DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

 #1025213  autor: WellDone
 11 paź 2018, 17:26
Cześć,

Jak działa PLAY w porównaniu do timo czy Orange w roamingu zagranicznym?

Wcześniej miałem zawsze główny numer u któregoś z tych dwóch i wszystko działało bez problemu, mogłem logować się do dowolnej sieci.

W Play miałem taką sytuację niedawno, że będąc w miejscowości przy granicy z Niemcami wyszukiwało mi tylko O2 ale i tak nie dało się z nim połączyć. Służbowy Orange łączył się z każdym opem.
Złożyłem reklamację to mi odpisali, że będąc na terenie RP nie mam dostępu do roamingu zagranicznego.

Jak to działa w Play-u za granicą? Też są takie problemy? Nie można logować się do dowolnego opa? Na infolinii jeden gość powiedział mi, że można inny, że tylko z tymi którymi mają podpisaną umowę.

Niedługo wybieram się w podróż samochodem do Włoch i wolałbym móc używać telefonu normalnie...
Pozdr

Samsung Galaxy S20 - Plus
iPhone 12 mini - Orange Flex 5G eSIM / T-Mobile 5G SIM2
 #1025217  autor: Remington
 11 paź 2018, 18:35
Zawsze logować się można tylko do sieci, z którymi ma umowę operator macierzysty. Widocznie Twój poprzedni operator miał więcej umów.

I żeby było ciekawie, żeby z kraju wysłać SMS za granicę, też operatorzy muszą być ze sobą dogadani.
 #1025300  autor: umcusumc
 12 paź 2018, 08:25
W zeszłym roku O2 w Niemczech bez problemu mi działało. Co do Włoch, to byłem w tym roku w Wenecji i bez problemu wszystkie usługi działały. Fakt, nie sprawdzałem, czy akurat O2 działał. Zadzwoń i sprawdź, czy na pewno masz włączony roaming - różne przypadki chodzą po studentach z hotline. Sąsiadowi z Plusa powiedzieli, że ma włączony roaming, po czym po przekroczeniu granicy dowiedział się, że jednak nie ma ;)
 #1025305  autor: iphoneski
 12 paź 2018, 09:03
Ja będąc w górach, na terenie Polski logowałem się normalnie ale już nie pamiętam do jakiej sieci.
 #1025877  autor: spotify
 14 paź 2018, 16:18
Ostatnio czytałem rózne wypowiedzi na róznych forach ludzi i okazuje się że roaming UE Play to jest jakaś porażka.
Play wybiera najtańszych opów (wiadomo cięcie kosztów) i ludzie narzekają na połączenia. Tzn połączenia to tam mały pikuś. Operatorzy którzy świadczą usługi w UE dla Play zazwyczaj mają małe pokrycie i jest problem z LTE.
To dotyczy Czech, Słowacji, Niemiec, Austrii czy nawet Hiszpanii Włoch i Portugalii.

Czy ktoś kto używa Play i był w tych krajach może potwierdzić te rewelacje? Jeśli to prawda, bo żenua ze strony P4.
 #1025887  autor: Remington
 14 paź 2018, 16:53
Mam znajomych, którzy z kartami Virgin (nie sądzę, by była różnica między kartami Play) mieszkają na stałe w Niemczech i nie mają absolutnie żadnych problemów.
 #1025892  autor: spotify
 14 paź 2018, 17:08
Hmm....
Właśnie ludzie narzekają w Niemczech, że logują się głównie do O2, które pokryciem ogólnym jak i LTE nie błyszczy. W porównaniu do Orange i TMobile, które w UE dają większe mozliwości to niebo a ziemia.

