DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

 #1123311  autor: Uzytkowniczkaa1
 15 paź 2021, 11:56
Witam.
Chciałabym się poradzić w następującej kwestii. Obecnie mam w domu internet stacjonarny Orange po kablu.
W ostatnim czasie bardzo mało z niego korzystam i chciałabym ograniczyć wydatki na ten cel. Mam też telefon na kartę za 25zł i pozostają mi tam bardzo duże ilości internetu, chciałabym to wykorzystać, tym bardziej, że zasięg LTE jest chyba wystarczający.
Test wykonany z telefonu wyniósł:
- Download: 26,28 Mbps
- Upload: 0,72 Mbps
Telefon to Xiaomi Mi 9 Lite.
Komputer to Intel(R) Core(TM) i5-3470 CPU @ 3.20GHz 4,00 GB RAM, Windows 10 x64,

Chciałabym udostępnić posiadany internet z telefonu za pomocą Hotspotu.
Jaką kartę polecacie do komputera,
Zastanawiam się nad wyborem TP-Link, TL-WN781ND za ok. 40zł.
Czy jest szansa, że taki internet poprzez tą kartę sieciową będzie działać?
Pytanie też, czy na pewno ta karta będzie pasowała do mojego komputera, płyty głównej. Zdjęcia załączam w poście.
Z góry bardzo dziękuję.
Pozdrawiam
Obrazek
Obrazek
 #1123313  autor: maniek357
 15 paź 2021, 13:20
Hot spot z telefonu na dłuższą metę to nie jest dobre rozwiązanie. Telefony mają to do siebie, że jak się nagrzeją, to mocno obcinają prędkość netu. Jeśli już, to oddzielna karta (np dobranie drugiej karty SIM w Orange Flex) i do niej router.

A karta WiFi do komputera - wystarczy Ci jakakolwiek na USB.
 #1123318  autor: iphoneski
 15 paź 2021, 15:50
Ale po co karta? Xiaomi nie potrafi udostępniać internetu po USB? Gdy ja podpinam iPhone pod Windows i włączę udostępnianie komputer widzi telefon normalnie jako modem. Androidy też muszą mieć takie coś. A biorąc pod uwagę, że udostępnianie internetu po wifi pochłania oszałamiające ilości baterii takie rozwiązanie byłoby chyba lepsze.
 #1123320  autor: pakierhakierxd
 15 paź 2021, 16:07
Nie widziałem takiej opcji w Xiaomi.
Udostępnij po wifi i tyle ,jakaś karta wifi dowolna.
A może kup sobie router mobilny i np. weź w Orange Flex 3 mc za 3zł (100 gb x 3 ) ,Play 100 gb do końca roku .
Hotspot trochę baterię je i jest nie wygodny ,jeszcze jak masz słaby zasięg to trzeba najlepiej przy oknie trzymać a wtedy to nie jest komfortowe.
Jakbyś był w Orange Flex mógłbyś domówić dodatkową kartę do routera .

Pozdrawiam :)
 #1123324  autor: iphoneski
 15 paź 2021, 16:29
Według internetu można zrobić modem z Xiaomi. Szukałem tylko pół minuty, dlatego tekst mocno średni, ale idzie się połapać: https://smartandroid.fr/pl/comment-part ... mi-note-7/
Model telefonu inny, ale to nie powinno stanowić problemu.
 #1123333  autor: Uzytkowniczkaa1
 15 paź 2021, 20:26
Dziękuję Wszystkim za wszelkie porady i zainteresowanie tematem.
Rzeczywiście udało mi się połączyć za pomocą kabla USB. Jest ok, prędkość jest zadowalająca:
- Download: od 2-8 Mb/s
- Upload: ok 1 Mb/s
Ping: 25ms
Zastanawiam się jak by było przy pomocy tego hotspota i karty sieciowej TL-WN781ND.
Czy naprawdę telefon przy udostępnianiu za pomocą hotspota by się tak mocno nagrzewał i pożerał baterię w telefonie gdyby ten był wygaszony?
Nie ukrywam, że byłaby to dobra opcja, bardzo wygodne. Przez kabel też w sumie spoko ale wolałabym chyba poprzez hotspot.
 #1123338  autor: iphoneski
 15 paź 2021, 21:21
Udostępnianie po wifi to przede wszystkim morderstwo baterii. Ta funkcja jest do okazjonalnego korzystania (szybko coś przesłać w podróży) a nie żeby tego na codzień używać jako domowy internet. W dodatku żadna różnica przez wifi czy kabel, bo po takim udostępnianiu po trzech godzinach i tak trzeba podłączyć telefon do ładowarki, więc na jedno wyjdzie ;)
 #1123355  autor: iphoneski
 16 paź 2021, 11:55
@bxx1
Jej a nie jemu - autorka to kobieta ;)
A co do tematu chodziło mi o to, że udostępniając po wifi i tak telefon będzie musiał być pod kablem ze względu na pożeranie baterii, więc i tak nie będzie bezprzewodowo :)
 #1123369  autor: TomLee
 16 paź 2021, 15:09
Ja u siebie w biurze wykorzystuję właśnie telefon (starą nokię lumię 640 lte) jako hotspot do 2 komputerów stacjonarnych i mojego smartfona. W kompach stacjonarnych mam karty tp-link. Jak wchodzę do biura to podłączam telefon do ładowania i uruchamiam hot-spot. Jak wychodzę, to odłączam telefon od ładowarki.
 #1123380  autor: rsig
 16 paź 2021, 22:54
Jeśli chcemy z telefonu zrobić hotspot, a nie chcemy użyć USB, to żeby nie zajechać baterii lepiej jest użyć bluetooth zamiast wifi, ciągnie znacznie mniej prądu. Minusem jest że prędkość może zostać ograniczona do 1 Mb/s (bo nieraz połączenie uruchamia się w energooszczędnym trybie LE).
TomLee pisze:
16 paź 2021, 15:09
Ja u siebie w biurze wykorzystuję właśnie telefon (starą nokię lumię 640 lte) jako hotspot do 2 komputerów stacjonarnych i mojego smartfona. W kompach stacjonarnych mam karty tp-link. Jak wchodzę do biura to podłączam telefon do ładowania i uruchamiam hot-spot. Jak wychodzę, to odłączam telefon od ładowarki.
Przez pewien czas musiałem robić tak samo, z ta różnicą że na czas przerwy odłączałem ładowarkę (bateria w tamtym telefonie była już stara i zajechana, ale te pół godziny przerwy wytrzymywała jako hotspot). Choć pewnie i tak nic to nie dawało i równie dobrze mogłem tak jak ty przez 8h trzymać telefon pod ładowarką.
 #1123921  autor: Uzytkowniczkaa1
 02 lis 2021, 11:34
Dziękuję za wszystkie podpowiedzi.
Umowa rozwiązana, teraz zastanawiam się który wybrać router wifi, korzystam z stacjonarnego PC naprawdę mało. Nie raz to 30min, na kablu daję radę ale wolałabym szybciej mieć za pomocą kliknięcia w teflonie.
Podpowiedzcie proszę który będzie lepszy:
- ten za 40zł TL-WN781ND
czy może ten za ok 29zł TL-WN725N 150Mbps,
Która karta będzie miała lepszy zasięg jakość odbioru?