DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

 #1100986  autor: wiemar
 09 sie 2020, 21:40
Witam. Czy Play nadal ma możliwość korzystania z nadajników wszystkich operatorów czy coś się zmieniło? Korzystałem z oferty t mobile, orange i aktualnie plus który ma najsłabszy zasięg w mojej miejscowości. Zastanawiam się nad przejściem do play skoro ma możliwość korzystania ze wszystkich nadajników. Chyba że coś się zmieniło w tej kwestii?
 #1100987  autor: piotrzet
 09 sie 2020, 21:48
To już się kończy. Z Plusa zrezygnowali, a za chwilę z Orange i T-M

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1100989  autor: Window
 09 sie 2020, 21:55
@up
Chyba z Orange i T-Mobile mają umowę do 2022 roku
 #1100990  autor: wiemar
 09 sie 2020, 22:05
A jak z ustawieniem automatycznego wyboru sieci w ustawieniach telefonu? Wybiera play czy sieć z najlepszym zasięgiem?
 #1100992  autor: Remington
 09 sie 2020, 22:40
Window pisze:
09 sie 2020, 21:55
@up
Chyba z Orange i T-Mobile mają umowę do 2022 roku

To nie ma większego znaczenia. Liczy się to na co pozwala Play, a ten od pewnego czasu w określonych lokalizacjach całkowicie blokuje możliwość korzystania tam z roamingu krajowego.
 #1100993  autor: Karlos20
 09 sie 2020, 22:56
Wybierając się do większych aglomeracji, nie bądźcie zdziwieni, czemu telefon będzie trzymał się cały czas zasięgu macierzystego Play i SIMka nie pozwoli na wjazd do roamingu krajowego z Orange i T.
Taką sytuację potwierdzam w 100% będąc w Trójmieście.

🌟To już 14 rok na Forum TELEPOLIS.PL - wielkie dzięki za ten czas i nadal służę pomocą! Pozdrawiam🔥
 #1101000  autor: Play_Polska
 10 sie 2020, 10:10
wiemar, w Play masz możliwość korzystania z nadajników sieci T-Mobile i Orange oraz z własnej infrastruktury. Mapę zasięgu sieci sprawdzisz na naszej stronie :)
 #1101007  autor: mirekm35
 10 sie 2020, 11:48
@Play_Polska - popsuliście tę mapę, niewiele można już na niej sprawdzić. Warstwa 4G LTE ULTRA maluje wszystko w kolorze ciemnofioletowym opisanym jako "wewnątrz budynków", tymczasem jest to zasięg na zewnątrz i powinien być namalowany (zgodnie z legendą) jasnym fioletem. Prawdziwy zasięg wewnątrz jest sporo mniejszy. Jeśli ktoś zaufa tej mapie to będzie srogo rozczarowany.

@wiemar - mieszkam w strefie z całkowicie wyłączonym roamingiem krajowym. Wygląda to tak, że nie da się ręcznie zalogować do żadnej sieci oprócz macierzystej, telefon także w trybie automatycznym tam nie wskoczy. Ale w czasie rozmowy potrafi wrzucić do roamingu. To się zdarza w miejscach, gdzie sygnał macierzysty jest słaby albo marny jakościowo.
 #1101008  autor: Mitarr
 10 sie 2020, 12:21
A ja się zastanawiam po co w ogóle być w Play skoro nawet ich pracownicy i tak zalecają przełączenie na roaming krajowy T-Mobile / Orange ?

Ostatnio chciałem dać szansę Play i kupiłem kartę z którą przejechałem się na drodze S8 z Łodzi w kierunku Wrocławia i jak tylko wyjechałem poza miasto to Play radośnie wskoczył na roaming Orange i pomimo prawie maksymalnego zasięgu Orange przestał działać mi nawet Yanosik który działa normalnie dobrze nawet na internecie 2G ...
Na Play nawet roaming krajowy działa beznadziejnie, pewnie mają tak niskie priorytety wykupione...

Część rodziny ma niestety numer w abonamencie Play i jest nagminne, że zrywa im sieć podczas rozmów w trasie ( głośnomówiący wbudowany w samochód a smartfon leży sobie na desce )

Główny numer mam od lat w T-Mobile i nigdy nie miałem sytuacji, gdziekolwiek bym nie był nawet głęboko w lesie żebym nie miał zasięgu, a LTE łapie nawet w lesie gdzie zasięg Play to max 2G.
 #1101009  autor: Remington
 10 sie 2020, 12:32
Mitarr pisze:
10 sie 2020, 12:21
A ja się zastanawiam po co w ogóle być w Play skoro nawet ich pracownicy i tak zalecają przełączenie na roaming krajowy T-Mobile / Orange ?

Gdzie tak zalecają?
 #1101011  autor: Mitarr
 10 sie 2020, 12:35
Remington pisze:
10 sie 2020, 12:32
Mitarr pisze:
10 sie 2020, 12:21
A ja się zastanawiam po co w ogóle być w Play skoro nawet ich pracownicy i tak zalecają przełączenie na roaming krajowy T-Mobile / Orange ?

