DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy telefonów i smartfonów marki Samsung oraz akcesoriów do nich - opinie, uwagi, pytania, itp.
Wszystko, co dotyczy telefonów i smartfonów marki Samsung oraz akcesoriów do nich - opinie, uwagi, pytania, itp.

Moderator: Moderatorzy

 #1145056  autor: f0ku5
 08 mar 2023, 13:10
Kontynuując swoje przemyślenia z działu poświęconemu Networks w Technikaliach postanowiłem założyć nowy wątek.

Przez przypadek odkryłem coś bardzo dziwnego. Od dłuższego czasu weryfikowałem przyczyny problemów z moim prywatnym numerem w T-Mobile polegających na całkowitym zanikaniu internetu w zasadzie co chwilę, bez względu na lokalizację. Nie miało to nic wspólnego z tzw. "zamrażaniem sesji".
Parę dni temu okazało się, że przyczyną tych problemów jest używanie telefonu jako Dual SIM, tj. karta T-Mobile + karta od Plusa. Po wyjęciu karty od Plusa (ewentualnie jej wyłączeniu w ustawieniach) problem znikał.

Dziś w nocy dokonałem kolejnego odkrycia - podczas używania Dual SIM telefon drastycznie obcina upload. Poniżej zrzut ekranu z wyników ze Speedtesta. Zrobione jeden po drugim, do tego samego serwera. Te z wyższym uploadem to Single SIM, te z niższym to Dual SIM.

Obrazek

Czy ktoś może mi wyjaśnić o co chodzi? To normalne? A może mój telefon jest uszkodzony?
 #1145057  autor: babciagienia1p
 08 mar 2023, 13:19
@f0ku5
Spróbuj sprawdzić poniższy trop, chociaż ja wcześniej sprawdziłabym inny układ SIM Orange+Play lub Orange+Plus lub Play+Plus itd.
kozien70 pisze:
04 mar 2023, 21:40
doktor pisze:
04 mar 2023, 20:37
Dzisiaj zauważyłem ciekawą rzecz. Telefon s21 dwie karty sim nr1 Orange i nr2 Play. W przypadku gdy mam włączony Internet przez kartę nr 2(Play) i jestem w miejscu gdzie nie ma zasięgu karty nr 1 (Orange) a zasieg PLAY jest to wskakuje mi np w Netmonitor ze dla Sim1 jest połączenie IWLAN i mogę prowadzić rozmowę z karty nr1 (Orange). Gdy wyłączę Internet na sim2 połączenie jest zrywane i nie da rady zestawić kolejnego połączenia(brak zasięgu Orange). Włączając ponownie dane na karcie Sim2 mogę dzwonić bez problemu. Szukam w necie informacji ten temat ale bezskutecznie.
Pisałem o tym w zeszłym roku. Robiłem nawet testy porównawcze iPhone vs Galaxy i wyszło mi, że iPhone ma to lepiej opracowane.
viewtopic.php?f=24&t=129835&p=1131273&h ... e#p1131273
 #1145058  autor: kozien70
 08 mar 2023, 13:47
To, co opisywałem powyżej dotyczyło całkiem czego innego: działania rozmów w Dual Sim wraz z włączonym WiFi Calling. iPhone pozwala przełączyć się na połączenie przychodzące na drugą kartę bez konieczności rozłączania rozmowy na pierwszej karcie (można ją zawiesić). Galaxy tego nie potrafi, odebranie rozmowy przychodzącej na drugą kartę jest równoznaczne z zakończeniem rozmowy na pierwszej.
 #1145060  autor: f0ku5
 08 mar 2023, 14:02
Dokładnie, to kompletnie nie to. U mnie podczas korzystania z Dual SIM pojawiają się problemy z internetem na głównej karcie.
Ba, w miejscu pracy po ostatniej likwidacji nadajnika przy korzystaniu z Dual SIM praktycznie nie da się korzystać z internetu na głównej karcie nie dlatego, że sesja się zamraża tylko dlatego, że zasięg jest kiepski. Po zrezygnowaniu z Dual SIM'a można korzystać w tym samym miejscu z internetu bez żadnego problemu.
Nie wiem, to wygląda jakby mój Samsung ograniczał jakoś moc radia podczas korzystania z Dual SIM? Jestem zielony w tej kwestii, nigdy się z czymś takim nie spotkałem.
 #1145063  autor: krychu3
 08 mar 2023, 14:15
Nie tylko "dual sim" na btsach chyba ograniczyli moc PEM bo zauważyłem zależność jak trzymam przy oknie lub nie pozwolę na spadki zasięgu nie zamrozi, a gdy parking podziemny lub coś na granicy zasięgu dzieje się to momentalnie i co najmniej raz dziennie u mnie na różnych telefonach i ofertach.
 #1145065  autor: babciagienia1p
 08 mar 2023, 14:56
@f0ku5
Uporczywie odrzucasz wszelkie podpowiedzi (być może naiwne) użytkowników nie tak biegłych w materii jak Ty. Ludzie, po prostu, chcą Ci pomóc. Ja byłabym wdzięczna.
f0ku5 pisze:
07 lut 2023, 23:21
3G pisze:
07 lut 2023, 22:21
Zainteresowałbym się telefonem. Ja nie zauważyłem takich problemów w Warszawie.
To ani nie telefon, ani nie obciążenie sieci. Pojawiło się nagle.
Internet nie zwalnia tylko po prostu w 100% zanika żeby za chwilę wrócić do pełnej prędkości. I tak w kółko. Zresztą nie tylko ja mam ten problem.
U mnie telefon nie spada do 3G.
f0ku5 pisze:
07 lut 2023, 21:20
babciagienia1p pisze:
07 lut 2023, 20:48
f0ku5 pisze:
07 lut 2023, 19:52
Czy ktoś ma może wiedzę na temat tego, co się ostatnio odpierdziela w T-Mobile, przynajmniej w Warszawie?
Z LTE i 5G nie da się korzystać, dostęp do internetu jest na zasadzie "zerojedynkowej", raz działa, aby za chwilę przestać, potem znów działa, itp.

