DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

 #1090081  autor: ja.michal
 13 lut 2020, 17:41
Cześć!

Mam ogólne pytanie, dotyczące jakości sieci na Podkarpaciu. Chodzi mi głównie o miasto Rzeszów, powiat rzeszowski, główne drogi w województwie. Patrząc na mapkę stacji bazowych wdaje się, że najlepiej, jeśli chodzi o pokrycie, wypada Play (jakiś czas temu mocno się pobudował na całym Podkarpaciu, pokryli chyba Bieszczady), na drugim miejscu Plus. Orange i T-Mobile coś blado. Ale jak jest faktycznie? Jak z jakością sieci? Chodzi o korzystanie z telefonu do rozmów i oczywiście internetu w telefonie. Zdaje sobie sprawę, że to bardzo duży obszar, wiele zmiennych, ale może ktoś ma doświadczenie jak to wygląda między operatorami. Chociaż odniesienie między dwoma z nich, z których ma przyjemność (lub nie przyjemność) korzystać. Jakiegoś lidera np. w jakości głosu można wskazać, podobnie z data, czy ewentualnie roaming krajowy "psuje" sprawę czy może lepiej go wyłączyć.

Z mapek operatorów jedynie coś tam można wywnioskować, ale jedynie z mapki Playa i po odhaczeniu opcji zasięgu wewnątrz budynku. U innych operatorów to tradycyjnie rozlany kubeł farby na mapę. ;) Jakość oczywiście można sprawdzić wyłącznie w praktyce, ale dobrze mieć chociaż jakiś zarys sytuacji jaka SIM będzie najlepsza do pracy w tej okolicy.

Z góry dzięki za wszelkie informacje! :smt002
 #1090143  autor: Robert K
 14 lut 2020, 12:10
Temat rzeka , ale zacznę od tego że sam korzystam z sieci 3 sieci w tym regionie i w zależności o lokalizacji różnie to bywa. Play gdyby nie protesty pewnie by miał już mniej dziur zasięgowych od Plusa. Faktycznie drogi wojewódzkie i krajowe Play ma dobrze obstawione, a ewentualne słabsze w zasięg drogi uzupełnia np. Play (26006) ID: BRZ7002
Turze Pole, dz. nr 1241 , przy dw. 887 Brzozów- Rymanów. Coraz mniej jest miejscowości gdzie jedna z sieci dominuje zasięgiem , a pozostałe nic nie mają , albo nie podejmują kroków by to zmienić. Miasteczko Błażowa w pow. Rzeszowskim jest z dwoma stacjami Plusa ( jedną na wzgórzu, gdzie dzierżawi miejsce Netwoeks)i drugą w centrum miasteczka. Play nie ma tam swojej stacji, a szczątki sygnału docierają ze stacji Wesoła-Ujazdy i Hyżne. W samych okolicach Rzeszowa i samym mieście raczej nikt nie odstaje zasięgiem dla voice. Bardziej istotne będzie pojemność stacji - ilość dostępnych pasm u poszczególnych operatorów dla ruchu data . I tutaj Play rzucił wszystko co miał w zasobach w mieście i przylegających do niego terenach , Networks w Rzeszowie i pobliskich okolicach jest jeszcze przed refermingiem(bez Lte 2100) i o ile w mieście dominuje L800+L1800+L2600 , to pod miastem częściej L800+L1800 , a tereny wiejskie dalej od miasta tylko L800. Plus poza L1800 i L900 zaczyna odpalać L2600 i również zaczęli budować nowe stacje, np. w Brzozowie, ale w Boguchwale oprotestowano budowę ich stacji ,tak więc zaczęli się starać poprawiać zasięg, ale to nie te czasy gdzie łatwo się stawiało maszty.
 #1090170  autor: wieszwiecej
 14 lut 2020, 18:29
Jeśli chodzi o samo miasto to z mojej perspektywy to przebywam głównie na wschodzie i południu miasta.
Południe:
Wszystkie sieci ok, ale z Plusem są pewne problemy w budynkach. Zasięg spada drastycznie, internet staje się nieużywalny. Jak są akurat Juwenalia na Politechnice to voice potrafi siąść mocno. Raczej brałbym coś z pozostałych 3.
Wschód:
Znowu w większości jest ok, ale z tego co wiem to po tej stronie są z kolei problemy z prędkością T-mobile. Raczej modernizacji od czasu jak miałem tam numer za bardzo nie robili. Ogólnie Play i Plus w tej okolicy działa najlepiej, ze wskazaniem na plusa, na którym powyżej 50mbps da się wyciągnąć.

