DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy telefonów komórkowych marki BlackBerry oraz akcesoriów do nich - opinie, uwagi, pytania, itp.
Wszystko, co dotyczy telefonów komórkowych marki BlackBerry oraz akcesoriów do nich - opinie, uwagi, pytania, itp.

Moderator: Moderatorzy

 #611453  autor: stz
 02 lut 2013, 14:44
Może już go ktoś ma i podzieli się z nami wrażeniami.

Miałem:M D160, S S6 Power, Philips Genie, N 5110, S C25, S S35, S S45, N 6210, S Sl45, S S55, S S65, S D600e, N 6103, LG KE800, SE K800i, LG KE970, SE C702N 5800 Mam: BB 9780 Bold, BB 9900 bold, Galaxy S III, BlackBerry Z30

 #611529  autor: znawca
 03 lut 2013, 04:52
Hehehehe, ja go nie mam, niemniej bardzo obiecujący :P

Czekam kiedy ktoś przełamie hegemonię Androida, bo jest to system conajmniej niedoskonały i irytuje mnie jego powszechność. Dlatego też na wszelkie nowinki patrzę z nadzieją. I mówię to jako użytkownik czystego Jelly Bean 4,2 na Nexusie :-D

Podoba mi się pomysł z portowaniem aplikacji z Andka, wreszcie przestaną narzekać na ich brak w nowym systemie (co w sumie nie powinno dziwić) i BB będzie miało szansę się wybić. Do tego z tego, co widzę jest to na tyle łatwe, że można to zrobić samemu.

No i obsługa gestami... dotykowe systemy powinny iść w kierunku zupełnego wyeliminowania przycisków, czy to fizycznych, czy dotykowych, tymczasem iOS ma jeden, a Android aż trzy. Wzorem jest tu MeeGo na N9, ale BB też mi się podoba.

DLACZEGO BBCODE NIE DZIAŁA?!

 #611542  autor: wtd
 03 lut 2013, 11:08
znawca pisze:Podoba mi się pomysł z portowaniem aplikacji z Andka, wreszcie przestaną narzekać na ich brak w nowym systemie
Nie wiem czy w wersji finalnej to jakoś poprawią, ale w przedprodukcyjnej którą do testów miało the verge działało to co najmniej kiepsko. Po pierwsze w systemie jest emulator androida 2.3, co oznacza że niektóre appsy nie pójdą (np. chrome wymaga 4.0) Do tego, ten emulator też jakoś sprawnością nie grzeszy, w środku siedzą 2 rdzenie krait, czyli jak xperia T, która działa bardzo sprawnie, a appsy podobno strasznie przycinają. Nie wspominając już o kwestiach estetycznych - wszystkie menusy, ustawienia w tych aplikacjach pisanych pod androida są androidowe, więc trochę się to kłóci z resztą systemu.
Jeżeli tego nie poprawili, to może to być najwyżej ciekawostka, lub dla kogoś kto naprawdę musi korzystać z jakiejś androidowej aplikacji a nie chce androida niż naprawdę porządne rozwiązanie.

Ale oprócz tego, system na filmikach mi się naprawdę podoba, ciekawe czy jak uda mi się nim gdzieś pobawić to wrażenie będzie takie samo.

 #611548  autor: user_delete34
 03 lut 2013, 11:43
znawca pisze:Czekam kiedy ktoś przełamie hegemonię Androida, bo jest to system conajmniej niedoskonały i irytuje mnie jego powszechność. Dlatego też na wszelkie nowinki patrzę z nadzieją.

Podobnie i ja. Jeśli cena nie będzie utrzymywać się na wysokim poziomie nieskończenie długo to widzę w Z10 następcę mojej N79. Patrząc po wideo po prostu mi się podoba, tym bardziej jeśli wygodnie pisze się na klawiaturze ekranowej. Czekam też na Lumię z super aparatem, ale ta może być za wielka.

 #611612  autor: code
 03 lut 2013, 21:24
znawca pisze:Czekam kiedy ktoś przełamie hegemonię Androida, bo jest to system conajmniej niedoskonały i irytuje mnie jego powszechność
ale przecież zawsze będzie coś, co będzie powszechne, czy to Android, czy cokolwiek innego. najtańsze rzeczy zawsze się sprzedają w masie :) Po co się denerwować?

