DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 108 z 191
  • 1
  • 106
  • 107
  • 108
  • 109
  • 110
  • 191
 #1118836  autor: kozien70
 10 lip 2021, 21:01
rsig pisze:
10 lip 2021, 19:42
OK, ale czy tak jest teraz w Niemczech? Czy jest tam różnie u różnych operatorów?
Jaki sens ma porównywanie polskich warunków do Niemiec, gdzie VoLTE uruchomiono już w 2015 roku i działa nawet na takich "muzealnych" telefonach jak Lumia 650 czy Galaxy S5? W Niemczech odsetek telefonów obsługujących VoLTE jest dramatycznie większy, niż u nas. Tam np. iPhone ma ponad 30% udziałów, a japka przecież obsługują VoLTE od modeli z 2014 roku.
U nas odsetek telefonów bez obsługi VoLTE jest o wiele większy, więc % rozmów, które spadną do 2G, a co za tym idzie obciążenie tej technologii będzie również sporo większe. Na dodatek dwaj najwięksi operatorzy (Orange i Play) mają tak mizerną ilość pasma a co za tym idzie kanałów rozmownych na 2G, że u fioletowych już teraz bez wyłączania 3G rozmowy w EGSM są bardzo często w bulgocie halfrate, a w pomarańczy to kanałów jest dosłownie na styk.
Jedyna nadzieja, że przez te 2-3 lata do całkowitego wyłączenia 3G spadnie udział słuchawek bez obsługi VoLTE.

Ciekawostka: amerykańskie T-mobile podawało, że prawie 40% rozmów już leci im przez VoLTE. Było to...w 2015 roku. To taki przykład dla tych co chcą rynki "zachodnie" porównywać z Polską.
 #1118839  autor: Remington
 10 lip 2021, 21:53
kozien70 pisze:
10 lip 2021, 21:01
Niemiec, gdzie VoLTE uruchomiono już w 2015 roku i działa nawet na takich "muzealnych" telefonach jak Lumia 650 czy Galaxy S5?

Niestety na moim niebrandowanym P9 Lite z 2016 VoLTE nie działa w Niemczech w żadnej sieci :( Sprawdzałem na kartach ichniejszej W3, (oczywiście z aktywną usługą VoLTE) zawsze zrzucało do 3G.
 #1118843  autor: kozien70
 10 lip 2021, 23:02
Zapewne kupowałeś go w Polsce. On jest niebrandowany, ale z softem na rynek polski, dlatego niemieckie VoLTE na nim nie działa. Gdybyś miał na nim soft niebrandowany ale z rynku niemieckiego, VoLTE by działało. Np. w T-mobile DE na liście kompatybilnych telefonów jest nawet Huawei P8 (P9 Lite również).
 #1118858  autor: klaudia123
 11 lip 2021, 11:29
kozien70 pisze:
10 lip 2021, 21:01
...

Ciekawostka: amerykańskie T-mobile podawało, że prawie 40% rozmów już leci im przez VoLTE. Było to...w 2015 roku. To taki przykład dla tych co chcą rynki "zachodnie" porównywać z Polską.
USA to inny stan umysłu... U nich popularne są hotspot'y wifi od własnego operatora, brak zasięgu bo brak, telefon obsługujący Volte bo operator nie ma nic poza LTE :D Jeszcze lepsza w USA jest usługa "T-Mobile DIGITS", czyli Twój numer na praktycznie każdym urządzeniu. U nas dopiero od niedawna masz VoWiFi obsługujące pełen zakres usług. Namiastką DIGITS w PL, to VoIP na czym chcesz po czym chcesz....
W Europie dojdzie to idiotyzmu, kiedy roaming głosu po LTE nie będzie działał, bo telefon nie otrzymał ustawień VoLTE, a GSM brak... Mimo iż operatorzy umożliwią skorzystanie na papierze z usług. Skończy się zakupem "japka" aby wszystko działało. Ewentualnie po WiFi... Apple jak zawsze zrobi "emejzig", ale ustawienia doda dla każdej sieci, a Android? Kup Pan nowe, ma pól roku nie wspieramy....

