DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

 #1127370  autor: adziu82
 26 sty 2022, 16:26
Witam.
Pisałem już do Orange w tym temacie ( nie mam na razie odpowiedzi ) ale może jeszcze z Wami się podzielę dziwną sytuacją.
W tygodniu jestem w Niemczech, więc korzystam z roamingu, zainstalowałem widget, aby pokazywał mi z jakiego operatora korzystam ( często wstakuje O2 a działa kiepsko ) aby mógł zmienić coś.
Korzystam w pracy z wifi ( drugi telefon jako ruter, z kartą Orange abonament - internetowa stara oferta sprzed 5 lat ) i cały czas widze ikonkę wifi calling, a dziś kiedy zainstalowałem widget, i w pracy połączyłem się z drugim telefonem, zobaczyłem że napis Telekom zniknął i pokazał się napis Wi-Fi Calling.
Jak myślicie, jakiś błąd, czy może to jakoś działa ?
Korzystam z polskiej karty w telefonie który jest ruterem, a główny telefon to Galaxy s20 fe i karta prepaid Orange.

Dodam, że jak jestem podpięty pod wifi w domu ( Niemiecki Ost Tele ) mam napis operatora, oraz ikonka wifi calling znika.

RawStyle
 #1127375  autor: Remington
 26 sty 2022, 16:41
adziu82 pisze:
26 sty 2022, 16:26
Korzystam z polskiej karty w telefonie który jest ruterem, a główny telefon to Galaxy s20 fe i karta prepaid Orange.

Czyli Orange widzi, że jesteś w Polsce. Pozazdrościć, bo przy wymogach Orange małe są szanse załapać się na WiFi Calling używając hotspotu z innego telefonu.
 #1127376  autor: adziu82
 26 sty 2022, 16:47
Tak, widzi że niby jestem w Polsce, ale pytanie, czy jest to rozliczone jako rozmowa krajowa ?
Napisałem do Orange, czekam na ich odpowiedź.
Muszę jeszcze sprawdzić np z innym telefonem ( jest możliwość z T-Mobile ) robiącym jako ruter, czy będzie nadal ikonka wifi calling.
Ostatnio zmieniony 26 sty 2022, 16:50 przez adziu82, łącznie zmieniany 1 raz.

RawStyle
 #1127429  autor: klaudia123
 27 sty 2022, 16:25
Remington pisze:
26 sty 2022, 16:41
adziu82 pisze:
26 sty 2022, 16:26
Korzystam z polskiej karty w telefonie który jest ruterem, a główny telefon to Galaxy s20 fe i karta prepaid Orange.

Czyli Orange widzi, że jesteś w Polsce. Pozazdrościć, bo przy wymogach Orange małe są szanse załapać się na WiFi Calling używając hotspotu z innego telefonu.
Włącz tryb samolotowy - w swoim tel - wtedy zadziała, bo nie ma wyboru :mrgreen:
 #1127431  autor: Remington
 27 sty 2022, 17:16
A gdzie tam. Orange wymaga od WiFi więcej (mocy, stabilności?) niż pozostali. Jeśli WiFi mu się nie spodoba, to po prostu nie połączy, czy to na samolotowym czy bez. Było o tym w wątku o VoLTE i WiFi Calling.
 #1127441  autor: rsig
 27 sty 2022, 21:19
Remington pisze:
26 sty 2022, 16:41
Pozazdrościć, bo przy wymogach Orange małe są szanse załapać się na WiFi Calling używając hotspotu z innego telefonu.
Remington pisze:
27 sty 2022, 17:16
A gdzie tam. Orange wymaga od WiFi więcej (mocy, stabilności?) niż pozostali. Jeśli WiFi mu się nie spodoba, to po prostu nie połączy, czy to na samolotowym czy bez. Było o tym w wątku o VoLTE i WiFi Calling.

Rzadko używam Wifi Calling, ale jak już to najczęściej właśnie poprzez hotspot zrobiony z drugiego smartfona. Nie mam problemów nawet przy odległości nastu metrów między telefonami i przez 2-3 ściany. Jeśli tylko jest te 2-3 Mbps to Wifi Calling działa w Orange, w T-Mobile zresztą też (w Play i Plusie mój telefon nie obsługuje Vowifi, więc nie mam jak sprawdzić).
 #1164962  autor: mcichu
 31 sty 2024, 20:38
Miałem taką samą sytuację w Niemczech wczoraj. Smartfon z Orange Free na kartę, drugi smartfon w Play (zrobiony z niego router wifi) i dzwoniłem poprzez wifi calling na numery polskich sieci poprzez wifi calling. Dodatkowo wyświetlało mi się na wyświetlaczu połączenie wifi i nazwa niemieckiej miejscowości. Nie wiem czy Orange ma błąd systemowy i router z polskiej sieci działa jak wifi polskie czy fakt, że przeniosłem numer od zielonego operatora. Pytałem Orange to odpowiedzieli, że w takiej sytuacji powinienem być zadowolony, że mogę korzystać z takiej usługi. Może kogoś z Was spotkał podobny przypadek i podzieli się swoimi spostrzeżeniami? Może Orange zdjęło blokadę dzwonienia poprzez wifi za granicą dla prepaidów ?
 #1164963  autor: Remington
 31 sty 2024, 20:42
mcichu pisze:
31 sty 2024, 20:38
Nie wiem czy Orange ma błąd systemowy i router z polskiej sieci działa jak wifi polskie

