DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 103 z 191
  • 1
  • 101
  • 102
  • 103
  • 104
  • 105
  • 191
 #1117943  autor: kozien70
 21 cze 2021, 22:42
Remington pisze:
21 cze 2021, 20:30
Mówmy o realiach, bo żadna tego nie planuje.
Tak? Żadna? Moje realia sięgają dalej, niż pół roku do przodu. W 2023 roku zniknie 3G w T-mobile i to już jest zaplanowane. 2025 i zniknie GSM. I'm sure.
 #1117944  autor: Remington
 21 cze 2021, 22:54
Na jakiej podstawie wieszczysz tak szybki koniec 2G w Polsce? W tej Polsce, która nadal wciąż ma dużo osób wykluczonych cyfrowo oraz zwyczajnie biednych, dla których telefon z 2G jest szczytem ich potrzeb. Choć to w większości seniorzy, to nie wymrą oni tak prędko. Do tego dochodzi cała masa urządzeń opartych o 2G, jak różne sterowniki do bram itd.

Do uśmiercenia 2G jest jeszcze bardzo bardzo daleko. Niemniej z pewnością będzie ograniczana i rola, i pojemność zasobów 2G.
 #1117951  autor: JacekKrajza
 22 cze 2021, 08:55
Tezy, że cofnięcie części użytkowników do sieci 2G i tym samym rozmów w marnej jakości bez HD Voice to żaden kłopot są bardzo odważne. Tym, co tak twierdzą, proponuję przełączyć się teraz na 2G na tydzień i poprowadzić tak trochę rozmów.

Co do przyszłości 2G w Polsce... Poniżej wrzucam mapkę ze stacjami BTS w moim mieście. Sieć Plus. Na jednym wszystkie stacje BTS (2G+3G+4G+5G) oraz te z 2G.

ObrazekObrazek

Wyciągnięcie wniosków zostawię Forumowiczom.
Oczywiście dzisiaj jeszcze można gdybać co będzie za 4 lata. Ja wiem jednak jedno - operatorzy mają w ręku potężne narzędzie pozwalające na ogromną samowolkę. To raczej jest fakt bezdyskusyjny.
 #1117955  autor: Remington
 22 cze 2021, 10:51
JacekKrajza pisze:
22 cze 2021, 08:55
Tezy, że cofnięcie części użytkowników do sieci 2G i tym samym rozmów w marnej jakości bez HD Voice to żaden kłopot są bardzo odważne. Tym, co tak twierdzą, proponuję przełączyć się teraz na 2G na tydzień i poprowadzić tak trochę rozmów.

Na moim służbowym numerze od kilku lat mam ustawione na sztywno 2G i żadnych problemów nie ma. Oczywiście, jakość rozmów jest niższa, porównywalna z tel. stacjonarnym (czyżby nikt już nie korzystał?), więc bez przesady z tym demonizowaniem połączeń 2G.
 #1117957  autor: kozien70
 22 cze 2021, 11:16
Szybko zmienisz zdanie, jak po likwidacji 3G rozmowy w 2G będą w half rate. Korekta: bulgot, a nie rozmowy.
 #1117959  autor: MaciejM
 22 cze 2021, 11:36
To jest samowolka ze strony operatorów. W szczególności Orange, który blokuje urządzenia spoza listy. Plus z iPhone nie lepszy.
 #1117961  autor: Remington
 22 cze 2021, 11:46
kozien70 pisze:
22 cze 2021, 11:16
Szybko zmienisz zdanie, jak po likwidacji 3G rozmowy w 2G będą w half rate. Korekta: bulgot, a nie rozmowy.

To całkiem prawdopodobne. Jak dotąd testowałem takie podejście jedynie z kartą a2mobile w Niemczech w miejscach gdzie nie było 3G i było znacznie lepiej niż się spodziewałem.
MaciejM pisze:To jest samowolka ze strony operatorów. W szczególności Orange, który blokuje urządzenia spoza listy. Plus z iPhone nie lepszy.
To tylko luźna interpretacja blogera. Telefony z VoLTE są na rynku od lat, a wystarczy spojrzeć na https://wificalling-volte.pl/ by zobaczyć ile z nich nie jest wspieranych w jednych sieciach, gdy w innych są. Konfiguracje sieci, telefonów, nie zawsze współgrają ze sobą. Przykładowo w swoich "zasobach" Huawei P9 Lite (pierwsza wersja, z 2016 roku) i w żadnej sieci VoLTE nie działa (wg ww. zestawienia działa tylko w TM gdyby miał ich branding), sprawdzałem też w Niemczech z lokalnymi kartami tamtejszej infrastrukturalnej trójki i tak samo bez efektu.
 #1117962  autor: MaciejM
 22 cze 2021, 11:51
Zauważ pewną rzecz. Telefonu nie ma liście operatora, a usługa działa i nikt problemu nie robi. Orange Polska ? Telefonu nie ma na liście, blokujemy dlaczego ? Bo tak. Poza tym oni najchętniej by blokowali usługi IMS na telefonach nie kupionych u nich. Samsung ich pogonił i nie wdrożyli tego durnego pomysłu.
 #1117964  autor: Remington
 22 cze 2021, 12:08
MaciejM pisze:
22 cze 2021, 11:51
Zauważ pewną rzecz. Telefonu nie na liście operatora, a usługa działa i nikt problemu nie robi.

