DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy ofert prepaid i mix operatorów.
Wszystko, co dotyczy ofert prepaid i mix operatorów.

Moderator: Moderatorzy

Regulamin forum: 
W tym dziale omawiamy oferty:
- PREPAID,
- MIX,
- SUBSKRYPCJE.

Uwaga! Jeżeli szukasz oferty dla siebie i nie wiesz, na którą się zdecydować - zadaj pytanie w dziale Jaką ofertę wybrać?
  • Strona 67 z 77
  • 1
  • 65
  • 66
  • 67
  • 68
  • 69
  • 77
 #1114347  autor: R.Mandano
 30 mar 2021, 18:10
Do tej pory sądziłem, że roaming zagraniczny to sytuacja, kiedy będąc za granicą z polskim numerem (+48), dzwonisz na polską komórkę (+48) - ale dzwoniąc na inną niż (+48) to już jest połączenie międzynarodowe.
 #1114349  autor: Remington
 30 mar 2021, 18:21
Przede wszystkim liczy się:
1. skąd dzwonisz
2. na numer jakiego kraju dzwonisz

Nie wiesz gdzie on się znajduje, więc na logikę nie może zależeć od tego cena, którą zapłacisz. Zasady już tu opisaliśmy.
 #1117266  autor: fwitkowski17
 03 cze 2021, 17:57
Zmiany w roamingu w Wielkiej Brytanii w T-Mobile:
Od 1 lipca T-Mobile przenosi Wielką Brytanię do strefy 1B, ale wprowadza również "obniżkę" cen:
Minuta połączenia głosowego wychodzącego: 30 gr dla Abo oraz Mix, 33 gr dla ofert na kartę
SMS wychodzący: 20 gr dla Abo i Mix, 22 gr dla ofert na kartę
MMS wychodzący: 20 gr dla Abo i Mix, 33 gr dla ofert na kartę
Internet: 29 zł za 1 GB
Obecna promocja została wydłużona do 30 czerwca.
https://www.t-mobile.pl/r/repo1/tm/docu ... 9_0001.pdf

Orange przedłużył promocję Roaming w Wielkiej Brytanii jak w UE do 30 września 2021 roku.
https://www.orange.pl/ocp-http/PL/Binar ... 822702.pdf
 #1117384  autor: ketyow
 06 cze 2021, 11:34
Jak to jest z tymi 4-miesięcznymi okresami pobytu w UE? Przebywam właśnie po kilka miesięcy, więc po dwóch przychodzi mi u każdego innego operatora, że doliczają 18 PLN do gigabajta. Więc wszelkie pakiety nie mają sensu, bo nawet przy wykupionym pakiecie 3 GB za 30 PLN, okazuje się, że w rzeczywistości płacę blisko 30 PLN/1 GB.

Czy w Lycamobile też jest dodatkowa opłata za dłuższe pobyty w UE pomimo wykupionego pakietu?
 #1117385  autor: Remington
 06 cze 2021, 11:39
Ta dopłata do wymóg unijny wobec wszystkich operatorów. Ale czy ten konkretny nie ma „błędu” powodującego nienaliczanie opłat, to nie wiem.
 #1117391  autor: ketyow
 06 cze 2021, 13:55
Z tego co kojarzę, to nie tyle wymóg, co przywilej, że mogą naliczać, aby sobie "odrobić straty", choć mogę się mylić. Natomiast ponieważ Lyca próbuje być siecią uniwersalną w UE, to może z tego zapisu nie korzystają? Jeśli ktoś to sprawdził na swojej skórze to będę wdzięczny. Jeśli Lyca przekaże mi jakąś odpowiedź, to zamieszczę dla potomnych.
 #1117400  autor: ketyow
 06 cze 2021, 21:43
Heh, no to paranoja. Jak UE wprowadziło ten przykaz, że roaming zostaje zniesiony w 2017 to początkowo się cieszyłem, a potem pojawiła się ta opłata prawie 18 PLN za GB i dzięki temu internet jest znacznie droższy niż był przed zniesieniem roamingu... Skoro tak mówisz, to raczej wątpliwe, by w Lyca było inaczej, a w związku z tym chyba nie da się obejść tej ceny ~30 PLN/GB, a przynajmniej nie w żadnych ofertach na kartę. :-(
 #1117402  autor: Remington
 06 cze 2021, 22:02
Po pierwsze, nie zniesiono roamingu tylko stopniowo zmniejszano (do zera) dodatkowe opłaty za korzystanie z niego.

