DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 30 z 210
  • 1
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 210
 #1096376  autor: kozien70
 01 cze 2020, 14:04
@piotrzet - nie interesuje mnie, co piszą ludzie broniący pewnej sieci. Wiem, że w budynkach lepiej korzysta mi się z VoLTE w sieci, która na każdej możliwej stacji uruchamia pasmo zasięgowe 800 (Play) niż w sieci skąpej, która pasmo zasięgowe 800 daje tylko na wybranych stacjach (Orange/T-mobile).
I nikt mnie nie przekona, że mieć w mieście L800 na części stacji jest tak samo dobre jak mieć L800 na niemal każdej stacji. Tak jak nikt mnie nie przekona, że chodzenie zimą w śniegowcu i sandale jest tak samo dobre, jak chodzenie w dwóch śniegowcach.
 #1096377  autor: piotrzet
 01 cze 2020, 14:35
Korzystam z VoWiFi w domu praktycznie cały czas i ostatnio to nie pamiętam abym miał jakieś problemy. W końcu działa jak należy.

Po za tym coś u ciebie nie tak z matematyką ;) "N! nie ma na dziś głównego pasma zasięgowego na znacznym procencie swoich miejskich stacji." Skoro w Kielcach niech będzie 1/3 nie ma L800 to liczba stacji z L800 to ponad 60% i z tego co wiemy podobnie jest w innych miastach. Czyli jest to ponad połowa stacji z L800, a więc znaczny procent stacji ma L800.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1096378  autor: Mixiorek
 01 cze 2020, 14:37
Tutaj przykład terminala (Galaxy S8) z ustawionym na sztywno LTE. Czegoś takiego jeszcze nie miałem. Cypel helski, między Hel Bór a Helem. Stacje w Helu (x2) nie mają L800.

Obrazek

Cudnie. Szczątki zasięgu rosyjskich sieci... TMobile mi tu Lenina proponuje :lol: to jak z tym L800 w N!?

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1096379  autor: kozien70
 01 cze 2020, 14:44
piotrzet pisze:
01 cze 2020, 14:35
Skoro w Kielcach niech będzie 1/3 nie ma L800 to liczba stacji z L800 to ponad 60% i z tego co wiemy podobnie jest w innych miastach. Czyli jest to ponad połowa stacji z L800, a więc znaczny procent stacji ma L800.
Po pierwsze: nie podałeś żadnych twardych dowodów na to, że na 60% stacji w Kielcach jest już L800. Zbadałeś wszystkie stacje N! w granicach administracyjnych Kielc czy tylko jakąś wybraną grupę?

Po drugie: ileś osób tu na forum, z różnych miast odpisało Ci parę tygodni temu jak wygląda to u nich. L800 na 30% miejskich stacji N! Już o tym nie pamiętasz? Kielce to nie cały kraj. Szkoda, że w kółko ignorujesz to, co piszą inni.

Po trzecie: nawet jeśli faktycznie w Kielcach 30% nie ma L800 to tak, nadal jest to znaczący procent braków w porównaniu np. do Play.
30% to bardzo dużo. Może nie pamiętasz, ale ja owszem, pamiętam jak słabo działały rozmowy w 3G, gdy U900 był tylko na wybranych stacjach, a podstawą 3G było pojemnościowe pasmo 2100.
 #1096380  autor: piotrzet
 01 cze 2020, 14:49
To, że sieci z Rosji nadają tak mocno to nic na to ci nie poradzę. Ciekawe w takim razie wygląda tam konkurencja N! lokalizacji 12, Plus 8, Play 5.
kozien70
Po pierwsze: Stacje w granicach miasta Kielce. Łatwo sprawdzić na BTS.
Po drugie: A co napisałem w moim poście? "Ale ja nie wypowiadam się na temat całej Polski tylko miasta Kielce. "
Po trzecie: Przyjedź ustaw telefon w LTE only i zobaczysz, że spokojnie mozna z tego korzystać i normalnie cały czas rozmawiać.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1096381  autor: kozien70
 01 cze 2020, 15:09
piotrzet pisze:
01 cze 2020, 14:49
Po trzecie: Przyjedź ustaw telefon w LTE only i zobaczysz, że spokojnie mozna z tego korzystać i normalnie cały czas rozmawiać.
Po pierwsze: czy zwykli użytkownicy korzystają z telefonów w trybie LTE Only czy w trybie Auto? O czym mowa? O pasjonatach z forum czy przeciętnym Kowalskim, któremu VoLTE zrywa w przedpokoju bo stacja nie ma L800?
Nawiasem: na wymuszonym LTE łapałem zasięg ze stacji odległej o 20 km. Zgadnij, czy dało się z niego korzystać (nie mówię już o trybie Auto).

