DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

 #1106134  autor: marten
 05 lis 2020, 19:38
Dzień dobry, mam od 3 lat Samsunga Note Fe jest to telefon z rynku koreańskiego pracujący w sieci Orange. Dotychczas nie było żadnych problemów aż do ok. 26 października od kiedy telefon przelaczyl sie na 2G. LTe jest teraz jedynie do pierwszego polaczenia po restarcie urzadzenia. Zaraz potem zrzuca do 2G i juz nie wraca. Myslalem ze to moze awaria sieci ale po przelozeniu mojej karty do innego samsunga LTE działa. Inne karty z Orange w moim telefonie to samo. Natomiast Co ciekawe na karcie z Play'a czy T-mobile nie ma tego problemu. Mówiąc obrazowo mam wrażenie ze mój telefon nabawił się alergii na siec Orange. Robiłem hard reset, resetowalem ustawienia apn, wgrywalem rom od nowa nic nie pomaga. Czy możliwe ze w zeszłym tygodniu coś się zmieniło w konfiguracji sieci Orange czego mój telefon nie obsługuje? Spotkał się ktoś z podobnym problemem?
 #1106304  autor: Moonoon
 08 lis 2020, 10:28
Miałem podobny przypadek na Samsungu S6 w Plusie na pierwszej wersji oprogramowania. Telefon po włączeniu trzymał się uparcie 3G. Czasami LTE załączało się po przejechaniu całego miasta. Oczywiście po rozmowie też wskakiwał do 3G. Nie pomagało nic, wymiana SIM dwa razy, zmiana ustawień na koncie abonenckim, reset telefonu. Wszystko zaczęło działać po którejś aktualizacji softu i działa bezproblemowo do dziś. U Ciebie to raczej problem z Orange, korzystasz z jednego BTS czy różnych ?

Play "ala" 5G
https://www.speedtest.net/result/a/8325716393
 #1107002  autor: marten
 21 lis 2020, 13:42
Mały update: ustawiam kodem serwisowym *#0011# tryb sieci na sztywno LTE/WCDMA i wtedy jest z Orange LTE ale nie mozna sie z nikim połaczyć i odwrotnie nikt do mnie nie moze sie dodzwonic jak to przy LTE bez VOLTE. Następnie gdy ustawiam na sztywno WCDMA nie ma sieci i nie mozna dzwonic ani nie ma internetu. Zmieniam karte na PLAY i jest sieć w trybie 3G i wszystko działa tak jak powinno być. Wniosek jest taki że nie działa mi sieć 3G w Orange i dlatego jak mam w trybie automatycznym to LTE zrzuca przy wykonywaniu połaczenia do 2G i juz nie wraca. Wymiana karty SIM nic nie pomogła. Sytuacja wyglada dalej tak samo czyli włączam zasilanie w telefonie, wpisuje pin telefon loguje sie do LTE jest pełen zasięg. Następnie wklepuje numer i po wcisnieciu zielonej słuchawki przez ponad 20 może 30 sek. nic się nie dzieje. Telefon szuka w tym czasie sieci 3G aby wykonac połaczenie głosowe. Nie znajduje sieci i zrzuca transmisje do 2G zestawiając połaczenie. W 2G juz pozostaje nie wraca do LTE po zakończeniu połaczenia głosowego.

Po przełożeniu tej samej karty Sim do Huawei P8Lite telefon w momencie wybierania połączenia głosowego zrzuca sieć LTE do 3G i praktycznie bezzwłocznie zestawia połaczenie. Po zakończeniu elegancko wraca do LTE.

Zastanawiam się czy aktualizacja Androida z 7 do 9 może coś pomóc w tym przypadku tylko potem juz nie dam rady wrócić z powrotem do 7.
 #1107144  autor: matkis90
 23 lis 2020, 15:19
Trudno zasymulować sytuację jak Twoja, masz nietypowy sprzęt- nie obsługuje w polskim Orange częstotliwości WCDMA innych niż 2100 MHz, w przypadku pozostawienia wyłącznie 900 MHz po modernizacji ("mój" BTS został tak okaleczony), pozostają Ci rozmowy jedynie w technologii 2G. Czy Android 9 umożliwia powrót z 2G do LTE w przypadku Twojego urządzenia, tego niestety nie wiem.
 #1107145  autor: weissmann
 23 lis 2020, 15:43
Ja bym zaktualizował do najnowszego Androida 9 i prawdopodobnie twój problem zostanie rozwiązany.
https://www.gsmarena.com/samsung_galaxy ... #n935s-k-l

Być może nawet VoLTE zacznie działać po tej aktualizacji, wtedy będziesz mógł całkowicie zrezygnować z 2G i 3G.
 #1107194  autor: muddy
 24 lis 2020, 11:41
Z tego co zaobserwowałem w moim Samsungu Note8, niestety powrót do LTE był w Orange zawsze przez WCDMA.
Jeśli nie jesteś w zasięgu 2100 (co bardzo prawdopodobne, bo powolutku jest zamieniane na LTE + 5G DSS), aktualizacja nie pomoże. Telefon z rynku koreańskiego nie ma ustawień VoLTE dla Orange PL - z tego co widzę w firmware, są tylko ustawienia sieci koreańskich.
Istnieje nikła szansa, że upgrade z Androida 7 na 9 włączy "powrót" z 2G do 4G, ale może to też zależeć od sieci. Chyba czas na upgrade telefonu... A jeśli bardzo zależy Ci na Note FE, to może uda się kupić egzemplarz z Filipin (N935F) - będzie wspierał WCDMA 900, które działa w Orange i pewnie jeszcze kilka lat będzie działało...

MM