DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

 #1130943  autor: AnetaL9
 05 maja 2022, 10:38
Na niniejszym forum w roku 2009, jak również na stronie ‘Play’ opisuje się działanie funkcji ‘Połączenie oczekujące’:
1) to opcja, która umożliwia dostarczanie informacji o nowych połączeniach przychodzących w trakcie trwania innego połączenia.
2) Osoba dzwoniąca usłyszy sygnał, że linia jest wolna.

Mój problem polega na tym, że o ile działa opcja 1) to nie działa opcja 2).

Osoba dzwoniąca słyszy zawsze komunikat: „Numer aktualnie jest zajęty”, czy włączę ‘Połączenie oczekujące’ czy nie. Nigdy nie udało mi się uzyskać zachowania opisywanego przez Play, że linia jest wolna, czyli że dzwoniący słyszy długie: „tuuuut, tuuut, tuuut” jak gdybym nie odbierała połączenia. A nieraz zależy mi, aby drugi dzwoniący nie wiedział, że rozmawiam.

Robiłam próby na 2 różnych kartach: Play abonament i T-Mobile-na-kartę i zawsze było tak samo. Włączałam i wyłączałam LTE, próbowałam też z DualSIM – jest zawsze tak samo, drugi dzwoniący wie, że rozmawiam.

Czy są może jakieś opcje, których nie włączam, czy jest jakiś sposób, aby moje ‘Połączenie oczekujące’ działało tak, jak opisuje Play?
Pozdrawiam Aneta

Linki opisujące ‘Połączenie oczekujące’:
[Play] Problem z połączeniem oczekującym:
viewtopic.php?t=34852
http://jpn.pl/play/play2.htm
 #1131005  autor: AnetaL9
 07 maja 2022, 12:52
Witam ponownie
Może mogłabym prosić o krótkie info kogoś z szanownych forumowiczów, kto przy okazji swoich rozmów zrobiłby test dzwoniąc z innego numeru na swój, właśnie zajęty numer, i ustalił: co słyszy w słuchawce przy włączonej opcji ‘Połączenie oczekujące’. Może teraz wszyscy słyszą ‘Numer aktualnie jest zajęty’, a może to tylko mój smartfon jest źle skonfigurowany?

Pozdrawiam Aneta
 #1131041  autor: Oskii98
 08 maja 2022, 11:18
AnetaL9 pisze:
07 maja 2022, 12:52
Witam ponownie
Może mogłabym prosić o krótkie info kogoś z szanownych forumowiczów, kto przy okazji swoich rozmów zrobiłby test dzwoniąc z innego numeru na swój, właśnie zajęty numer, i ustalił: co słyszy w słuchawce przy włączonej opcji ‘Połączenie oczekujące’. Może teraz wszyscy słyszą ‘Numer aktualnie jest zajęty’, a może to tylko mój smartfon jest źle skonfigurowany?

Pozdrawiam Aneta
Sprawdziłem komunikaty zestawiając połączenie z numeru w relacji Orange -> Play. W trakcie trwającej rozmowy, w przypadku Orange komunikat brzmi: "Poczta głosowa, zostaw wiadomość po sygnale". W przypadku Play podczas trwającej rozmowy jest komunikat, że użytkownik prowadzi rozmowę i zostaw wiadomość.

Nie ma informacji, że numer jest zajęty. Taki komunikat mam tylko gdy SIM Play jest offline (wyłączony telefon albo brak karty w urządzeniu).
Pozdrawiam
 #1131216  autor: AnetaL9
 13 maja 2022, 14:07
Witam serdecznie
Dziękuję za odpowiedzi
U mnie na ‘połączeniu oczekującym’ w Play dzwoniący słyszy: „Numer aktualnie jest zajęty, aby uzyskac połączenie pozostań na linii ….” Dziękuję Panowie za odpowiedzi/informacje.

Opisy błędnie opisują Połączenie oczekujące
Z odpowiedzi wynika, przynajmniej z nich, że nikomu telefony nie zachowały się tak, jak opisywane jest w 'Połączeniu oczekującym': czyli nikt nie uzyskał efektu, że dzwoniąc do kogoś kto już rozmawia, usłyszał sygnał linii wolnej, czyli długie: 'tuuuuut, tuuuuut, tuuuut'. Zawsze słyszymy jakiś inny komunikat głosowy, i jaki on by nie był - dzwoniący ma informację zwrotną, że po drugiej stronie ktoś nie jest nieaktywny, czyli w jakiś sposób jest aktywny.

