DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

 #1100381  autor: mkkot
 31 lip 2020, 06:18
Siedzę sobie w Kościelisku Nedzówce, podłączony prawdopodobnie do ZAK2008 i net działa tak (o 6 rano):

Obrazek

Wieczorem to nawet testu nie dało się zrobić.

Bardzo podobnie jest w centrum Zakopanego, ale to mogę zrozumieć. Nie rozumiem natomiast dlaczego tak jest u mnie. Przecież na mapie wyraźnie widać, że tu nie ma dosyć zabudowań, nie zmieści się dosyć ludzi, żeby tak obciążyć nadajnik. Co ciekawe, Play nadaje z tych samych masztów co W3, a roaming w Orange działa bez problemów.
 #1100383  autor: iphoneski
 31 lip 2020, 09:34
W Kościelisku jest słabo akurat, jak ja byłem to właśnie w centrum Zakopanego miałem lepsze transfery niż tam. Przed wyjściem na szlak kup sobie kartę T-M albo Orange jak chcesz złapać jakiś zasięg w ogóle.
Z tym, że kartę O przełącz na Słowację a T zostaw na automacie
 #1100418  autor: zajadacz
 31 lip 2020, 17:17
W Kościelisku są "aż" dwie stacje Play, z czego jedna nawet nie ma LTE 2600 (ta na ośrodku Siwarna - ZAK2008), a przy tym ruchu powinna dawno mieć. Nie wiem też na jakim paśmie siedzi Twój sprzęt i czy ma agregację. Na LTE 800 nie ma co w Playu w ogóle używać sprzętu do internetu bez agregacji (najlepiej w ogóle wyłączyć to pasmo). Sam byłem tam rok temu i Orange działało dużo lepiej od Playa. W Tatry jednak najlepszy jest T-Mobile i Play (bo ma roaming T-Mobile). T-Mobile ma stacje bazowe w dolinach Kościeliskiej i na drodze do Morskiego Oka, gdzie nie uświadczysz Orange, choć w ramach Networks mogliby skorzystać ze stacji partnera.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #1100419  autor: tomi81
 31 lip 2020, 17:34
@zajadacz - czy sprawdzałeś może praktyczny dostęp do stacji TMobile only (które wyżej wymieniłeś, gdzie nie ma Orange) w roamingu Play? Kiedyś obiło mi się o uszy, że klienci Play także nie mają do nich dostępu (wyłącznie natywne karty TMobile)...
 #1100420  autor: mkkot
 31 lip 2020, 18:00
Sprawdziłem dzisiaj na Murowańcu, zarówno T-Mobile jak i Orange udostępniają zasięg, tyle że w Orange trochę wolniej działa (sprawdzane na karcie Play). A co do Kościeliska, to na Siwarnej jest przecież LTE800. O 6 rano jeszcze nie ma ruchu pielgrzymkowego na Dolinę Kościeliska. O 23 też już go nie ma.

Korzystam z Google Pixel 1, nie mam tam jak podejrzeć pasma :/ Ale jestem blisko stacji, więc to nie powinno być LTE800.
 #1100422  autor: iphoneski
 31 lip 2020, 18:23
zajadacz pisze:
31 lip 2020, 17:17
T-Mobile ma stacje bazowe w dolinach Kościeliskiej i na drodze do Morskiego Oka, gdzie nie uświadczysz Orange, choć w ramach Networks mogliby skorzystać ze stacji partnera.
Orange już tam jest od jakiegoś czasu. T ma więcej tych stacji, ale na Morskim i w Dolinie Orange jest, sprawdziłem teraz w bazie.
@tomi81
Zasięg dla klientów Play nie jest wyłączony, ale te stacje nie grzeszą pojemnością a priorytet mają karty T, więc nawet jak złapiesz zasięg to korzystać nie możesz, bo na net cię nie wpuści. O 2 w nocy byś musiał chyba tam być ;)
To samo masz na Kasprowym - niby na Play jest zasięg partnerów, ale nie możesz nawet zadzwonić bo dzwonią użytkownicy macierzystej sieci i to oni są ważniejsi.
 #1100423  autor: zajadacz
 31 lip 2020, 18:35
Wg btsearch Orange nie ma w dol. Kościeliskiej. Rok temu na pewno nie było, bo sprawdzałem (był tylko w Chochołowskiej i na samym Morskim Oku). T-Mobile był w Kościeliskiej i Play działał bez problemów na roamingu. Orange nie korzysta również ze stacji Polana Włosienica oraz schronisko PTTK Roztoka. Chyba, że coś się zmieniło ostatnio w tej kwestii, ale to musiało być niedawno, bo nie ma w bazach.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #1100424  autor: iphoneski
 31 lip 2020, 19:07
Wybacz, myli mi się Chochołowska z Koscieliska. Byłem ostatnio jedna po drugiej i za każdym razem mówię/piszę źle ;)
 #1100427  autor: mkkot
 31 lip 2020, 22:12
Jutro będę w Kościeliskiej, to sprawdzę Wasze rewelacje ;)

