DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 118 z 191
  • 1
  • 116
  • 117
  • 118
  • 119
  • 120
  • 191
 #1123148  autor: dsznajder
 11 paź 2021, 19:31
[Ikonki]
Ale właściwie to dlaczego jest tak, że w Play/T-Mobile są ikonki VoLTE/VoWiFi (i - przy okazji można sobie wybrać preferowaną usługę między tymi dwiema), a w Orange nie ma?
Jakieś VoLTE 0.5 wdrożyli, czy jak?

Darek-
 #1123150  autor: dsznajder
 11 paź 2021, 19:45
Ubinoob pisze:
11 paź 2021, 19:37
usługa się niczym nie różni.
Na pewno różni się wspomnianym ustawianiem preferencji po stronie słuchawki.
W Orange jak włączam VoWiFi to ono jest zawsze preferowane (nie ma opcji wyboru). U innych mam możliwośc wybrania VoLTE mimo możliwości VoWiFi.
Zastanawiam się, czy to się jakoś na ew. płynne przełączanie VoWiFi <-> VoLTE nie przekłada też? 🤔

Darek-
 #1123167  autor: muddy
 12 paź 2021, 10:13
dsznajder pisze:
11 paź 2021, 19:45
Na pewno różni się wspomnianym ustawianiem preferencji po stronie słuchawki.
W Orange jak włączam VoWiFi to ono jest zawsze preferowane (nie ma opcji wyboru). U innych mam możliwośc wybrania VoLTE mimo możliwości VoWiFi.
Zastanawiam się, czy to się jakoś na ew. płynne przełączanie VoWiFi <-> VoLTE nie przekłada też? 🤔
Nie ma żadnego znaczenia, to tylko sposób prezentacji w interfejsie użytkownika. Przełączanie VoLTE/VoWiFi w Orange działało mi zawsze całkiem sprawnie.
Co do ikonki VoLTE - wg mnie polityka Orange długoterminowo jest słuszna, bo już za kilka lat wszystkie połączenia będą realizowane przez LTE/5G, więc ikonka tylko zaśmieca obszar powiadomień, a stan usługi IMS dociekliwi mogą sprawdzić w menu stanu telefonu. Jednak brak możliwości wyboru priorytetu WiFi/sieć komórkowa to faktycznie bezsensowne ograniczenie.

MM
 #1123169  autor: iphoneski
 12 paź 2021, 10:54
muddy pisze:
12 paź 2021, 10:13
Jednak brak możliwości wyboru priorytetu WiFi/sieć komórkowa to faktycznie bezsensowne ograniczenie.
Tylko właściwie czemu ten wybór miałby służyć? Nie chcesz dzwonić po wifi to wyłącz w ustawieniach a jak będzie potrzeba to sobie włączysz. U mnie taka operacja to kilka stuknięć w ekran telefonu.
 #1123173  autor: Barciur
 12 paź 2021, 14:47
Jak rysuje się przyszłość przy wyłączaniu 2G i 3G odnośnie połączeń i telefonów niewspieranych? Obecnie jak ktoś przyjedzie z Google Pixelem - a przecież nioe jest to jakiś niszowy model telefonu - nie ma chyba voLTE nigdzie w Polsce. Idziemy w kierunku "nowego sim locka" w postaci obsługi voLTE? Czy UE może też się i tym zajmie w przyszłości - wymuszenie obsługi voLTE u każdego operatora w Europie w każdym sprzedawanym telefonie? Jak to może wyglądać?
 #1123178  autor: marcin19883
 12 paź 2021, 16:31
Remington pisze:
12 paź 2021, 11:34
Właśnie, ja również nie rozumiem sensu istnienia tego wyboru w Androidzie. Że niby WiFi miałoby być tylko do rozmów przychodzących i SMS-ów?
Masz zasięg LTE, to rozmawiasz po LTE, chociaż masz właczone wifi. Jak ci zniknie zasięg, to przełączy na wifi. O to chodzi w tych ustawieniach. Zmieniasz priorytet, przez co ma iść rozmowy, smsy, gdy masz wszystko włączone (wifi/LTE).
 #1123179  autor: muddy
 12 paź 2021, 16:32
Remington pisze:
12 paź 2021, 11:34
Właśnie, ja również nie rozumiem sensu istnienia tego wyboru w Androidzie. Że niby WiFi miałoby być tylko do rozmów przychodzących i SMS-ów?
Tak. Można włączyć VoWiFi i wybrać priorytet sieci komórkowej. W miejscu, gdzie jest zasięg - korzystam z dobrodziejstw VoLTE (EVS-SWB). W miejscu, gdzie nie ma zasięgu, a jest WiFi - telefon automatycznie zacznie używać WiFi i nie będzie problemu z dodzwonieniem się do mnie. Nie będę też musiał włączać żeby samemu zadzwonić.
W Orange - albo godzę się z pewnymi niedogodnościami VoWiFi (dłuższy czas inicjacji połączenia, gorszy kodek, problemy z "roamingiem WiFi" np. w mieszkaniu gdzie mam dwa AP), albo muszę pamiętać o ręcznym włączeniu VoWiFi. A w T-Mobile mogę włączyć raz i zapomnieć.

