DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

 #1130980  autor: pipawolowa
 05 maja 2022, 22:33
Jak skutecznie wyłączyć Roaming krajowy w play (orange). Na BOK proponują jedynie ustawienie priorytetu, Proszę o rady.

"Fantazja jest ważniejsza od wiedzy." A Einstein
 #1130987  autor: maniek357
 06 maja 2022, 08:46
To już nie da się całkowicie wyłączyć w BOK roamingu krajowego ? Kiedyś normalnie wyłączałem. Być może po tych ostatnich zmianach (brak ikonki "R" przy LTE Orange i brak lejka 3/1 w Play) coś się w tej kwestii zmieniło. A z ciekawości - dlaczego chcesz wyłączyć ?
 #1130997  autor: pipawolowa
 07 maja 2022, 02:13
dlaczego chcesz wyłączyć ?
[/quote]
Notoryczne przerzucanie do orange (brak Volte) Korzystam z aplikacji cellmapper i komplikuje zbieranie danych.

"Fantazja jest ważniejsza od wiedzy." A Einstein
 #1131042  autor: kozien70
 08 maja 2022, 11:24
Tak, działa. Wszystkie połączenia głosowe zachowują się generalnie tak samo i mają taką samą jakość jak w sieci macierzystej. Włącznie z tym, że w transmisji danych w RK Orange nie ma już lejka. To powody, dla których z powrotem włączyłem dostęp do RK.
 #1131279  autor: marcin19883
 15 maja 2022, 13:24
kozien70 pisze:
08 maja 2022, 11:24
Tak, działa. Wszystkie połączenia głosowe zachowują się generalnie tak samo i mają taką samą jakość jak w sieci macierzystej. Włącznie z tym, że w transmisji danych w RK Orange nie ma już lejka. To powody, dla których z powrotem włączyłem dostęp do RK.
A tak ogólnie, to są w Polsce miejsca, gdzie Orange ma lepszy zasięg lub nie ma tam Playa a są pomarańczowi? Ja się nigdy z takim czymś nie spotkałem. Dla mnie RK Orange jest zbędny.
 #1131290  autor: Mixiorek
 15 maja 2022, 18:01
marcin19883 pisze:
15 maja 2022, 13:24
A tak ogólnie, to są w Polsce miejsca, gdzie Orange ma lepszy zasięg lub nie ma tam Playa a są pomarańczowi?