Odwróć sytuację: telefonu nie ma na liście i nie działa. Czy to dowód braku kompatybilności sieci i telefonu czy złej woli operatora?

Orange twierdzi, że te inne telefony "degradują sieć" - Nobel z marketingowego bełkotu należy się temu kto to wymyślił.

Gdyby jednak było to tylko proste tak/nie w ustawieniach, to dlaczego informowali od dawna, że z Xiaomi "pracują" nad udostępnieniem? Dopiero po pewnym czasie Xiaomi (flagowe) trafiły na oficjalną listę Orange. Podobnie Plus i TM mają swoje listy.

Gdyby nie było zależności technicznych, to jakim cudem:
1.mój POCO M3 powinien mieć w WiFi Calling w Plusie od początku, a ma dopiero od pewnej aktualizacji
2.dlaczego Redmi 8A w TM miał WiFi Calling od początku, a w Plusie nie (tu aktualizacje nie pomogły)
3.iPhone 5C w polskim T-Mobile nie ma VoLTE, ale w niemieckim Telekomie ma
 #1117965  autor: MaciejM
 22 cze 2021, 12:23
1. Rozumiem, że nie działało bez aktualizacji. Ale POCO M3 nie ma na liście w Plusie czy z tego powodu Plus zablokował Ci te usługi ?

2. Redmi 8a działa ale trzeba wpisać durny kod, bo takie wsparcie ma Xiaomi, ale też nikt z tego powodu nie zablokuje usług w Plusie.

3. VOLTE wspierane jest w iPhone od modelu 6 w iPhone 5 jest tylko wifi Calling oficjalna informacja do znalezienia na stronie apple, działa u nielicznych operatorów jeżeli chodzi o iPhone 5c.

Mój Samsung wspiera bez żadnych kombinacji VoLTE i Wi-Fi Calling w Plusie z kolei w Mi 11 musiałem wpisać kod, ale usługi ruszyły i nikt mi ich nie blokuje.

Wrzuciłem inny soft do Mi 11 i Orange te usługi mi zablokował ale działały z 2 dni :smt005
 #1117966  autor: Remington
 22 cze 2021, 12:59
MaciejM pisze:
22 cze 2021, 12:23
1. Rozumiem, że nie działało bez aktualizacji. Ale POCO M3 nie ma na liście w Plusie czy z tego powodu Plus zablokował Ci te usługi ?

Nie, ale jeśli nagle przestanie działać nie będę miał żadnej podstawy do reklamacji (telefon spoza listy wspieranych).

Skoro nie działało bez aktualizacji, a później zaczęło, to uprawdopodabnia fakt niekompatybilności z konfiguracją operatora. Póki nie było zgodności, nie działało. Zatem spiskowa teoria blogera o możliwym celowym wycinaniu wszystkich telefonów spoza listy tylko wedle widzimisię operatorów, zdaje się być obalona.

MaciejM pisze:
22 cze 2021, 12:23
2. Redmi 8a działa ale trzeba wpisać durny kod, bo takie wsparcie ma Xiaomi, ale też nikt z tego powodu nie zablokuje usług w Plusie.

Tak, użyłem tego kodu, ale w Plusie WiFi Calling mi nie ruszyło. W TM bez problemu.

MaciejM pisze:
22 cze 2021, 12:23
3. VOLTE wspierane jest w iPhone od modelu 6 w iPhone 5 jest tylko wifi Calling oficjalna informacja do znalezienia na stronie apple.

Zgadza się, pokręciłem totalnie. Jeszcze raz:
iPhone 5C: WiFi Calling działa w T-Mobile, nie działa w Play ani Orange
iPhone 5S: Wifi Calling działa w Orange i T-Mobile, prawdopodobnie nie działa w Play

Z wyjątkiem ostatniego przypadku oznaczonego gwiazdką * (wziąłem go ze strony Playa) są to wyniki moich organoleptycznych prób, które w niektórych przypadkach nie pokrywają się z tym co jest na stronie https://wificalling-volte.pl/ .

Update: sprawdziłem na 5S - karta Play nie ma WiFi Calling, a na wyższym 6S oczywiście ma.

Porównanie TM do Telekomu odpuszczam, bo nie mam jak sprawdzić.
 #1117967  autor: maniek357
 22 cze 2021, 13:15
Remington pisze:
22 cze 2021, 12:08
Orange twierdzi, że te inne telefony "degradują sieć" - Nobel z marketingowego bełkotu należy się temu kto to wymyślił.
Orange to są mistrzowie. We Flexie telefony spoza listy już nie degradują sieci i nie są blokowane.
Online
 #1117969  autor: JacekKrajza
 22 cze 2021, 13:56
Podziwiam wiarę w dobrą wolę i uczciwość operatorów. Jeśli ktoś uważa, że to wina wyłącznie jakiegoś braku kompatybilności i nie ma/nie będzie tu ręcznego sterowania operatorów, to ok. Każdy ma prawo do własnego zdania.