 #611614  autor: stz
 03 lut 2013, 21:39
Ja czytałem sporo na innych forach. W skrócie plusy: dobry system z ciekawymi rozwiązaniami, dużo aplikacji na początek, szybkość działania, szybka przeglądarka. Wady aparat słabszy od telefonów z wysokiej półki oraz mapy.

Miałem:M D160, S S6 Power, Philips Genie, N 5110, S C25, S S35, S S45, N 6210, S Sl45, S S55, S S65, S D600e, N 6103, LG KE800, SE K800i, LG KE970, SE C702N 5800 Mam: BB 9780 Bold, BB 9900 bold, Galaxy S III, BlackBerry Z30

 #612256  autor: znawca
 07 lut 2013, 01:41
wtd masz rację z portowaniem. Ograniczenie do appsów z Gingerbread nie wygląda najlepiej. Mam nadzieję, że BlackBerry (nie RIM :P) będzie na bieżąco uzupełniać braki. Nie mówię o grach, ale najpopularniejszych appsach.

code ale taka powszechność iOS, czy WP by mnie nie denerwowała, wręcz przeciwnie, te systemy na to zasługują. Low end na Androidzie moim skromnym zdaniem nie nadaje się do niczego, podobnie jak stare middle endy. Ten system wprost pożera zasoby. No i ta beznadziejna fragmentacja. Google powinien udostępniać Andka producentom na takiej zasadzie, jak Microsoft robi to z WP.

stz, no właśnie bardzo ciekawi mnie sprawa nawigacji. Mam nadzieję że będzie dostępna offline, bo szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie w czasie podróżny używać innej.

DLACZEGO BBCODE NIE DZIAŁA?!

 #667804  autor: arrina
 14 paź 2013, 16:07
Z10 mi się podoba, ale słyszałam, że jednak ma pare wad. No i nie wiem czy jednak wybrać Z10 czy może poczekać aż Z30 wejdzie do polskiej dystrybucji?

 #669318  autor: swierszyw
 21 paź 2013, 14:56
Przez kilka miesięcy byłam posiadaczką blackberry, ale nie byłam zbyt zadowolona. Co ciekawe, nie tyle nie odpowiadało mi samo funkcjonowanie telefonu, co raczej problemy z siecią. Ta, w której ówcześnie była twierdziła, że wycofała te telefony z ofery dla osób prywatnych nie miałam więc szansy wykupić specjalnej usługi, dzięki której mogłabym chociażby sprawdzać pocztę.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie

 #670330  autor: YogS
 25 paź 2013, 16:00
Nie mówiąc o tym że w każdej polskiej sieci można kupić BIS.

 #670335  autor: user_delete34
 25 paź 2013, 16:19
YogS pisze:Nie mówiąc o tym że w każdej polskiej sieci można kupić BIS.
W specjalnej taryfie, za swoją cenę. Mało przekonujące. Gdyby było dostępne w każdej jednej ofercie - używałbym pewnie jakiejś jeżynki.

 #680818  autor: tolor
 07 gru 2013, 11:34
Telefony Blackberry z OS 10 nie obsługują Bis, działają na zwykłych pakietach internetowych.

 #681082  autor: user_delete34
 08 gru 2013, 16:32
tolor, tak, ale dopiero te i są to ledwie 3 modele, z czego 2 w pełni dotykowe. Choć Q10 nadal ma QWERTY, to słuchawki i trackpoint już wykrojono.

Zapomniałem dodać wcześniej:
YogS pisze:Nie mówiąc o tym że w każdej polskiej sieci można kupić BIS.
tak, ale w
Markadiusz pisze:W specjalnej, CZĘSTO BIZNESOWEJ taryfie

 #684210  autor: LysyAndroid
 20 gru 2013, 12:02
tolor pisze:Telefony Blackberry z OS 10 nie obsługują Bis, działają na zwykłych pakietach internetowych.
Czyli sami porzucili swoje dziecko? :(

Siedzimy, fajnie jest...

