DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 17 z 63
  • 1
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 63
 #1113484  autor: muchakk
 16 mar 2021, 00:36
Wrzucam tutaj bo nie znalazłem odpowiedniejszego tematu. Jest jeden z 2019r.

PLUS pracuje nad wprowadzeniem esim. Planuje ta usluge uruchomic w tym roku. Obecnie trwaja juz prace.
 #1113520  autor: f0ku5
 16 mar 2021, 17:54
3G pisze:
14 mar 2021, 23:04
f0ku5 pisze:
14 mar 2021, 17:50
do głowy by mi nie przyszło, że są miejsca w których jest 3G, a nie ma 2G (i vice versa) ;)
Wskażesz jakieś konkretne stacje bez 3G?
Nie łap mnie za słówka ;) Dobrze wiesz co miałem na myśli. Mam miejsce z 3G, jednoczesnym brakiem 2G i w związku z tym jestem pewien, że stacje bez 3G, ale z 2G istnieją. Natomiast nie wskażę Ci ich, bo ich nie znam ;)
 #1113521  autor: Kamil1000
 16 mar 2021, 18:17
Wygląda na to, że może polepszą się w końcu pingi w Plusie w miastach oddalonych od Warszawy. Zauważyłem u siebie będąc we Wrocławiu (trzecia strefa radiowa), że zestawiając nową sesję internetową zmienia się routing w warstwie IP - praktycznie z każdą nową sesją ruch w obrębie sieci Plusa przekazują inne routery. W większości przypadków pierwsze routery są dopiero w Warszawie i tam odbywa się wymiana ruchu z innymi operatorami lub ich siecią szkieletową idzie do innych miast i tam się wymieniają. Ale dzisiaj za którymś razem tak mi zestawiło sesję internetową, że routing w warstwie IP zaczynał się już w Poznaniu i stamtąd od razu była też możliwa wymiana ruchu z innymi operatorami, więc sprawdzając trasę do serwera speedtestu firmy Horyzont z Poznania trasa zamykała się w obrębie tego miasta, zapewniając niższy ping niż w innych przypadkach, gdy ruch szedł przez Warszawę:

Obrazek

Testy na 5G we Wrocławiu przez hotspota Wi-Fi z telefonu, więc wartości pingu mogą być trochę przekłamane.
 #1113555  autor: 3G
 17 mar 2021, 12:58
f0ku5 pisze:
16 mar 2021, 17:54
3G pisze:
14 mar 2021, 23:04
f0ku5 pisze:
14 mar 2021, 17:50
do głowy by mi nie przyszło, że są miejsca w których jest 3G, a nie ma 2G (i vice versa) ;)
Wskażesz jakieś konkretne stacje bez 3G?
Nie łap mnie za słówka ;) Dobrze wiesz co miałem na myśli. Mam miejsce z 3G, jednoczesnym brakiem 2G i w związku z tym jestem pewien, że stacje bez 3G, ale z 2G istnieją. Natomiast nie wskażę Ci ich, bo ich nie znam ;)
No wiesz - z tych słów wyraźnie wynika, że miałeś na myśli stacje z 3G, a bez 2G (taką właśnie spotkałeś i dzięki za ciekawostkę) oraz stacje z 2G, a bez 3G. Ten drugi przypadek to nie jest łapanie za słówka, po prostu sam bym chętnie zobaczył taką stację, bo szczerze to nie kojarzę chyba żadnej. Oczywiście mówię o sytuacji w miarę aktualnej, a nie czasach stacji 2G only :-)

https://www.speedtest.net/android/6734171506.png
 #1113694  autor: Aszer
 19 mar 2021, 15:21
3G pisze:
17 mar 2021, 12:58
f0ku5 pisze:
16 mar 2021, 17:54
3G pisze:
14 mar 2021, 23:04