Tak, np: Zalesie Górne. Zero stacji własnych, sygnał momentami dolatuje outdoor. Bez RK nie ma możliwości działania Play indoor na 100%. Konstancin-Jeziorna, tu jest nieco lepiej bo outdoor sygnał może być w większości miasta ale już indoor spada to pewnie bardzo mocno. Obie miejscowości w takiej małej aglomeracji warszawskiej w powiecie piaseczyńskim.
Obie miejscowości mają miejscami spore zalesienie i stąd te problemy. Trzeba mocno zagęścić siatkę stacji.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1131293  autor: Kryniczanin
 15 maja 2022, 21:10
A tak ogólnie, to są w Polsce miejsca, gdzie Orange ma lepszy zasięg lub nie ma tam Playa a są pomarańczowi? Ja się nigdy z takim czymś nie spotkałem. Dla mnie RK Orange jest zbędny.
Garstka takich miejsc jest np. Wierchomla Wielka. W zamian w takim Bereście jest tylko i wyłącznie Play.
Pewnie, że są. Przejedz się do Zakopanego i pochodź po szlakach, szybko polubicie się z RK ;)
Pochodź po górach np. po głównym szlaku beskidzkim a pierwszą rzeczą jaką będziesz robił będąc abonentem Plusa, T-Mobile i Orange to będzie pisanie do nich i błaganie o roaming krajowy w Play. :D
 #1131294  autor: kozien70
 15 maja 2022, 21:45
Gdyby nie było miejsc, gdzie potrzebny jest RK Orange to chyba proste, że Play by zrezygnował z umowy na RK, nie? Tak sobie dla żartu wywalają miliony zł na umowę z Orange? To prywatna spółka akcyjna, a nie państwowy moloch. Tu się patrzy na każdy grosz i skoro z własnej woli przedłużyli RK do 2025r i płacą za to grube miliony, to najwyraźniej jest zapotrzebowanie.
 #1131297  autor: rsig
 16 maja 2022, 01:48
Są też takie miejsca gdzie Play niby jest, nawet 3G, ale internet chodzi z prędkością kilkuset kb/s. Po przełączeniu do RK natychmiast docenia się te 3 Mbit/s (czy raczej doceniało, bo już to ograniczenie znieśli).
pakierhakierxd pisze:
15 maja 2022, 08:54
Dobre zmiany :),choć ja nie wiem kiedy ostatnio widziałem R :)
Jak pamiętam w LTE już chyba nie pokazuje się R (dopiero jak się wejdzie w info o sieci to dowiadujemy się że jesteśmy w roamingu), tylko w 3G.
 #1131301  autor: maniek357
 16 maja 2022, 09:00
Testował ktoś jak wygląda powrót z RK do zasięgu macierzystego przy aktywnej transmisji danych (stream radiowy) ? Z tego, co ja zaobserwowałem, to po spadku do U900 Orange, nie wróciło do zasięgu macierzystego, pomimo minięcia kilku stacji Playa po drodze.
 #1131304  autor: mirekm35
 16 maja 2022, 11:34
rsig pisze:
16 maja 2022, 01:48
Jak pamiętam w LTE już chyba nie pokazuje się R (dopiero jak się wejdzie w info o sieci to dowiadujemy się że jesteśmy w roamingu), tylko w 3G.
Wczoraj kilka razy korzystałem z RK w Orange (VoLTE działa, nie ma lejka 3/1 Mbps) i literka nie pojawiała się obok kresek zasięgu - czyli na pierwszy rzut oka nie widać, że się jest w roamingu. Ale ściągnięcie paska powiadomień pokazywało na dole operatora w postaci Play(Orange). Nie jestem też pewien, czy wszystkie telefony nie pokazują tej literki R - ja to zauważyłem na S22+.
maniek357 pisze:
16 maja 2022, 09:00
Testował ktoś jak wygląda powrót z RK do zasięgu macierzystego przy aktywnej transmisji danych (stream radiowy) ? Z tego, co ja zaobserwowałem, to po spadku do U900 Orange, nie wróciło do zasięgu macierzystego, pomimo minięcia kilku stacji Playa po drodze.
I tu się zdziwiłem, bo gdy zaliczyłem RK w czasie jazdy i oglądania YT, to wydawało mi się, że w tym RK pojadę przez parę km. A tu nie - po kilometrze, gdy tylko pojawił się mocny zasięg własny, to od razu telefon tam wskoczył. Tak, wiem, YT to nie transmisja ciągła. Ale to co opisałem stało się w trakcie trwania jednego filmu:) (tak, wiem, bufor napełnia się co jakiś czas).
 #1131305  autor: maniek357
 16 maja 2022, 12:47
YouTube nie ma ciągłej transmisji, nawet podczas oglądania jednego filmu. Gdy nie buforuje transmisja spada do 0, a dzieje się to co kilkanaście sekund.
 #1131317  autor: rsig
 17 maja 2022, 00:52
mirekm35 pisze:
16 maja 2022, 11:34
rsig pisze:
16 maja 2022, 01:48
Jak pamiętam w LTE już chyba nie pokazuje się R (dopiero jak się wejdzie w info o sieci to dowiadujemy się że jesteśmy w roamingu), tylko w 3G.
Wczoraj kilka razy korzystałem z RK w Orange (VoLTE działa, nie ma lejka 3/1 Mbps) i literka nie pojawiała się obok kresek zasięgu - czyli na pierwszy rzut oka nie widać, że się jest w roamingu. Ale ściągnięcie paska powiadomień pokazywało na dole operatora w postaci Play(Orange). Nie jestem też pewien, czy wszystkie telefony nie pokazują tej literki R - ja to zauważyłem na S22+.
To możesz jeszcze sprawdzić jak jest na 3G. Tam zdaje się R wciąż jest.