Obecnie następuje degradacja jakości sieci. Kiedy wchodziło LTE, GSM osiągał poziom doskonałej dostępności. Teraz 3G ma ustąpić, a jakość sieci LTE jest niezadowalająca np. sztuczne trzymanie wysokich pasm, brak zrzutu rozmowy do LTE800, bo słabe/nie ma, lądujesz w GSM. Technicznie nic nie szkodzi na przeszkodzie aby LTE800 zajmował się głosem, a próba transmisji danych powodowała wędrówkę na wyższe pasma... Mało tego można zblokować LTE800 tylko dla głosu 8) , były takie konfiguracja na świecie 8)

Wracając na PL podwórko, pasmo po 3g@900, powinno iść na LTE. Potrzeba szerokiej dostępności niskich pasm dla rozmów. Obecny SWAP sieci, o ile nie przyoszczędzili za mocno, pozwala emitować co chcesz/kiedy chcesz w dowolnym paśmie... Dla fanatyków 5G, to na dziś abstrakcyjna i dysfunkcyjna technologia. Jak to sobie wyobrażacie? Mały 2g + LTE jako kotwica dla 5G?
 #1118860  autor: Ubinoob
 11 lip 2021, 13:08
Myślę, że największą głupotą tych technologii jest konieczność hardcodowania ustawień w sofcie. Takie rzeczy powinny schodzić OTA po zalogowaniu się do danej sieci. Nie wiem co przyświecało takiemu rozwiązaniu jak obecnie, ale to chyba największa bolączka utrudniająca adaptacje technologii.

Jeśli chodzi o roaming to specyfikacja VoLTE definiuje takie rozwiązania, ale są one trudne do implementacji. Pewnie prędzej czy później to nastąpi, ale nie mam pojęcia jak z obsługą słuchawek (czy będzie trzeba mieć configi miejscowego operatora?)
 #1118861  autor: iphoneski
 11 lip 2021, 13:24
Ogólnie za dużo tu kombinowania. Na telefonie kupionym w kraju działa, na sprowadzonym może; w kraju będzie, w roamingu może; u tego operatora działa, u innego nie działa itd itd.
Dzwonienie to podstawowa funkcja telefonu, a technologia, która ma na to pozwalać to jakieś „mission impossible”.
 #1118864  autor: iphoneski
 11 lip 2021, 14:42
Fakt, ale przynajmniej działa. Nie liczą się żadne brandy, kraje pochodzenia sprzętu, aktywowanie i inne pierdoły. Wkładasz kartę, wybierasz numer i gadasz w VoLTE.
 #1118866  autor: rsig
 11 lip 2021, 14:52
rsig pisze:
26 sty 2021, 20:45
No to jest inaczej niż u mnie. Na moim telefonie jak nie mam zasięgu sieci komórkowej, a tylko wifi, to pisze samo wifi calling. Natomiast jak znajdę się w zasięgu sieci komórkowej to dochodzi nazwa operatora. I po tym właśnie poznaję czy mam dostęp tylko do wifi calling czy również do sieci komórkowej. Jutro sprawdzę z wyłączonym dual sim czy tak samo jest na jednej karcie (u siebie w na osiedlu gdzie nie zajdę to zawsze mam zasięg, więc nie mam jak "zasymulować" braku zasięgu), ale napewno również tak.

Tak to wygląda gdy nie mam zasięgu sieci komórkowej (w Play mój telefon nie obsługuje wifi calling stąd "Brak usługi" na pierwszej karcie, tylko na karcie Orange jest dostępny):

Obrazek

A tak gdy mam zasięg:

Obrazek

No, dobra, po pół roku wreszcie zrobiłem test z kartą T-Mobile, żeby sprawdzić czy sygnalizacja obecności wifi calling / sieci komórkowej będzie taka sama jak w Orange. Po włożeniu karty SIM odrazu pojawiły się suwaki wifi caling, można wybrać preferowaną sieć i to oddzielnie dla połączeń w sieci macierzystej i oddzielnie dla roamingu:

Obrazek

Suwak od Volte też się pojawił (choć w innym miejscu niż na karcie Orange), ale obie usługi zaczęły działać dopiero po sms aktywującym na numer 80535. No i niestety w T-Mobile jest już tak jak u was w każdej sieci, czyli czy mam samo wifi calling czy jestem również w zasięgu sieci komórkowej to i tak napis jest stały ("T-Mobile.pl wifi"). Sprawdzę jeszcze w Pluskwie, choć chyba okaże się że tylko w Orange jest różnica w sposobie wizualizacji.

