DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy ofert prepaid i mix operatorów.
Wszystko, co dotyczy ofert prepaid i mix operatorów.
Regulamin forum: 
W tym dziale omawiamy oferty:
- PREPAID,
- MIX,
- SUBSKRYPCJE.

Uwaga! Jeżeli szukasz oferty dla siebie i nie wiesz, na którą się zdecydować - zadaj pytanie w dziale Jaką ofertę wybrać?
 #1126202  autor: biala1991
 01 sty 2022, 09:43
Rejestrował ktoś starter przez ING? Odbywa się to trochę inaczej niż rejestracja przez Millenium, najpierw podajemy numer telefonu i SIM na stronie Zarejestruj numer a potem zostajemy przekierowani do banku gdzie po zalogowaniu przekazujemy nasze dane operatorowi. To jest eID we współpracy z Bluemedia (coś innego niż wprowadzane przez wiele banków Moje ID), od dość dawna działa to w Orange i od niedawna (?) w Plusie.

Czy ma znaczenie jak było zakładane konto w ING (zdalnie czy osobiście)? Zamówiłam starter (ciekawe czy dotrze, bo żadnego potwierdzenia nie dostałam :D ) i chciałabym go zarejestrować online przez ING ale konto było zakładane przez internet i nie wiem czy to nie będzie przeszkodą. W takim przypadku co, zaloguje się do banku i zobaczę komunikat, że rejestracja nie jest możliwa czy blokada pojawi się już na etapie logowania?
 #1126806  autor: Robin560
 13 sty 2022, 09:15
na pewno jest możliwa rejestracja numeru orange przez ING nie słyszałem o tej opcji w plusie . By ta funkcja była dostępna konto musi być potwierdzone w oddziale czyli przy zdalnym otwarciu należy się pofatygować do oddziału w celu złożenia wzoru podpisu.

Wow ranga "Stary Wyjadacz" :D nie sądziłem że dotrwam do niej :mrgreen:
 #1126829  autor: biala1991
 14 sty 2022, 06:33
Zdążyłam się o tym przekonać :D Konto było założone przelewem weryfikacyjnym i rejestracja nie działa, po zalogowaniu widać komunikat, że trzeba udać się do banku z dowodem. To absurd, bo konta zakładane przez kuriera (czyli też poza siedzibą banku) są w pełni funkcjonalne, traktuje się je tak jak konta zakładane w banku a wszyscy wiemy jak "skrupulatni" są kurierzy. Brawa dla mądrali, który uznał, że potwierdzenie danych u kuriera jest bezpieczniejsze a więc tworzy mniejsze zagrożenie niż zakładanie konta przelewem weryfikacyjnym, gdzie ten przelew jest obwarowany ograniczeniem, że nie może być wysłany z innego konta zakładanego online. Scenariusz z założeniem konta na cudze dane przez przelew weryfikacyjny (co wymaga dostępu do innego konta potwierdzonego dowodem) ma być łatwiejszy do zrealizowania niż założenie konta na cudze dane przez kuriera dlatego nie można zarejestrować startera przy użyciu konta "onlinowego" ale z kontem" kurierskim" można wszystko :D

Uprzedzając porady ile jest punktów stacjonarnych gdzie można zarejestrować kartę napiszę, że to starter dla innej osoby, która nie ma żadnego numeru w Orange ale posiada konto w ING
 #1126830  autor: Remington
 14 sty 2022, 08:11
biala1991 pisze:
14 sty 2022, 06:33
To absurd, bo konta zakładane przez kuriera (czyli też poza siedzibą banku) są w pełni funkcjonalne, traktuje się je tak jak konta zakładane w banku a wszyscy wiemy jak "skrupulatni" są kurierzy. Brawa dla mądrali, który uznał, że potwierdzenie danych u kuriera jest bezpieczniejsze a więc tworzy mniejsze zagrożenie niż zakładanie konta przelewem weryfikacyjnym, gdzie ten przelew jest obwarowany ograniczeniem, że nie może być wysłany z innego konta zakładanego online.

