DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 16 z 210
  • 1
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 210
 #1093069  autor: iphoneski
 10 kwie 2020, 09:39
Są takie różne udziwnienia u ludzi. Np ja lubiłem analogową tv z śnieżeniem i ustawianie anteny, najlepiej takiej domowej roboty żeby nie poszło zbyt łatwo. I to uczucie gdy jedynka i dwójka już śmiga a na Polsacie nie widać nic. Ale to tylko niecodzienne hobby, 99,9% ludzi raczej za tym nie tęskni podobnie jak za widokiem trzech wielkich masztów z tarasu.
 #1093087  autor: maniek357
 10 kwie 2020, 20:58
tomi81 pisze:
06 kwie 2020, 20:28
Praktycznie zgodnie z planem (przełom marca i kwietnia) N! rozpoczęło uruchamianie L2100 w klastrze na wschód od Białegostoku. Pierwsza zauważona stacja to Zaścianki (strunbeton TMobile) - ID 196013. Dalsza weryfikacja w terenie jak będzie można bezpiecznie wyjechać ;-)
Byłem dziś (w ważnych sprawach :wink:) Białystok->Żednia->Michałowo->Narewka. L2100 jeszcze brak w eterze. Nawet w Zaściankach nie agregowało mi B1. Ale widać, że technicy działają - brak było L800 z Majówki (tylko U900). I wydaje mi się, że ogólnie podczas trasy dłużej telefon siedział w UMTS niż do tej pory. Powrót przez Zabłudów - tu roszady w oznaczeniach (ujednolicenie eNBID - 296990 i zmiany CID dla L800 - Orange 11,12,13, T-M 14,15,16).

Z nowości - świeci stacja Orange na DK19 w Zwierkach (ID: 96212) - L800 only. Maszt stoi od ok. 2 miesięcy.
Wygląda też na to, że pojawiło się LTE ze stacji Orange (ID: 4476) Nowosady (gm. Michałowo). Złapałem stamtąd loga L800, będąc kilkanaście kilometrów od stacji (o ile NetMonster nie kłamie :?).
 #1093089  autor: tomi81
 10 kwie 2020, 21:18
@maniek357 - dzięki za ciekawe, przedświąteczne newsy ;-) Zascianki obserwuje każdego dnia, nie mniej samo dodanie L2100 (nawet bez agregacji) odczuwalnie poprawiło komfort użytkowania sieci (w TMobile nawet bardziej - widać dużą ilość abonentów internetu domowego obsługiwanych z tej lokalizacji). Z newsów białostockich - wspominana przeze mnie nie tak dawno stacja przy ul. Ciołkowskiego (cmentarz) doczekała się L800 (na razie tylko dla Orange). To także poprawiło osiągi i sam zasięg w Zaściankach.
Nowosady - faktycznie miało się tam pojawić L800 (i L2100 z tego co pamietam), cieszy, że już swieci. Zwierki to pożądana lokalizacja - mam nadzieje, że do L800 dołożą coś jeszcze (widziałeś może anteny na stacji?) . Czekamy jeszcze na Koźliki :-)
 #1093091  autor: p2225
 10 kwie 2020, 21:19
Gubin, ul. Kaliska 151 - T-mobile dowiesił anteny do zaledwie rocznej stacji Playa. Orange (jeszcze) stamtąd nie sieje. T-mobile nie miałem jak sprawdzić, bo byłem przejazdem.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #1093103  autor: maniek357
 11 kwie 2020, 11:52
tomi81 pisze:
10 kwie 2020, 21:18
Zwierki to pożądana lokalizacja - mam nadzieje, że do L800 dołożą coś jeszcze (widziałeś może anteny na stacji?) . Czekamy jeszcze na Koźliki :-)
Na moje oko anteny w Zwierkach identyczne jak te w Kudryczach, też po 1 na sektor. Pojemności mogłoby być więcej - speedtest pokazał 7/14 (down/up). W Żedni zawsze mam > 50 Mbps down na L800 :roll:
Interesujące są te plany na stację w Koźlikach. Rozumiem, że będzie dowieszka na maszcie Plusa. Ale to raptem 2,5 km od stacji w Zabłudowie i 3,5 km od stacji w Laszkach. Gęsto jakoś.
 #1093453  autor: Mixiorek
 18 kwie 2020, 16:18
Doszło LTE 800 Orange na stacji:
Piaseczno, ul. 1 Maja 16 (maszt Plusa)

Nie wiem jak T-Mobile. Niestety stacja obok czyli Żabieniec Asfaltowa nadal bez tego pasma ale może jest nadzieja skoro powyższa stacja zyskała. A wcześniej stacja Orange w Chylicach na STOCERze.
Natomiast występowanie tego pasma w N! jest jak dziury w serze szwajcarskim. Główny STOCER i nadajnik na kominie nadal bez powyższego pasma itd.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1093523  autor: bed
 20 kwie 2020, 09:28
Likwidacja stacji dotarła też do Łodzi... T-Mobile usunie wieżę przy Rokicińskiej 156B. W 2014 roku to samo zrobił Plus ze swoją wieżą, przenosząc się później na obiekt należący do T-Mobile. Tym samym zasięg straci naraz trzech operatorów, a akurat to była stacja z kompletem pasm w N!
Może przynajmniej zmodernizują najbliższe stacje na osiedlu mieszkaniowym do kompletu, bo jednej brakuje w ogóle L800/L2600 a inna nie ma "tylko" L800. Chociaż będzie lipa, bo osiedle w dużej części było obsługiwane sektorem w nie wycelowaną przez dwusektorową stację (L18/L21), a w przypadku drugiej stacji znajduje się idealnie między sektorami - marny pożytek :?