Ogólny i najważniejszy temat: zarządzanie informacją o sobie
Wydaje mi się, że poruszam w tym wątku dużo szerszy i poważniejszy temat: mianowicie możliwość zarządzania informacją o sobie. Udostępnianiem informacji, w zasadzie całemu światu, o tym czy jestem aktywna czy nie. To bardzo strategiczna możliwość.
Ja szukam sposobu, aby tych danych nie udostępniać, natomiast z opisanych doświadczeń można wysnuć wniosek, że te dane o sobie: każdy musi udostępniać i nie ma na to rady, pomimo, że operatorzy w swoich opisach mamią nas, że właśnie 'Połączenie oczekujące' daje możliwość nieudostępniania takich danych.

Mój szczegółowy przypadek: jest jak wiele innych
Ja opiszę swój przypadek, ale przecież każdy kiedyś ma podobne konieczności i pewnie też by skorzystał, gdyby wiedział.
Otóż moja praca zupełnie nie wymaga rozmów telefonicznych i nie powinnam dzwonić do nikogo. Natomiast pracę nadzoruje/kierunkuje/sprawdza mój nadgorliwy szef, który co jakiś czas dzwoni do mnie i gdy słyszy, że linia nie jest wolna wścieka się, że marnuję czas na rozmowach tel. A przecież co jakiś czas muszę zadzwonić. Próbowałam 'połączenia oczekującego', testowałam nawet dwa numery na DualSIM ale zawsze dzwoniący ma jakąś informację, że nie jestem nieaktywna. Teraz noszę ze sobą dwa ciężkie smartfony, co jest jakimś tam rozwiązaniem, a i tak mam problem, bo życzliwe koleżanki donoszą szefowi, że chodzę z dwoma telefonami.
Jest też jeszcze kolejny problem, bo dzwonią do mnie jakieś chyba automaty - jak odbiorę, to jest krótki 'pip' i koniec. Tak jakby sprawdzały moją aktywność.

Znane mi rozwiązania są prymitywne, ale nie wierzę by nie było lepszych rozwiązań
Zatem stosowane przeze mnie rozwiązania są prymitywne i jak za 'króla ćwieczka', a o innych jakoś nie mam wiedzy. Nie chce mi się wierzyć, że nic nie można zrobić. Znajoma na wakacjach u nas, dozuje smartfonem jedzenie swojemu psu w Hiszpanii. Można ustawić dowolną muzyczkę jako tło sygnału linii wolnej, aplikacjami smartfonu można robić cuda, ale nie da się ustawić sygnału linii wolnej? Dlatego piszę o poradę na forum, do specjalistów, którzy te technikalia doskonale znają.

Pytania
    1) Czy rzeczywiście operatorzy oszukują w swoich opisach o ‘Połączeniu oczekującym’, że dzwoniący słyszy sygnał linii wolnej, gdy w rzeczywistości tak nie jest?

    2) Operatorzy sieci, czy ktoś z Was oferuje ‘Połączenie oczekujące’ naprawdę oddające kolejnemu dzwoniącemu sygnał linii wolnej (sygnał ‘tuuuut, tuuuut, tuuut’) w czasie gdy rozmawiam? Jeśli tak by było, to ja tam przechodzę, a operator zrobiłby sobie dobrą reklamę;

    3) Panie/Panowie specjaliści – pomóżcie: znajomy mówił, że można wejść na jakiegoś root-a i tam wiele pozmieniać to, czego zwykły Kowalski nie zmieni. Czy jest jakiś sposób na powyżej opisany problem, czy też nie ma nadziei i wszystko jest ‘pozamiatane’?
Dziękuję z góry za odpowiedzi
Pozdrawiam Aneta
 #1131221  autor: xperia
 13 maja 2022, 16:10
@AnetaL9 u mnie działa to tak:
mam telefon dual sim z Orange i T-Mobile
aktywne połączenie oczekujące u obydwu operatorów

- jeżeli prowadzę rozmowę na Orange i ktoś dzwoni na nr Orange jest informacja że numer aktualnie jest zajęty itd.
- jeżeli rozmawiam na T-Mobile i ktoś dzwoni na nr T-Mobile, podobnie
do tej pory wiadomo - wszystko jasne,

ale sytuacja zmienia się gdy rozmawiam na Orange a ktoś dzwoni na nr T-Mobile - wtedy ma normalny sygnał wolnej linii, jak to ładnie ujęłaś ‘tuuuut, tuuuut, tuuut’ :) bez informacji że trwa rozmowa.

