DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
 #1095548  autor: Mitarr
 18 maja 2020, 19:58
Zastanawiałem się jak pod względem technicznym wypada T-mobile i Orange w Polsce.
Czyli w skrócie który z nich zapewni lepszą jakość połączeń ( jakość dźwięku, czas zestawienia połączenia ), jakość internetu ( pingi ), brak problemów technicznych takich jak niedochodzące smsy, problem z nawiązywaniem połączeń.
T-Mobile i Orange ma niby wspólne maszty ale czy urządzenia też ?

T-Mobile nieźle się skompromitowało w zeszłym (?) roku gdy mieli pożar koło serwerowni i się musieli ewakuować, pamiętam, że jeszcze przez długi czas po tym miałem problem z lokalizacją w smartfonie i nonstop pojawiał się błąd braku lokalizacji za pomocą sieci a zanim złapał GPS to chwilę to trwało.
Również tutaj zastanawiam się jak to wypada, czy Orange nie ma serwerowni w "starym blaszaku" jak T-Mobile...
 #1095549  autor: Mar9999
 18 maja 2020, 20:16
Co do serwerowni w blaszaku, to Orange nie ma takich lokalizacji. W większości są to duże obiekty, które kiedyś należały do TP S.A. Czas nawiązywania połączeń wewnątrz sieci jest krótki, a z innymi operatorami, to już zależy od nich, np z Plusem trochę trwa zanim pojawi się sygnał wywołania, ale to taka przypadłość Plusa nawet wewnątrz sieci. Problemów z smsami, mmsami, połączeniami głosowymi nie zauważyłem, głos idzie w HD Voice. Zasięg bezproblemowy, ale to zależy od lokalizacji. Co do wspólnych lokalizacji na masztach, to częściowo jest to wspólny sprzęt, bo po to utworzono Networks, żeby było taniej, ale np. dosył po światłowodach może mieć jeden operator a drugi niekoniecznie. Przewagą Orange jest posiadanie rozbudowanej infrastruktury stacjonarnej sieci szkieletowej oraz dostępowej, na której oparty jest w wielu lokalizacjach dosył światłowodowy do BTSów.
Ostatnio zmieniony 18 maja 2020, 20:25 przez Mar9999, łącznie zmieniany 1 raz.
 #1095550  autor: iphoneski
 18 maja 2020, 20:22
Ci operatorzy są porównywalni, wg mnie nie da się tu wyłonić lidera w 100%
Niby T-M ma mniej klientów a jednak na początku epidemii były spore problemy z VoLTE w ich sieci a Orange to specjalnie nie dotknęło.
W testach prędkości T-M jest przed Orange, No ale w Orange o wiele więcej tych testów jest wykonywane.

W T była afera z serwerownią w baraku, ale Orange też miało swoje awarie.
Generalnie jedni i drudzy mają swoje za uszami, ale zapewniają dobrą jakość usług a to kto jest lepszy to kwestia mocno dyskusyjna.
 #1095933  autor: Mitarr
 24 maja 2020, 15:38
I właściwie mam już odpowiedź na to pytanie. T-Mobile lepszy bo Orange nie ma sms/mms w VoWiFi