Parę uwag dodatkowych:
Suwak Volte w T-Mobile raz się pojawiał, raz znikał. Nie odkryłem od czego to zależy, chyba jest przypadkowe. W Orange zawsze był, więc to raczej wina T-Mobile, a nie mojego LG.
Ikony wifi calling wśród ikon szybkiego uruchamiania (na pasku powiadomień) mogłoby wogóle nie być, bo jej ustawienie jest zupełnie niezależne od ustawień wifi calling w menu ze screenshota powyżej (i to one decydują o tym czy wifi calling jest). Nie wiem czy tak miałem w Orange (choć ikona szybkiego uruchamiania wifi calling też była), podejrzewam że może to wynikać z tego że na głównej karcie (Play) nie mam wifi calling, więc oczywiście ikona nie włączy wifi calling na obu kartach.
Na stronie T-M piszą że po aktywacji wifi calling i Volte powinny się pojawić nowe APN (IMS i HOS). U mnie się nie pojawiły, choć u mnie nawet APN MMS nie ma na karcie T-M, a MMS bez wątpienia działają.
kozien70 pisze:
10 lip 2021, 21:01
rsig pisze:
10 lip 2021, 19:42
OK, ale czy tak jest teraz w Niemczech? Czy jest tam różnie u różnych operatorów?
Jaki sens ma porównywanie polskich warunków do Niemiec, gdzie VoLTE uruchomiono już w 2015 roku i działa nawet na takich "muzealnych" telefonach jak Lumia 650 czy Galaxy S5?
Ma to sens o tyle że w Niemczech wszystkie sieci naraz wyłączyły 3G, a w Polsce chyba będą wyłączać 3G niezależnie od siebie. Czyli kto straci 3G u swojego operatora to jeszcze będzie się mógł przenieść do innego i odzyskać 3G na rok czy dwa.
Ciekawostka: amerykańskie T-mobile podawało, że prawie 40% rozmów już leci im przez VoLTE. Było to...w 2015 roku. To taki przykład dla tych co chcą rynki "zachodnie" porównywać z Polską.
Ze dwa lata temu któryś polski operator się pochwalił że już bodaj 1/3 rozmów jest w Volte.
 #1118878  autor: iphoneski
 11 lip 2021, 17:34
rsig pisze:
11 lip 2021, 14:52
Czyli kto straci 3G u swojego operatora to jeszcze będzie się mógł przenieść do innego i odzyskać 3G na rok czy dwa.
Za dużo Telepolis. Ponad 60% ludzi ma abonament, więc też okres umowy i nigdzie się nie przeniesie. Ci co mają karty też raczej w większości nie ogarniają technicznych zagadnień - po prostu wstaną rano, nie będzie 3G i pójdą na Facebooku narzekać, ewentualnie nawrzeszczą na Bogu ducha winnego konsultanta. Numery przenoszą promile ludzi i te statystyki są mocno zawyżone przez firmy przenoszące mnóstwo numerów naraz i cebulę, która całe życie leci na bonusach z przeniesień.
 #1118880  autor: mp107
 11 lip 2021, 18:51
Wpis blogowy (obok tekstu również w formie podcastu) zawierający ogólne informacje dotyczące VoLTE i poruszający kwestie związane z połączeniami głosowymi w LTE (m.in. o CSFB), w tym krótkie nakreślenie problematyki związanej ze złożonością kwestii wdrażania VoLTE zarówno w sieciach komórkowych, jak i na terminalach. I nieco o roamingu, m.in. w kontekście VoLTE.
https://prostoibezposrednio.pl/blog/vol ... ynarodowy/
 #1118881  autor: Remington
 11 lip 2021, 19:08
Wpis bardzo ciekawy jednak pewnej rzeczy w nim nie rozumiem. Niezależnie od tego co rozgrywa się na drodze pomiędzy operatorami macierzystym i roamingowym, ostatecznie głos dociera do roamingowego. Kwestia przekazania tegoż głosu do telefonu to moim zdaniem kwestia tylko między tym operatorem roamingowym a telefonem.

Czyli teoretycznie istotne powinno być czy VoLTE oferuje sieć, do której zalogowany jest telefon, a nie macierzysta, bo technologia ta występuje. tej „ostatniej mili” między infrastrukturą a telefonem.

Jako przykład podam sytuację, z którą zetknąłem się kiedyś za granicą. Akurat w miejscu gdzie przebywałem, jeden operator miał awarię nadajnika 2G/3G. Telefony logowały się do LTE, lecz przy próbie jakiegokolwiek połączenia nie dochodziło ono do skutku, bo była nieudana próba zrzucenia do 2G/3G. Ale SMS-y po LTE śmigały bez przeszkód i to zarówno na kartach TM, Orange jak i Plusa. Nie potrzeba było do tego nic więcej poza dostępem do LTE.
 #1118884  autor: Ubinoob
 11 lip 2021, 19:42
Z tego co rozumiem specyfikację to VoLTE musi być w macierzystej, bo to macierzysty IMS będzie obsługiwał ten ruch, a sieć zagraniczna musi tylko to odpowiednio zaanonsować.