jeżeli natomiast rozmawiam na T-Mobile a ktoś dzwoni na nr Orange to dostaje info że numer aktualnie jest zajęty.

i bądź tu mądry :?
 #1131881  autor: AnetaL9
 01 cze 2022, 22:41
Witam ponownie
Dzięki xperia za info. Proszę Cię jeszcze o info, czy Twoja karta T-Mobile jest na abonament, czy też jest zwykłą kartą?

Ja sprawdziłam moją kartę T-Mobile (zwykła karta, nie abonament), czy działa tak samo i wydaje się, że nie. U mnie w smartfonie Huawei mam opcję: ‘Przekazywanie połączeń pomiędzy kartami SIM’. Można to ustawić na ON lub OFF i w zalezności od ustawień osiąga się inne zachowania.

Ja mam 2 karty w DualSIM: Play i T-Mobile. Poniżej w tabeli (na forum BBcode nie można utworzyć tabeli html <table></table> więc tworzę ją z cytatów) zamieszczam opis wszystkich dotychczas opisywanych w tym wątku zachowań kart na DualSIM.

id1 Tester: Aneta; Rozmowa na: Play; Ab2 dzwoni na: T-Mobile karta; Przekazywanie: ON;
Ab2 słyszy: Podczas dzwonienia brak jakiegokolwiek sygnału - cisza. Po zakończeniu rozmowy na 'Play' Abonent2 dostaje SMS: 'Numer podany jako nadawca SMS skończył rozmawiać. Możesz oddzwonić'

id2 Tester: Aneta; Rozmowa na: Play; Ab2 dzwoni na: T-Mobile karta; Przekazywanie: OFF;
Ab2 słyszy: Tu skrzynka pocztowa numeru (T-Mobile), Nagraj wiadomość

id3 Tester: Aneta; Rozmowa na: T-Mobile karta ; Ab2 dzwoni na: Play; Przekazywanie: ON;
Ab2 słyszy: Numer aktualnie jest zajęty, aby uzyskac połączenie pozostań na linii

id4 Tester: Xperia; Rozmowa na: Orange; Ab2 dzwoni na: T-Mobile ?; Przekazywanie: ?;
Ab2 słyszy:Sukces: normalny sygnał wolnej linii: ‘tuuuut, tuuuut, tuuut’, bez informacji że trwa rozmowa

id5 Tester: Xperia; Rozmowa na: T-Mobile ?; Ab2 dzwoni na: Orange; Przekazywanie: ?;
Ab2 słyszy: Infrmacja że numer aktualnie jest zajęty

Z dyskusji też wynika, że nikomu nie udało się uzyskać pożądanego zachowania pojedynczej karty w 'Połączeniu oczekującym' – mianowicie sygnału wolnej linii. W każdym opisywanym przypadku dzwoniący dostawał jakąś informację, że linia nie jest wolna.

Straciłam zatem wiarę w zapewnienia operatorów, że w 'Połączeniu oczekującym' otrzymam sygnał wolnej linii. Dlatego aby uzyskać pożądany efekt: drążę temat użycia dwóch kart w DualSIM

W jedynym przypadku (id4) Xperia uzyskał pożądany efekt – czyli rozmawiał na Orange, a ktoś dzwoniący na drugą kartę T-Mobile słyszał na niej sygnał linii wolnej.

Mnie nie udało się uzyskać takiego efektu na SIM T-Mobile (na kartę, nie abonament) (id1, id2)
Czy może ktoś jeszcze uzyskał pożądane zachowanie tak jak Xperia?
 #1131888  autor: xperia
 02 cze 2022, 08:14
@AnetaL9: MamT-Mobile na karte, taryfa Go. Przez chat z BOK dodatkowo była aktywowana usługa połączeń oczekujących i konferencyjnych. Sprawdź czy masz aktywne te usługi na swoim numerze T-Mobile.
Nie wiem jaki będzie efekt na innych telefonach dual sim, ja używam iPhone i działa to w opisywany powyżej sposób.
Ale w konfiguracji Orange + play już trochę inaczej - zawsze jest informacja że numer aktualnie zajęty …