Strona 1 z 1

radiolinia pomiedzy jeziorem

Post:03 wrz 2009, 22:12
autor: dalejlama
mam takie pytanie. czy radiolinia która w swojej linii ma jezioro (ogólnie zbiornik wodny) ma obnizone wartości sygnałów odbieranych. chodzi o zbiornik wodny między nadajnikami. czy może zaistnieć taka sytuacja że wartość sygnału wyliczona jest wyższa rzeczywistości. a jeśli woda wpływa na moc sygnału odbieranego to w jakim stopniu???

Re: radiolinia pomiedzy jeziorem

Post:04 wrz 2009, 09:08
autor: darnok
dalejlama pisze:mam takie pytanie. czy radiolinia która w swojej linii ma jezioro (ogólnie zbiornik wodny) ma obnizone wartości sygnałów odbieranych. chodzi o zbiornik wodny między nadajnikami. czy może zaistnieć taka sytuacja że wartość sygnału wyliczona jest wyższa rzeczywistości. a jeśli woda wpływa na moc sygnału odbieranego to w jakim stopniu???
Sama woda w jeziorze nie wplywa. Wplywa jesli juz to parowanie tej wody, szczegolnie przy porannych mglach. Projektujac dany hop radiowy robi sie bilans łącza i powinno sie cos takiego jak zwiekszone tłumienie ze wzgledu na zawieszone w powietrzu krople wody uwzględnic. Wtedy nie ma znaczenie czy sa obnizone poziomy sygnałow, bo nadawana jest taka moc zeby skompensowac zwiekszone tłumienie. Jesli sie tego nie uwzgledni to oczywiscie zwiekszone tłumienie może powodowac okresowe przerwy w transmisji spowodowane zbyt niskim poziomem sygnalu. I czasem tak bywa - szczegolnie wiosna i jesienia ze gdzies pojawiaja sie az takie mgly ze link sie buja :) (pada, wstaje) - jak sie da to mozna podkrecic moc - a jak nie to trzeba przeczekac.
Jakiego rzedu jest to tłumienie to nie pamietam, trzeba by poszukac w ksiazkach od radiokomunikacji. Sadze ze bedzie ono nie wieksze niz tłumienie wystepujace przy deszczu (tam sa wieksze krople wody).

Post:04 wrz 2009, 12:49
autor: ŁB
Czynnikiem nie do pominięcia są scyntylacje (zaniki związane z przejściem fali nad różnymi ośrodkami, tłumienie potrafi skakać o 50-60dB w ciągu doby) oraz zakłócenia od odbcia od powierzchni wody. Generalnie linków nad zbiornikami wodnymi należy unikać jeśli to tylko możliwe. Scyntylacji powinniśmy uniknąć stosując Frequency Diversity, a interferencji dzięki Space Diversity choć tu już trudniej.

Post:04 wrz 2009, 14:42
autor: despera
ustaw moc na full i już.

Post:10 wrz 2009, 23:07
autor: jacekes
Z jaką polaryzacją nadajesz na tym linku? Nad zbiornikami wodnymi jest problem z polaryzacją poziomą. Fala o takiej polaryzacji odbijając się od powierzchni wody może zmieniać fazę o 180 stopni i interferować z falą idącą ścieżką LOS.
Jeśli opóźnienie między ścieżką LOS a ścieżką odbitą od powierzchni wody jest niewielkie, to może być tak, że fala o odwróconej fazie sumuje się w odbiorniku z falą o właściwej fazie. Sumaryczny poziom wtedy może bardzo spaść.