Według mnie - za dużo użytkowników w stosunku do infrastruktury. W jednej z moich lokalizacji LTE T-M jest, praktycznie, nieużywalne od około roku. Trzeba ratować się 3G, które w godzinach szczytu też rzęzi. iPad sam, od razu, korzysta z 3G. Nawet Orange chodzi lepiej, o Plusie nie wspominając, ale to akurat okolica, gdzie na jednym z dachów często ląduje helikopter pana Kroka.
Ranking w tym miejscu - 1.Plus 2.byłby Play gdyby nie irytujący RK 3.Orange 4.T-M.

PS. Są inne lokalizacje, gdzie T-M jest całkiem przyzwoite.
Nie ma to nic wspólnego z obciążeniem sieci ponieważ występuje w całej Warszawie. W tym samym miejscu przez paręnaście sekund potrafię nie mieć żadnego internetu (pomimo tego, że "strzałki" transmisji cały czas się swiecą), by zaraz, po odblokowaniu mieć w tym samym miejscu powyżej 100 Mbit. To jest jakaś ewidentna awaria.

Rusz tyłek i sprawdź różne układy kart SIM. Pisałam o tym wyżej. Jak przejrzysz forum, możesz mieć karty innych operatorów bezkosztowo. W razie czego służę podpowiedzią.
 #1145068  autor: f0ku5
 08 mar 2023, 15:22
Nie odrzucam żadnych podpowiedzi. Cytujesz moje posty z tematu poświęconego Networks gdzie jeszcze nie zauważyłem, że problem leży w Dual SIM'ie, czego jestem już pewny na 100%.
W tym temacie chodzi mi już zupełnie o coś innego - o to, że telefon działa zauważalnie gorzej z włożoną/włączoną drugą kartą. I tylko w tej sprawie potrzebuję opinii ;) Z włożoną drugą kartą Orange zamiast Plusa jest to samo.
 #1145069  autor: koszalineo941268
 08 mar 2023, 15:24
Podejrzewam, że może chodzić o SAR. Proponuję powtórzyć test po uprzedniej zmianie kraju/regionu na pozaeuropejski.

"ze względu na efektywność systemu i minimalizację zakłóceń w sieci, moc nadawania urządzeń komórkowych jest automatycznie zmniejszana, jeśli nawiązanie połączenia nie wymaga emisji z pełną mocą. Im niższa moc wyjściowa urządzenia, tym niższa wartość współczynnika SAR."
https://www.samsung.com/sar/sarMain.do? ... me=SM-906B
 #1145071  autor: f0ku5
 08 mar 2023, 15:30
W związku z tym czy dzieje się tak samo na każdym Samsungu? Czy ktoś by mógł to sprawdzić? Może ewentualnie zaczęło się to dziać po jakiejś aktualizacji?
Jakiś czas temu miałem A52 5G również z Dual SIM'em, ale w konfiguracji Orange (Flex) + Plus. Nie przypominam sobie takich problemów, ale to był zupełnie inny telefon i zupełnie inne oprogramowanie.
 #1145073  autor: babciagienia1p
 08 mar 2023, 15:57
f0ku5 pisze:
08 mar 2023, 15:22
Nie odrzucam żadnych podpowiedzi.