Ogólne uwagi co do Rzeszowa: Plus potrafi mieć dziwne dziury w zasięgu LTE, i bardzo łatwo spada do 3G, a dodatkowo raczej nie inwestuje w pikokomórki jak reszta. Np. w Galerii Rzeszów to jedzie na LTE900 i tam tak ok 10mbps to max. Najpewniejszymi opcjami w samym mieście dla mnie są Play i Orange.

A teraz reszta:
Odcinek A4 w kierunku Małopolski:
Plus ma dziury w LTE, ale zawsze "coś" ma.
Orange (i T-mobile pewnie też) mają porządne pokrycie.
Play praktycznie ma dość dobre pokrycie, jest chyba jedno miejsce gdzie spada do 3G, niestety w okolicach Dębicy jak wypadnie ze swojego zasięgu to może na T-Mobile zostać.

Droga krajowa 19 (w kierunku Słowacji), wszyscy mają dobre pokrycie z tego co widziałem (Play się poprawił).
Wspomniane okolice Błażowej to lokalizacje mocno Plusowe. Przejeżdżając tamtędy to inni mają słabe 3G, na granicy zasięgu podczas gdy Plus jest ok.

Krosno - W zależności od miejsca Plus może mieć bardzo wysokie transfery, ale może też być na granicy zasięgu. Większość lokacji w mieście wydaje mi się na korzyść Plusa, ale Orange też nie działa najgorzej. Z Playem jedynie miałem problemy jak mi się na roaming wbijał w budynkach.

Zachód brzozowskiego, - pokrycie LTE jest podobne, ale w miejscach ze słabym zasięgiem, z reguły jeszcze jest zasięg GSM900 Plusa, który czasami jest ostatnią deską ratunku. Powiedziałbym że T-Mobile to nr. 2.
Wschód krośnieńskiego - zależy mocniej od konkretnej miejscowości. Też bym raczej postawił że Plus najmocniej sieje, ale z Orange też źle nie było. Tutaj Play ostatnio się dostawił z nadajnikami w nowych miejscach, więc zasięg ma "inny" niż reszta, na pewno chętniej się rozbudowuje w samych miejscowościach (i ma protesty :mrgreen: )

Co nie wybierzesz, nie będzie tragedii, aczkolwiek na wioskach w południową stronę założyłbym że Plus jest najlepszą opcją (aczkolwiek nie na tyle dobrą żebym w nim sam został). W samym Rzeszowie to raczej Orange/Play działają najrówniej.
 #1090172  autor: ja.michal
 14 lut 2020, 19:02
Dzięki wielkie za tyle informacji! Bardzo mi pomogą! :) Jeszcze je sobie dokładnie przeanalizuje, zwłaszcza jeśli chodzi o te miejscowości, które podaliście.

Dzięki jeszcze raz! :)

EDIT
Jednak mam pytania dalej.

A jak wygląda sprawa na drogach na północ od Rzeszowa? DK 9 i 19? Może nawet i 881 i 877.
 #1090177  autor: doktor
 14 lut 2020, 20:26
Okolice Błażowej to racja Plus ma dwie stacje, jednak 2 stacje Play nie powstały z winy protestów. W Nowym Borku ma być nadajnik Play i liczę ze reszta operatorów się podepnie bo jest tam biała plama. Wg moich informacji nadajnik powinien ruszyć w tym roku ( wniosek czeka na decyzje w GUNB) a dla P4 jest to ważna lokalizacja.
Sam korzystam z Orange oraz Play w dual sim i zasięg, jakość rozmów oraz Internetu zdecydowanie dla Orange. W stopce mój rekord u mnie w domu (odległość 5,6km w lini prostej).

https://www.speedtest.net/result/a/9980004371
LTE2600+LTE2100+LTE1800+LTE800+5G 3600

https://www.speedtest.net/result/15854998413.png
GPON w domu
 #1090650  autor: doktor
 21 lut 2020, 13:44
W GUNB pojawił się nowy wniosek o pozwolenie na budowę nadajnika PLAY w Błażowej, być może w tym roku będą dwie nowe stacje w dobrych miejscach.

