DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 107 z 191
  • 1
  • 105
  • 106
  • 107
  • 108
  • 109
  • 191
 #1118628  autor: mariusz9a
 06 lip 2021, 08:28
p2225 pisze: mieszasz częstotliwości z fizycznym ułożeniem anten. Anteny w zdecydowanej większości są ustawione w tym samym kierunku. Co najwyżej może być inny tilt.
Nic nie mieszam. Słowo klucz w Twojej wypowiedzi to "zazwyczaj" i o to mi chodziło, chociaż nawet bardziej o uruchamianych technologiach na danych sektorach :-) Nie dogadaliśmy się ;-) Stacje uruchamiane ogólnie na terenach o bardzo słabej urbanizacji potrafią być zaprojektowane bardzo specyficznie.
p2225 pisze:A wiesz, że sygnał 3G kończy się na -120 dBm, a LTE na -140 dBm? Nie pamiętam przy ilu kończy się 2G, ale na pewno wcześniej lub podobnie jak 3G.
Wiem :roll: Dla 2G chyba przyjmowało się za sygnał użyteczny właśnie okolice -120dBm (też nie pamiętam, ale pewnie na forum znajdzie się ktoś kto przypomni ;-) ).
p2225 pisze:Rozmowy VoLTE prowadzę bez problemu nawet na -135 dBm.
To fajnie. Zainspirowałeś mnie i rano zrobiłem test w piwnicy (miałem problem z zalogowaniem do sieci) i ani Plus ani T-Mobile nie chciało zestawić połączenia (nie chce mi się logować VoLTE) przy tak skrajnie niskim poziomie sygnału. Speedtest nie chciał ruszyć :-( W porywach miałem ok -133dBm w obu sieciach, za to SNR koszmarny i pewnie z tego problemy (telefon S21+). Na Samsungu wymusiłem dla Plusa 900MHz a potem dla T 800MHz (za to lubię Samsunga). Co ciekawe w 2G mam tam ok -110 dBm i z palcem nie powiem gdzie da się dzwonić i nawet połączenie trwa po przyłożeniu telefonu do ucha (co zapewne jeszcze bardziej zdegradowało sygnał). Ku mojemu zdziwieniu nawet jakoś nie rwało rozmowy, ale jakość nie była powalająca.

EDIT:
Przypomniałem sobie o jednej rzeczy, że projektując sieć LTE jako optymalne działanie zakłada się do 5km od nadajnika ;-) (i tutaj co prawda teoria, ale też słowo klucz "optymalne", czyli sieje dalej ale działać może różnie - w moim przypadku w piwnicy nie działa mimo że nadajniki obu sieci są oddalone ode mnie o kilkaset metrów). Tak było kiedyś, czy te założenie jest nadal aktualne to nie wiem. Ale patrząc na mapy zasięgu naszych operatorów śmiem twierdzić że może być aktualne (porównując jaki zasięg zakładają z 2G a jaki z 4G). Przypomnę dla 2G jest to 32km czy tam 35km, a można i teoretycznie do 120km.
 #1118647  autor: mp107
 06 lip 2021, 18:48
Sony Xperia X Compact
Oprogramowanie: 34.4.A.2.118, 1302-7793 (brand T-Mobile)

