DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 128 z 191
  • 1
  • 126
  • 127
  • 128
  • 129
  • 130
  • 191
 #1127116  autor: rsig
 21 sty 2022, 01:04
Remington pisze:
20 sty 2022, 10:46
ustawiła sobie telefon na sztywno na 2G. I to był błąd taktyczny, bo ciągle traciła sieć (zapewne była wyrzucana przez lokalnego operatora) i bateria schodziła jej błyskawicznie.
Porównanie niemiarodajne. To nie jest normalne zachowanie gdy telefon ustawiony na sztywno na 2G jest cały czas wylogowywany. W Polsce kto ma ustawiony tryb "Tylko 2G" to go trzyma cały czas w sieci (chyba że znajdzie się w miejscu całkiem bez zasięgu).
 #1127652  autor: adrjannn
 02 lut 2022, 10:57
Czy ktoś ma może podobny problem w Samsung Galaxy S20 FE, karta Mobile Vikings. Mimo, że jest dobra siła sygnału 4G to spada do 3G co chwilę? Dzieje się tak w różnych lokalizacjach, karta SIM Vikinga wymieniona - dalej to samo
 #1127787  autor: klaudia123
 05 lut 2022, 16:56
greenrs pisze:
20 sty 2022, 10:09
..
Czy korzystanie z VoWifi i VoLTE powoduje zwiększone obciążenie baterii telefonu?
Nie, wręcz będąc w VoLTE, telefon sprawniej działa, przeliczając czas pracy baterii/MB zapewne jest to najlepsza technologia. Mając w pracy dostępne WiFi, możesz przejść w tryb samolotowy, coś tam przyoszczędzisz na pól dnia.
:smt004 teraz w modzie wymuszenie LTE800 :lol:
 #1127820  autor: matias55
 06 lut 2022, 02:33
T-Mobile szumnie zapowiada koniec dla 3G w swojej sieci jestem ogromnie ciekaw, co planują zrobić całą rzeszą telefonów gotowych na Volte, ale nie dodanych do obsługi przez ich sieć.

W ogółe co to za durnota, że operator będzie sobie wybierał modele zgodne wg. swojego widzimisie.3G to 3G, więc nie wiem dlaczego z VoLTE tak nie może być.
 #1127827  autor: MaciejM
 06 lut 2022, 10:03
matias55 pisze:
06 lut 2022, 02:33
T-Mobile szumnie zapowiada koniec dla 3G w swojej sieci jestem ogromnie ciekaw, co planują zrobić całą rzeszą telefonów gotowych na Volte, ale nie dodanych do obsługi przez ich sieć.


W ogółe co to za durnota, że operator będzie sobie wybierał modele zgodne wg. swojego widzimisie.3G to 3G, więc nie wiem dlaczego z VoLTE tak nie może być.

Większość telefonów dostępnych w sprzedaży wspiera VoLTE i WifiCalling w T-Mobile, pomimo, że nie ma ich na liście.

Podobnie sytuacja wygląda w Play, Plus ale nie w idiotycznym Orange, bo jakiś półgłówek z góry podjął decyzję (zbanujmy telefony niech kupują samsunga i apple :lol: )

Największą głupotę na skalę europejską zrobił Orange Polska. Telefon wspiera, bo producent dodał wsparcie ? baa jest nawet opcja w menu, by włączyć i nawet jest zaszyty link do regulaminu WifiCalling Orange. To nic blokujemy :lol: Pomimo, że ten sam telefon w Orange Flex działa bez najmniejszego problemu.

Pod koniec lutego wyślę obszerne pismo do UOKiK na temat praktyk Orżnąć wraz z wewnętrzną korespondencją OPL na temat VoLTE. Zobaczymy co z tego wyniknie, na pewno będzie ciekawie :D

Póki co jest to etap zbierania dokumentacji :wink:
 #1127829  autor: Remington
 06 lut 2022, 11:35
matias55 pisze:
06 lut 2022, 05:35
Powinni wdrożyć działanie tej technologii na pozostałych urządzeniach skoro decydują się na taki ruch dość szybko.

Nie zrobią tego tak jak nie robią w innych krajach. Czasem wręcz wycofują wsparcie dla pewnych modeli, choć wcześniej działał. Tak samo jest za granicą - w Niemczech wycofali 3G, a kilkuletnie modele z VoLTE są blokowane. Brak zgodności z konfiguracją operatora i wypad na drzewo.
 #1127834  autor: MaciejM
 06 lut 2022, 11:43
1.5 roku temu byłem jeszcze w Niemczech czasami używałem Galaxy S5 g901f w telkom.de. VoLTE działało aż miło :)

Kilku znajomych z przyzwyczajenia używali S6,S7 u różnych operatorów VoLTE również bez problemu działało.