https://www.speedtest.net/result/a/9980004371
LTE2600+LTE2100+LTE1800+LTE800+5G 3600

https://www.speedtest.net/result/15854998413.png
GPON w domu
 #1090679  autor: Robert K
 22 lut 2020, 11:45
@ Doctor To dobra informacja , oby doszło do skutku to co piszesz. @ ja michał mieszkam w pierwszej sąsiedniej gminie na północ przylegającej do Rzeszowa i mogę coś powiedzieć o tym obszarze. Z czystym sumieniem na chwilę obecną w tej okolicy Play ma najbardziej zaawansowaną sieć (Lte 4Ca Mimo4x4) . Test wczorańszy z mojego LG G6 z 3 CA wykonany ze stacji Play (26006) ID: RZE5001
, Miłocin 181: //www.speedtest.net/result/a/5766678368 . Nowa stacja w Trzebownisku , oraz Głogów Młp + stacja na lotnisku, oraz moja powyżej to klaster 5g ready. Drugie miejsce na wskazanym obszarze przyznałbym Plusowi, odpalił Lte 2600 na lotnisku i w Krasnem , a także w Głogowie młp. Na końcu Networks bo ma najmniej pasm lte w okolicy (czekamy na refarming ) , Głogów młp ma Lte 2600 , ale już stacje w Miłocinie , Zaczerniu , Lotnisko to tylko Lte 800+1800, a w Rudnej Małej (dawny budynek Skanska) tylko Hspa+ Dc. Nie badałem okolicy S 19 , ale w Stobiernej z dużym prawdopodobieństwem play wybydował i dopalił nie dawno stację, Orange też chciało tam stację , ale były protesty. W Łące przy A 4 T- mobile ma pozwolenie http://powiatrzeszowski.geoportal2.pl/m ... 1&markery= długo (157 pozwolenie na bydowę wydane przez starostwo w 2018r) ale nie wybudowali na razie tam stacji skoro ciągle widnieje w sieciach projektowanych w linku po wyżej w przeciwieństwie do Play.
 #1156409  autor: user14
 23 sie 2023, 21:41
Może nie powiat rzeszowski, ale blisko - krośnieński. Miejscowość Głowienka, położona w bezpośrednim sąsiedztwie z Krosnem. Są tam olbrzymie problemy z odbiorem sieci każdego z operatorów. Sprawa była nie raz zgłaszana do operatorów, którzy mówią że wiedzą że zasięg tu jest słaby, ale nie planują rozbudowy. Sprawa była też zgłaszana do UKE. Przyjechali, chodzili po wsi z jakimiś urządzeniami, pojechali ponoć na najbliższy BTS w sąsiedniej wsi Szczepańcowa i coś tam grzebali, o dziwo zasięg poprawił się, ale po tygodniu problemy wróciły. Wewnątrz nawet z 2G są problemy, nie idzie się nigdzie dodzwonić, trzeba wychodzić na zewnątrz, chodź i tu w wielu miejscach wsi są poważne problemy z LTE. Wieś jest położona w dolinie względem obsługujących ją BTSów w Szczepańcowej i na kominie EC Łężańska w Krośnie. Niestety jak na razie operatorzy z tym nic nie robią. Rozumiem, że gdzieś na odludziu problemy mogą być, ale nie we wsi liczącej 3 tysiące mieszkańców, znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie z 50 tysięcznym miastem Krosno. Mieszkańcy chcą by któryś z operatorów postawił BTSa we wsi, ale niestety operatorzy mają ludzi gdzieś.
 #1156425  autor: doktor
 24 sie 2023, 10:12
Nadajnik Networks! Łany Tyczyńskie ID: 3952 awaria masowa w dniu 10/08. Zasięg wrócił 11/08 ale nagle stacja zaczęła mieć mega obciążenie (info z BOK Orange). Internet działa z prędkością 4-5mbit i nawet problem był z odpaleniem aplikacji Inpost pod paczkomatem ( na szczecie mam dual sim i karta Play pomogła). Doszło 5G NSA ale w miejscu gdzie LTE+ działało po 250-280mbit teraz jest 120mbit ( tylko w miejscu optycznej widoczności nadajnika).

https://www.speedtest.net/result/a/9980004371
LTE2600+LTE2100+LTE1800+LTE800+5G 3600

https://www.speedtest.net/result/15854998413.png
GPON w domu
 #1156434  autor: doktor
 24 sie 2023, 12:15
W planach nowa stacja Plus Nowy Borek (masz Play)

https://www.speedtest.net/result/a/9980004371
LTE2600+LTE2100+LTE1800+LTE800+5G 3600

https://www.speedtest.net/result/15854998413.png
GPON w domu