To nie błąd. Masz WiFi z polskim IP, więc jest traktowane jak polskie i dlatego zadziałało WiFi Calling.
 #1164964  autor: kozien70
 31 sty 2024, 20:47
A ja tylko sprecyzuję: korzystając z transmisji danych w roamingu zagranicznym otrzymujesz krajowe IP twojego operatora macierzystego, czyli w przypadku twojego "routera" było to IP Play-a. Bo w roamingu zagranicznym twoja transmisja danych i tak leci przez PL. Stąd też Orange na podstawie IP twojego routera uznało, że łączysz się z PL.
 #1164966  autor: Remington
 31 sty 2024, 20:55
Pewnie koledze chodzi o to, że numer Orange był jednocześnie zalogowany do sieci roamingowej.

Dla WiFi Calling znaczenie ma skąd się łączymy przez internet - w tym wypadku łączyłeś się "z Polski".
 #1164967  autor: Karlos20
 31 sty 2024, 20:58
Zgadzam się, również ten fakt potwierdzam będąc w roamingu w Grecji na początku października 2023 (Plus jako awaryjna karta oraz jako główny numer Orange Flex). Ruch IP (nawet gdy robimy z telefonu hotspota z polską kartą SIM/eSIM) idzie do Polski i wraca do kraju, w którym się znajdujemy (stąd wysokie pingi), dlatego wszystko, co przeglądamy w roamingu, działa jakbyśmy byli w Polsce - tutaj ograniczają nas możliwości sieci roamingowej.

🌟To już 14 rok na Forum TELEPOLIS.PL - wielkie dzięki za ten czas i nadal służę pomocą! Pozdrawiam🔥
 #1164971  autor: mcichu
 31 sty 2024, 21:14
Dziękuję za tak szybkie wyjaśnienie tematu. Teraz wiem, że utworzenie routera z pakietem lokalnego internetu, np. jakiegoś e-sim żeby korzystać z VoWifi nie ma sensu w Orange na kartę. Trzeba się zdecydować na Play lub T-Mobile w ofertach prepaid😀
 #1165256  autor: kozien70
 02 lut 2024, 23:53
Przypuszczam, że chodziło o VoWiFi zagranicą, bo nju abo z tego co pamiętam ma to wszędzie. A prawie jak prepaid z pakietem 30dniowym, bo nie ma kilkuletniego zobowiązania.
 #1165264  autor: kszaq
 03 lut 2024, 09:49
Mogę potwierdzić, że w nju abonament VoWiFi działa na całym świecie.

Co do Flex i nju subskrypcji, regulaminy WiFi Calling w Orange nie uwzględniają tych ofert, a według niepotwierdzonych informacji zagranicą działa tylko w krajach UE. Być może ktoś z forumowiczów miał okazję sprawdzać, czy usługa działa na całym świecie? W obu subskrypcjach Orange nie można też wysyłać/odbierać SMSów po WiFi - ich IMS nie obsługuje tego nawet w LTE i SMSy idą drogą "SMS over SGs".

U pozostałych operatorów WiFi Calling zagranicą w prepaid działa bez ograniczeń.
 #1165290  autor: kemsinenu
 03 lut 2024, 12:27
SMS w Flex działa po LTE. Jedynie nie działa po WiFi. Prawdą jest zupełny brak możliwości odbierania SMSòw poza UE bez aktywnego pakietu roamingowego. Poprzednio poza UE miałem problem z zapięciem się WiFi Calling na lokalnym WiFi ale podejrzewam blokowanie większości portów bo VPN też nie działał po innym porcie niż 443 HTTPS.

Natomiast używając sposobu z wył. WiFi, dual SIM (Flex + lokalna z internetem) i wymuszeniem sieci bez wjazdu dla Flex, Flex załapał WiFi Calling i dało się normalnie rozmawiać. Nie wiem czy to przypadek czy reguła. Konsultant na czacie twierdzi że tak nie powinno zadziałać.
 #1165320  autor: kszaq
 03 lut 2024, 16:15
kemsinenu pisze:
03 lut 2024, 12:27
SMS w Flex działa po LTE.
Oczywiście, tylko że nie idzie przez IMS, tylko inną drogą. IMS w Flex obsługuje rozmowy i kody USSD i te dwie usługi działają w WiFi Calling.
kemsinenu pisze:
03 lut 2024, 12:27
Natomiast używając sposobu z wył. WiFi, dual SIM (Flex + lokalna z internetem) i wymuszeniem sieci bez wjazdu dla Flex, Flex załapał WiFi Calling i dało się normalnie rozmawiać. Nie wiem czy to przypadek czy reguła. Konsultant na czacie twierdzi że tak nie powinno zadziałać.
To reguła - nazywa się "Backup calling" albo "Cross-SIM calling" i powinno działać o ile operator dopuszcza VoWiFi z zagranicznego IP.