Gdzie tak zalecają?
2 posty wyżej, wprost tak nie napiszą, muszą to ubrać w delikatniejsze słowa, ale liczy się odbiór ...
 #1101012  autor: Remington
 10 sie 2020, 13:17
Ja w tym zalecania nie dostrzegam. Było w pierwszym poście pytanie czy jest jeszcze RK i jest odpowiedź, nic więcej. Zalecają bardzo często automat, bo przy ręcznym wyborze można czasem zostać bez sieci.
 #1101028  autor: TomLee
 10 sie 2020, 17:18
Ja mam ustawione na Tmobile i sztywno mi trzyma, nie przełącza się na zasięg Play. Oczywiście, że w miejscach, gdzie Play wyłączył możliwość korzystania z RK (niektóre duże miasta wojewódzkie) w takiej konfiguracji brak zasięgu, trzeba ustawić zasięg sieci Play. Doświadczyłem tego jakiś czas temu będąc w Poznaniu.
 #1108771  autor: rsig
 25 gru 2020, 18:00
Karlos20 pisze:
09 sie 2020, 22:56
Wybierając się do większych aglomeracji, nie bądźcie zdziwieni, czemu telefon będzie trzymał się cały czas zasięgu macierzystego Play i SIMka nie pozwoli na wjazd do roamingu krajowego z Orange i T.
mirekm35 pisze:
10 sie 2020, 11:48
mieszkam w strefie z całkowicie wyłączonym roamingiem krajowym. Wygląda to tak, że nie da się ręcznie zalogować do żadnej sieci oprócz macierzystej
Niuans, ale jak to wygląda "wizualnie" w menu ręcznego wyboru operatora? U mnie tylko 2G, 3G i LTE Plusa są "wyszarzone" i nie można się do nich zalogować. U was również sieci Orange i T-Mobile są na szaro? Czy nadal na czarno jak macierzyste sieci Play (bo formalnie nadal obowiązuje z nimi umowa o roamingu, tylko Plus jest już całkowicie scancelowany) i dopiero po tapnięciu na danej sieci dostajemy komunikat o niemożności zarejestrowania w niej telefonu?
 #1108773  autor: Karlos20
 25 gru 2020, 18:15
rsig: Od roku nie można się zalogować na zasięg Plusa w całym kraju. W wybranych dużych aglomeracjach (Trójmiasto, Toruń, bądź w miejscach, gdzie Play ma silnie rozbudowane LTE-A oraz posiada 5G), przestał działać RK. Warto na bieżąco obserwować ustawienia sieci komórkowej, w ręcznym wyszukiwaniu sieci, na taryfach głosowych. Telefon może pokazywać dostępność O i T, co nie znaczy, że do tych sieci się zalogujesz, w większych miastach. W razie wątpliwości, konsultant na czacie w Play24 udzieli informacji co i jak (opcja bezpłatna).

🌟To już 14 rok na Forum TELEPOLIS.PL - wielkie dzięki za ten czas i nadal służę pomocą! Pozdrawiam🔥
 #1108777  autor: rsig
 25 gru 2020, 18:42
Karlos, chodziło mi wyłącznie o kwestię koloru (niedostępnych sieci) w menu ręcznego wyboru. Macierzyste sieci Play są na czarno, sieci Plusa są na szaro. A co tymi które niby wciąż są oficjalnie w roamingu (czyli Orange i T), ale gdzieniegdzie Play ten roaming wyłączył? Są w tych miejscach na szaro czy na czarno? Kwestia o tyle istotna że po nowym roku zaczną się w Play dalsze redukcje roamingu oraz (u wszystkich operatorów) stopniowe wyłączanie 3G i 2G. Więc w razie problemów z zasięgiem (i próbie ręcznego wyboru sieci) pytanie czy niedostępne sieci w menu ręcznego wyboru będzie można odrazu poznać po szarym kolorze czy dopiero po kliknięciu na daną sieć dowiemy się o niemożności zalogowania (bo będą na czarno, jak sieci Play)?
 #1108780  autor: Remington
 25 gru 2020, 19:13
@rsig nie cytuj posta, pod którym piszesz, bo nie ma żadnej korzyści ze zdublowania treści.
 #1108783  autor: Karlos20
 25 gru 2020, 20:36
rsig: kwestie interfejsu, są zależne od nakładki i samego systemu, telefonów i routerów jest na rynku mnóstwo i nikt nie jest w 100% zweryfikować rzetelnie, czy zalogujesz się do RK w O i T. Poza tym to kwestia miejsca, w którym się znajdujesz oraz oferty/taryfy.
Gdyby zaczęli wyłączać RK, Play poinformuje o tym w stosownym czasie. Dodatkowo może poinformować o odświeżeniu ustawień karty USIM, co może oznaczać zablokowanie RK.
Zapoznaj się z ostatnimi informacjami > https://www.telepolis.pl/wiadomosci/pra ... anie-po-q3
Obszary oznaczone na fioletowo to ograniczenie/zablokowanie RK. Zobacz sobie również mapkę zasięgu Play, obszary, gdzie jest 5G na 2100, również mają ograniczenia. Tak jak pisałem, w 100% Trójmiasto nie ma zasięgu O i T.

🌟To już 14 rok na Forum TELEPOLIS.PL - wielkie dzięki za ten czas i nadal służę pomocą! Pozdrawiam🔥
 #1109452  autor: klaudia123
 05 sty 2021, 21:20
Karlos20 pisze:
25 gru 2020, 20:36
rsig: kwestie interfejsu, ...
Gdyby zaczęli wyłączać RK, Play poinformuje o tym w stosownym czasie. Dodatkowo może poinformować o odświeżeniu ustawień karty USIM, co może oznaczać zablokowanie RK.
Zapoznaj się z ostatnimi informacjami > https://www.telepolis.pl/wiadomosci/pra ... anie-po-q3
...
Tak jak pisałem, w 100% Trójmiasto nie ma zasięgu O i T.

Uzupełnię, roaming można ograniczyć do usługi/pasma/pojemności/klastra sieci. Więc pozostawianie dla PLAY, roamingu krajowego GSM głosu, bez data czyli MMS, jest jak najbardziej realne.