Strona 1 z 1

Informacje z mojego BIP'a...

Post:15 sie 2007, 22:36
autor: elrond
Dziś przeglądając miejscowy BIP, znalazłem kilka ciekawych informacji odnośnie pozwoleń jakie UM wydał Polkomtelowi. Pozwole sobie zacytować fragment, bo nie znam się na tym do końca i chciałbym żeby ktoś z większą wiedzą przjżał i ocenił :wink:
po rozpatrzeniu wniosku POLKOMTEL S.A., ul. Postępu 3, 02-676 Warszawa,

ustala się:

środowiskowe uwarunkowania zgody na realizację przedsięwzięcia mogącego znacząco oddziaływać na środowisko:

pod nazwą: „Przebudowa bazowej stacji telefonii komórkowej nr BT-22248 Krosno South” zlokalizowanej w Krośnie, przy ul. Sikorskiego 19, na działce o nr ewid. 2746/1.

I. Rodzaj i miejsce realizacji przedsięwzięcia:

Przedsięwzięcie polega na przebudowie bazowej stacji telefonii komórkowej nr BT-22248 Krosno South zlokalizowanej w Krośnie, przy ul. Sikorskiego 19, na działce o nr ewid. 2746/1.

Powyższe przedsięwzięcie obejmuje:
a) montaż trzech anten sektorowych typu 742 215 o głównych kierunkach nadawania w azymutach 60o, 180o 300o, zamontowanych na wysokości 40 m n.p.t. (spód anteny) charakteryzujących się parametrami :
- pasmo przenoszenia – 1920/2200 MHz,
- zysk energetyczny – 18 dBi,
- szerokość wiązki promieniowania dla połowy mocy – 65o - poziomo; 6,2o - pionowo,
- tilt elektryczny - 0o,
- moc nadajnika – 43,01 dBm,
- tłumienie – 2,4 dB;
b) montaż trzech anten sektorowych typu 800 10 123 o głównym kierunku nadawania w azymutach 60o, 180o 300o, zamontowanych na wysokości 40 m n.p.t. (spód anteny) charakteryzujących się parametrami :
- pasmo przenoszenia – GSM – 880/960 MHz; DCS – 1710/1880 MHz,
- zysk energetyczny – GSM – 16,5 dBi; DCS – 17,8 dBi,
- moc nadajnika zasilającego – GSM – 43,01 dBm; DCS – 43,01 dBm,
- szerokość wiązki promieniowania dla połowy mocy – GSM - 86o - poziomo; 6,9o – pionowo; DCS - 84o - poziomo; 4,8o – pionowo,
- tilt elektryczny - 0o,
- tłumienie – GSM – 1,54 dB; DCS – 2,30 dB,
c) montaż jednej anteny sektorowej typu VHLP1-18 o głównym kierunku nadawania w azymucie 176o, zamontowanej na wysokości 31 m n.p.t. (środek anteny) charakteryzującej się parametrami :
- pasmo częstotliwości – 17,7/19,7 GHz,
- zysk energetyczny –34,6 dBi,
- moc nadajnika zasilającego –18 dBm,
- szerokość wiązki promieniowania dla połowy mocy – 3,3o,
- tłumienie – GSM – 0 dB,
d) wymiana jednej anteny sektorowej typu VHLP1-370 o głównym kierunku nadawania w azymucie 304o, zamontowanej na wysokości 31 m n.p.t. (środek anteny) charakteryzującej się parametrami :
- pasmo częstotliwości – 37,0/40,0 GHz,
- zysk energetyczny –40,0 dBi,
- moc nadajnika zasilającego –18 dBm,
- szerokość wiązki promieniowania dla połowy mocy – 1,3o,
- tłumienie – GSM – 0 dB,
Zaznaczone na czerwono - czyżby UMTS?? :D Pisałem maila do Plusa i od nowego roku i niby mają zaczynać u mnie z 3G...

Zaznaczone na niebiesko - co to za anteny/system o takiej wysokiej częstotliwości??