Po drugie, nic też nie pojawiło się „potem”. Wręcz przeciwnie, wszystko stopniowo taniało. Od początku była dopłata za internet powyżej limitu i wynosiła ona ok. 24 zł za GB, by zmaleć do obecnych ok. 17-18 zł. Dopłaty FUP, o które pytałeś też były od początku i też malały do obecnych wysokości. Wprowadzono je po to by np. polski operator oferujący pakiet np. 1GB za 3 zł nie sprzedawał go w Niemczech gdzie pakiet 1GB kosztuje ok. 5€. Z dopłatami FUP taki 1GB kosztować będziejuż nie 3 zł, lecz ok. 20 zł, i… nadal może być tańszy niż od lokalnego operatora.

Lyca niezbyt przejmuje się prawem (np. rejestracja, niezapowiedziane podwyżki), to i jest szansa, że i to nie działa u nich jak powinno.
 #1117407  autor: Kamil7878
 07 cze 2021, 09:53
Mam kilka lat dwa numery w lycamobile, jeszcze przed RLAH, nigdy nie miałem dopłat, nie wiem jak jest to z netem bo zakupiony pakiet wykorzystuje głównie na rozmowy do PL. Internet działa poprawnie, ale nie próbowałem go do końca pakietu, ale też nigdy nie otrzymałem sms o jakiś nadużyciach w roamingu. Jedno jest pewne że powyżej 120 dni nieaktywności mogą zabrać numer.
 #1117410  autor: ketyow
 07 cze 2021, 13:00
Po drugie, nic też nie pojawiło się „potem”. Wręcz przeciwnie, wszystko stopniowo taniało. Od początku była dopłata za internet powyżej limitu i wynosiła ona ok. 24 zł za GB, by zmaleć do obecnych ok. 17-18 zł. Dopłaty FUP, o które pytałeś też były od początku i też malały do obecnych wysokości.
No i tu się akurat mylisz na pewno. Zanim "obniżono ceny roamingu do zera" nie miałem żadnych dodatkowych opłat za korzystanie z neta w UE ani w Play, ani w Orange. Opłaty te pojawiły się po tym jak UE "obniżyło roaming do zera" i nasi operatorzy zaczęli skandować, że to przynosi im straty. Po tym jak wprowadzono te opłaty, płacę zamiast 10-15 zł/GB (wcześniej płaciłem >>tylko<< za pakiet UE i żadnych dodatkowych opłat od ilości faktycznie pobranych danych) blisko 30 zł/GB (cena pakietu + dodatkowa opłata za przebywanie ponad 2 mies. w UE).

@Kamil7878, dzięki za info.

Poza tym, tak jak zapamiętałem - z tekstu na stronie UKE wynika, że to operatorzy występują z zapytaniem do UKE o naliczanie dodatkowych opłat, a UKE zgadza się, jeśli strata wynosi powyżej 3%. Czyli żaden wymóg unijny i w takim razie Lycamobile może faktycznie tego nie pobierać.

https://uke.gov.pl/akt/raport-o-rlah-w- ... u,308.html
Ostatnio zmieniony 07 cze 2021, 16:50 przez Remington, łącznie zmieniany 1 raz. Powód: połączenie postów
 #1117417  autor: Remington
 07 cze 2021, 17:09
Mylisz dwa różne rodzaje dopłat. Dopłaty FUP to jedno, a dopłaty regulowane przez UKE to drugie.

1. Dopłaty FUP weszły wraz z RLAH w czerwcu 2017 r. i to o nich rozmawiamy. Wcześniej były za usługi opłaty wg cennika, bardzo drogie. Albo wliczone w droższe abonamenty lub dodatkowo płatne specjalne pakiety roamingowe.

2. Dopłaty regulowane przez prezesa UKE to natomiast efekt RLAH, UE dała operatorom możliwość pobierania dopłat za zgodą regulatora, ale tylko w celu wyrównywania strat. Takie dopłaty w W4 już nie obowiązują, a w formie dedykowanych cenników roamingowych pozostały u niektórych MVNO.

Trzecia rzecz, którą tu mieszasz są dedykowane pakiety netu w roamingu. Sam piszesz, że kiedyś płaciłeś „tylko za pakiet UE”. W przypadku dedykowanych pakietów roamingowych (Play i Orange mają je w cenie 15 zł za 1GB) nie ma żadnych dopłat. Dopłaty są tylko do pakietów krajowych, bo rozszerzono im obszar obowiązywania na całą UE.

P.S. Wydzielę niebawem tę dyskusję do dedykowanego wątku. Zrobione.
 #1117418  autor: ketyow
 07 cze 2021, 18:00
No dobra, teraz więcej rozumiem.

