DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

 #1151133  autor: DEVI_UI
 10 cze 2023, 12:30
Wątek służący porównywaniu/przedstawianiu dalekich odległości, z jakich łapany jest przez terminal sygnał z danej stacji.
Zapraszam do publikacji swoich rekordów w kraju, ale też z zagranicznych stacji.
Wątku o takiej tematyce jeszcze nie ma, a to bardzo ciekawa sprawa ;-)
Na wczorajszym przykładzie:
DEVI_UI pisze:
09 cze 2023, 21:45
Nie wiem, gdzie wrzucić. Nie ma takiego wątku.
Nad Bałtykiem dzieją się naprawdę kuriozalne epizody w sieciach mobilnych. Pominę rozwodzenie się na temat nieistniejącego zasięgu sieci komórkowych w wielu miejscach.

Na plaży w Jantarze (gm. Stegna, pow. nowodworski) wymusiłem dziś z ciekawości pasmo B20 w band selection. Zaciekawiło mnie, jak sprawa będzie się miała przez ograniczenia 800tki w regionach przygranicznych. Spodziewałem się, że sygnał dojdzie z Wyspy Sobieszewskiej, z innych regionów Gdańska czy z Półwyspu Helskiego. Otóż byłem w błędzie.
Wymuszam B20 na karcie Play, a moim oczom okazuje się sygnał L800 litewskiej sieci Bite.
Co więcej - zszokowany tym faktem wchodzę w ustawienia, ręczny wybór sieci, telefon szuka, a tu pokazuje się (pomijając rosyjskie sieci - niedostępne) "LT BITE GSM". Coś niebywałego :shock:

Obrazek

Obrazek Obrazek


Odległość: (nie wiem, gdzie dokładnie była stacja bazowa)

Obrazek

Dajcie znać, co o tym myślicie.
Natchnęło mnie, aby poszukać trochę informacji, z jakiej dokładnie stacji sygnał złapałem. Byłem dotychczas przekonany, że ta 800tka sieci Bite LT to jakaś przygraniczna stacja koło Obwodu Królewieckiego. Wyżej na mapie odległość od mojego punktu pomiaru do granicy litewsko-rosyjskiej wynosiła 166 kilometrów. No i byłem w błędzie, bo okazało się, że to ponad 200 kilometrów do stacji bazowej. Wszedłem na Cellmapper.net, sprawdziłem wszystkie eNodeB przy granicy litewsko-rosyjskiej i nie ma nigdzie "4298", które złapałem. Okazało się, że to eNb stacji z Kłajpedy. Co więcej - dokładnie zgadzał się CID dla pasma 800MHz.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zauważyłem też, że ktoś złapał CID pasma 1800MHz litewskiego Bite z okolic Biskupca w warmińsko-mazurskim. Podoba odległość do mojej - ponad 200km, tyle że przez cały Obwód Królewiecki.
 #1151135  autor: babciagienia1p
 10 cze 2023, 12:46
babciagienia1p pisze:
10 cze 2023, 03:49
@DEVI_UI
Piękna odległość. Według mnie tropotransmisja lub jakieś inne odbicia sygnału. Położenie stacji blisko morza i na Mierzei Kurońskiej, więc raczej odpada jakieś szczególnie wysokie wzniesienie, chyba że pokazujesz mocno niedokładną lokalizację. Sytuacja meteorologiczna, od wielu dni, sprzyja takim zjawiskom.

viewtopic.php?f=24&t=129838&start=3420

-----------Edycja_1------------
Może założyć nowy wątek Łowcy dalekich BTS-ów lub coś w tym stylu? Wkrótce wakacje - będzie więcej okazji do łowów bladym świtem.
Ewentualnie - korzystanie z poniższego, bardziej ogólnego, wątku.
viewtopic.php?f=24&t=91310

-----------Edycja_2------------
Według Twojej mapki, po drodze sygnału jest Półwysep Sambijski ze wzniesieniami powyżej 100 m n.p.m., więc albo odbicia tropo albo BTS w innym miejscu - poza mierzeją - na litewskich wzgórzach na stałym lądzie.

No i wyjaśniło się. Wzniesienia na Półwyspie Sambijskim ominięte. Cała trasa nad powierzchnią morza. Jeśli to nie tropo ani inne odbicia, to... może Ziemia w tej okolicy jest bardziej spłaszczona. W sumie Ziemia to nie kula i nie elipsoida, tylko taka śmieszna bryła spłaszczona na biegunach - geoida. Ciekawe na jakiej wysokości n.p.m. (nie mylić z n.p.t.) są anteny? Potrafisz to sprawdzić? Pamiętasz jaki był kierunek wiatru? Może stały z kierunków południowych - odpychający wodę od Jantaru?

W sumie jakiś duch miejsca może tu działać... Ksiądz Mikołaj Kopernik główne pomiary prowadził we Fromborku...
 #1151141  autor: Remington
 10 cze 2023, 14:38
Fajny pomysł na wątek.

