Strona 1 z 1

Awarie

Post:15 paź 2009, 18:14
autor: 121167
Nie działa Plus/Era w Kościelisku (polana Budzówka) oraz przekaźniki na Malniku w Muszynie. Prawdopodobnie z powodu braku zasilania. W Kościelisku od 3 dni nie ma prądu...

Post:15 paź 2009, 18:43
autor: tesla
wszyscy mają ten sam problem, czyli ZE, banda oszołomów która jeździ latem po lasach, piją piwo i smażą kiełbaski zamiast usuwać gałęzie nad liniami napowietrznymi. A kończy się właśnie w ten sposób... trochę śniegu i całe wsie bez prądu. I to po kilkadziesiąt godzin... 121167, lokalizacje które wymieniłeś to zaledwie kilka procent incydentów, na obecną (na południu) chwilę każdy op ma po jakieś 60 stacji bez prądu. :|

Post:16 paź 2009, 00:27
autor: Prometo
Mały OT. tesla ile wytrzymują akumulatory w centralce telefonicznej TP-sy?

Post:16 paź 2009, 08:15
autor: Patryk_
Prometo pisze:ile wytrzymują akumulatory w centralce telefonicznej TP-sy?
W jakiej centrali ?
W koncentratorze wyniesionym czy w "normalnej" centrali ?
W RISLU to pewnie tyle,ile w BTSach,a w hostach to praktycznie no limit - są baterie na kilka dni i agregaty z wielkim zapasem ropy ( o ile ktoś go nie rozkradnie :lol:),bo telefonia stacjonarna (przynajmniej częściowo) musi działać zawsze - usługa ważna dla obronności kraju.

Post:16 paź 2009, 11:01
autor: ciuchcia
Patryk_, moge się mylić ale gdzieś czytałem, że TP ma obowiązek utrzymać łączność minimum 24h bez prądu. Ale slyszalem, ze telefon działa znacznie dłużej.

Post:16 paź 2009, 15:56
autor: kowcio
Jeszcze podepnę się pod temat i zapytam. Prometo pytał o centrale TP, a ja zapytam jak to wygląda u operatorów. Kiedyś był o tym wątek, ale teraz go nie widzę. Mógłby ktoś napisać, ile wytrzymuje BTS/NodeB danego operatora? Era, Plus, Play, Orange. Chciałbym sobie coś porównać, dlatego pytam. Wystarczy mi przybliżony wynik.

Post:16 paź 2009, 18:33
autor: Patryk_
Na pewno też w zależnosci od stacji - BTSy pokryciowe a szczególnie te,które są węzłami szkieletu mają agregaty.

Z drugiej mańki - taki Play ze swoimi "lodówkami",najwyżej parę godzin,jeśli w ogóle,bo tam fizycznie nie ma miejsca na duże baterie akumulatorów.

Post:16 paź 2009, 22:24
autor: tesla
Prometo, nie moja branża- nie będę konfabulował :wink:
Patryk_ pisze:Na pewno też w zależnosci od stacji - BTSy pokryciowe a szczególnie te,które są węzłami szkieletu mają agregaty.
no tak nie do końca, bardziej klasyfikujemy je wg stacji końcowych i punktów transmisyjnych, przynajmniej w kontekście ostatnich zaników zasilania. Stacje końcowe są z reguły pokryciowe, ale ich podtrzymanie nie a sensu jak nie mają transmisji ;)
kowcio pisze:Mógłby ktoś napisać, ile wytrzymuje BTS/NodeB danego operatora? Era, Plus, Play, Orange.
Najgorzej mają się stacje outdoorowe Oranża (Nortel 2G), pozbawione szaf bateryjnych , po 15-30 minutach całkowicie zdychają. Outdoory Plusa i Ery to zbliżone konstrukcje z oddzielną szafą bateryjną. W zależności ok konfiguracji (ilości TRXów) pracują po ok 5 godzin. Dodatkowo implementuje się algorytmy wyłączania części TRXów w przypadku zaniku zasilania. Czyli spada nam pojemność sieci na danym obszarze.

Długo by o tym opowiadać :)

Post:17 paź 2009, 09:32
autor: kowcio
tesla, czyli to z oranżem pokrywa się po części z moich informacji. A są jakieś nadajniki Orange (2G), które mają dość dobre akumulatory? Jeśli tak, to gdzie się je stosuje?
Pytam tak wnikliwie, gdyż po wielkiej wichurze na Dolnym Śląsku stacja Orange działała przez ok. 5h, a w Plusie padło po kilku godzinach (między 1 a 1,5). Ciekawe jak Era się zachowała- ale to nie wiadomo, bo nikt nie ma telefonu w Erze. Pewnie też zdechła jak dmuchnęło.
Jeśli chodzi o teren, to jest to wieś. Bardzo mnie ciekawi te zjawisko. Czyżby mieli jakieś dodatkowe zasilanie? Orange jako jedyny ma w tej wiosce nadajnik, Plus ma oddalony o kilka km w sąsiedniej wiosce.
Miałem o tym pytać wcześniej, ale jakoś z tego wszystkiego wypadło mi z głowy.

Prądu nie było nigdzie na 100% przez ponad 3,5 dobry, wszystkie przewody zostały uszkodzone.

Post:17 paź 2009, 11:48
autor: ms93
A czy nadajniki maja takie cos, ze wylaczaja sie podczas silnej burzy? U mnie na wsi w Plusie bywa, ze podczas mocniejszej burzy sie wylacza... Najblizszy 10km dalej i zasiegu praktycznie nie ma. Z Era jest podobnie, ale rzadziej - takie wylaczenie zdarza sie duzo mniej razy.

Post:17 paź 2009, 23:38
autor: tesla
kowcio pisze:A są jakieś nadajniki Orange (2G), które mają dość dobre akumulatory?
oczywiście że tak, Oranż ma stacje z BBU czyli szafa z bateriami (ok 220Ah), czyli spokojnie na 5 godzin pracy. Nie napisałem o stacjach indoorowych które z założenia maja przyzwoity backup.

[ Dodano: 2009-10-17, 23:42 ]
A czy nadajniki maja takie cos, ze wylaczaja sie podczas silnej burzy?
niby jak i po co? Stacje pracują tak długo jak to jest możliwe. Brak serwisu może wynikać z problemów propagacyjnych - długi link + ściana wody = zaniżony poziom na linii radiowej. Albo braku zasilania na innej stacji która jest retransmisyjną dla twojej... możliwości jest kilka.

Post:18 paź 2009, 00:33
autor: Prometo
Patryk_ pisze:W jakiej centrali ?
Patryk_, chodziło mi o najzwyklejszą centralkę. Pytam bo się na tym nie znam, a gdy u mnie wyłączyli prąd to po około 18 godz. siadły telefony stacjonarne.

Post:18 paź 2009, 08:13
autor: Patryk_
Lektura obowiązkowa ;) - http://groups.google.com/group/alt.pl.n ... 0dcef0a282

Te moduły RISLU czy koncentratory ONU (w szczególności) nie mają pojemnych baterii,więc długi nie podziałają,jak zauważyłeś u siebie.
Jeśli jesteś podpięty bezpośrednio do centrali-hosta,to sprawa przedstawia się zupełnie inaczej - telefon może działać baardzo długo bez zasilania.