Jest kilka błędów w Twoim toku rozumowania:
1. Do rejestracji konieczny jest potwierdzony PESEL, czego przelew weryfikacyjny nie zapewnia.
2. Kurier jaki by nie był występuje jako podwykonawca banku i na równi z pracownikiem banku potwierdza swoim podpisem poprawność danych.

biala1991 pisze:Scenariusz z założeniem konta na cudze dane przez przelew weryfikacyjny (co wymaga dostępu do innego konta potwierdzonego dowodem) ma być łatwiejszy do zrealizowania niż założenie konta na cudze dane przez kuriera

Nie ma być tylko jest dużo łatwiejszy.

Po pierwsze w przypadku kuriera jest on znany z imienia i nazwiska, składa swój podpis i przyjmuje odpowiedzialność za poświadczenie danych. Gdyby sam dopuścił się oszustwa, wystawi sam siebie na ryzyko - z jednym kontem uda niewinnego, ale jeśli u tego samego kuriera będą otwarte dwa fake’owe konta to już będzie on na celowniku. Oszustom za to potrzeba znacznie więcej niż dwóch kont.

Po drugie dlatego, masowe otwieranie kont poprzez przelew na dane jednej osoby stało się praktyką oszustów i stąd te ograniczenia. Przejęcie czyjegoś konta lub uzyskanie fake’owego przelewu weryfikacyjnego od np. osoby szukającej pracy wystarczyło by na drugi dzień ta osoba była już słupem z otwartymi kontami w dziesięciu lub więcej bankach. To po wysypie takich przypadków KNF nakazał bankom by konta otwarte na przelew nie były w pełni funkcjonalne. I trzeba było tak zrobić, bo nic w takim koncie poza imieniem i nazwiskiem nie musi być prawdziwe, włącznie z faktem czy to konto w ogóle używa ta osoba.
biala1991 pisze:
14 sty 2022, 06:33
Uprzedzając porady ile jest punktów stacjonarnych gdzie można zarejestrować kartę napiszę, że to starter dla innej osoby, która nie ma żadnego numeru w Orange ale posiada konto w ING

Poza nielicznymi wyjątkami przyjęło się, że rejestracji prepaidów w Polsce dokonuje się w sieci licznych punktów sprzedaży. I osoba ta albo musi dostosować się do tego rynkowego standardu, albo wybrać niszową ofertę w postaci Lajtu (rejestracja przelewem), Flexa (w apce), Virgina, a2m czy nju (kurierem, ale chyba tylko przy przenosinach).
 #1126832  autor: 24bis24
 14 sty 2022, 09:21
Remington pisze:
14 sty 2022, 08:11
wybrać niszową ofertę w postaci Lajtu (rejestracja przelewem)
jesteś w błędzie Lajt nie rejestruje przelewem lecz przez Kuriera

ZM we Freshu Darmowe rozmowy i SMSy w Play
 #1126834  autor: 24bis24
 14 sty 2022, 09:44
widzisz jeszcze raz praktyka na którą się cały czas powołuje górą, google dobre dla tych co wypisują tu bajki :D