Post:16 sie 2007, 03:27
autor: D@rio
elrond, to UMTS. A częstotliwość i przenoszenie to dwie różne rzeczy... ;)

Post:16 sie 2007, 18:05
autor: Dideq
D@rio pisze:elrond, to UMTS. A częstotliwość i przenoszenie to dwie różne rzeczy... ;)
Można prosić bardziej szczegółowo?? Dziękuję!

Post:16 sie 2007, 18:11
autor: elrond
D@rio pisze:elrond, to UMTS. A częstotliwość i przenoszenie to dwie różne rzeczy...
Jakoś nie zwróciłem uwagi że to 2 różne rzeczy... Ale przyłaczam sie do prośby Dideq'a :wink:

Post:16 sie 2007, 20:02
autor: prezeswk
Dideq pisze:
Można prosić bardziej szczegółowo?? Dziękuję!
Szykują BTSa i będzie też tam Node B - UMTS.
Jesli chodzi o niebieski kolor, to będzie radiolinia - link radiowy, którym ta stacja będzie połączona z BSC. Wiecej o tym linku TU
Po przeliczeniu nadajnik ma miec 20 W (na sektor?), to calkiem znośnie (dla ludzi w okolicy :)
Pozdr

Post:16 sie 2007, 21:56
autor: Pawrzes
To po prostu modernizacja i rozbudowa stacji o pasmo UMTS ale nie oznaczać że nastąpi to szybko po ważność pozwolenia to bodajże 2 lata.

Post:16 sie 2007, 22:06
autor: elrond
prezeswk, jeśli chodzi o niebieskie zaznaczenie to tak mi sie właśnie wydawało że to może być radiolinia ale wolałem sie nie odzywać bo ekspertem nie jestem :wink:

Zobaczymy jeszcze jak sektory wykierują, ale cieszy mnie że to chyba najbliższa możliwa lokalizacja względem mojego domu :-) Czy doleci? możliwe że nie, ale i tak sie ciesze, bo to pierwsza sieć u mnie z 3G.
Pisałem do BOKu, to dowiedziałem się że "zaczynają od nowego roku", skoro pozwolenie wydane jeszcze w maju, to wnioskuje że "zaczynamy" znaczy URUCHAMIAMY.
prezeswk pisze:Po przeliczeniu nadajnik ma miec 20 W (na sektor?), to calkiem znośnie (dla ludzi w okolicy :)
To dużo :?: :D

Post:16 sie 2007, 22:50
autor: Pawrzes
A nowej Ery nie chcą :(
2007-07-02 Odwołanie strony do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krośnie od Decyzji Prezydenta Miasta Krosna z dnia 04.06.2007 r., znak: OS.VII.7632-11/06/07 ustalającej środowiskowe uwarunkowania zgody na realizację przeds.polegającego na bud.stacji bazowej tel

Prezydent Miasta Krosna
ul. Lwowska 28 a
38-400 Krosno


Przekazanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krośnie odwołania strony od Decyzji Prezydenta Miasta Krosna z dnia 04.06.2007 r., znak: OS.VII.7632-11/06/07 ustalającej środowiskowe uwarunkowania zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie stacji bazowej telefonii komórkowej Era GSM oznaczonej symbolem Krosno 59206 Rynek, projektowanej na dachu budynku biurowego w Krośnie przy ul. Słowackiego 4 na działce nr 2171/4.



Krosno, dnia 02.07.2007 r.


