DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy telefonów i smartfonów marki Nokia, w tym serii Lumia oraz akcesoriów do nich - opinie, uwagi, pytania, itp.
Wszystko, co dotyczy telefonów i smartfonów marki Nokia, w tym serii Lumia oraz akcesoriów do nich - opinie, uwagi, pytania, itp.

Moderator: Moderatorzy

 #1089296  autor: Iselor
 02 lut 2020, 18:41
Witam.

Jestem tu nowy na forum, choć stronę znam :)

Jestem ogromnym tradycjonalistą (mimo dosyć młodego wieku 33 lat). Przez lata używałem Sony Ericsson W200i (wcześniej Samsung SGH E-250, Siemens C35i, Nokia 3310 ale te telefony o wiele krócej), ostatni rok to Nokia C5-00 5MP, ale telefon, mimo zalet, zaczął mnie irytować, a czara goryczy się przelała gdy przestał przychodzić dźwięk SMS. Postanowiłem więc zmienić telefon. Nie uznaję smartfonów dotykowych, gdyż raz że nie lubie takich ekranów, dwa że są dla mnie wielkie i nieporęczne jak...mydelniczki. No i kompletnie bez duszy :) Ok, myślałem nad Blackberry KeyOne jak i Key2 ale raz że cena jest zabójcza, dwa że to wielkie jest mimo fajnego, eleganckiego wyglądu. Potem zobaczyłem Allview H4 Join i już miałem go kupić, ALE: brak t9 a w dodatku aparat 3mpx. Słabo. Okazało się że irytująca mnie Nokia C5-00 5 MP ma lepsze parametry, a przecież ów Allview jest najlepszym co obecny rynek klasycznych telefonów ma w ofercie bo reszta to guano dla seniorów z aparatami będącymi dowcipem i bez neta...I cóż? Zaryzykowałem. Kupiłem czarną Nokię N82, używkę z alledrogo, z pełnym wyposażeniem...Zobaczymy. Widzę że Symbian 9.2. Tel pewnie dojdzie do mnie w okolicy wtorku. Moje pytanie: czy spodziewać się kopii Nokiii C5-00 czy czegoś lepszego gorszego? Nie ukrywam że kupiłem tel ze wzgledu na aparat/kamerkę + podstawowe rzeczy typu latarka, kalkulator, kalendarz, sms,mms, awaryjny fejsbuk...Na coś uważać? Coś dokupić ? Zalecenia? Uwagi ? Czy wybór wg was dobry ? Brałem pod uwagę jeszcze Allview H4 Join, Samsunga S5610 i Nokię N95 ale biorąc pod uwagę relację cena/jakość/możliwości wybrałem N82.
 #1089336  autor: TomLee
 03 lut 2020, 12:43
Kupiłeś ten model to go po prostu używaj. Nie jest to smartfon, więc nie dziw się, że tu nie otrzymasz wielu odpowiedzi.
 #1089368  autor: perxenat
 03 lut 2020, 22:25
Sam noszę się z zakupem E52, toteż wydaje mi się, że rozumiem Twój tok myślenia. Ciekaw jestem, jak takie - nie bójmy się tego słowa - stare telefony radzą sobie ze stronami www w 2020 roku?
Kamera to też ciekawa sprawa, u nas było kilka starych nokii z kamerami, ale plastikowe okienka już lekko pozacierane i zdjęcia wychodziły słabe.

Тетраоксид ксенона и перксенаты — одни из самых сильных окислителей
 #1089383  autor: mp107
 04 lut 2020, 09:31
Iselor pisze:
02 lut 2020, 18:41
Nie ukrywam że kupiłem tel ze wzgledu na aparat/kamerkę + podstawowe rzeczy typu latarka, kalkulator, kalendarz, sms,mms, awaryjny fejsbuk...Na coś uważać? Coś dokupić ? Zalecenia? Uwagi ? Czy wybór wg was dobry ?
W celu zorientowania się w dostępnych aplikacjach polecam spis aplikacji pod Symbiana. Zawarte tam odnośniki nie działają, bo prowadzą do starej domeny innego forum, ale sam spis pozwala się zorientować, co było (lub jeszcze jest) dostępne.
TomLee pisze:
03 lut 2020, 12:43
Nie jest to smartfon, więc nie dziw się, że tu nie otrzymasz wielu odpowiedzi.
Nokia N82 to pełnoprawny smartfon, tylko, że bez ekranu dotykowego i z już nie wspieranym (wręcz przestarzałym) oprogramowaniem. Nawiasem mówiąc to samo spotka niedługo Windows Phone/Mobile, z tym, że ten system jest o wiele bardziej zależny od usług sieciowych, więc proces będzie zapewne szybszy i bardziej dotkliwy.
perxenat pisze:
03 lut 2020, 22:25
Ciekaw jestem, jak takie - nie bójmy się tego słowa - stare telefony radzą sobie ze stronami www w 2020 roku?
Można to przetestować w smartfonie z Androidem instalując Operę Mini w wersji 7.6.4 lub 8.* (wtedy i wygląd aplikacji byłby zbliżony do tej dostępnej w feature phone'ach z Java J2ME i smartfonach z Symbianem) albo włączyć ekstremalny tryb oszczędzania transferu w którejkolwiek nowszej wersji Opery Mini.
Ogólnie mówiąc - do czytania zawartości strony zazwyczaj wystarcza, do jakiejkolwiek interakcji ze stroną (użycia menu lub pisania czegoś w formularzach, komentarzy) - bywa różnie (z przewagą - nie da się). Niestety, silnika Presto, używanego w starej Operze (≤12.*) oraz na serwerach Opery Mini nie wspierają już współcześnie używane przy tworzeniu stron biblioteki (m.in. jQuery) i stąd głównie wynika niekompatybilność, problemy z wyświetlaniem i działaniem stron.