Warto by jednak każdy odpowiadający rozgraniczył czy odnaleziony BTS:
- tylko się pokazał na liście
- pozwolił się zalogować
- pozwolił na rozmowę lub SMS (w przypadku zagranicznych wystarczy przychodzący SMS z informacją o roamingu)
 #1151149  autor: babciagienia1p
 10 cze 2023, 17:23
@DEVI_UI
Jeszcze jedno przyszło mi do głowy. Może ktoś dotrze do jakiejś mapy meteo w starym stylu - z wyżami, niżami i izobarami w hektopaskalach lub mm Hg. Akurat godzina 13:32 to prawie 12:00 UTC, kiedy publikowane są mapy meteo na całym świecie. Data - 9 czerwca 2023. Gdyby okazało się, że centrum wyżu było w tych okolicach (na trasie sygnału), byłby to argument przeciw odbiciom - tropo lub innym - tylko za bezpośrednim sygnałem, co jednak fizycznie wydaje się niemożliwe (krzywizna Ziemi) - 207,5 km!!! Nadal aktualne pytanie - na jakiej wysokości n.p.m. są anteny na BTS-ie złapanego operatora?
---------Edycja_1-----------
Kolejny sposób na łowienie BTS-ów - smartfon przymocowany do drona, wznoszący się jak najwyżej miałby przewagę nad łowcami stojącymi na powierzchni Ziemi. O balonie juz nie wspomnę. Tylko wtedy smartfon pewnie by nie wrócił...
 #1151153  autor: DEVI_UI
 10 cze 2023, 19:03
Remington pisze:
10 cze 2023, 14:38
Fajny pomysł na wątek.

Warto by jednak każdy odpowiadający rozgraniczył czy odnaleziony BTS:
- tylko się pokazał na liście
- pozwolił się zalogować
- pozwolił na rozmowę lub SMS (w przypadku zagranicznych wystarczy przychodzący SMS z informacją o roamingu)
Uwzględnienie takich informacji byłoby mile widziane.
Niestety na powyższym przykładnie nie byłem w stanie zrobić dokładniejszych testów. Telefon zalogował się dosłownie na kilka sekund, zdążyłem wejść w Netmonstera, ale nie uchwyciłem już nazwy operatora na ekranie blokady. Nie doszedł też SMS "Play wita na Litwie". Nie wiem, czy przeprowadzenie rozmowy byłoby wykonalne.
babciagienia1p pisze:@DEVI_UI
Jeszcze jedno przyszło mi do głowy. Może ktoś dotrze do jakiejś mapy meteo w starym stylu - z wyżami, niżami i izobarami w hektopaskalach lub mm Hg. Akurat godzina 13:32 to prawie 12:00 UTC, kiedy publikowane są mapy meteo na całym świecie. Data - 9 czerwca 2023. Gdyby okazało się, że centrum wyżu było w tych okolicach (na trasie sygnału), byłby to argument przeciw odbiciom - tropo lub innym - tylko za bezpośrednim sygnałem, co jednak fizycznie wydaje się niemożliwe (krzywizna Ziemi) - 207,5 km!!! Nadal aktualne pytanie - na jakiej wysokości n.p.m. są anteny na BTS-ie złapanego operatora?
---------Edycja_1-----------
Kolejny sposób na łowienie BTS-ów - smartfon przymocowany do drona, wznoszący się jak najwyżej miałby przewagę nad łowcami stojącymi na powierzchni Ziemi. O balonie juz nie wspomnę. Tylko wtedy smartfon pewnie by nie wrócił...
Tego niestety nie wiem. Nie znam żadnego odpowiednika chociażby Si2PEM na Litwie. Nie wiem w ogóle czy coś takiego jest.

Znalazłem za to najpewniej stację, z którą mnie połączyło. Pewności nie mam, ale log B20 przy prawie idealnym sygnale na Cellmapper pochodził dokładnie z tego miejsca.

https://www.google.com/maps/@55.7686637 ... ?entry=ttu

Ewidentnie jakiś ośrodek nadawczy DVB-T.
 #1151154  autor: babciagienia1p
 10 cze 2023, 19:11
@DEVI_UI
Czyli pewnie jakiś odpowiednik naszego RTCN-u? W przypadku małej Litwy może to być nadajnik na jakimś wzgórzu i o dużej mocy, który pokrywa dużą część kraju.
 #1151157  autor: DEVI_UI
 10 cze 2023, 19:30
Tak zakładam. Pewnie cały Okręg kłajpedzki mógłby pokryć.