OS.VII.7632-11/06/07



Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Krośnie
ul. Bieszczadzka 1
38-400 Krosno




Na podstawie art. 17 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz.U. Nr 98 z 2000 r. z późn. zm.), przekazuję, wraz z aktami sprawy, odwołanie strony od Decyzji Prezydenta Miasta Krosna Nr OS.VII.7632-11/06/07 z dnia 04.06.2007 r., znak: OS.VII.7632-11/06/07, ustalającej środowiskowe uwarunkowania zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie stacji bazowej telefonii komórkowej Era GSM oznaczonej symbolem Krosno 59206 Rynek, projektowanej na dachu budynku biurowego w Krośnie przy ul. Słowackiego 4 na działce nr 2171/4.
Odwołanie strony zostało złożone w kancelarii Urzędu Miasta Krosna w ustawowym terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji. W odwołaniu strona wnosi o uchylenie zaskarżonej decyzji i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia. Strona ta uzasadnia swoją decyzję, faktem, że stacja bazowa telefonii komórkowej niekorzystnie wpływać będzie na zdrowie osób przebywających stale w budynku przy ul. Blich 3 w Krośnie.
Odnosząc się do powyższego wyjaśniam co następuje:
W punkcie II. 1 i II. 3 skarżonej decyzji, Prezydent miasta Krosna zobowiązał inwestora w trakcie prowadzenia robót budowlanych do zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i mienia. Odnośnie wymagań dotyczących ochrony środowiska w fazie realizacji przedsięwzięcia ustalono, aby roboty stwarzały jak najmniejszą uciążliwość dla zdrowia. W punkcie II. 9 przedmiotowej decyzji Prezydent nałożył obowiązek na inwestora przeprowadzenia pomiarów elektromagnetycznych promieniowania niejonizujacego przed oddaniem obiektu do użytkowania. Natomiast w punkcie III.1 stwierdzono, że na terenach dostępnych dla osób trzecich, nie mogą wystąpić przekroczenia dopuszczalnego poziomu gęstości mocy pól elektromagnetycznych.

Biorąc pod uwagę powyższe wnoszę o utrzymanie w mocy Decyzji Prezydenta Miasta Krosna z dnia 04.06.2007 r., znak: OS.VII.7632-11/06/07.




Z up. Prezydenta Miasta Krosna
Hanna Ryś
Naczelnik
Wydział Ochrony Środowiska

Post:16 sie 2007, 23:12
autor: elrond
Pawrzes, też na to trafiłem w BIPie. No coż, Erze sie nie udało w Krośnie. Z tego co rozumie, była już decyzja ale ją zakwestionowali. Dla mnie takie coś jest niedożecznością. Rozumie że czasem może być sytuacja, że anteny są za blisko ludzi, ale są ludzie którym na pustym szczycie przeszkadza maszt. Niech sobie zmierzą ilość promieniowania w czasie rozmowy przy głowie, jak mocno promieniuje telefon, i dopiero wtedy niech sie zajmują antenami kilkadziesiąt/kilkaset metrów ponad głowami.

Tylko z tą Erą to chyba GSM, bo oni jeszcze do UMTSu sie chyba nie przymierzają...

Post:17 sie 2007, 00:12
autor: prezeswk
elrond pisze: To dużo :?: :D
Generalnie standardowo jeśli chodzi o miasto.
Trzeba spytac jakiegos projektanta sieci, w jaki sposób w zapisach o uwarunkowaniach srodowiskowych podaje sie moce stacji - czy sa jakies wytyczne, standardy?.
Czy są to moce podawane osobno dla kazdego TRXa, czy tez moc izotropowa EIRP. Czy sformułowanie moc nadajnika zasilajacego dotyczy jednego TRXa, czy zespołu TRXów w danym sektorze.
Do tego jeszcze dochodzi tlumienie kabli, ale i zysk anten. Wiec jesli nadajnik ma te 43 dBm to moc wypromieniowana bedzie wieksza.
Przegladajac BIPy natrafilem tez na moc maksymalna danego obiektu wydzielaną wtedy, kiedy jest on maksymalnie obciązony.

Post:17 sie 2007, 01:57
autor: elrond
prezeswk, kurcze troche to skomplikowane :wink:
Dodam jeszcze że w dlaszej części tego co cytowałem na początku, było że, w okolicy znajduje sie teren objęty programem "Natura 2000" ale w uzasadnieniu podano że owy nadajnik mu nie zagraża bo jest wystarczająco daleko.