Po drugie: na podstawie przejechania się samochodem po Kielcach twierdzisz, że w budynkach zasięg VoLTE przy braku L800 na znaczącej części stacji jest OK? To chyba szklaną kulę miałeś. Nie mówiąc już, że jest to sprzeczne z logiką (im więcej L800 tym lepiej w budynkach).

Przy okazji: skoro policzyłeś % stacji z L800, to musisz znać dokładną liczbę stacji N! w Kielcach. Podaj mi ją proszę, oszczędź mi liczenia.
 #1096390  autor: piotrzet
 01 cze 2020, 19:20
Po pierwsze: W trybie auto, a więc jeszcze lepiej bo im się z VoLTE przełącza bez problemów na 3G i rozmowa trwa dalej, więc jaki problem widzisz?
Po drugie w budynkach przedewszystkim masz zasięg WiFi i można korzystać z VoWiFi, kolejna sprawa to, że Kielce to nie Warszawa i budynków tutaj wysokich ponad 10 pięter jak na lekarstwo.
Po trzecie przeczytaj moje poprzednie posty to będziesz znał liczbę stacji w Kielcach podawałem dokładną liczbę wszystkich, i z L800.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1096392  autor: Kryniczanin
 01 cze 2020, 21:13
N ostatnio trochę dokłada, ale to i tak kropla w morzu potrzeb. Na wsiach brak pojemności, w mieście brak zasięgu.

Osoba która tak się pluje do Polkomtela o VoLTE sugeruje by korzystać z 2 i3G...kabaret...
 #1096393  autor: kozien70
 01 cze 2020, 21:26
@piotrzet - widzę taki problem, że w 3G nie działa VoLTE i lepsza jakość rozmowy (wyższy bitrate lub EVS). A jeśli jeszcze tego nie załapałeś, to cały czas mówię o zasięgu LTE w budynkach w kontekście jakości rozmów VoLTE, a nie o możliwości odbycia rozmowy w jakiejkolwiek technologii.

Co do mojego pytania o stacje N! w Kielcach: takim problemem było napisać jeszcze raz, ile tych stacji jest? Albo przyznać się, że nie wiesz?

Podsumujmy:
@piotrzet twierdzi, że brak L800 na dużej grupie miejskich stacji N! (w Kielcach podobno brakuje na 30%, w innych miastach nawet na 60% stacji) to żaden problem, bo bez tego LTE N! i tak działa dobrze, w trybie LTE-only w ogóle już nie ma żadnego problemu, a tam gdzie zasięgu LTE nie ma to można sobie uruchomić WiFi Calling.
Zatem wg @piotrzet brak L800 N! na 30-60% miejskich stacji nie sprawia, że N! jest gorsze w porównaniu do innych operatorów.

Zrobiłem więc testy wg jego wskazówek.

Przełączyłem dziś telefon (dual SIM, jedna karta N!, druga karta Play) w tryb LTE only, za radą @piotrzet. Sytuacja 1: jestem u rodziców, chcę zamówić taksówkę przez apkę. Mieszkanie w bloku, jestem na klatce. Telefon wisi w szczątkach L1800 ( poziom typu -119dBm), bo na pobliskiej stacji (Kraków, Witosa 9) N! nie ma L800. Oczywiście transmisja danych praktycznie nie działa.
Play ma na tej samej stacji L800, Plus ma L900. Na drugiej karcie (Play) było L800 na poziomie -105dBm, nie jest to tytan prędkości, ale apce od taksówek wystarczyło.