Proponuję przestać pisać głupoty o blokowaniu kilkuletnich telefonów w niemieckich sieciach.

Póki co tylko głupie orange polska blokuje nawet nowe telefony, bo tak chcą z wyjątkiem Flexa :mrgreen:
 #1127839  autor: Mixiorek
 06 lut 2022, 12:31
Nie liczyłbym na to, że operatorzy wzruszą się tym, że:
- ktoś ma telefon bez oficjalnego wsparcia VoLTE
- ktoś ma terminal 3G/2G i po wyłączeniu 3G zostaje w zasadzie bez transmisji bo nie mówmy o transmisji danych dla klientów indywidualnych w tym paśmie. Zostanie m2m
- ktoś ma nowoczesny terminal ale na sztywno ustawił sobie 3G lub 3G/2G

Pasmo nie jest z gumy i wszystko co będzie można pójdzie pod LTE/ fake 5G (DSS).

Tak się zastanawiam tylko czy i jak Orange sobie ogarnie 2G gdzie będzie mieć swoich klientów i pijawki z Play. W przypadku wyłączenia 3G 900.
Przykład - aglomeracja warszawska. Ustawiłem kartę Play z RK na sztywno w 2G. Cyk, jestem w Orange….. i karta sobie tak siedzi i siedzi.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1127841  autor: Remington
 06 lut 2022, 12:37
MaciejM pisze:
06 lut 2022, 11:43
Proponuję przestać pisać głupoty o blokowaniu kilkuletnich telefonów w niemieckich sieciach.

Dobre sobie. Proponuję przestać pouczać innych i zgłaszać ich posty jako wprowadzające w błąd, gdy się posiada niepełną wiedzę na niereprezentatywnej próbce.

Obiecuję zwrócić honor niemieckim operatorom gdy moje niebrandowane P9 Lite (z niemieckiego rynku) oraz 4X (z polskiego) przestaną być w niemieckich sieciach zrzucane do 2G. Sprawdzałem je tam z kartami wszystkich trzech lokalnych operatorów.
 #1127845  autor: MaciejM
 06 lut 2022, 12:55
Może wystarczyło zgłosić problem do operatora ? może to problem po stronie telefonu ?
Lepiej pusto pisać i z góry zakładać na przykładzie z p9 lite bez jakichkolwiek ustaleń, że na pewno operatorzy w niemczech blokują stare telefony pomimo, że starsze z VoLTE działają aż miło :D
Tam nie ma komuny jak w Orange Polska, że w innej ofercie blokują w drugiej nie.

w Orange Polska mówimy o celowym blokowaniu urządzeń. Celu, którego nawet rzecznik orange nie jest wstanie wyjaśnić.
Próżno też szukać logiki, bo te samo urządzenie w Orange Flex pomimo braku certyfikacji działa bez problemu i nie jest blokowane co w innych ofertach jest nagminne.
Z WifiCalling zrobili totalną techniczną kpinę robiąc swój pod standard chyba tylko na złość producentom smartphonów :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 06 lut 2022, 13:34 przez MaciejM, łącznie zmieniany 2 razy.
 #1127846  autor: Remington
 06 lut 2022, 13:17
Pusto pisać? Dwa modele obsługujące VoLTE tam są zrzucane do 2G i to potwierdza prawdziwość zdania jakie zamieściłem. Mówię modele, bo P9 Lite miałem trzy sztuki i z różnym firmware’m (mój ma Androida 6, ale dwa inne miały 7-kę). Aby VoLTE działało musi być zgodny modem i profil, widocznie P9 Lite takowego nie posiada (podobno zgodny jest jedynie brandowany przez Telekom, ale miałem same niebrandowane). Czyli blokują stare modele i to konsekwentnie wszyscy trzej niemieccy MNO, teoria o nieblokowaniu się nie broni choć dobrze wiedzieć, że nie jest to reguła.

Na https://wificalling-volte.pl/ jednoznacznie widać, że u nas blokowanie to nie jest domena tylko Orange, choć ich polityka z nowomową o degradowaniu sieci przy jednoczesnym dopuszczaniu tych modeli we Flexie to istny nonsens.
 #1127847  autor: MaciejM
 06 lut 2022, 13:36
Zauważ zasadniczą różnicę, Play, Plus czy T-mobile mają listę telefonów, ale wiele urządzeń działa spoza tej listy. To prawda na urządzeniach spoza listy nie zareklamujesz działania VoLTE czy WiFiCalling, ale operator Cię nie zablokuje ! to jest zasadnicza różnica pomiędzy Orange, a reszta sieci.

Co do orange z takim podejściem nie wróżę bezproblemowej rezygnacji z 3G i słusznie, że nawet nie podali daty końca 3G jak tmobile.

