DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy telefonów komórkowych marki Sony oraz akcesoriów do nich - opinie, uwagi, pytania, itp.
Wszystko, co dotyczy telefonów komórkowych marki Sony oraz akcesoriów do nich - opinie, uwagi, pytania, itp.

Moderator: Moderatorzy

 #1098335  autor: adiq1033
 28 cze 2020, 15:42
Witajcie.
Dawno tu nie gościłem. :-)
Mam pytanie, może ktoś z forum miał okazję instalować nieoficjalną zmodyfikowaną wersję Android do telefonu Sony Xperia Play R800i (tzw. PlayStation Phone)?
Udało mi się go znaleźć po fajnej cenie (100zł), chciałbym aby służył mi jako rezerwowy telefon, na drugi numer. Zakup uzasadniony oczywiście chęcią zainstalowania wszelakich emulatorów na ten model z uwagi na dedykowane przyciski.
Czy ktoś poleci dobry ROM? Niepotrzebne mi są żadne upiększenia, telefon ma po prostu sprawnie działać, a z uwagi na nienajnowsze parametry (procesor 1Ghz, 512 MB RAM) nie chce go zamulić.
Ktoś dysponuje prostym poradnikiem krok po kroku w języku polskim jak przeprowadzić taką operacje? Przyznam, że nigdy jej nie wykonywałem.
 #1098357  autor: mp107
 28 cze 2020, 20:38
Nie używałem Xperii Play, ale używałem bliźniaczych modeli Sony Ericsson Xperia Mini Pro, Ray i Live with Walkman (są z tego samego roku, z bardzo podobnym hardware, więc custom ROM powinien działać podobnie stabilnie lub nie).

Od siebie mogę polecić CyanogenMod 11 (oparty na Androidzie 4.4 Kit Kat) od grupy deweloperów LegacyXperia.
Na wspomnianych smartfonach działa on w miarę szybko (na ile sprzęt pozwala) i stabilnie.
Temat na forum XDA poświęcony temu custom ROM-owi: https://forum.xda-developers.com/showth ... ?t=2545354
Strona grupy LegacyXperia: http://legacyxperia.github.io
ROM można pobrać stąd (dla Xperii Play są z przydomkiem "zeus"): https://archive.org/download/LegacyXperia_SEMC_2011 (to zrobiona przeze mnie kopia plików, bo oryginalna strona z plikami już niestety nie działa)

Są co prawda dostępne nowsze wersje (do LineageOS 14.1, czyli oparte o Android 7.1 Nougat), ale są one zauważalnie "cięższe" i dlatego (oraz z powodu tego, że z racji małej ilości pamięci wbudowanej w urządzenie od wersji 12 system jest instalowany częściowo na karcie pamięci) raczej bym je odradzał (co nie znaczy, że nie można i ich wypróbować ;) , na przykład wspomnianego przez Ciebie CyanogenMod 13.0, czyli Androida 6).
Raczej odradzałbym instalowanie gapps (aplikacji Google'a) - nie ma co jeszcze bardziej obciążać urządzenia, a emulatory raczej nie należą do aplikacji, których działanie byłoby od nich uzależnione.

Jaką masz wersję Xperii Play?
Pytam o oznaczenie w rodzaju "R800i", "SO-01D", itp.
 #1098687  autor: adiq1033
 04 lip 2020, 12:29
R800i
SI- 1256-6228
CB5
Type: AAD-3880088-BV

Niepotrzebna mi jest kompletnie żadna aplikacja od Google.
Na telefonie chce mieć tylko gry zainstalowane i możliwość odbierania połączeń + SMS.
Nic więcej do szczęścia nie potrzeba.
 #1098690  autor: mp107
 04 lip 2020, 13:11
adiq1033 pisze:
28 cze 2020, 15:42
Czy ktoś poleci dobry ROM?

Ktoś dysponuje prostym poradnikiem krok po kroku w języku polskim jak przeprowadzić taką operacje? Przyznam, że nigdy jej nie wykonywałem.
Na początek sprawdź, czy na Twoim egzemplarzu smartfona da się odblokować bootloader. Aby to sprawdzić należy wpisać w telefonie *#*#7378423#*#*, a następnie wybrać "Service Info" i potem "Configuration". Powinien pojawić się tekst, a w nim wzmianka "Bootloader Unlock allowed:" Yes/No. Jeśli masz "Yes", to możesz odblokować bootloader. Jeśli "No", to oficjalnie nie. W praktyce możliwe, że na tak starych urządzeniach już znaleziono sposób i na to.

Następnie radziłbym nauczyć się, jak przywrócić urządzenie do stanu fabrycznego, aby w razie problemów mieć pewną, sprawdzoną drogę do umożliwienia rozpoczęcia od nowa. Ja do tego celu używałem aplikacji Flashtool. W tym celu trzeba będzie znaleźć plik z fabrycznym oprogramowaniem (rozszerzenie ftf). Ważne, aby była to najnowsza dostępna wersja, bo na jej "częściach" bazują też custom ROM-y.

Potem trzeba będzie odblokować bootloader. Dzięki temu będziemy mogli wgrywać jądro nie od Sony, czyli takie "pasujące" do custom ROM-ów. W tym celu należy na tej stronie podać numer IMEI. Strona zwróci kod odblokowujący bootloader. Samo odblokowanie odbywa się z poziomu wiersza poleceń lub terminala i opisane jest tutaj.

Dalsza część, opis z wyjaśnieniami jest dostępny na przykład tutaj: https://github.com/LegacyXperia/Wiki/wi ... or-Dummies
Powinny też być wciąż dostępne opisy na polskojęzycznych forach.

Wszystkiego krok po kroku w tej chwili nie pamiętam, ale w razie problemów śmiało pytaj.