Sytuacja 2: godzinę później czekałem w przychodni. Karta N! znów w szczątkowym L1800, bo pobliska stacja N! (Kraków, ul. Dobczycka) oczywiście też nie ma L800. Próbuję zadzwonić przez VoLTE, bo niestety w polskich przychodniach jakoś trudno znaleźć otwarte WiFi... Pierwsza próba: trzy piknięcia, nie udało się. Druga próba - udało się dodzwonić, głos przerywa, po kilkunastu sekundach połączenie zerwane. Próba z drugiej karty. Tutaj Play ma L800 z tej samej stacji na poziomie -100dBm, rozmowa w VoLTE bez problemu, jakość EVS.

Musiałbym być albo betonowym fanatykiem N! albo nie mieć pojęcia nt. propagacji fal radiowych by mówić, że skąpstwo N! w 800ce na miejskich stacjach nie ma znaczenia.
Nie będę kazał rodzicom zakładać WiFi. Nie będę kazał np. znajomym dawać mi hasła do ich WiFi. Przychodnia prędko nie uruchomi WiFi dla pacjentów.
Tak - wszystkie powyższe operacje mogłem wykonać podchodząc do okna/wychodząc na dwór. Ale w Play mogłem to zrobić bez kombinowania, po prostu wyjąć telefon i zadzwonić czy skorzystać z apki.
Play dzięki zasięgowej 800ce dało mi wyższy komfort korzystania z telefonu. Komfort, który w N! jest gorszy przez częsty brak L800 w środku budynków.
 #1096403  autor: piotrzet
 02 cze 2020, 10:40
kozien70
Tak jak pisałem wcześniej nie wiem jak jest w Warszawie w budynkach czy Krakowie. Wypowiadałem się wyłącznie na temat Kielc gdzie sprawdzam jak sieć działa w różnych miejscach, a nie tylko na ulicy. Trudno żebym wchodził do obcych osób do domu i sprawdzał czy może mają zasięg LTE czy też nie. W Warszawie to mogę sprawdzić galerie i ogólnodostępne miejsca, a nie mieszkania.

Tak jak piszę w miastach jeśli ktoś tak pragnie tego EVS (i musi krozystać z N!) choć to chyba tylko użytkownicy forum (bo przecież według niektórych tutaj mało kto słyszy różnicę i EVS wcale potrzebne nie jest) ma możliwość korzystania z VoWiFi. Nie twierdzę, że taką możliwość ma 100%. Ponadto serio nie widzę sensu gdy ktoś ma w domu WiFi używania LTE. Nie dość, że wpływa to w większym stopniu na baterię to tak jak piszesz są problemy z jego zasięgiem.

Co do ilości stacji w Kielcach wystarczy cofnąć się stronę. Nie będę powtarzał w kółko tego samego, bo tobie nie chce się kliknąć i poszukać.

Po za tym to nie rozumiem skąd tutaj takie oburzenie o tym, że w innych miastach jest inaczej. Wyraźnie zaznaczyłem w swoim poście, że dotyczy on działania sieci w Kielcach, a nie Warszawie czy innych miastach. Ale zapomniałem jak ktoś coś napisze in plus o N! to od razu jest atak (co widać) i wmawianie komuś czegoś czego nie napisał. Także następnym razem proponuję przeczytać dokładnie co ktoś pisze i wtedy odpowiednio reagować ;)

