DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
 #1097677  autor: lord_kr
 19 cze 2020, 16:33
Witam.

Czy ktoś się orientuje jak wygląda obecnie kwestia zasięgu 2G w sieci Vectra będącej MVNO Play ? Moja babcia przy przedłożeniu umowy na kablówkę dostała atrakcyjna propozycję oferty no limit, niestety po przeniesieniu numeru z Plusa jej stara Nokia pozostaje bez zasięgu.

Niestety przebywam za granicą i nie mogę babci pomóc na miejscu, udało mi się jedynie ustalić że telefon nie pokazuje Play w dostępnych sieciach nie chce się też logować do Orange/T-Mobile

Biuro Obsługi klienta twierdzi że "takie rzeczy się zdarzają" oraz że roaming krajowy może nie działać jeśli "telefon tego nie obsługuje"

niestety zerwanie umowy i przeniesienie z powrotem do Plusa nie wchodzi w grę - minęło ponad 14 dni. Choć z drugiej strony podobno konsultant widział babci telefon przed podpisaniem umowy i twierdził że wszystko będzie działało.
 #1097680  autor: kozien70
 19 cze 2020, 16:48
Może stara Nokia nie obsługuje E-GSM, stąd brak 2G w Play.
 #1097683  autor: lord_kr
 19 cze 2020, 16:51
To już model z kolorowym wyświetlaczem sprzed około 10 lat więc raczej obsługuje

EDIt: właśnie sprawdziłem że na stronie Vectry mapa zasięgu pokazuje jedynie LTE i WCDMA ani słowa o 2G. Czy to może znaczyć że zasięg 2G w ogóle nie jest obsługiwany ?
Ostatnio zmieniony 19 cze 2020, 16:59 przez lord_kr, łącznie zmieniany 1 raz.
 #1097689  autor: babciagienia1p
 19 cze 2020, 17:48
@lord_kr:
Mam Nokię 6230i z 2006 roku. Według specyfikacji obsługuje częstotliwości 900, 1800, 1900 MHz w technologii GPRS i EDGE. Obsługuje MMS-y. Nie ma UMTS.
To chyba jest 2,5G (hi,hi...), ale może ktoś techniczny potwierdzi?
Używana z kartami Play, Red Bull, Fakt, Virgin ma zasięg wszędzie tam gdzie Play. Chyba nawet lepszy od smartfonów :D Jest roaming krajowy Play (zazwyczaj T-Mobile). Podczas podróży luki w zasięgu zdarzają się w stałych miejscach (tam gdzie nie ma zasięgu Play i jest chwilowy problem z przełączeniem na roaming krajowy).
Karty innych operatorów W3 i MVNO też działają z zasięgiem, co najmniej, takim jak np. Asus Zenfone 6, który ma bieżące aktualizacje systemu.
 #1097768  autor: lordbyd
 20 cze 2020, 22:11
@lord_kr - być może karta Vectry działa podobnie jak karta internetowa Play - czyli loguje się do 3G i 4G.
Miałem kilka lat temu internet mobilny z Play i karta SIM nie działała w trybie GSM.

Jeśli chodzi o GSM Play to moja Nokia 6310i ma "zasięg" w mieście i poza nim (tam gdzie są stacje Play).
Jednak zwykle podczas rozmowy głosowej telefon korzysta z roamingu T-Mobile. Po zakończonej rozmowie zwykle po kilkunastu minutach telefon wraca do sieci własnej Play.
 #1097781  autor: lord_kr
 21 cze 2020, 04:06
lordbyd pisze:
20 cze 2020, 22:11
@lord_kr - być może karta Vectry działa podobnie jak karta internetowa Play - czyli loguje się do 3G i 4G.
Miałem kilka lat temu internet mobilny z Play i karta SIM nie działała w trybie GSM.