Doskonale widać też ich podejście w usługach stacjonarnych robiąc swój węzeł sieciowy i życząc za peering ogromnej biznesowo nie uzasadnionej stawki od ISP chcących przystąpić, totalnie olewając PLIXa, EPIXa czy nawet THINXa (co do Thinxa ostatnio łaskawie dołączyli po tylu latach i narzekań klientów)

POPy portali streamingowych, google cache, facebook cache, akamai, netflix cache ?

W orange to był ogromny problem, by to wprowadzić (mówię to jako były pracownik OPL) pomimo, że jedyny koszt w większości cache to kwestia postawienia sprzętu w serwerowni (sprzęt dostarczał np. akamai czy netflix, baa nawet monitoringiem sprzętu się zajmowali, np. popsuje się dysk od razu wysyłają)

Zawsze było tłumaczenie z góry, że to klienci mają problem nie nasza sieć.
Jak widać wiele się nie zmieniło i nie zmieni skoro pracują tam ludzie z mentalnością z poprzedniego ustroju. Akcjonariuszom hajs się zgadza więc nie wnikają.

Zdecydowanie lepiej na stacjonarny net wybrać T-Mobile po sieci orange jako BSA. T-Mobile jest uczestnikiem tych węzłów.


Telepolis też było ofiarą, @remington zanim nie zmigrowaliście telepolis na googlowego compute engine, ruch z Orange Polska do waszego portalu "leciał" przez całą europę zachodnią przez co telepolis miało Time to First Byte (TTFB) dochodzące nawet do 1 sekundy.

Do allegro też były problemy z Orange do momentu przystąpienia orange do węzła ATMANa
 #1127848  autor: matias55
 06 lut 2022, 14:33
Doskonale pamiętam czasy neostrady, gdzie pakiety przy korzystniu z YT leciały przez globalny darmowy tranzyt, co skutkowało niezłym spowolnieniem szczególnie wieczorami. Po bardzo długim czasie Orange postawił własny cache.Faktycznie nie przyznawali się do winy. Zawsze wina była sieci klienta.
 #1127853  autor: rsig
 06 lut 2022, 15:18
matias55 pisze:
06 lut 2022, 02:33
T-Mobile szumnie zapowiada koniec dla 3G w swojej sieci jestem ogromnie ciekaw, co planują zrobić całą rzeszą telefonów gotowych na Volte, ale nie dodanych do obsługi przez ich sieć.
T-Mobilowi to wisi. Klienci albo przerzucą się na nowsze telefony (zgodne z VoLTE), albo będą gadać przez 2G, albo (nieliczni) przeniosą się do innego operatora. A za rok, dwa, trzy problem sam zniknie bo wszystkie nowe telefony sprzedawane przez T-M są już zgodne z VoLTE, a stare dziadki posiadające klawiszowe komórki i tak mają w nich zwykle tylko 2G.
Mixiorek pisze:
06 lut 2022, 12:31
Tak się zastanawiam tylko czy i jak Orange sobie ogarnie 2G gdzie będzie mieć swoich klientów i pijawki z Play. W przypadku wyłączenia 3G 900.
Dlatego Orange z wyłączeniem 3G może poczekać do końca umowy roamingowej z Play (2025).
 #1127873  autor: matias55
 07 lut 2022, 03:01
Sorki, że post pod postem, ale pobawiłem się i mi się udało. :)
Nokia 8 cudownie radzi sobie z Volte i WifiCalling w naszej sieci bez oficjalnego wsparcia. Ciekaw jestem czy zadziała EVS :)
Obrazek
Obrazek
 #1127884  autor: muddy
 07 lut 2022, 10:48
MaciejM pisze:
06 lut 2022, 13:36
Zdecydowanie lepiej na stacjonarny net wybrać T-Mobile po sieci orange jako BSA. T-Mobile jest uczestnikiem tych węzłów.
W jakim modelu działa BSA z T-Mobile? Czy w ogóle Orange oferuje różne modele różnym operatorom? Bo ja korzystam z BSA na FTTH na infrastrukturze Orange u alternatywnego operatora i ruch jest w całości obsługiwany przez Orange: patrząc na ruch w sieci "nie widać", że płacę faktury innemu operatorowi. Tak działa BSA w Orange i podejrzewam że w T-Mobile będzie podobnie - tylko że płacisz faktury innemu podmiotowi. Co innego LLU.
Być może się mylę i powyższe miało zastosowanie tylko w przypadku miedzi, a na światełku jest inaczej?

MM
  • Strona 128 z 191
  • 1
  • 126
  • 127
  • 128
  • 129
  • 130
  • 191
  • 1
  • 126
  • 127
  • 128
  • 129
  • 130
  • 191