Jeśli komuś nie odpowiada jak działa sieć przecież nikt go nie trzyma i może przejść do Plusa, który VoLTE w ogóle nie ma czy Play, który nie ma ogólnopolskiego zasięgu.
Ostatnio zmieniony 02 cze 2020, 10:41 przez piotrzet, łącznie zmieniany 1 raz.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1096404  autor: kozien70
 02 cze 2020, 10:41
Kryniczanin pisze:
01 cze 2020, 21:13
N ostatnio trochę dokłada, ale to i tak kropla w morzu potrzeb. Na wsiach brak pojemności, w mieście brak zasięgu.
To się zmienia, ale bardzo powoli, za powoli. Stacje są uzupełniane o brakujące częstotliwości, ale nadal wybiórczo i w tempie ślimaka. Liczyłem na to, że wraz z modernizacją MIMO 4x4 1800/2100 uzupełnione zostaną braki L800/L2600, ale np. w Krakowie na 10 przebadanych przeze mnie stacji uzupełniona o braki została jedna. N! ma w nosie zasięg LTE wewnątrz miejskich budynków. Liczy się tylko pojemność "sajtów", bo to daje cyferki w speedtestach. Dlatego na modernizację 1800/2100 na wszystkich stacjach w wybranych miastach pieniądze się znalazły (no i po to, by w marketingowym wyścigu pochwalić się quasi 5G na 2100). Na analogiczną operację dla L800 już pieniążków pożałowano.
 #1096410  autor: Mixiorek
 02 cze 2020, 11:11
Póki co niech odpalą tą protezę 5G i podadzą szczegóły.
Żeby się też nie okazało, że karty korpo poczekają sobie rok na łaskawość centrali w Bonn. Jak znam magentowych to zaraz okaże się, że to 5G będzie dostępne tylko w jakiś nowych taryfach abo.

22 dni, still counting. „Za kilka dni”.
Start rakiety Falcon 9 wyszedł szybciej niż proteza 5G w TMobile.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1096413  autor: piotrzet
 02 cze 2020, 11:21
Jeśli to mają być taryfy droższe z większymi pakietami, a obok dostępne będą taryfy LTE only to jak najbardziej jestem za. Konkurencja jak wiadomo wcale nie ma inaczej, a 5G w obecnych taryfach jest pewne tylko do sierpnia 2020.

Zmienili ofertę abonamentową. Mniejszy pakiet danych 15 GB ale z lejkiem 1 Mb/s, najdroższe opcje 70 GB i też lejek 1 Mb/s. Zmiany na stronie jak zwykle bez regulaminów jak na ten moment. Usunięty supernet video za darmo.
Ostatnio zmieniony 02 cze 2020, 12:03 przez piotrzet, łącznie zmieniany 1 raz.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1096420  autor: kozien70
 02 cze 2020, 11:46
Na "pocieszenie": technika T-mobile właśnie odpowiedziała, że L800 na mojej krakowskiej stacji (Witosa, stacja T-mobile) nie ma w ogóle w planach.
Uruchomią L800 w sierpniu na stacji Orange oddalonej o kolejne kilka km, z której na co dzień nie korzystam.
 #1096421  autor: piotrzet
 02 cze 2020, 12:03
https://gsmonline.pl/artykuly/orange-5g ... dzie-kiedy
A to ci nowość :lol:
"Pandemia koronawirusa opóźniła proces przydzielenia w Polsce pasm przeznaczonych do budowy 5G w Europie. Dlatego już teraz zdecydowaliśmy się dać użytkownikom możliwość zrobienia pierwszego kroku w odkrywaniu sieci 5G na częstotliwościach, jakie posiadamy. Co szczególnie istotne, wraz z uruchomieniem sieci zaproponujemy klientom smartfony, które będą współdziałać z tą technologią i pozwolą od razu korzystać z nowej sieci - powiedział cytowany w komunikacie Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska."

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1096424  autor: piotrzet
 02 cze 2020, 12:19
A czy ja napisałem, że jest zaskoczenie?
Przecież to było do przewidzenia.
Swoją drogą na ten moment liczba urządzeń jeszcze "większa" niż w Plusie :lol:
Aż 2. S20+ 5G i S20 Ultra 5G.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
  • Strona 30 z 210
  • 1
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 210
  • 1
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 210