DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy ofert abonamentowych operatorów.
Wszystko, co dotyczy ofert abonamentowych operatorów.

Moderator: Moderatorzy

Regulamin forum: 
W tym dziale dyskutujemy o ofertach na ABONAMENT.

Uwaga! Jeżeli szukasz oferty dla siebie i nie wiesz, na którą się zdecydować - zadaj pytanie w dziale Jaką ofertę wybrać?
 #1118707  autor: Ibiszek
 08 lip 2021, 10:23
Witam. Od 24 czerwca do 1 lipca przebywałem z żoną w Egipcie. Obydwoje mamy telefonu w Virgin Mobile. Cały czas dane komórkowe nie były włączone, tak samo w obydwu telefonach Roaming danych międzynarodowy wyłączony.
Sprawdzają historie konta wyszło, że z internetem łączyłem się np 2:15, 4:00 w nocy (na pewno wtedy spałem). Na 100% ani ja ani żona nie korzystaliśmy z internetu (tylko WI-FI) a operator twierdzi, że telefony wtedy łączyły się z siecią.
Jak można odwołać się od tego albo nacisnąć na nich aby nie naliczali tej opłaty bo nie chce płacić za coś z czego nie korzystałem.
Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam wszystkich
 #1118711  autor: Remington
 08 lip 2021, 10:41
Ile danych policzyli?

Połączenie z siecią LTE powoduje nawiązanie sesji, a ta naliczenie opłaty. Nawet przy wyłączonej transmisji danych. Rozwiązanie to przełączenie się na 2G lub 3G na sztywno.

Kiedyś wklejałem link do objaśnienia tego na stronie Orange, niestety nie mam teraz tego pod ręką.

Edit: znalazłem, pytanie 3.:
https://biuroprasowe.orange.pl/blog/roa ... ych-pytan/
 #1118713  autor: Ibiszek
 08 lip 2021, 10:59
Telefony obydwa to POCO X3 PRO.
Telefony zawsze blisko siebie leżały a próby połączenia zupełnie inne. U mnie głównie w nocy a u żony przed południem.
na przyszłość będę dzwonił do operatora szybciej, żeby mi zablokował w systemie to u siebie i już.
a dane to liczyli po 100 i po 200KB.
 #1118730  autor: R.Mandano
 08 lip 2021, 14:18
Na twoim miejscu złożyłbym reklamację pisemną i czekał na odpowiedź - skoro miałeś wyłączoną "komórkową transmisję danych" to nie powinno cię obchodzić w jakiej technologii komórka łączy się z siecią operatora za granicą. A jak przyjdzie odmowna decyzja w sprawie reklamacji - to odwołanie do UKE.

Wyjaśnienia Orange w sprawie LTE (z linku Remingtona) moim zdaniem są niepoważne.
:lol:
 #1118753  autor: babciagienia1p
 08 lip 2021, 21:02
Ibiszek pisze:
08 lip 2021, 10:59
Telefony obydwa to POCO X3 PRO.
a dane to liczyli po 100 i po 200KB.

Wyłącz, w Polsce, komórkową transmisję danych w takich samych ustawieniach jak miałeś w Egipcie na jakieś 48 godzin, poprzemieszczaj się trochę między BTS-ami. Później sprawdź, w bilingu, czy nie masz takich samych łączeń jak za granicą.
Pachnie mi, że ten model telefonu może łączyć się z jakimś serwerem poza kontrolą użytkownika. Wskazywałaby na to ilość pobieranych danych. Zobacz też czy nie działo się to w podobnym układzie godzin i minut (dla każdego telefonu inaczej).
Jeśli tak jest, operator odeśle Cię do producenta, producent do operatora i kółko się zamknie.
 #1118876  autor: babciagienia1p
 11 lip 2021, 16:41
Ibiszek pisze:
11 lip 2021, 16:11
Najdziwniejsze jest to, że obydwa telefony takie same a godziny połączeń zupełnie inne. A obydwa cały czas były blisko siebie.

Właśnie o tym pisałam, że mogą być różne:
babciagienia1p pisze:
08 lip 2021, 21:02
Zobacz też czy nie działo się to w podobnym układzie godzin i minut (dla każdego telefonu inaczej).

Ważne czy godziny i minuty powtarzały się dla każdego telefonu w różnych dniach. Zrób test w Polsce. Jeśli okaże się, że mimo wyłączonej transmisji danych, będziesz miał połączenia 100-200 kB, skrócisz czas odbijania piłeczki.
 #1118968  autor: mkol
 14 lip 2021, 10:44
Remington pisze:
08 lip 2021, 10:41
Połączenie z siecią LTE powoduje nawiązanie sesji
To prawda, nie ma czegoś takiego jak bycie podłączonym do LTE bez "sesji". Jeden APN jest główny, urządzenie wysyła ten APN (ale może być pustym ciągiem co oznacza że sieć wybiera) do sieci od razu podczas łączenia się z nią. Wiem nawet bardzo dobrze, chociaż nie jest to łatwe do znalezienia, w jaki sposób Android go wybiera - używa tego, który w polu "Typ APN" ma "ia", to jest lista rozdzielona przecinkami, można ustawić np. "mms,ia", a jeżeli nie znajdzie takiego, używa domyślnego, tego od internetu. Kiedyś stworzyłem temat viewtopic.php?t=128552, ale dalej nie doszedłem jak działa w polskich sieciach naliczanie opłat za coś takiego.
 #1118992  autor: Remington
 14 lip 2021, 23:07
Potwierdzam. Będąc dziś przy granicy z Niemcami, zalogowałem się trzema kartami SIM do tamtejszych sieci LTE. Net nie był włączony, tzn. w telefonie dual SIM do netu wybrana była inna karta.

Mimo to Play i Orange przysłały SMS-y informujące o rozpoczęciu transmisji danych w roamingu. Plus nie przysłał.
 #1119012  autor: mkol
 15 lip 2021, 20:00
Nie robią, w 3G i 2G urządzenie nie ma obowiązku tworzenia kontekstu PDP (czyli "sesji", "łączności z internetem"), a bez tego operator na pewno nie naliczy żadnych opłat za transmisję danych. Problem dotyczy tylko LTE i 5G.

W niektórych telefonach np. starych Sony jest jeszcze taki problem, że ustalanie lokalizacji przez A-GPS omija blokadę przesyłania danych: https://forum.android.com.pl/topic/2320 ... -telefonie.