DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

 #1117718  autor: chronos
 14 cze 2021, 20:17
Dzwoniłem do lokalnego sklepu ze sprzetem elektronicznym z pytaniem:

"Jak wzmocnic sygnał internetowy na wsi"

polecili zainstalować kierunkową "antene komunikacyjna H4G/14" ktora wyglada jak dwie tuby umocowane poziomo jedna nad drugą.

Ta jest połączona kablem z routerem, w którym znajduje się karta SIM, który jest domowym nadajnikiem internetu.

I teraz, czy takie rozwiązanie jest legalne? W sklepie mówią, że jest, w innym źródle mówią, że tylko częściowo, i trzeba dzwonić po speca za 500 zł, który tę kierunkową antenę ukierunkuje 'by nie zagłuszać sygnału'

- jak to właściwie jest?

Dziękuję
 #1117722  autor: matek451
 14 cze 2021, 21:46
Ty nie dzwoń po sklepach i pseudo fachowcach bo tylko wydoją cię z kasy, te tuby z All-ant które ci wciskaja to sa elektrośmieci i tłumiki a nie anteny. Antena do routera to urządzenie pasywne i jest legalne jej dobór na podstawie testów a zaczynasz od podania swojej lokalizacji, operatora i routera jakim dysponujesz. Wybór operatora, sprzętu i anteny na podstawie testów zajmuje mi z 10 minut, kupujesz sam , instalujesz i ustawiasz na konkretną stację bazową, oczywiście na podstawie porady za free.
 #1117789  autor: makivara
 17 cze 2021, 14:05
Co Wy tak się czepiacie niezgodności polaryzacji, wytłumaczcie mi lepiej na czym polega MIMO, niezapominając o odbiciach sygnału, wielodrogowości, przesunięciach fazy...
Mam w jednym miejscu bez dobrej widoczności anteny w pionie i poziomie, przestawię je w X obawiam się że zysk będzie marginalny jednak ;)
I dajcie znać jak powinny być zainstalowane anteny w przypadku sprzętu 4x4 MIMO po stronie klienta ;)

http://gsm.poznan.pl
https://imgur.com/a/tskv2RV
 #1117791  autor: marcin19883
 17 cze 2021, 15:41
Najlepiej to kupić ATK-504. Nie wiadomo jak daleko jest nadajnik i co odbiera. Autor nie podał żadnych informacji odnośnie lokalizacji i parametrów sygnału. A ta antena odbiera wszystko.
 #1117792  autor: matek451
 17 cze 2021, 16:24
@makivara, akurat te tuby od All-ant to elektrozłom i nie chodzi tylko o polaryzację, miałem wątpliwą przyjemność rozebrać taką, śmiechu warte. A co do anten do MIMO4X4 to musisz wiedzieć ze nie taka prosta sprawa, oczywiście rozbebeszenie routera a samo 4x4 jest kapryśne i wymaga idealnych parametrów sygnału, do tego BTS z takimi antenami jego obsługą. Sam korzystam z MIMO4X4 na MC7010 czy WF860 które mają zintegrowane z modemem anteny MIMO4X4 i niestety działa to róznie, lepiej spisuje się mimo2x2 z QAM256.
A co do autora to milczy więc nie zalezy mu na poprawie jakości albo daje się dymać kolejnym magikom obiecującym cuda wianki.
 #1117853  autor: chronos
 19 cze 2021, 08:59
Bazujac na
http://beta.btsearch.pl/


Z antenami jest tak, że lokalizacja to w środek trojkata pomiedzy trzema antenami.
Najbliższa to antena Play, jest 8-10 km na północ, za małym wzniesieniem z lasem.


Na Play chciałbym zostać ponieważ z ich infrastruktury korzysta Viking, świetny provider.
'parametry sygnału' omawianej wieży nadawczej

Powiązane pozwolenia UKE
Standard Pasmo
GSM 900
GSM 1800
LTE 800
LTE 1800
LTE 2100
LTE 2600
UMTS 900
UMTS 2100

==========================================
Ublnoob pisze by brać
antene 'X-Cross' i krótkie kable feederowe

znalazłem na allegro taka pod nazwa
"Antena Dual X-Cross 2x 22 dBi"

==========================================
Marcin19883 pisze by brać,
ATK-504.

znalazłem na allegro taka pod nazwa:
"2x Antena LTE Advanced 4G 5G ATK504 DUAL SMA 15 m"