To by wynikało z fragmentu dokumentacji https://www.gsma.com/newsroom/wp-conten ... -v30.0.pdf:

Obrazek

VPLMN = sieć goszcząca, HPLMN = macierzysta


Jeśli chodzi o SMSy po LTE bez IMS to jest to możliwe i działa chyba na każdym telefonie bez obsługi VoLTE. https://rfmw.em.keysight.com//rfcomms/r ... r_sgs.html
 #1118894  autor: MaciejM
 11 lip 2021, 22:59
Poniżej mapa gdzie jest VoLTE w roamingu
https://i1.wp.com/www.gsma.com/aboutus/ ... .png?ssl=1
klaudia123 pisze:
11 lip 2021, 11:29
U nas dopiero od niedawna masz VoWiFi obsługujące pełen zakres usług.
Od niedawna tylko Orange i to SMSy po WiFi na jednym leciwym modelu Samsunga :mrgreen: , większość (z wyjątkiem Plusa, który wdrożył te usługi stosunkowo nie dawno) od 2016-2017 roku.

Co do roamingu VoLTE nie prędko go zobaczymy, przez durne regulacje, zaszłości jeszcze przy projektowaniu VoLTE.
Przy uruchomieniu LTE operatorzy przez CS Fall- back odwlekli wdrażanie i uruchomienie usług IMS z przekonaniem, że to wystarczy.

GSMA stworzyło bazę NSX gdzie operatorzy i producenci mogą wymieniać się aktualnymi ustawieniami.

No ale zdarzają się udziwnienia od strony operatorów (Dziękujemy Orange Polska za blokowanie urządzeń) przez to wydłuża się czas popularyzacji VoLTE i nadal używa się do rozmów 3G/2G pomimo, że telefony wspierają usługi IMS.
Takim oto sposobem Orange sam sobie strzela w stopę, blokując usługi IMS opóźni sobie możliwość całkowitej rezygnacji z 3G.
Ciekawe czy byłoby im wesoło gdyby to było uregulowane przez UKE :smt005

Brak VoLTE w roamingu, oraz blokowanie usług IMS przez Orange powoduje popularyzację wszelkiej maści komunikatorów internetowych, którzy nie muszą przejmować się jakimiś ustawieniami IMS, interconnectami, propagacją konfiguracji na telefony oraz też obowiązkami typu retencja danych, number portability.
Chcą lepszy kodek ? Proszę bardzo, wprowadzają, wypuszczają aktualizację aplikacji i to wszystko, a z EVSem potrwa to tak samo jak z AMR-WB.
Niby operatorzy mają zrobiony interconnect po IP, a jednak ciężko im to ostatecznie wdrożyć i nadal trwa miesiącami.
 #1119293  autor: Ubinoob
 22 lip 2021, 19:26
Mieliście/macie dziś/ostatnio problem z usługami IMS (VoLTE/VoWifi) w Play? Przed chwilą byłem w wifi-callingu, a mimo wszystko połączenie zrealizowało się po U900 (zrzut z LTE do UMTS). Oczywiście jakość wifi perfekcyjna + idealny sygnał kompletu pasm LTE. Poprosiłem rozmówcę o rozłączenie i ponowny telefon i znowu to samo. W drugą stronę udało się nawiązać połączenie przez wifi, które potem spadło do VoLTE, aż po paru minuta nastąpiła cisza. I wtedy zerwało połączenie, telefon wisiał na LTE ale bez VoLTE i WifiCallingu. Ponowna próba zadzwonienia zakończyła się spadkiem do U900. Podobną sytuację miałem w poniedziałek, w zupełnie innej lokalizacji (też mazowieckie).
Warszawa.
 #1119333  autor: Gormar
 23 lip 2021, 20:12
Ja lekko po 16-tej nie mogłem wysłać SMS'a przez VoWiFi. Ale akurat rozmów nie musiałem prowadzić, więc nie wiem jak u mnie było z IMS i głosem.
  • Strona 108 z 191
  • 1
  • 106
  • 107
  • 108
  • 109
  • 110
  • 191
  • 1
  • 106
  • 107
  • 108
  • 109
  • 110
  • 191