ZM we Freshu Darmowe rozmowy i SMSy w Play
 #1126847  autor: biala1991
 14 sty 2022, 19:58
Remington pisze:
14 sty 2022, 08:11
Po pierwsze w przypadku kuriera jest on znany z imienia i nazwiska, składa swój podpis i przyjmuje odpowiedzialność za poświadczenie danych. Gdyby sam dopuścił się oszustwa, wystawi sam siebie na ryzyko - z jednym kontem uda niewinnego, ale jeśli u tego samego kuriera będą otwarte dwa fake’owe konta to już będzie on na celowniku.
I myślisz, że poniesie jakąś odpowiedzialność? :D Wątpię, samo podejrzenie nie wystarczy, winę trzeba jeszcze udowodnić a jak udowodnić, że kurier sam brał udział w oszustwie albo dopuścił do popełnienia oszustwa, bo nierzetelnie zweryfikował dane?
Sama podpisywałam umowę telko za tatę i odebrałam urządzenie a wszystko w pod innym adresem niż był podany w umowie. Nie zgadzała się płeć, wiek ani adres, gdyby okazało się, że doszło do oszustwa to myślisz, że kurier przyznałby się, że wydał telefon i wziął podpis od ewidentnie niewłaściwej osoby? kamer nie ma więc to jest nie do udowodnienia.
Każdy może przytoczyć podobną historię z własnego doświadczenia.
Po drugie dlatego, masowe otwieranie kont poprzez przelew na dane jednej osoby stało się praktyką oszustów i stąd te ograniczenia. Przejęcie czyjegoś konta lub uzyskanie fake’owego przelewu weryfikacyjnego od np. osoby szukającej pracy wystarczyło
Przejęcie czyjegoś konta chyba nie jest takie proste, trzeba najpierw zdobyć dane logowania i potem uzyskać dostęp do urządzenia autoryzującego, żeby potwierdzić przelew. A nawet jeśli się to uda to właściciel w miarę szybko może się zorientować, że doszło do włamania i ma szansę zareagować. Jeśli oszust założy konto na cudze dane przez kuriera to ofiara nie będzie miała o niczym pojęcia i dowie się o problemie dopiero jak zaczną spływać wezwania do zapłaty.
Co do fake’owych przelewów weryfikacyjnych to już zostało tak nagłośnione, że nie wiem kto mógłby się na to nabrać. I naprawdę nie pojmuję tego "fenomenu", ktoś jest na tyle bystry, że potrafi obsługiwać konto elektroniczne i jednocześnie tak nieogarnięty, że bez refleksji wysyła przelewy na złotówkę :D
To po wysypie takich przypadków KNF nakazał bankom by konta otwarte na przelew nie były w pełni funkcjonalne.

Ja rozumiem ograniczenie odnośnie kont bankowych (czyli z konta założonego online nie można założyć online kolejnego konta) ale ja chciałam tylko przy pomocy takiego konta zarejestrować starter :)
 #1126848  autor: Remington
 14 sty 2022, 20:31
Żeby go wywalić niczego nie muszą mu udowodnić. To firma kurierska ryzykuje wiedząc, że ma kuriera zakładającego fake’owe konta, bo bank może nawet zerwać przez to z nią umowę. Bank też zna kuriera z imienia i nazwiska, bo działa on w imieniu banku. A banki nie cackają się ze zgłaszaniem spraw na policję.

Dlatego powtórzę: kurier założyć może jedno-dwa fake’owe konta, a oszuści potrzebują ich w ilościach hurtowych. Dlatego oszukiwali na przelewach weryfikacyjnych itd. itp. Ale to było 7-8 lat temu, więc nie porównuj tego z dzisiejszymi metodami autoryzacji wprowadzonymi przez PSD2 całkiem niedawno. Dziś też same przelewy weryfikacyjne wyglądają inaczej, bo są oparte o API narzucone przez PSD2, ale to tylko dygresja.

I to już ok. 7 lat temu stopniowo banki zaczęły wycofywać się z otwierania kont na przelew, pierwszy był chyba PKO BP, a od 1 lipca 2016 weszły regulacje ograniczające funkcjonalność takich kont.

Ostatecznie dziś banki otwierają konta na selfie i wideoweryfikację. To standard przyjęty w wielu krajach i chyba jest skuteczny, choć sam w niego jeszcze trochę powątpiewam.

Wracając do samego startera - chciałaś go zarejestrować na PESEL, którego nikt nigdzie nie zweryfikował czy jest prawdziwy dlatego nie możesz się dziwić. Treść przepisu stanowi, że dane muszą być potwierdzone, a ING mówi coś w stylu „nie potwierdzam jej PESEL-u, bo go nigdy nie sprawdziłem”.
 #1126855  autor: biala1991
 15 sty 2022, 07:04
Remington pisze:
14 sty 2022, 20:31
Wracając do samego startera - chciałaś go zarejestrować na PESEL, którego nikt nigdzie nie zweryfikował czy jest prawdziwy dlatego nie możesz się dziwić. Treść przepisu stanowi, że dane muszą być potwierdzone, a ING mówi coś w stylu „nie potwierdzam jej PESEL-u, bo go nigdy nie sprawdziłem”.