Ja jednak przestrzegam zawczasu. Można nie widzieć tego, co się dzieje (albo udawać, że się nie widzi) i do czego to zmierza. VoLTE to tylko wierzchołek góry lodowej. Warto zwrócić też choćby uwagę na rodzącą się właśnie tendencję np. do pobierania opłat za dostęp do sieci 5G, która w Polsce tak naprawdę raczkuje (najdelikatniej mówiąc). A to, w jakich ofertach/taryfach jest VoLTE to z czego wynika? Też z braku kompatybilności?
 #1117970  autor: marcin19883
 22 cze 2021, 14:06
MaciejM pisze:
22 cze 2021, 12:23
Wrzuciłem inny soft do Mi 11 i Orange te usługi mi zablokował
Na moim Mi 10T Lite też wrzucam różne softy(Pixel Experience, Xiaomi EU) i nic Orange nie blokuje. Telefon jest oficjalnie wspierany i jak systemy Orange go wykryją to nic nie robią.
 #1117974  autor: Lukaszsz
 22 cze 2021, 14:54
Asus Zenfone 8 i Zenfone 8 Flip dostały oficjalną certyfikację VoLTE i VoWiFi w Orange i T-Mobile :)
Testuję na nju. Działa wyśmienicie i nie ma strachu, że Orange zbanuje :)
Obrazek

Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Siemens SL45i -> Nokia 6610i -> Siemens CX65 -> Siemens S65 -> Nokia E50 -> Nokia E51 -> Nokia E52 -> Nokia E6 -> Sony Xperia L -> LG G3s -> LG G3 -> LG G6 -> LG G7 -> Asus Zenfone 8
 #1117976  autor: Remington
 22 cze 2021, 15:31
A Gagarin był w studiu telewizyjnym, Armstrong też. Zawsze znajdą się głosiciele teorii spiskowych. Sieczka i mnogość kombinacji w zależnościach między konfiguracjami telefonów, wersjami firmware'u w tym brandingiem i operatorami nie jest na pewno przypadkowa. I twierdzenie, iż głównym czynnikiem jest tu celowe utrudnianie czegoś przez operatora to niczym nie potwierdzone dywagacje.

JacekKrajza pisze:
22 cze 2021, 13:56
Warto zwrócić też choćby uwagę na rodzącą się właśnie tendencję np. do pobierania opłat za dostęp do sieci 5G, która w Polsce tak naprawdę raczkuje (najdelikatniej mówiąc). A to, w jakich ofertach/taryfach jest VoLTE to z czego wynika? Też z braku kompatybilności?

Mówisz jakby Polska była jedynym rynkiem na świecie. To o czym piszesz, jest normą na niektórych rynkach od dawna, gdzie już LTE potrafiło być usługą luksusową dostępną w droższych abonamentach, albo za dodatkową opłatą, o różnicowaniu prędkości w zależności od ceny pakietu nie wspominając. U nas operatorzy próbowali to przemycić (były specjalne promocje na darmowy dostęp do LTE), ale na nasze szczęście bezskutecznie.

Gdy tam LTE zeszło pod strzechy i stało się standardem (dzięki czemu wyłączają co rusz 3G), przeszli na to drugie, tj. prędkość dla niektórych zależna od abonamentu.

To teraz tam i tu operatorzy próbują tego samego z 5G. I tak jak za granicą jest to często usługa luksusowa, tak i nasi operatorzy próbują ją sprzedać. To nie żaden trend, tylko ponowna próba adaptacji rozwiązań znanych za granicą. Zapewne będzie ostatecznie jak z LTE, mam taką nadzieję.
 #1117982  autor: muddy
 22 cze 2021, 16:24
Prawda jest taka, że wymuszane włączenie kodem VoLTE na telefonach Xiaomi i używanie w Orange powodowało np. problemy z SMSami - czasem wysyłały się kilkanaście minut, albo wcale. Wiem, testowałem. Nie wiemy, jaką "sieczkę" robiły systemach operatora, bo to, że nam się wydaje, że działa, nie oznacza, że działa poprawnie.
Prawda jest też taka, że implementacja usług IMS w Orange jest/była chyba najsłabszą spośród wszystkich sieci. Ktoś podjął decyzję, by to ukrócić i trochę trudno się dziwić, jeśli mieli po stronie sieci problemy z "niesfornymi chińczykami".
I, oczywiście, można ubolewać, że jest z tym w Orange problem, ale lepiej przenieść się do innej sieci, skoro w innej sieci problemu nie ma, zamiast pisać na forach że to "wina marketingu i spisek żeby zwiększyć sprzedaż".

MM
  • Strona 103 z 191
  • 1
  • 101
  • 102
  • 103
  • 104
  • 105
  • 191
  • 1
  • 101
  • 102
  • 103
  • 104
  • 105
  • 191