DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

 #1142821  autor: Qklon
 30 sty 2023, 21:01
Witam czy jest jakaś możliwość, aby ręcznie wybrać BTS, z którym łączy się mój telefon?

Ponieważ sprawdzałem prędkości SpeedTestem oraz nadajnik z którym łączy się mój telefon programem NetMonitor. Mieszkam we wsi graniczącej z miastem. W okolicy jest kilka nadajników. Jeden z nich znajduje się w mojej wsi (ok. 1km ode mnie), drugi w sąsiedniej wsi (ok. 2,5km), trzeci dość mocny nadajnik w mieście (ok. 4,5km). Są jeszcze inne, ale z tamtymi telefon rzadko się łączy. Problem polega na tym, że w prawie całym domu oraz na zewnątrz jestem połączony z BTSem w mojej wsi lub tym w sąsiedniej wsi. Jednak problem jest w pokoju, w którym zazwyczaj korzystam z Internetu mobilnego. Obydwa te BTSy są zasłonięte przez ściany i telefon zaczyna wybierać BTS z miasta.
No a prędkości pobierania Internetu wyglądają tak:
BTS w mojej wsi: 40Mb/s
BTS w sąsiedniej wsi: 35Mb/s
BTS w mieście: 5Mb/s
Nawet jeżeli w tym pokoju zasłoniętym ścianami telefon połączy się z BTSem z mojej lub sąsiedniej wsi to mimo iż jest mniej kresek to prędkość śmiga cały czas na tych 35-40Mb/s. Tyle, że co chwile przełącza się na miejski BTS gdzie mimo lepszego zasięgu jest tylko 5Mb/s i widać, że znacznie gorzej to chodzi. Muszę przenieść telefon wtedy w takie miejsce aby połączył się z tymi wiejskimi. Przypuszczam, że niska prędkość spowodowana jest tym, że ten BTS w mieście jest mocno obciążony, a te we wsiach nie mają pewnie wielkiego obciążenia.
Problem dotyczy sieci T-Mobile, na której korzystam z Internetu, co ciekawe mam drugą kartę SIM w Playu (służącą wyłącznie do dzwonienia) i Play zawsze łączy się z tym nadajnikiem w mojej wsi nawet w tym felernym pokoju.

Czy jest jakaś możliwość aby ustawić w telefonie by łączył się z którymś z tych dwóch nadajników (gdy są one w zasięgu, bo jak pojadę np. do pracy i będę po zasięgiem żeby się przełączył), albo jakoś inaczej temu zaradzić?
 #1142825  autor: matias55
 31 sty 2023, 00:13
Kiedyś na Tablecie Lenovo miałem taką apkę i to było nawet fajne, gdy w swojej miejscowości nie miałem LTE a oddalonej 10 KM było. Wtedy dla testu połączyłem się z tym BTS-em. Ciekawe było to, że ten tablet łapał zasięg z tak odległych nadajników.
 #1142845  autor: maniek357
 31 sty 2023, 11:21
@Qklon Nie da się ręcznie wybrać BTS-a. Niektóre telefony miały / mają możliwość ręcznego wyboru pasma - np. Samsungi, ale od kilku miesięcy producent w nowym sofcie zablokował tą możliwość.

Także zostaje albo przerzucenie się na Play do transmisji danych, albo postawienie w domu routera LTE w miejscu, gdzie łapie sygnał z bliższej stacji i korzystanie z WiFi.
 #1142940  autor: matias55
 01 lut 2023, 20:41
maniek357 pisze:
31 sty 2023, 11:21
@Qklon Nie da się ręcznie wybrać BTS-a. Niektóre telefony miały / mają możliwość ręcznego wyboru pasma - np. Samsungi, ale od kilku miesięcy producent w nowym sofcie zablokował tą możliwość.

Także zostaje albo przerzucenie się na Play do transmisji danych, albo postawienie w domu routera LTE w miejscu, gdzie łapie sygnał z bliższej stacji i korzystanie z WiFi.
Obecnie może się już nie da, ale pamiętam doskonale jak na rootowanym lenovo z andkiem 4.1 skakałem po BTS-ach jak chciałem.
 #1142946  autor: koszalineo941268
 01 lut 2023, 22:10
U mnie w POCO Me Pro 5G można wejść do menu serwisowego kodem *#*#3646633#*#* i w zakładce Band Mode wybrać pasma, z którymi telefon ma się (nie) łączyć. Więc jeżeli mamy btsy z różnymi pasmami, to sterując nimi możemy pośrednio ręcznie wybrać antenę.
 #1142947  autor: matias55
 01 lut 2023, 22:30
Kurde aż chyba znajdę ten tablet i spróbuje tam się normalnie wyświetlały BTS-y w zasięgu po Cell ID i LAC. Wybierało się paluchem z którego chcesz korzystać. Tylko te stare andki to potrafiły?