 #684215  autor: user_delete34
 20 gru 2013, 12:14
LysyAndroid, z drugiej strony, masz chyba taką samą funkcjonalność w niższej cenie.

 #684909  autor: LysyAndroid
 23 gru 2013, 11:36
No cóż, niezaprzeczalnie masz rację ;)

Siedzimy, fajnie jest...

 #686109  autor: znawca
 28 gru 2013, 22:06
To ja się wypowiem jako niedoszły użytkownik Z10, który miał okazję obcować z całą rodziną smartfonów BlackBerry przez tydzień :)

Na początku byłem strasznie zajarany tym systemem, a im dłużej z nim obcowałem tym mniej. Tym, co mnie zawiodło najbardziej jest oparty o gesty interfejs, który wydaje się cudowny, a w praktyce brakuje mu ergonomii… Fakt, muszę odszczekać narzekanie na animacje. W najnowszej wersji softu szybkość jest wzorowa. Na tym zalety się kończą… teraz czas na wady:
Jako wcześniejszy posiadacz Nokii N9 byłem pozytywnie nastawiony do bezprzyciskowej obsługi smartfona. No ba! Dalej uważam, że WP i Android mają o 3 przyciski za dużo ;) Niestety BB 10 nie wykorzystuje potencjału gestów. W porównaniu do genialnego Swipe UI w BB 10 jest ich po prostu za mało…

Generalnie chodzi o to, że w N9 są cztery krawędzie ekranu i 4 różne gesty - od góry zamykamy aplikację, od dołu minimalizujemy (te 2 przenoszą nas do menu), od lewej jest ekran główny (czyli odpowiednik huba), a od prawej multitasking. Potencjał maksymalnie wykorzystany :P

W BB 10 mamy hub od lewej i hub od dołu do lewej (po co 2 razy hub?), potem multitasking od dołu i jednocześnie powoduje to minimalizację aplikacji. I co? I to wszystko! Nic więcej...
Brakuje gestu home, który przenosiłby wprost do menu oraz "czerwonej słuchawki" która pozwalałaby zabić appkę zamiast ją minimalizować. Jest to o tyle ważne, że w BB 10, MeeGo i Symbianie system sam nie zabija appek (to akurat dobrze) tylko pozwala im działać w tle aż do czasu zapchania RAMu i zamulenia smartfona.

Dodatkowo wkurza mnie układ menu w BB 10. Składa się ono z kart przewijanych w poziomie (zupełnie jak w Androidzie). Ilość kart rośnie wraz z ilością instalowanych appek… Niestety panel multitaskingu (czyli ekran z działającymi appkami) także jest jedną z tych kart.
W czym problem? Jeśli np: mamy pełno aplikacji i nasze menu składa się z 10ciu stron i jesteśmy akurat na ostatniej, to żeby dotrzeć do ekranu multitaskingu musimy przewinąć po kolei wszystkie 10, albo skorzystać z malutkiego suwaka na dole…

Brakuje gestu który dawałby szybki dostęp do multitaskingu z poziomu menu. Skoro hub da się otworzyć z dowolnego miejsca gestem od lewej, to czemu by nie dać multitaskingu gestem od prawej? Tak jest w N9. No i w Nokii mamy menu przewijane w pionie, a nie w poziomie, które również lepiej się sprawdza. Generalnie w Swipe UI mamy prosty układ - w poziomie przełączamy się między ekranami (hub, menu, multitasking), a w pionie przewijamy listę - ergonomicznie i przejrzyście.

Ten sam układ obowiązuje też w WP - dlatego twierdzę, że ma on więcej ze Swipe UI niż BB 10

Żeby do końca pogrążyć Kanadyjczyków dodam, że w N9 wraz ze zmianą orientacji ekranu gesty również się zmieniają - np: w poziomie górna krawędź staje się lewą i tak dalej:)
W BB 10 natomiast gesty zostają te same, przez co ich wykonywanie staje się trudniejsze…
Nokia miała też 2wie wersje klawiatury (zwykłą i Swype) między którymi można było się dynamicznie przełączać - oczywiście za pomocą szybkiego gestu - bajka!