Play: działa VoLTE, pojawiło się po kilkunastu minutach, choć SMS "START" na 282 zwraca komunikat o niedostępności. Wi-Fi Calling nie testowałem.
 #1118661  autor: rsig
 07 lip 2021, 01:00
p2225 pisze:
05 lip 2021, 22:21
Spróbujcie wymusić tryb sieci tylko LTE, a zobaczycie, że LTE potrafi być tam gdzie macie 2G i 3G. Znam miejsca, gdzie sygnał LTE jest lepszy niż 2G.
W telefonach rzadko jest możliwość ustawienia trybu "Tylko LTE" (oczywiście można to wymusić softwarowo), ale zakładam że podobne zjawisko występuje i w 3G względem 2G (a możliwość ustawienia "Tylko 3G" jest już częsta). Tak się składa że kiedyś przez pewien czas używałem trybu "Tylko 3G" i tam gdzie zasięg całkiem zdechł to wystarczyło włączyć "Auto 2G/3G" lub "Tylko 2G" i odrazu telefon odzyskiwał łączność przez 2G.
p2225 pisze:
05 lip 2021, 22:49
Ale wiesz, że moduły radiowe z każdą kolejną technologią się rozwijają, są bardziej "czułe" i moc stacji nie ma tu nic do rzeczy?
Coś gdzieś kiedyś czytałem że z każdą kolejną wersją "G" polepszają się np. algorytmy wyłapywania fal odbitych od przeszkód terenowych.
 #1118798  autor: ssjdamian
 09 lip 2021, 20:13
Z tym Orange/nju zawsze jakiś problem. Dziś zmieniłem moje dotychczasowe Xiaomi na model Mi 11 lite 5g z racji oficjalnego wsparcia dla voLTE i voWiFi. Ma też kartę t-mobile i na niej usługi się włączyły błyskawicznie a na karcie nju działa tylko voLTE. Dzwoniłem do Bok poprosiłem o restart obu usług. Przy okazji konsultant się nadyskutował że przecież wszystko jest ok i to wina telefonu ale wkońcu restart zrobił. Niestety dalej to samo. Suwak w ustawieniach się nie pojawia. Macie jakiś pomysł?
 #1118807  autor: surface123
 09 lip 2021, 23:18
A ja zapytam jak to jest z tym wysyłaniem smsm, mms i odbieraniem po wificalling ? Włączyłem tryb samolotowy, Mi11i, i jedynie moge wysłać MMSa i dzwonić. Nic w żadną stronę innego nie działa.
 #1118814  autor: Remington
 10 lip 2021, 10:33
Jako że nie dawało mi spokoju dlaczego tyle osób demonizuje rozmowy w 2G podczas gdy ja nie mam z ich prowadzeniem żadnych problemów, postanowiłem poszukać innego tropu.

Wykonałem test rozmów 2G na wcześniej wspomniane tu przeze mnie numery, używając kart a2mobile oraz Orange w:
POCO M3
Huawei P9 Lite (2016)
iPhone 5C

Różnice są w telefonach. Rozmowy na POCO były doskonałej jakości (oczywiście to nie to co w VoLTE), na Huaweiu tylko trochę gorzej (choć model stary, ale to jego używam na co dzień jako służbowego), natomiast na iP to był dramat (bełkot o jakim mówiliście, głos jak z wanny).

Nie ma więc co demonizować samego 2G lecz jego działanie na poszczególnych urządzeniach. Nie wiem czy zależy to od producenta i samego sprzętu czy też czegoś technologicznego pod spodem.
 #1118819  autor: kozien70
 10 lip 2021, 13:38
Trudno jest dyskutować "na sucho", nie słysząc Twoich rozmów. Może na przykład jesteś jedną z tych osób, które nie czują różnicy między jakością HD Voice a zwykłym narrowband. I nie bierz tego do siebie, po prostu są takie osoby.

iPhone obsługuje HD Voice w 2G tylko w T-mobile i to tylko od którejś tam wersji iOS i ustawień operatorskich. Więc jeśli nawet będzie to 2G w T-mobile, ale stary iPhone typu np. 5ka ze starym softem to i tak HD Voice nie zadziała. Huawei i (chyba) Poco obsługują HD Voice w 2G. Może tu tkwi sedno Twoich testów.

W każdym razie jeśli teraz wyłączono by 3G i wszystkie telefony bez VoLTE zleciałyby z rozmowami do 2G to miałbyś jakość jak ten Twój iPhone, bo żadna nasza sieć nie udźwignie w 2G tylu rozmów z jakością HD. A wręcz mogłoby być jeszcze gorzej, bo o ile teraz ten iPhone bez HD w 2G działał na 99% w full rate, to we wspomnianych przeze mnie warunkach duża szansa, że gadałbyś w halfrate - ze względu na obciążenie sieci. A to już w ogóle bełkot, "wiadro w wiadrze." Można o tym obecnie przekonać się w Play-u, mając "szczęście" rozmawiać w E-GSM na ciut mocniej obciążonej stacji. U mnie w Play to reguła.
 #1118821  autor: Remington
 10 lip 2021, 14:21
Nie przesądzam tego, na pewno różnicę słyszę wyraźną między VoLTE na iP 12 (poza owym testem, używany na co dzień prywatnie), POCO i Huaweiem na 2G, a iP 5C na tymże 2G.

