiedź tyczyła się stricte konfiguracji, a nie która sieć lepsza, bo to raczej bezdyskusyjne :)

Samsung Galaxy S20 - Plus
iPhone 12 mini - Orange Flex 5G eSIM / T-Mobile 5G SIM2
 #1075796  autor: spotify
 09 lip 2019, 22:58
WellDone pisze:
09 lip 2019, 22:32
W Orange jest zdecydowanie gorsza jakość rozmów w 2G/3G
Tu się zgadzam ale w połowie. Na 3G nie widać różnicy. Nigdy z 3G nie miałem problemów w O. W 2G - owszem. Chyba dlatego,że Timo ma więcej kanałów. Poza tym na pewno w Iphone na 2G jest HDVoice w sieci TM więc nie widać różnicy podczas rozmowy.
I racja - w tzw dziurach zasięgowych, gdzie zasięg tylko 2G to w Timo na pewno się dodzwonisz. W Orange takiej gwarancji nie masz. A jak się uda to jakość jak w Play w RK.
Druga różnica - TMobile z reguły ma szybszego neta (w miastach na pewno). Na co dzień zazwyczaj tego nie czujesz w czasie używania telefonu czy telefonu jako modem. Widać dopiero na speedtestach. Choć czasami Orange potrafi pokazać pazur i być wyraźnie szybszy.
Tak ma mój przyjaciel, który mieszka pod Kaliszem. Prywatny w O, służbowy w TM.
Net w Orange bez problemów, stabilny i szybki. TM niestabilny, zrywa sesje. Natomiast połączenia na odwrót. W kuchni z sieci Orange nie pogada a w TM może swobodnie po całej swojej "willi" rozmawiać.
Oraz trzecia. 1/3 mniej ludzi w TM robi swoje i z reguły nie klęka w zbiorowisku ludzi typu koncert itd. (mnie się przynajmniej nie zdarzyło)
Druga i trzecia - głównie z powodu mniejszej ilości ludzi w niemieckiej sieci , więc mniejszego obciążenia. Fizyki nie oszukasz. Jak dzielili L1800 to niestety obydwie siadały.

Poza tym różnic większych w działaniu nie ma i to 3 podstawowe punkty dlaczego TM jest dzisiaj lepszy jeśli chodzi o jakość sieci. W Orange na pewno są mniejszy pingi i ma mniej problemów z uploadem (z tym mam wiecznie problem, gdzie w DL TM na speedteście czasami jest dwa razy szybszy ale w UL to zazwyczaj O jest lepszy i czasami nawet dwukrotnie)

Co do mrożenia sesji. Nie wiem, ale ja takiego czegoś nie zauważyłem w Orange. Ba, nawet sobie nie przypominam. Gdyby nie to forum, to nawet bym o tym wiedział, że coś takiego istnieje. Może mam szczęście. Podobnie jak miałem, gdy Orange przez WifiCalling miał ciągle awarię i mnie nigdy to nie dopadło.
To chyba też zależy od lokalizacji, ponieważ o mrożeniu sesji czytałem również na necie w sieci Play. O Plusie i TM tego nigdzie nie słyszałem.
Ostatnio zmieniony 10 lip 2019, 00:47 przez spotify, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Strona 1119 z 1158
  • 1
  • 1117
  • 1118
  • 1119
  • 1120
  • 1121
  • 1158
  • 1
  • 1117
  • 1118
  • 1119
  • 1120
  • 1121
  • 1158