B7+ B1 + B3 + B20 Orange (QAM256 MIMO 2x2):
https://www.speedtest.net/result/a/6024915549.png
 #1093540  autor: iphoneski
 20 kwie 2020, 14:14
Ja jestem ciekaw kiedy i czy w ogóle operatorzy N wejdą na maszt Play w miejscowości Lipniki gm. Białe Błota. Zasięg w okolicznych miejscowościach nie do pozazdroszczenia - np w miejscowości Kruszyn Krajenski okolice ulic Słonecznej/Chlebowej/ceramicznej wewnątrz budynków potrafi spaść do 2G albo znikać zupełnie. Na kartach Play stabilne 50 mega w LTE, na tym maszcie wisi też Plus.
 #1093542  autor: kozien70
 20 kwie 2020, 14:32
W sumie sam sobie odpowiedziałeś, czemu się nie spieszą. Jest dobre LTE Play, jest Plus, pewnie 99% klientów z tych rejonów ma telefony w jednej z tych sieci, więc N! kładzie lachę i spieszyć się nie będzie. Dużo forsy na nadajnik, a klientów (a więc potencjalnego zarobku) jak na lekarstwo.
 #1093564  autor: Mateusz7
 21 kwie 2020, 00:05
iphoneski pisze:
20 kwie 2020, 14:14
Ja jestem ciekaw kiedy i czy w ogóle operatorzy N wejdą na maszt Play w miejscowości Lipniki gm. Białe Błota. Zasięg w okolicznych miejscowościach nie do pozazdroszczenia - np w miejscowości Kruszyn Krajenski okolice ulic Słonecznej/Chlebowej/ceramicznej wewnątrz budynków potrafi spaść do 2G albo znikać zupełnie. Na kartach Play stabilne 50 mega w LTE, na tym maszcie wisi też Plus.
2-3 lata temu złapałem w pobliżu tego masztu osobę, która skończyła wtedy pracę przy dowieszaniu na niego anten Plusa. Ma on ograniczoną nośność i prawdopodobnie nie da rady dowiesić tam N!. Początkowo anteny Plusa były powieszone do połowy długości, potem po wzmocnieniu konstrukcji przesunęli je wyżej, pod anteny Playa.

To jest ciekawe, bo w Kruszynie Krajeńskim jest maszt tymczasowy od bodaj 2,5 roku, wrzucałem chyba nawet kiedyś jego zdjęcie na forum. Chyba pytałem wtedy co może obsługiwać, bo stał przez kilka pierwszych tygodni nieczynny. Wynikałoby z tego, że jego zasięg jest naprawdę mały. To by się nawet zgadzało, bo w pierwszy weekend epidemii w Rynarzewie z innego masztu transfery były po 1-2 Mbit/s, zaś z tymczasowego w KK jakieś 50-100 Mbit/s. Prawdopodobnie przez mały zasięg ciężko go obciążyć, a ma wszystko oprócz L2600.

Nie wiem jak jest teraz, ale Play jeszcze jak było darmowe LTE w RBM był potwornie obciążony (po 1-2 Mbit/s), ale w L2600 transfery były po 20-40 Mbit/s z wiadomych względów. Słoneczna ma do masztu bardzo blisko, z 600 metrów, więc bardzo możliwe, że łapie wewnątrz budynku razem z L2600. Pamiętaj też, że trzeci sektor idzie na pół Białych Błot, bo Play nie ma anten na kościele w BB. Plus dołożył później L2600 (zmienił anteny), więc na pewno też był obciążony.
kozien70 pisze:
20 kwie 2020, 14:32
W sumie sam sobie odpowiedziałeś, czemu się nie spieszą. Jest dobre LTE Play, jest Plus, pewnie 99% klientów z tych rejonów ma telefony w jednej z tych sieci, więc N! kładzie lachę i spieszyć się nie będzie. Dużo forsy na nadajnik, a klientów (a więc potencjalnego zarobku) jak na lekarstwo.
W większości przypadków tak by to można było opisać, ale tutaj jest specyficzna sytuacja. Maszt był na terenie stacji elektroenergetycznej "Bydgoszcz Zachód" odkąd pamiętam (co najmniej 20 lat, pewnie jeszcze więcej). Widać go nawet jeszcze na Street View:

https://www.google.com/maps/@53.0869122 ... 312!8i6656

Mogę się mylić, ale był to chyba maszt el-netu, firmy przejętej później przez Netię. W drugiej połowie lat 90-tych większość mieszkańców miała takie podłużne białe tuby na dachu jako substytut linii miedzianej TP dla telefonu stacjonarnego. Na maszcie była Idea/Orange, Era/T-Mobile (później razem jako N!), Plus. W późniejszych latach Netia uruchomiła WiMAX, bardzo stabilne i dobre rozwiązanie w tamtych czasach, w porównaniu do wszelkiej maści radiówek (teraz te częstotliwości pójdą na 5G). Maszt Playa doszedł niedawno, bodaj w 2014-2015, jeszcze jak Play wierzył w roaming krajowy. Po prostu stawiali proste, lekkie maszty właśnie tam gdzie jest dużo mieszkańców albo żeby spełnić wymogi zasięgowe.

No i ten maszt zlikwidowano w 2017 r., bo rozbudowywali stację elektroenergetyczną o rozdzielnię 400 kV. Karczowano lasy, zbudowali pełno wielkich słupów wysokiego napięcia. Nie tylko zniknął zasięg sieci komórkowych, ale także internetu/telefonu stacjonarnego z Netii, jak również przez te nowe linie osłabł także zasięg DVB-T.

Orange zgłosił rok temu wniosek o budowę nowego masztu, ale cały czas jest status "w trakcie rozpatrywania". Szczerze pisząc nie wiem czy wciskanie się z masztem w tym miejscu to dobry pomysł, może dlatego tak długo trwa rozpatrywanie. Mogli by odsunąć się z nim paręset metrów od drogi i budynków. Link:

http://wyszukiwarka.gunb.gov.pl/wniosek ... fd69cd563/

Są to przedmieścia, 10 km od Bydgoszczy, przez środek przebiega droga S5, łącząca Gdańsk-Poznań-Wrocław. Żaden operator nie może sobie pozwolić na zupełny brak zasięgu w tym miejscu, dlatego Orange postawił maszty tymczasowe, w KK i Zamościu, aby przejeżdżające samochody nie traciły połączenia, choćby telefonicznych. Stacja obejmowała parę tysięcy mieszkańców, na pewno około połowa z nich to byli klienci Orange i T-Mobile.

Większość domów to nowe budownictwo, ostatnie lata po transformacji, dlatego stacjonarny Orange ma dość słabą infrastrukturę pod Neostradę. Ponad 10 lat temu w Kruszynie Krajeńskim doprowadzili światłowód do szafy ulicznej, więc tam z internetem stacjonarnym nie powinno być problemu. Ale w Murowańcu... nie wiem jak oni sobie tam radzą, podejrzewam że sektor Playa czy Plusa jest tam nieużywalny.
 #1093567  autor: iphoneski
 21 kwie 2020, 07:28
Ten nadajnik w Kruszynie jest chyba stworzony tylko do obsługi przedsiębiorstw, bo trochę by głupio było jakby te zakłady zostały bez zasięgu, ale on do obsługi ulic z domami się specjalnie nie nadaje.
Co do nadajnika Playa to jeszcze za czasów DIL na 1800 w niedzielne popołudnia miałem ok 20 mega, ale już L800 transfery w okolicach 0,7 Mb/s - widać ludziom nie chciało się anten montować i korzystali z tego co jest.
 #1093586  autor: lordbyd
 21 kwie 2020, 15:36
W drugiej połowie lat 90-tych większość mieszkańców miała takie podłużne białe tuby na dachu jako substytut linii miedzianej TP dla telefonu stacjonarnego
Tak, te tuby to był m. in. system bezprzewodowy zwany "Airloop" produkcji Lucent Technologies (firmy powstałej z dawnej bydgoskiej Telfy, później AT&T Telfy), który zastępował tradycyjną miedzianą linię telekomunikacyjną.
Wtedy był to szybki sposób na telefonizację mniejszych miejscowości czy osiedli, na których były trudności z układaniem infrastruktury telekomunikacyjnej (np. bydgoskie Śródmieście).
Na początku lat 90-tych telefon stacjonarny był marzeniem a taki system pozwalał na szybki montaż i dzięki niemu El-Net zdobył dużą popularność :)
El-Net miał również takie charakterystyczne wieże kratownicowe w kolorze niebieskim, wykorzystywane również jako stacje BTS (np. w Łabiszynie stacja Plusa przy dworcu PKS) lub jako radiowe stacje nadawcze (dawniej Eska Bydgoszcz nadawała z takiej wieży w Osielsku - dwa dipole w układzie synfazowym).
Nie tylko zniknął zasięg sieci komórkowych, ale także internetu/telefonu stacjonarnego z Netii, jak również przez te nowe linie osłabł także zasięg DVB-T.
To prawda, ostatnio musiałem się sporo nagimnastykować na dachu znajomych aby uzyskać odbiór MUX-a 8 (mając na uwadze, że wiązka sygnału w kierunku Żnina jest troszkę tłumiona).
  • Strona 16 z 210
  • 1
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 210
  • 1
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 210