==========================================

matek451 pisze, różne rzeczy
 #1117863  autor: matek451
 19 cze 2021, 16:12
Zostałeś poproszony o lokalizację gdzie chcesz korzystać z mobilnego i to na poczatek a nie o linka do bazy btsearch.pl bo to wszyscy znają, po co tu komu na dodatek pozwolenia UKE, liczy się to co dziala na BTS-ie? Trzeba mieć wiedzę jak korzystać z potrzebnych danych a przede wszystkim to zrobić u siebie testy operatorów na zewnatrz na ich kartach w telefonie z https://play.google.com/store/apps/deta ... ster&hl=pl i pokazać screeny z niej dla nich i speedtesty. Na tej podstawie dobiera się operatora, ofertę, sprzęt i antenę zewnetrzną. Na dziś nie posiadasz takiej wiedzy i wyników testów, na dodatek nie podajesz nawet lokalizacji więc skończy się jak u 95% użytkowników mobilnego w Polsce czyli nędzą i płaczem że działa kiepsko a nie tak jak u mnie na karcie Vikings na sieci Play https://www.speedtest.net/my-result/a/7452560078
Kluczowym elementem jest poza tym router LTE jaki posiadasz a tym tez się nie pochwaliłeś, do niego antena lub kupujesz CPE LTE/5G czyli zewnętrzny punkt dostepowy w postaci modemu LTE/5g zintegrowanego z anteną zewnetrzną. W Play nie interesuje cię pseudo LTE800 na 5MHz pasma, liczą sie tylko pojemnościowe LTE2600/2100/1800 i ich agregacja, zakup anteny pracujacej na 800MHz bezcelowy, jej dobór zalezy od tego czy na okolicznych stacjach bazowych działa LTE2600, to najszersze liczące 20MHz pasmo ma najmniejszy zasięg ale z reguły jest najmniej obciążone, LTE2100/1800 mają po 15MHz szerokości, agregacja tych trzech korzysta z 50MHz co w MIMO2X2 z modulacją QAM256 może przekładać sie na fajne prędkości jeśli zapewnisz sobie prawidłowe parametry sygnału na 2600/2100/1800MHz konkretną antena kierunkową o dużym zysku.
Bez podania lokalizacji trudno ci pomóc a propozycje anten które padaja to wróżenie z fusów, szczególnie jak ta z Signaflex 2x22dBi czyli tłumik z wyssanych z palca osiagami. 95% anten na Allegro to elektrosmieci.
 #1117990  autor: chronos
 22 cze 2021, 17:19
sprawa jest taka ze nie mam zadnego ze sprzetow, kupie jak dobiore,

takze router z karta sim czeka na dobór tak samo jak i antena, lecz wpierw musze cos wybrac,

interesujem mnie antena Play, jak bede mial sprzet to sprawdze jak dziala, jesli nie dziala to odwroce antene w innym kierunku i wloze inna karte,
 #1118163  autor: chronos
 26 cze 2021, 13:36
Jak widać wybrana stacja bazowa PLAY, NIE operuje na LTE2600, lecz tylko LTE1800 i LTE2100 (i innych).

Czy ATK504 to "fajna antena kierunkowa o dużym zysku"? Nie wiem. Czy ATK jest tym czego szukam czy coś innego? Po opisie nie wygląda jak elektrośmieć.

Dziękuje
 #1118185  autor: matek451
 26 cze 2021, 19:52
Sądzisz że ktoś ci odpowie? Przecież ty lecisz sobie w ..... a tutaj , nie szkoda ci było czasu na usuwanie z tej mapy btsearch.pl wszystkiego co mogło być przydatne w wyborze operatora, sprzętu i anteny ?Czym się kierujesz w swoim postępowaniu, skąd taki brak zaufania i szacunku dla ludzi którzy chcieli ci pomóc?
Normalni ludzie robia to tak https://www.elektroda.pl/rtvforum/searc ... =egosearch lub http://www.bez-kabli.pl/search.php?auth ... 3&sr=posts
 #1118224  autor: chronos
 28 cze 2021, 09:01
Prosze nie brac tego osobiscie, oczywiście jestem wdzięczny tym, że są dobrzy ludzie służący pomocą. To wyśmienite i godne podziękowania. Dziękuję.

Brak podania koordynatów, to nie jest kwestia braku zaufania do Pana - kimkolwiek Pan jest - lecz podstaw higieny w internecie,
takich danych sie nie podaje na publicznych portalach i już, a jeśli ktoś podaje - to jego sprawa,
prosze jednak nie zmuszać by wszyscy podążali takim wątpliwym schematem.

Na grafice są podane wszystkie niezbędne dane, oczywiście w źródle adresu pliku, dane są w wyższej rozdzielczości.
Jeśli jakiejś informacji brakuje - pomimo, że starałem się stworzyć statyczną mapę informacyjną .png najbliższą tej dynamicznej z map BTS, proszę powiedzieć czego brakuje, a na pewno informacji udziele.

