DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy telefonów i smartfonów marki Samsung oraz akcesoriów do nich - opinie, uwagi, pytania, itp.
Wszystko, co dotyczy telefonów i smartfonów marki Samsung oraz akcesoriów do nich - opinie, uwagi, pytania, itp.

Moderator: Moderatorzy

 #1124400  autor: miki4g
 16 lis 2021, 17:50
Cześć,
Kupiłem galaxy s21 i zastanawiam się czy dla 5g warto zmienić sieć.

Obecnie mam orange flex i tu musiałbym dopłacić ponad 50 zł za dostęp (wykupić pakiet za 80 zamiast obecnych 25 zł).

Przyznam, że kluczowe dla mnie jest działanie wifi calling i volte, pojawia się pytanie czy te usługi w sieci Plus na s21 działają poprawnie? Przełączanie między 5g, a lte jak ktoś dzwoni również?

Czy 5g może zmniejszyć żywotność baterii w porównaniu do 4g zgodnie z poniższą informacją?

https://www.samsung.com/us/support/trou ... G01201462/

Z góry dzięki :D
 #1124406  autor: iphoneski
 16 lis 2021, 20:47
Odpuść sobie. Obecne 5G nie jest warte zmiany sieci. Nawet to Plusa, które jest obecnie najlepsze po pierwsze już nie jest takie super jak na początku a po drugie lte Orange też da ci 100+ mega na modemie z S21. Będą częstotliwości pod 5G wtedy można myśleć, chociaż wtedy pewnie też i Flex da dostęp w tańszych planach.
 #1124407  autor: rsig
 16 lis 2021, 20:58
Kluczowa kwestia to czy jest zasięg 5G danej sieci w miejscach gdzie zwykle bywasz.
miki4g pisze:
16 lis 2021, 17:50
Czy 5g może zmniejszyć żywotność baterii w porównaniu do 4g zgodnie z poniższą informacją?

https://www.samsung.com/us/support/trou ... G01201462/
Dopóki nie odpalą 5G SA i VoNR to tak będzie. Jeśli nie potrzebujesz 5G cały czas to może standardowo trzymaj telefon na LTE, a na 5G przełączaj tylko wtedy gdy potrzebujesz.
 #1124412  autor: pakierhakierxd
 16 lis 2021, 22:19
Nie dałbym 80zł :)
nie warto dokładać do 5g ,miałem 5g Plusa 330 mb parę miesięcy w planie za 25 ,dopóki nie wyłączył .
potem używałem 5g Playa dla testu w planie za 35zł -miałem 60 w domu a poza chyba ponad 100 .
Orange podobno we Flex niektórym włączył w planie za 25.

Pozdrawiam :)
 #1124413  autor: iphoneski
 16 lis 2021, 22:46
Ja ostatnio korzystałem z 5G Orange w Gdańsku i była masakra - zasięg strasznie wyspowy i prędkości po 100 mega. Wcześniej testowałem T w Bydgoszczy i było jeszcze gorzej. Generalnie bez dedykowanego pasma to jedynie znaczek na ekranie i głupkowate reklamy w telewizorze. Dla mnie jedyna zaleta tego jest taka, że iPhone może robić automatyczne kopie zapasowe w iCloud i nie ogranicza jakości FaceTime po sieci komórkowej. Ale czy z tego powodu będę im płacić 2 razy tyle? No raczej nie.
 #1124415  autor: miki4g
 16 lis 2021, 23:57
pakierhakierxd pisze:
16 lis 2021, 22:19
Nie dałbym 80zł :)
nie warto dokładać do 5g ,miałem 5g Plusa 330 mb parę miesięcy w planie za 25 ,dopóki nie wyłączył .
potem używałem 5g Playa dla testu w planie za 35zł -miałem 60 w domu a poza chyba ponad 100 .
Orange podobno we Flex niektórym włączył w planie za 25.
Spytałem o to na czacie flexa i dostałem info, że to błąd techniczny.

Koszt abonamentu w plusie ze zniżką byłby podobny do obecnego we flexie, ale jak mówicie, że bez sensu to sobie odpuszczę.
 #1124421  autor: mariusz9a
 17 lis 2021, 11:28
A ja powiem tak... Jeśli chodzi o Plusa to ma to sens - jest wyraźny skok jakościowy w transmisji i sieć nie zapycha się tak jak LTE. Ale warto wcześniej sprawdzić czy masz dobry zasięg tam, gdzie chcesz używać (zwłaszcza wewnątrz budynków, bo z tym bywa bardzo słabo).

Natomiast co do reszty operatorów... Aktualnie mam 5G z Play i... totalna porażka :( Nie dość że niemalże nigdzie tego 5G nie mogę "złapać", a jak już jest (widoczne w menu serwisowym telefonu) to i tak telefon się z nim zbytnio nie lubi i transmisja dalej leci po LTE (tak jakby Play sam sobie zdawał sprawę z tragizmu tego co uruchomił i priorytetem jest LTE). A jak już jakimś cudem to "magiczne" 5G "wskoczy" to działa wolniej niż LTE :roll: Jedynie w godzinach na prawdę wzmożonego ruchu w sieci, ma to jakiś sens - zazwyczaj tylko wtedy to 5G coś daje i działa trochę lepiej w stosunku do LTE (tak obrazowo chodzi i o wielkości rzędu ok 10-20 Mb/s w LTE vs ok 60Mb/s w 5G w tym samym czasie).