Skoro N9 jest taka cudowna, to czemu ją sprzedałem?

To akurat proste - ma fatalną przeglądarkę internetową, brzydki interfejs (ale jaki wygodny!) i cierpi na brak aplikacji… Szkoda że Nokia uśmierciła ten telefon, bo to naprawdę najlepsze, co kiedykolwiek wymyślili.
Chociaż z drugiej strony WP również ma swój styl i urok ;)

DLACZEGO BBCODE NIE DZIAŁA?!

 #687593  autor: monry
 03 sty 2014, 21:49
Nie do końca jest tak jak piszesz ;) Na podstawie oficjalnego 10.2:
znawca pisze: W BB 10 mamy hub od lewej i hub od dołu do lewej (po co 2 razy hub?), potem multitasking od dołu i jednocześnie powoduje to minimalizację aplikacji. I co? I to wszystko! Nic więcej...
No jeszcze gestem od góry mamy w menu skróty, a w aplikacjach najczęściej dostęp do ustawień itd.
Za to gest od dołu do lewej to tzw. peak - chodzi o to, że wykonujesz go używając jakiejś aplikacji i możesz podejrzeć co nowego w Hubie i zawsze się z niego wycofać lub też dokończyć i wejść do Huba. Samym gestem od lewej nie wejdziesz z appki do Huba :)
znawca pisze: Dodatkowo wkurza mnie układ menu w BB 10. Składa się ono z kart przewijanych w poziomie (zupełnie jak w Androidzie). Ilość kart rośnie wraz z ilością instalowanych appek… Niestety panel multitaskingu (czyli ekran z działającymi appkami) także jest jedną z tych kart.
W czym problem? Jeśli np: mamy pełno aplikacji i nasze menu składa się z 10ciu stron i jesteśmy akurat na ostatniej, to żeby dotrzeć do ekranu multitaskingu musimy przewinąć po kolei wszystkie 10, albo skorzystać z malutkiego suwaka na dole…

Brakuje gestu który dawałby szybki dostęp do multitaskingu z poziomu menu. Skoro hub da się otworzyć z dowolnego miejsca gestem od lewej, to czemu by nie dać multitaskingu gestem od prawej? Tak jest w N9.
No właśnie gest od dolnej ramki w górę przenosi na ekran multitaskingu (aplikacji), także z ostatniej karty :)
Co do gestu od prawej ramki - jest on z tego co pamiętam zarezerwowany dla BlackBerry Balance, więc jeśli nie używałeś Z10 z BES, to nie miałeś okazji go poznać :)
znawca pisze: Żeby do końca pogrążyć Kanadyjczyków dodam, że w N9 wraz ze zmianą orientacji ekranu gesty również się zmieniają - np: w poziomie górna krawędź staje się lewą i tak dalej:)
W BB 10 natomiast gesty zostają te same, przez co ich wykonywanie staje się trudniejsze…
W BB10 gesty także się przenoszą, oczywiście w aplikacjach które są obsługiwane w trybie poziomym i jeśli nie jest on zablokowany w skrótach/ustawieniach.

Z resztą mniej lub bardziej się zgadzam. Największym problemem dla mnie jest to, że żaden inny system mi nie odpowiada. iOSa nie dostanę na większym ekranie, Android kategorycznie odpada ze względu na stabilność, prywatność i reklamy, a WP8 jest za bardzo zamknięty - nie umożliwia mi np dostępu do systemu plików, zarządzania strukturą i dołączania dowolnych plików do emaili.
Co do samego BB10, to naprawdę bardzo fajny system, ma wiele prostych, ale miłych rozwiązań i ciągle jest ulepszany. 10.2.1 to kolejny duży krok w przód. Szkoda, że wciąż brakuje wielu aplikacji..
 #688430  autor: marcinkurtyka
 06 sty 2014, 21:55
Cały ten Hub do wiadomości jest udany. Łączę w nim wiele skrzynek i wsyztsko działa płynnie. Jedyne co mi brakuje to lepsze podpisy maili. Chodzi mi o to, że nie da się dorzucić np logo do stopki maila.

Niby biznesowy telefon a takie niedopatrzenie...

Nie takie testy straszne, jak je uważają