Z HD w tamtych dwóch androidowych telefonach to może być trop, jednak musiałoby ono być też po drugiej stronie tymczasem dzwoniłem na te same numery co ostatnio (bez xkomu) czyli Polskie Radio oraz Pekao, a one chyba w HD nie gadają.
 #1118825  autor: ssjdamian
 10 lip 2021, 18:37
Mój problem z Wifi Calling w Mi 11 lite rozwiązałem sam. Dzwoniąc na infolinię dowiedziałem się jeszcze że owszem mój telefon jest certyfikowany w Orange ale nie jest w nju. Jaja jakieś. Platforma abo Orange jest dokładnie taka sama jak ta dla nju abo. W poniedziałek pewnie dostanę odpowiedź z nju. Jednak dziś bawiąc się telefonem zmieniłem region na Szwajcarię i pojawiła się jakaś aktualizacja. Z opisu nie wynikało, aby w jakikolwiek sposób aktualizacja wpływała na WiFi Calling. Po restarcie telefonu usługa się uruchomiła a smsa z Nju o zamknięcie zgłoszenia nie dostałem, więc zakładam, że moja ingerencja uruchomiła usługę. No nic mogę potwierdzić że usługa działa w tym telefonie jednocześnie zarówno w Orange/nju jak i T-Mobile abo. Telefon z wolnej dystrybucji.
 #1118829  autor: rsig
 10 lip 2021, 19:42
kozien70 pisze:
10 lip 2021, 13:38
W każdym razie jeśli teraz wyłączono by 3G i wszystkie telefony bez VoLTE zleciałyby z rozmowami do 2G to miałbyś jakość jak ten Twój iPhone, bo żadna nasza sieć nie udźwignie w 2G tylu rozmów z jakością HD. A wręcz mogłoby być jeszcze gorzej, bo o ile teraz ten iPhone bez HD w 2G działał na 99% w full rate, to we wspomnianych przeze mnie warunkach duża szansa, że gadałbyś w halfrate - ze względu na obciążenie sieci. A to już w ogóle bełkot, "wiadro w wiadrze."
OK, ale czy tak jest teraz w Niemczech? Czy jest tam różnie u różnych operatorów?
 #1118836  autor: kozien70
 10 lip 2021, 21:01
rsig pisze:
10 lip 2021, 19:42
OK, ale czy tak jest teraz w Niemczech? Czy jest tam różnie u różnych operatorów?
Jaki sens ma porównywanie polskich warunków do Niemiec, gdzie VoLTE uruchomiono już w 2015 roku i działa nawet na takich "muzealnych" telefonach jak Lumia 650 czy Galaxy S5? W Niemczech odsetek telefonów obsługujących VoLTE jest dramatycznie większy, niż u nas. Tam np. iPhone ma ponad 30% udziałów, a japka przecież obsługują VoLTE od modeli z 2014 roku.
U nas odsetek telefonów bez obsługi VoLTE jest o wiele większy, więc % rozmów, które spadną do 2G, a co za tym idzie obciążenie tej technologii będzie również sporo większe. Na dodatek dwaj najwięksi operatorzy (Orange i Play) mają tak mizerną ilość pasma a co za tym idzie kanałów rozmownych na 2G, że u fioletowych już teraz bez wyłączania 3G rozmowy w EGSM są bardzo często w bulgocie halfrate, a w pomarańczy to kanałów jest dosłownie na styk.
Jedyna nadzieja, że przez te 2-3 lata do całkowitego wyłączenia 3G spadnie udział słuchawek bez obsługi VoLTE.