Natomiast - kupuję pakiet Orange, taki konkretnie:
Bez limitu / 30 GB / 30 zł / 31 dni
30 GB internetu w Polsce | 3,18 GB internetu w UE
Wychodzi ok. 10 zł za GB. Ale jeśli jestem w UE dłużej niż 2 mies. to nawet jak ten pakiet mam aktywny, dodatkowo doliczana jest opłata od pobranych danych, mimo że ten pakiet zawiera dane na UE. Czyli jak kupię jakiś osobny pakiet tylko UE, to wtedy uniknę dodatkowej dopłaty, która zawyża mi cenę do prawie 30 PLN/GB?

Na marginesie - dostałem odpowiedź od Lycamobile. Doliczają, ale 3 gr/MB, więc dużo dużo więcej niż konkurencja... (a skoro to opłata wymuszona przez UE to chyba powinna być równa u wszystkich?)
 #1117419  autor: Remington
 07 cze 2021, 18:07
To pakiet krajowy, więc z dopłatami po przekroczeniu limitu lub FUP.

Jeśli ma być bez dopłat, to za 15 zł masz:
- 1GB w Orange, ale ważny tylko tydzień,
- 1GB w Play najlepiej w taryfie Odnowa, bo w niej jest bezterminowy (ale saldo i ważność da się sprawdzić tylko kodem USSD).

U wszystkich innych operatorów pakiety roamingowe są dużo droższe.
 #1117420  autor: ketyow
 07 cze 2021, 18:40
Dzięki. Czy te pakiety można wykupować wielokrotnie? Z tymi krajowymi często bywa tak, że raz na miesiąc etc.
 #1117421  autor: Remington
 07 cze 2021, 18:47
Nie wiem jak w Orange i czy kolejne wykupienie przedłuża ważność starego, ale w Play można sumować i kupować do woli.

Play ma jednak sporą wadę - zazwyczaj ma tylko jednego partnera roamingowego w danym kraju i zazwyczaj tego najsłabszego. Dlatego jest tanio.
 #1117471  autor: fwitkowski17
 08 cze 2021, 21:25
A przy okazji partnerów roamingowych - Orange pozwala swoim użytkownikom korzystać z 5G w roamingu, większość krajów jest akurat spoza strefy 1 (RLAH), ale akurat są też 2 kraje które są w UE: Finlandia (Elisa) i Włochy (TIM)

A Plus wreszcie naprawił wyszukiwarkę krajów z partnerami roamingowymi.
 #1117734  autor: ketyow
 15 cze 2021, 09:33
A jak działa to 5G za granicą? Mam telefon 5G i Oragne na kartę, ale z tego co się jakiś czas temu orientowałem, to żaden operator nie umożliwia korzystania z 5G bez specjalnego abonamentu, ewentualnie pakietu. Rozumiem, że muszę i takowy mieć na Polskę wykupiony, żeby za granicą działało?
 #1117744  autor: fwitkowski17
 15 cze 2021, 18:49
ketyow pisze:
15 cze 2021, 09:33
A jak działa to 5G za granicą? Mam telefon 5G i Oragne na kartę, ale z tego co się jakiś czas temu orientowałem, to żaden operator nie umożliwia korzystania z 5G bez specjalnego abonamentu, ewentualnie pakietu. Rozumiem, że muszę i takowy mieć na Polskę wykupiony, żeby za granicą działało?
Napewno tak jest w T-Mobile - bez pakietu Bez Limitu XL (lub abonamentu z 5G) nie dostaniesz się do 5G za granicą - i pewnie tak samo w Orange (tam też trzeba mieć abonament z #hello5G lub pakiet za 39 zł w ofercie na kartę, lub też Orange Flex z Planem za 80 zł)
 #1117932  autor: baliest
 21 cze 2021, 19:57
Prośba o pomoc. Jadę za tydzień do Bułgarii, chce wyłączyć telefon służbowy. Mam numery prepaid w Play, Plus, T mobile i w Orange.
Proszę o pomoc w wybraniu oferty roamingowej w której moglbym dzwonić do Polski i do rodziny z którą jadę do Bułgarii. Chodzi mi o jak najtańsze rozmowy, np. ja leżę na plaży a żona z dziećmi jest na lodach i chcemy do siebie zadzwonić.
  • Strona 67 z 77
  • 1
  • 65
  • 66
  • 67
  • 68
  • 69
  • 77
  • 1
  • 65
  • 66
  • 67
  • 68
  • 69
  • 77