Jeśli chodzi o GSM Play to moja Nokia 6310i ma "zasięg" w mieście i poza nim (tam gdzie są stacje Play).
Jednak zwykle podczas rozmowy głosowej telefon korzysta z roamingu T-Mobile. Po zakończonej rozmowie zwykle po kilkunastu minutach telefon wraca do sieci własnej Play.
Myślę że masz rację, lecz czy uważasz że mogła by być to kwestia przypadku (w magazynie brakło kart do usług głosowych więc dali internetową) czy też Vectra stosuje takie ograniczenia dla wszystkich swoich abonentów usług mobilnych ?

Jeśli tak to mielibyśmy w Polsce pierwszego operatora który całkowicie zrezygnował z 2G. Sugeruje to mapa zasięgu na stronie Vectry gdzie o GSM/EDGE się nie wspomina. Tylko co z roamingiem krajowym ? Karta nie loguje się niestety ani do Orange ani T-Mobile

Zamierzam napisać do Vectry choć obawiam się że Zamierzam będzie mi dotrzeć do kogoś kto będzie wiedział o co chodzi. Jeśli się okaże że ich karty nie dość że nie działają w 2G to jeszcze nie obsługują roamingu krajowego to czy myślicie że jest to temat na skargę do UKE na nieuczciwe traktowanie klientów ?
Bądź co bądź Play ma zasięg dość dziurawy zwłaszcza w porównaniu z Plusem z którego babcia wcześniej korzystała.
 #1097825  autor: lordbyd
 21 cze 2020, 15:06
Musisz sprawdzić przede wszystkim regulamin świadczenia usług telekomunikacyjnych, który otrzymała Twoja babcia. Zwykle jest tam napisane o technologii dostępu do internetu lub telefonii komórkowej.
Na stronie Vectry znalazłem taki regulamin https://n-8-3.dcs.redcdn.pl/file/o2/Vec ... -v-1-7.pdf
W pkt 4.12 wymieniona jest również technologia GPRS/EDGE.

Na stronie Vectry w zakładce MVNO również wymieniona jest technologia EDGE/GPRS jednak mowa tu o technologi internetu mobilnego. No i jest napisane o roamingu krajowym https://www.vectra.pl/mvno?parent=140

Być może najprostszym rozwiązaniem był by zakup dla Babci nowego telefonu z 3G, ponieważ technologia ta w Play działa sprawnie i jest obecna na każdym BTS-ie.
Taki "prosty" telefon jak stary Samsung S5610 czy Nokia 6700 classic niewiele obecnie kosztuje i z nową baterią podziała jeszcze kilka lat.
Pozostaje jeszcze sprawdzić, czy wtedy roaming krajowy zadziała?
 #1098620  autor: lord_kr
 03 lip 2020, 01:36
Dziękuję wszystkim za pomoc. Okazało się że coś było nie tak z kartą SIM i po jej wymianie telefon już działa.

Czytając jednak Wasze odpowiedzi oraz tematy dotyczące Play i ich 2G oraz wyłączania roamingu krajowego mam pytanie: Czy telefon 2G nadal bez przeszkód można używać w Play na terenie całego kraju ? Czy nie będzie dziur w zasięgu np w Krakowie czy Aglomeracji Śląskiej ? Czy nie będzie takiej sytuacji jak dawno temu w Idei gdzie telefon tylko z jednym pasmem gubił sygnał ?

Pozdrawiam.
 #1098622  autor: pakierhakierxd
 03 lip 2020, 07:13
Sam mam telefon z tylko 2g jako dodatkowy i niestety przez wycięcie pasma na 3g/lte itp zasięg ma gorszy niż smartphone :)
Ogólnie zasięg będzie wszędzie tyle że z czasem co raz słabszy .
Za jakiś czas tak jak inni radziłbym kupić coś z 3g,Play najmniej ze wszystkich opów wspiera 2g (w 2021 wyłaczają roaming krajowy i już wogóle prawie nie będzie 2g).
Teraz jak w smartphonie wybiorę tylko 2g to łapie bardzo często tylko rk.

Pozdrawiam :)