Najbardziej mnie wkurzyła ta odpowiedź i stąd riposta. @krychu3 mogłoby się zrobić przykro, a chciał Ci pomóc.
f0ku5 pisze:
08 mar 2023, 14:30
Czy przeczytałeś mój pierwszy post ze zrozumieniem? ;)

Wcześniej byłeś pewien, że to na pewno awaria w T-M, w całej Warszawie i informacje, że u innych nie ma problemu przyjmowałeś z niedowierzaniem.

PS. Sprawdziłam dualSIM, na Asusie Zenfone 6 Edition 30 (Android 11), w układzie kart T-M, Plus, Play i Orange w różnych ustawieniach (SIM1 i SIM2). Jak na razie nie widzę odchyleń od normy w stosunku do singleSIM.
 #1145075  autor: f0ku5
 08 mar 2023, 16:10
Sorki, ale post krychu3 w ogóle nie odnosi się mojego tematu, więc (zauważ, że z uśmieszkiem na końcu) spytałem, czy na pewno przeczytał mój post.
Już nie bądźcie tacy delikatni ;)

Dzięki za sprawdzenie na Asusie, przydałby się ktoś z Samsungiem, najlepiej jednym z nowszych.
 #1145140  autor: mariusz9a
 09 mar 2023, 11:20
Na S21+ używałem ponad rok dual sim w mieszanej konfiguracji Plus/T-Mobile, Plus/Orange i Plus/Play. Aktualnie mam tylko kartę z T-Mobile. Nie zauważyłem różnicy w działaniu gdy była jedna karta (np sam Plus lub sam T-Mobile) a tym jak używałem dwóch kart jednocześnie. Tylko to było rok temu. Być może jakaś aktualizacja coś spaprała - nie wiem. A być może Twój telefon coś się psuje - takie gdybanie :-(
 #1147215  autor: DEVI_UI
 05 kwie 2023, 16:41
A propos tematu.
Od dłuższego czasu zauważyłem problemy z łącznością na S20 FE 5G przy dwóch aktywnych kartach SIM. Co ciekawe to wszystko zależy od konfiguracji operatorów, których są karty.
Problem polega na drastycznym "obcinaniu" prędkości pobierania na karcie SIM2 przy Dual SIM.
Tak jak wspomniałem, nie jest tak we wszystkich konfiguracjach. Obecnie mam w telefonie kartę Play + Plus. W takiej konfiguracji kart jest w porządku i nie widać żadnych problemów z pobieraniem w przypadku dwóch operatorów, testując zarówno na 5G jak i LTE. Problemy zauważyłem na konfiguracji T-Mobile + Plus. Wtedy prędkości na drugiej karcie są mniejsze o połowę.

https://www.speedtest.net/android/8093068941.png
https://ibb.co/C26MPQX - 4CA L2600+2100+1800+800 Play MIMO 4x4 - LUB1012
:-)
 #1147240  autor: f0ku5
 05 kwie 2023, 21:50
Czyli to samo, co u mnie. Tylko ja nie zauważałem problemów z przycinaniem downloadu ponieważ jestem w T-Mobile z nielimitowanym netem 30 mbit i prędkość downloadu mi zwisa. Za to upload jest ucinany, co udowodniłem wcześniej.
Rozwiązałem to u siebie po prostu wywaleniem drugiej karty SIM. Telefonu używam tylko prywatnie, a do służbowego numeru mam osobny telefon. Mniej wygodne, ale problemów już nie ma...
 #1150065  autor: f0ku5
 20 maja 2023, 15:39
Tak dla potomnych napiszę tylko, że po przesiadce z powrotem na iPhone'a nie mam żadnych problemów z Dual SIM i telefonowi przy speedtestach nie robi różnicy czy w telefonie jest jedna karta SIM, czy dwie. Żadnych blokad i zamrażania internetu poza domem również nie widzę więc wygląda po prostu na to, że iPhone w przeciwieństwie do Samsunga poprawnie obsługuje Dual SIM.
Nie wiem co mnie parę lat temu pokusiło żeby się przesiąść na Androida, ale już naprawiłem swój błąd...