I ten sam ING bez przeszkód otwiera konto i pozwala obracać pieniędzmi osobie, której Peselu osobiście nie zweryfikował ale ma problem z tożsamością gdy trzeba zarejestrować starter :D Przecież ta osoba nie jest anonimowa, przelew weryfikacyjny pozwala zidentyfikować kto jest właścicielem konta a więc Pesel też można potwierdzić. Dla Ciebie to jest logiczne, że banki umożliwiają otwarcie konta z "nieustalonym Peselem" (gdzie to konto może być użyte do przestępstwa, do prania brudnych pieniędzy np) dla mnie nie ma w tym logiki, że osoba jest wystarczająco zidentyfikowana, żeby jej otworzyć konto ale niewystarczająco żeby zarejestrować starter :D
Pozostaję przy swoim, większe zagrożenie stanowi zakładanie konta przez kuriera, wiadomo pod jaką presją czasu pracują kurierzy, łatwo ich wykorzystać do oszustwa, bo ich priorytetem jest dostarczenie dokumentów i odebranie podpisu a nie rzetelne weryfikowanie dowodu. Trudno mi uwierzyć, że kurierowi, który nie rozpozna dowodu kolekcjonerskiego grozi zwolnienie z pracy.

Niedawno oglądałam program o gościu, który musi spłacać kredyty wzięte na jego dane przez przez oszusta. Sąd wydał tytuł egzekucyjny, bo wezwania do sądu pomimo, że były wysyłane na podany przez oszusta nieistniejący adres wracały z adnotacją: nieodebrane. Funkcjonująca fikcja doręczenia pozwalała uznać nieodebrane wezwanie jako doręczone ale tutaj nie było odmowy odebrania tylko błąd listonosza, który zamiast odnotować, że taki adres nie istnieje zwracał wezwanie z informacją o nieodebraniu. Dzięki temu sąd mógł wydać zaocznie wyrok a pozwany nie miał pojęcia, że toczy się przeciwko niemu postępowanie.
Myślisz, że jakiś listonosz poniósł konsekwencje? Sprawa (o niedopełnienie obowiązków przez pocztę) została umorzona, nie byli w stanie ustalić winnego listonosza :D a gościu buja się z kredytami, których nie brał.
Ktoś tych pożyczek na cudze dane udzielił, ktoś weryfikował tożsamość w instytucji bądź co bądź finansowej, coś mi mówi, że żadnej z tych osób włos z głowy nie spadnie a problemy ma tylko poszkodowany
 #1126862  autor: Remington
 15 sty 2022, 11:20
biala1991 pisze:
15 sty 2022, 07:04
pozwala obracać pieniędzmi osobie, której Peselu osobiście nie zweryfikował

Ale w jego imieniu zrobił to podwykonawca. Bank jest kryty.

Liczy się skala. Oszustw z udziałem kurierów musi być skrajnie mało skoro nie ma o tym żadnych wieści w mediach. Za to na przelew otwierano konta masowo. Ofiar było dziesiątki dziennie, każda od razu miała otwierane konta w wielu bankach, czyli dziennie powstawały setki takich kont.
biala1991 pisze:
15 sty 2022, 07:04
przelew weryfikacyjny pozwala zidentyfikować kto jest właścicielem konta a więc Pesel też można potwierdzić.

Niby jak? Przelew potwierdza tylko imię i nazwisko, nic więcej. A rejestracja numeru wymaga potwierdzonego PESEL-u. Jeśli Twoja znajoma choćby przez pomyłkę podała błędny PESEL zakładając konto, oczekujesz by na ten niesprawdzony przez nikogo błędny PESEL zarejestrować numer u operatora. Sam się tak pomyliłem kiedyś otwierając konto mojej mamie i podałem pewną daną (niemożliwą do zweryfikowania przez bank) swoją zamiast jej i ma ją w banku do dziś, nawet w razie pytań weryfikacyjnych musi moją podawać.

Przede wszystkim, otwierania kont na przelew już nie ma, a liczba niepotwierdzonych kont tak otwartych w przeszłości może tylko maleć. Rozważamy więc o reliktach przeszłości.

Co do Poczty Polskiej to się nie wypowiadam, to jest moloch z protekcją państwa i tam nic nie jest normalnie. Wybory kopertowe i co się tam wokół nich działo to przykład jeden z wielu.