Ciekawostka: amerykańskie T-mobile podawało, że prawie 40% rozmów już leci im przez VoLTE. Było to...w 2015 roku. To taki przykład dla tych co chcą rynki "zachodnie" porównywać z Polską.
 #1118839  autor: Remington
 10 lip 2021, 21:53
kozien70 pisze:
10 lip 2021, 21:01
Niemiec, gdzie VoLTE uruchomiono już w 2015 roku i działa nawet na takich "muzealnych" telefonach jak Lumia 650 czy Galaxy S5?

Niestety na moim niebrandowanym P9 Lite z 2016 VoLTE nie działa w Niemczech w żadnej sieci :( Sprawdzałem na kartach ichniejszej W3, (oczywiście z aktywną usługą VoLTE) zawsze zrzucało do 3G.
 #1118843  autor: kozien70
 10 lip 2021, 23:02
Zapewne kupowałeś go w Polsce. On jest niebrandowany, ale z softem na rynek polski, dlatego niemieckie VoLTE na nim nie działa. Gdybyś miał na nim soft niebrandowany ale z rynku niemieckiego, VoLTE by działało. Np. w T-mobile DE na liście kompatybilnych telefonów jest nawet Huawei P8 (P9 Lite również).
 #1118858  autor: klaudia123
 11 lip 2021, 11:29
kozien70 pisze:
10 lip 2021, 21:01
...

Ciekawostka: amerykańskie T-mobile podawało, że prawie 40% rozmów już leci im przez VoLTE. Było to...w 2015 roku. To taki przykład dla tych co chcą rynki "zachodnie" porównywać z Polską.
USA to inny stan umysłu... U nich popularne są hotspot'y wifi od własnego operatora, brak zasięgu bo brak, telefon obsługujący Volte bo operator nie ma nic poza LTE :D Jeszcze lepsza w USA jest usługa "T-Mobile DIGITS", czyli Twój numer na praktycznie każdym urządzeniu. U nas dopiero od niedawna masz VoWiFi obsługujące pełen zakres usług. Namiastką DIGITS w PL, to VoIP na czym chcesz po czym chcesz....
W Europie dojdzie to idiotyzmu, kiedy roaming głosu po LTE nie będzie działał, bo telefon nie otrzymał ustawień VoLTE, a GSM brak... Mimo iż operatorzy umożliwią skorzystanie na papierze z usług. Skończy się zakupem "japka" aby wszystko działało. Ewentualnie po WiFi... Apple jak zawsze zrobi "emejzig", ale ustawienia doda dla każdej sieci, a Android? Kup Pan nowe, ma pól roku nie wspieramy....

Obecnie następuje degradacja jakości sieci. Kiedy wchodziło LTE, GSM osiągał poziom doskonałej dostępności. Teraz 3G ma ustąpić, a jakość sieci LTE jest niezadowalająca np. sztuczne trzymanie wysokich pasm, brak zrzutu rozmowy do LTE800, bo słabe/nie ma, lądujesz w GSM. Technicznie nic nie szkodzi na przeszkodzie aby LTE800 zajmował się głosem, a próba transmisji danych powodowała wędrówkę na wyższe pasma... Mało tego można zblokować LTE800 tylko dla głosu 8) , były takie konfiguracja na świecie 8)

Wracając na PL podwórko, pasmo po 3g@900, powinno iść na LTE. Potrzeba szerokiej dostępności niskich pasm dla rozmów. Obecny SWAP sieci, o ile nie przyoszczędzili za mocno, pozwala emitować co chcesz/kiedy chcesz w dowolnym paśmie... Dla fanatyków 5G, to na dziś abstrakcyjna i dysfunkcyjna technologia. Jak to sobie wyobrażacie? Mały 2g + LTE jako kotwica dla 5G?
  • Strona 107 z 191
  • 1
  • 105
  • 106
  • 107
  • 108
  • 109
  • 191
  • 1
  • 105
  • 106
  • 107
  • 108
  • 109
  • 191