A jak chodzi o rosyjskie sieci, co często widuje się nad Bałtykiem.
Za każdym razem na kartach wszystkich operatorów nawet w odległości 15km od granicy telefon nie chce się logować do sieci po jej wybraniu. Widnieje najczęściej w manualnym wybieraniu sieci Tele2 z jakimś zasięgowym pasmem. Nie wiem nawet czy ichniejsze telekomy wpuszczają klientów roamujących (zwłaszcza z PL :wink:) na LTE. Nigdy się z tym nie spotkałem. 2G/3G owszem, nawet w odległości 31km (miejscowość Przybyłowo) od granicy. Było to jakieś cztery lata temu. Próbowałem wykonać połączenie na drugą kartę, pamiętam tylko, że w słuchawce odezwał się głos w języku rosyjskim i nie byłem w stanie wykonać połączenia.
Automatycznie telefon zalogował się do sieci Beeline.
 #1151164  autor: babciagienia1p
 11 cze 2023, 08:19
Remington pisze:
10 cze 2023, 14:38
Warto, by jednak każdy odpowiadający rozgraniczył czy odnaleziony BTS:
- tylko się pokazał na liście
- pozwolił się zalogować
- pozwolił na rozmowę lub SMS (w przypadku zagranicznych wystarczy przychodzący SMS z informacją o roamingu)

@Remington
Nie ma szans na takie informacje w przypadku dalekich BTS-ów. Z jaką mocą musiałby nadawać telefon - pomijając nawet odbicia typu tropo - żeby stacja odległa o 207,5 km go zauważyła? Wszystkie styki w urządzeniu popaliłyby się, a może nawet synapsy u obsługującego...
Kierunek jest tylko jeden - odnotowanie logów stacji w urządzeniu.
 #1151227  autor: marcinek243
 12 cze 2023, 01:15
To i ja się pochwalę skanami sprzed kilku dni z Kasprowego więc i z widzialnością optyczną nie było problemu. Play z racji braku btsów na szczytach łapał przeróżne lokacje. Czasem dało rade przepchać kilka kbit po L800 ze stacji odległych po 8-15km lecz najbardziej zadziwiło wskoczenie... L2600. Sygnał oczywiście nieużywalny naprzemian z "połączeniami alarmowymi" ale Netmonster zebrał conieco. Mimo trzech kresek i rzekomej obecności volte próba połączenia głosowego również bez skutku.
Obrazek
Obrazek

Sygnał słowackich sieci również całkiem zdatny do podstawowej komunikacji.

Obrazek

Manualny skan ukazał jeszcze czeskie sieci lecz bez powodzenia przy jakiejkolwiek próbie logowania (ok. 90km w linii prostej)

Obrazek
 #1151350  autor: DEVI_UI
 13 cze 2023, 11:21
Niezła odległość. Play jak zwykle wali mocą na 2600MHz i mocno to widać, bo sygnał jak na swoje warunki jest bardzo dobry. Niestety brak stacji w okolicach Morskiego Oka mocno im doskwiera. Lepiej chyba wybrać już słowackiego Orange.
Zaskakuje fakt widniejących w ustawieniach wyboru sieci czeskich telekomów. Choć ze względu na warunki topograficzne nic dziwnego, że sieci nie były dostępne.
Z jaką siecią z SK połączyło Cię domyślnie na karcie Play? Działała tam transmisja danych po LTE?
 #1156546  autor: DoubleHitzPL
 26 sie 2023, 16:02
Oto co ręczny skan sieci pokazał 6 lipca tego roku na molo w Międzyzdrojach:
Obrazek
Złapało DCS o2 z Niemiec, 5G SA, GSM Telekomu i GSM duńskiej sieci TDC.
Obrazek
Do o2 normalnie wpuściło moją kartę Play i nawet dostałem SMS "Play wita w Niemczech", niestety do Telekomu nie wpuszczało a do TDC nie próbowałem.
Zastanawia mnie skąd się wzięło to TDC, czyżby z Bornholmu? Co ciekawe zrobiłem później kilka kolejnych skanów i już TDC się więcej nie pojawiło.
 #1156554  autor: DEVI_UI
 26 sie 2023, 22:12
A to ciekawostka, że też u niemieckich telekomów ciągle świeci DCS. Musi się to chyba opłacać. No chyba, że nie w całym kraju - podobna sytuacja do G1800 Play przy granicy z BY i UA.
Jak chodzi o ten log o2, to stacja w miejscowości Ahlbeck tuż przy granicy. Dokładniej linia prosta ok. 17km, także jak na 2G pikuś ;-)
DoubleHitzPL pisze:
26 sie 2023, 16:02
Zastanawia mnie skąd się wzięło to TDC, czyżby z Bornholmu? Co ciekawe zrobiłem później kilka kolejnych skanów i już TDC się więcej nie pojawiło.
Zakładam, że jakieś szczątkowe odbicia sygnału GSM. Telefon pewnie też nie byłby w stanie zalogować się do sieci.
 #1156556  autor: f0ku5
 26 sie 2023, 23:40
Ja w Świnoujściu na plaży łapałem w wyszukiwaniu szwedzkie sieci ;) Zalogować się oczywiście nie można było.