Net się naprawił:
https://www.speedtest.net/my-result/a/6342610249

Kompletnie tego nie rozumiem. Wczoraj nic się nie dało zrobić na LTE i na 3G, wyjście na dwór nie pomagało, wyjazd w okolice drugiego nadajnika nie pomagał, w Zakopanem też nic nie działało... może problemy z jakimś światłowodem. Dzisiaj wszystko było ok, w Zakopanem też.
 #1100502  autor: mkkot
 01 sie 2020, 18:50
Na schronisku na hali Ornak jest antena jednosektorowa

Obrazek

Jedyne co jest widoczne na liście sieci to T-Mobile. W roamingu krajowym loguje do 2G, net nie działa i często wywala zupełnie z sieci.
 #1100574  autor: mkkot
 02 sie 2020, 18:31
To powiem Ci, że w schronisku skanowalem sieci i Plusa nie było. 2 razy sprawdzałem, żeby niczego nie przegapić.
 #1100579  autor: iphoneski
 02 sie 2020, 20:01
Czyli nic się nie zmieniło - pisałem o Ornaku rok temu - nie miałem ze sobą tylko karty T a to właśnie tylko oni mieli tam zasięg. Orange weź się do roboty ;)
 #1100612  autor: lordbyd
 03 sie 2020, 10:22
@mkkot - cztery lata temu wewnątrz schroniska odebrałem zasięg Plusa, a rok temu już do środka nie wchodziłem. Widocznie ten repeater już nie pracuje.
Co do "zasięgu" przed schroniskiem - to jak pisze @iphoneski jest tam dostępne tylko T-M.
Szkoda, że w takim popularnym wśród turystów miejscu brakuje Orange.
 #1100617  autor: homarkrab
 03 sie 2020, 11:15
problem zaczyna się 15 minut w góre od schroniska. przez 2h brak w zasadzie zasięgu. Niech coś się stanie i jest problem. Tak jest w wielu miejscach. Nie tylko w Tatrach. Nie mówię o LTE a poprawnie działającym E. Są to wieloletnie zaniedbania i głupie przepisy o ochronie parków.
 #1100649  autor: bed
 03 sie 2020, 19:21
Które przepisy o ochronie parków? A może gdyby ktoś usiadł wspólnie do stołu i wypracował optymalne rozwiązanie pozwalające zachować i ład przestrzenny, naturalny charakter krajobrazu i dał korzyść w postaci zasięgu to coś sensownego by z tego było? ;)

B7+ B1 + B3 + B20 Orange (QAM256 MIMO 2x2):
https://www.speedtest.net/result/a/6024915549.png
 #1100650  autor: iphoneski
 03 sie 2020, 19:28
Ta, przepisy a T-Mobile zrobił nadajniki na schroniskach. Po prostu te tereny są trudne do pokrycia - światłowodu nikt nie poprowadzi a radiolinie mają problemy. Pozostaje dosył satelitarny a on jest drogi, więc nikomu się nie spieszy żeby go instalować.
 #1101336  autor: 3langusta
 15 sie 2020, 13:00
TPN, BdPN powołują się na przepisu odnośnie parków narodowych. Na tej podstawie nie zgadzano się na budowę nadajników. Dlatego pracując dla jednego z parków wiem że zasięg jest tragiczny. Sytuacja powoli się zmienia a nowe prawo telekomunikacyjne ułatwi pokrycie z czasem zasięgiem obszary górskie a w szczególności te o statusie chronionych.
 #1105755  autor: homarkrab
 28 paź 2020, 19:00
Nowa stacja w 5. Stoi tam od wiosny. Prąd bierze z własnej fotowoltaniki i elektrowni ze schroniska. Święci tak od tygodnia, może trochę wcześniej. Wewnątrz schroniska jest też Plus. Zasięg T w TPN ma najlepszy. Użytkownicy Play też pewnie odczują ulgę. Grupa antena na samym schronisku.
 #1105774  autor: iphoneski
 29 paź 2020, 08:19
Z tą ulgą ciężko może być - te stacje często są tak ruchem dociśnięte, że klient Play nie ma tam czego szukać. Na Kasprowym tak się zdarza, w jakimś schronisku też tak miałem. Niby zasięg masz, ale nie działa Net a połączenie telefoniczne zrywa po kilku sekundach.