Jestem ciekaw jeszcze innych opinii
 #1025921  autor: Barciur
 14 paź 2018, 18:50
Ja się z tego co pamiętam logowałem manualnie do innych sieci na terenie Niemiec i nie było problemu. Na pewno łaczyłem się z Vodafone.
 #1025922  autor: kozien70
 14 paź 2018, 18:52
Pytanie za 100pkt: kiedy? Przed czy po wprowadzeniu RLAH?
 #1025945  autor: spotify
 14 paź 2018, 21:15
Jeśli pytanie do mnie to piszę o problemach maks 2-3 miesiące wstecz czyli od jakiegoś lipca 2018.
 #1031751  autor: wwml504
 30 paź 2018, 16:24
Ja jestem właśnie po wakacjach samochodem po Niemczech i Francji z karta Play (firmowa) i nie mogę potwierdzić wspomnianych problemów - w Niemczech telefon logował się głównie do Vodafone, a we Francji do Bouygues (do wyboru był też Free i SFR).

W żadnych z tych krajów nie było problemów z zasięgiem, transmisją danych (ciągle wykorzystywana do nawigacji i muzyki) oraz rozmowami/sms.
 #1031790  autor: spotify
 30 paź 2018, 21:17
wwml504 pisze: W żadnych z tych krajów nie było problemów z zasięgiem, transmisją danych (ciągle wykorzystywana do nawigacji i muzyki) oraz rozmowami/sms.
Muzyka czy nawigacja to nawet przy EDGE poleci :-)
A na poważnie - jestem ciekaw innych opinii.
 #1034391  autor: lord_kr
 08 lis 2018, 16:20
W UK Play domyślnie loguje się do Three - operatora bez 2g z najgorszym zasięgiem i marna jakością usług. Kiedyś był to jedyny partner roamingowy ale ze względu na telefony 2g only oraz dual sim obecnie działa bodajże Vodafone.

Plus też jeszcze niedawno miał Three jako operatora preferowanego obecnie jest to EE lub Vodafone.
 #1034419  autor: Barciur
 08 lis 2018, 19:49
W USA Play loguje się wyłącznie do AT&T - operatora bez 2G.
 #1050396  autor: lord_kr
 16 lis 2018, 01:33
Dziwna sprawa. Dziewczyna przyjechała z Polski z nową, kupiona tydzień temu karta Play z aktywnym pakietem Formuła Solo. Loguje się tylko do Vodafone lecz i za nic nie omeg uruchomić transmisji danych. Z Plusem nigdy tego problemu nie było
 #1050508  autor: Pabloz
 16 lis 2018, 21:25
lord_kr pisze:Dziwna sprawa. Dziewczyna przyjechała z Polski z nową, kupiona tydzień temu karta Play z aktywnym pakietem Formuła Solo. Loguje się tylko do Vodafone lecz i za nic nie omeg uruchomić transmisji danych. Z Plusem nigdy tego problemu nie było
Dane w roamingu nie są przypadkiem wyłączone w ustawieniach? Albo ustawione tylko na roaming krajowy?

Lista telefonów z obsługą WiFi Calling (VoWiFi) i VoLTE w Polsce: https://wificalling-volte.pl/
 #1050578  autor: lord_kr
 17 lis 2018, 01:29
APN prawidłowy a ustawienia roamingu danych włączone. Po prostu nie działa i już. Dziwne to zwłaszcza że karta została kupiona tydzień temu i jedyne co było robione to aktywacja Formuły Solo. Udało się ją zlogować do Three ale nic to nie zmienia. Próbowałem tez wyłączać 4g w ustawieniach.
 #1130467  autor: Remington
 19 kwie 2022, 14:44
Znajomy mieszkający w Niemczech doniósł mi właśnie, że teraz jedyną siecią do jakiej jest wpuszczana jego karta jest Vodafone DE. Przez długie lata było to dla wszystkich O2 (Telefonica), który jest wg powszechnej opinii tam najtańszy.

Ciekawe, czy to nie efekt przenoszenia Play na umowy roamingowe Iliad.

Zmiana na Vodafone jednych ucieszy (większe pokrycie), innych nie (powoli modernizowana sieć, często zapchana, w nocy wiele BTS wyłączonych, a karty roamingowe działają wtedy znacznie gorzej niż za dnia).