Wskażesz jakieś konkretne stacje bez 3G?
Nie łap mnie za słówka ;) Dobrze wiesz co miałem na myśli. Mam miejsce z 3G, jednoczesnym brakiem 2G i w związku z tym jestem pewien, że stacje bez 3G, ale z 2G istnieją. Natomiast nie wskażę Ci ich, bo ich nie znam ;)
No wiesz - z tych słów wyraźnie wynika, że miałeś na myśli stacje z 3G, a bez 2G (taką właśnie spotkałeś i dzięki za ciekawostkę) oraz stacje z 2G, a bez 3G. Ten drugi przypadek to nie jest łapanie za słówka, po prostu sam bym chętnie zobaczył taką stację, bo szczerze to nie kojarzę chyba żadnej. Oczywiście mówię o sytuacji w miarę aktualnej, a nie czasach stacji 2G only :-)
Krakow ul. Karmelicka 45, dach kamienicy. DCS 1800 i LTE1800
 #1113753  autor: Pawel28
 20 mar 2021, 21:06
Plus ma jednak najgorszy zasięg i najgorszy internet mobilny w mojej okolicy miejscowość w górach bardzo popularna turystycznie a są stare nadajniki z których łapie tylko 2G i 3G o dobrym 4G i kiedyś 5G mogę tylko pomarzyć inni rozwijają się stawiają nowe nadajniki a ta sieć stoi w miejscu.
 #1113942  autor: Aszer
 24 mar 2021, 15:45
Modrzewiowa 23, Krakow. Przenosiny ze szkoly na kosciol tuz obok. W sumie zadna informacja gdyby nie to, ze to w ostatnim 3, lub 4 szkola w Krakowie, ktora rezygnuje z operatorow komorkowych. Oby to nie byl generalny trend, bo stacji na szkolach jest masa. Z drugiej strony kosciolow jest wiecej, a ich wlasciciele maja raczej odmienne spojrzenie na wynajem ;-)
 #1113977  autor: Martino
 25 mar 2021, 08:37
Pawel28 pisze:
20 mar 2021, 21:06
Plus ma jednak najgorszy zasięg i najgorszy internet mobilny w mojej okolicy miejscowość w górach bardzo popularna turystycznie a są stare nadajniki z których łapie tylko 2G i 3G o dobrym 4G i kiedyś 5G mogę tylko pomarzyć inni rozwijają się stawiają nowe nadajniki a ta sieć stoi w miejscu.
Jesteś w zdecydowanej większości ;)
Dobrze że zmiana operatora dziś jest tak łatwa.
 #1113984  autor: kozien70
 25 mar 2021, 10:02
Cóż, hipokryzja Plusa Level Hard ;)
Najlepsze jest to "coś poszło nie tak" :lol:
Gdzieś mam prezentację sprzed paru lat autorstwa Plusa jak to współpraca Orange i T-mobile w Networks jest złem dla całego rynku PL. Pamiętam też skargę Plusa do KE na powstanie N! Przez całe lata to właśnie ZSZ i Plus byli największymi wrogami współpracy między operatorami i współdzielenia sieci.

Jak to było w jednej znanej polskiej komedii: " jak to co? Zmiany, zmiany, zmiany".
 #1113989  autor: Mar9999
 25 mar 2021, 13:05
Ciekawe czy ta transakcja będzie chociaż trochę na plus dla klientów, bo obecnie mają najmniej lokalizacji, a co za tym idzie odbija się to na zasięgu i jakości. Play pokazał, że można wybudować sieć szybko i dużo, i chyba po to to robili, żeby uzyskać lepszą cenę w sprzedaży, a Polkomtel tylko sprzedał, więc się obawiam, że ze względów kosztowych będzie kolejna optymalizacja, czyli zmniejszenie liczby lokalizacji, a masztami niech się martwi nabywca.
 #1113993  autor: mariusz9a
 25 mar 2021, 14:16
Zależy kto przyjmuje jaki model projektowania sieci. Można mieć stosunkowo niewiele stacji i pokryć nimi jak największą powierzchnię lub mieć dużo więcej stacji i iść w model budowania silnego sygnału w miejscach zurbanizowanych kosztem innych miejsc (teoretycznie stacji masz wtedy więcej ale pokrycie powierzchni niekoniecznie). Play zbytniego wyjścia nie miał - ograniczenie zasoby pasma spowodowały, że czy chciał czy nie, musiał iść tym drugim modelem. Poza tym budował siec tam gdzie klienci a nie góry i las... Dobrym podejście jest sieć N - tam masz i dużo stacji i duże pokrycie powierzchni. Tylko jakim kosztem? Utrzymanie takiej infrastruktury jest olbrzymie, co po przejęciu Plusa przez Zygmunta pewnie łamało go w kościach (jak każdego "prywaciarza") i zostało tak jak widać. Przecież on nie będzie budował sieci tam, gdzie ktoś wykona kilka telefonów w ciągu roku :-D Poza tym łatwiej jest takie coś wykonać jak dzielisz koszty na dwóch niż samemu :-)
Samo sprzedanie nadajników przez Plusa i Play wyjdzie im obojgu na dobre - będzie tak jak z N - cześć lokalizacji będzie zlikwidowana (tych dublujących się). Plus zyska silniejszy sygnał w miastach a Play lepsze pokrycie powierzchniowe. A dziury zasięgowe przecież będą zawsze. Na pewno sieć też będzie rozbudowywana - na bank są tego typu zapisy w umowach. Także gorzej w globalnej skali na pewno nie będzie.
To takie moje wywody ;-)
  • Strona 17 z 63
  • 1
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 63
  • 1
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 63