MM
 #1123182  autor: dsznajder
 12 paź 2021, 17:16
Remington pisze:
12 paź 2021, 16:37
Rzecz w tym, że ustawienie nie mówi „Preferuj VoLTE”, więc nawet słabe 2G będzie wtedy wybierane zamiast znacznie lepszego jakościowo WiFi. To bez sensu.
Ups... Quick test pokazał, że masz rację. No to fakt - tak to jest bez sensu. Myślałem, że to działa VoLTE -> VoWiFi -> reszta.
To to się zgadzam - to jednak bez sensu.
iphoneski pisze:
12 paź 2021, 10:54
Tylko właściwie czemu ten wybór miałby służyć? Nie chcesz dzwonić po wifi to wyłącz w ustawieniach a jak będzie potrzeba to sobie włączysz. U mnie taka operacja to kilka stuknięć w ekran telefonu.
To zależy od telefonu.
Na P20 Pro - tak, bo WiFi calling jest w panelu przełączników.
Ale na Mate 20 Lite - już nie, bo w ramach "lite" przełącznika też brak.
muddy pisze:
12 paź 2021, 10:13
Co do ikonki VoLTE - wg mnie polityka Orange długoterminowo jest słuszna, bo już za kilka lat wszystkie połączenia będą realizowane przez LTE/5G, więc ikonka tylko zaśmieca obszar powiadomień, a stan usługi IMS dociekliwi mogą sprawdzić w menu stanu telefonu.
To prawda, ale to raczej powinna być opcja słuchawki niż ustawiana przez operatora.
Któryś producent chyba nawet miał interfejs do ukrywania tych ikonek (ale nie pomnę który, bo ostatnio oglądam milion filmików dumając czy zmienić słuchawkę, czy poczekać na przyszły rok; oraz - po ile będzie wtedy dolar 😅 ).

Darek-
 #1123183  autor: Ubinoob
 12 paź 2021, 17:26
muddy pisze:
12 paź 2021, 16:32
W miejscu, gdzie jest zasięg - korzystam z dobrodziejstw VoLTE (EVS-SWB). W miejscu, gdzie nie ma zasięgu, a jest WiFi [...]
A to na VoWIFI nie ma EVS? Jedno i drugie używa tej samej platformy, tylko przez wifi jest jeszcze tunel IPsec, więc wydawałoby się że powinno być to samo co po VoLTE. Może dorwę kogoś z telefonem z EVS, żeby sprawdzić z jednej strony w service menu, a z drugiej będąc na VoWifi.

//edit: Nawet sugerowałaby to strona Orange: https://biuroprasowe.orange.pl/blog/kod ... ge-polska/
 #1123189  autor: 3G
 12 paź 2021, 19:29
Z tym priorytetem VoWiFi / sieć komórkowa może chodzi o to, że jak nie masz zasięgu LTE tylko najwyżej 2G/3G to możesz sam określić czy zawsze chcesz używać VoWiFi. Może bez priorytetu VoWiFi przy slabszym sygnale Wifi połączenie będzie zestawione przez sieć komórkową tak by zminimalizować ryzyko zerwania połączenia w przypadku utraty zasięgu Wi-Fi i braku LTE?

https://www.speedtest.net/android/6734171506.png
 #1123191  autor: Ubinoob
 12 paź 2021, 20:23
Prawda. Zależnie od telefonu, ale w ogólności słaby zasięg/jakość wifi = brak wificalling. Najgorsze jest to, że jak nie ma dostępnego LTE i trwa rozmowa to potrafi czasem zerwać połączenie, bo zasięg wifi trochę spadł. To akurat jest głupota, bo w takiej sytuacji powinno trzymać do upadłego, skoro nie może zrobić HO do 3G/2G.
 #1123192  autor: Remington
 12 paź 2021, 20:29
Zatem z naszych obserwacji wynika, że kolejność jest następująca:

przy preferowanym WiFi:
1. WiFi
2. VoLTE
3. 2G/3G

przy preferowanej sieci komórkowej:
1. VoLTE
2. 2G/3G
3. WiFi

Dalej nie widzę więc sensu preferowania sieci komórkowej. Gdybym chciał mając aktywne WiFi dzwonić przez sieć komórkową, wyłączyłbym WiFi Calling.
 #1123193  autor: bed
 12 paź 2021, 20:40
No dobra, ale w drugim przypadku jak przełącza z 2G/3G na VoWiFi skoro to niby nie ma prawa zadziałać? Czy zrywa połączenie i dopiero potem jak uruchomi się VoWiFi to można przez nie dzwonić?

B7+ B1 + B3 + B20 Orange (QAM256 MIMO 2x2):
https://www.speedtest.net/result/a/6024915549.png
  • Strona 118 z 191
  • 1
  • 116
  • 117
  • 118
  • 119
  • 120
  • 191
  • 1
  • 116
  • 117
  • 118
  • 119
  • 120
  • 191