Dziękuje za zrozumienie oraz pomoc.
 #1118227  autor: matek451
 28 cze 2021, 11:37
A od kiedy to podanie nazwy miejscowości lub pokazanie mapy z jej nazwą jest jakimś zagrożeniem dla higieny w internecie, mieszkasz tam sam ? To powszechnie dostępne dane, nikt nie wymaga abyś pokazywał tutaj swoje dane osobowe i dokładny adres zamieszkania. W internecie jest dużo więcej zagrożeń dla ciebie niż pokazanie mapy z nawą tej miejscowości.
 #1118257  autor: chronos
 28 cze 2021, 21:53
Może to jest skrzyżowaniu Wiejskiej z Watykańską, a może coś innego,

jeśli potrzebujesz kontkretnych danych BTS to je dostarcze, jeśli nie, gps nie jest potrzebny. Wtedy również nazwa wsi, gminy, starostwa, są niepotrzebne. Co jednak jest potrzebne to konkretna pomoc :)
 #1118261  autor: matek451
 29 cze 2021, 00:06
Nie masz żadnej wiedzy i zgrywasz cwaniaka, twoja sprawa , nic na siłę. Tacy jak ty sami pozbawiają się możliwości optymalnego wyboru operatora, sprzętu, anteny, ja nie mam tym problemu , testuję od dawna najnowszy sprzet od ZTE czy Huawei w tym zewnętrzne punkty dostępowe 5G/LTE , z doskonałymi wynikami https://www.speedtest.net/my-result/a/7435353050 to na MC7010 w Play i agregacja B7+B3+B1.
 #1118441  autor: chronos
 02 lip 2021, 10:52
matek sam prezentuje nie najlepszy styl zachowania, odrobine zbyt bufonowy. Może to tylko styl pisania. :smt008

Tymczasem, pytanie jest otwarte, czy mają Panowie podstawowe informacje? Jesli nie to jakiej brakujez tych stacji?

moje pytanie o dobór, już wisi długo czasu,
najmniejsza odlełość od nadajnika to 5 km do 7 km, żadnego z nich nie widać.

ANTENY nadawcze:
https://imgpile.com/images/NDagnR.png

Chce miec zestaw : Antena zewnętrzna + router.


1. Diagnostyka
Jesli chodzi ze wszystkich sieci, kartami wszystkich telefonów
to nie mam tych kart, a nie bede ich kupował, żeby zrobić robić test. Zostane przy antenie Play. Jeśli bede miał inne karty, bede robił testy na bierząco.
aplikacje : NetMonster oraz speedtest

Antene zbiorczą zamierzm zainstalować w taki sposób, że będę mógł ją obrócić 360stopni, więc z czasem będę mógł zrobić zmiany później.

2. Antena - co jest na rynku co zbiera porządnie sygnał?

MikroTik LHG LTE6 kit
- https://www.batna24.com/pl/p/mikrotik-l ... -lte-rmmnj
raczej nie chce miec anteny zbiorczej z karta sim i elektronika na zewnatrz, raczej wole miec zestaw : antena na zewnątrz + router w środku

skoro powyższe jest prawdą

ATK-504
to tak antena jest w chwili obecnej jedyną propozycją która wystąpiła.
Czy ktoś może coś innego polecić?

3. Router
z routerów które można sprężyć z anteną zewnątrzną nie padła jeszcze żadna nazwa.
Który ma możliwosć spięcia z anteną zewnętrzną
 #1118450  autor: matek451
 02 lip 2021, 16:44
Sądzisz że ktoś na podstawie tych obrazków poleci ci sprzęt i antenę, pytaj wróża Macieja. Sprzęt dobiera się na podstawie konkretnych danych po wykonaniu testów, na NetMonster też zamierzasz pozamazywać wszystkie dane identyfikacyjne?
Widać że masz niewielka wiedzę w tych tematach a ci gorsza niczego się nie chcesz nauczyć, CPE LTE/5G to dużo lepsze rozwiązanie od routera z anteną zew. ale nie ten Mikrotik, do stacji Play B1+B3+B20 sie nie nadaje.
 #1119808  autor: chronos
 06 sie 2021, 08:55
Sprawa
DOBORU SPRZETU - antena kierunkowa + Router, jest dalej nie rozwiązana,

Matek jest odrobine arogancki i przejmuje dyskusje, nie dajac przestrzeni innym i narzucając swoje - zbudowane z czasem zdobywania wiedzy - zdanie. Nie trafiają do niego potrzeby innych, co nie znaczy, że stale mówi od rzeczy. Dzięki za twoje wpisy.

Tak czy inaczej.
Szukam dobrego sprzętu, który mogę kupić, zainstalować i przeprowadzić testy. Zaznaczam tutaj, że jesli sprzet bedzie dobry to niezależnie od tego czy zacznę od karty SIM właściwego operatora dla danego rejonu, czy źle trafie, zawsze będę mógł zmienić.uje dyskusje, nie dajac przestrzeni innym i narzucając swoje - zbudowane z czasem zdobywania wiedzy - zdanie. Nie trafiają do niego jednak potrzeby innych.

Pojawiły się 2 sugestie co do anteny
1. 'X-Cross' i krótkie kable feederowe
Allegro : "Antena Dual X-Cross 2x 22 dBi"

2. ATK-504.
Allegro : "2x Antena LTE Advanced 4G 5G ATK504 DUAL SMA 15 m"

Nie pojawiły się dotąd żadne sugestie (0), co do routera który by pasował (podpięcie) do takiej anteny.

Za wszelką pomoc z góry dziękuję : ))