Sam do niedawna korzystałem z Opery Mini 7.6.4 w starym smartfonie Motorola Droid 4. Niestety, ten smartfon nie pozwala na to, aby płynnie przeglądać większość dzisiejszych stron internetowych i stąd chęć użycia do przeglądania większości stron wspomnianej przeglądarki.

Jeśli by ktoś potrzebował przeglądać w ten sposób sieć, to polecam w przypadku problematycznych stron korzystać ze skryptozakładki (bookmarklet), otwierającej stronę za pośrednictwem Google Web Light, czyli narzędzia pozwalającego otworzyć "uproszczoną" wersję strony. W założeniu ma (miała?) ona służyć oszczędzaniu transferu przy łączności 2G, w krajach rozwijających się, ale potrafi też właśnie "uprościć" stronę na tyle, aby była ona czytelna również pod starszymi przeglądarkami.
Kod skryptozakładki:
Kod: Zaznacz cały
javascript:location.href='http://googleweblight.com/?lite_url='+location.href
Kod ten działa w ten sposób, że np. dla strony "http://telepolis.pl" otwiera stronę "http://googleweblight.com/?lite_url=http://telepolis.pl" (można wynik tej "konwersji" podejrzeć tez na komputerze).

Ogólnie schemat użycia tej skryptozakładki jest taki:
0. Zapisujemy powyższy kod jako odnośnik (URL) zakładki,

1. Wchodzimy na stronę X,
2. Klikamy na utworzoną wcześniej zakładkę,
3. Po kilku sekundach strona X otworzy się w "uproszczonej" wersji. Jeśli nie załadowałaby się do końca, to trzeba kliknąć w przeglądarce przycisk odświeżenia strony (bez ponownego przechodzenia punktów 1. i 2.).
 #1089393  autor: Iselor
 04 lut 2020, 12:55
W zasadzie nie ukrywam że internet w telefonie jest dla mnie zbędny poza fejsbukiem raz na jakiś czas. Nie jestem człowiekiem non stop wlepionym w ekran komórki. Komórka ma dla mnie pisać, dzwonić, robić czasem w miarę przyzwoite zdjęcia, budzić rano, coś policzyć na kalkulatorze i poratować latarką :) Od internetu to mam komputer stacjonarny, to samo odnosi się gier (na komórce profilaktycznie wystarczy mi Space Impact i Snake, ew. jeszcze Pac-Man). I co ważne: komórka ma elegancko wyglądać. Dlatego też ze współczesnych smartfonów (choć w mojej prywatnej definicji smartfonem jest telefon z Androidem lub iOSem, w zasadzie z dotykowym ekranem) szanuję tylko markę Blackberry bo jest elegancki, ładny. Cała reszta to nijaki, "jeden pies". Kiedyś jak się postawiło obok siebie Sony Ericssona, Nokię i Panasonica to człowiek wiedział co jest co, teraz to wszystko wygląda tak samo i jest NUDNE.
 #1089407  autor: TomLee
 04 lut 2020, 15:40
szczerze to nie wiem jak Ci odpali fejsbuk na tej nokii. Ale może będziesz miał szczęście. Ja tam wolę układ oparty na 2 telefonach. Pierwszy to poczciwy Samsung Solid 2100, mały, bateria trzyma minimum 5 dni, latarka. Do dzwonienia i smsów. Uwielbiam w nim to, że nawet jak już jest mocno wyładowany, miga bateria, to wiem, że padnie za 5-6 godzin. Drugi telefon to smartfon, marki nie podaję bo to nie ma znaczenia, trzymam go w kieszeni w plecaku. Używam jako nawigacji, w terenie czasem odpalam Geoportal, jak czekam gdzieś w kolejce np w urzędzie to korzystam z aplikacji i internetu. Czasem w domu, żeby zobaczyć co nowego pojawiło się na telepolis :).
 #1089408  autor: mp107
 04 lut 2020, 16:05
W przeglądarce strona Facebooka powinna działać. Z tą różnicą, że będzie to zapewne wersja zwana "zero", wyglądającą mniej więcej tak, jak na tym zrzucie ekranu.
Co ciekawe działa tam też chat, nie ma blokady z "zachętą" do skorzystania z Messengera znanej z mobilnej wersji strony Facebook.
Twitter też ma podobnie "wyzerowaną" wersję.

Problemem mogą być jedynie niedziałające powiadomienia o wiadomościach, wydarzeniach, pochodzące z tych serwisów.

Dla wytrwałych można spróbować wykorzystać tzw. transporty XMPP/Jabber, czyli serwery, pozwalające komunikować się z poziomu klienta sieci XMPP/Jabber z inną siecią, np. z Facebookiem. Tego akurat osobiście nie testowałem, więc szerzej w tej kwestii się nie wypowiem. Ale aplikacji klienckich XMPP/Jabber jest mnóstwo, też na poczciwą Javę J2ME i na Symbiana.
 #1089474  autor: Iselor
 05 lut 2020, 10:18
mp107 pisze:
04 lut 2020, 16:05
W przeglądarce strona Facebooka powinna działać. Z tą różnicą, że będzie to zapewne wersja zwana "zero", wyglądającą mniej więcej tak, jak na tym zrzucie ekranu.
Co ciekawe działa tam też chat, nie ma blokady z "zachętą" do skorzystania z Messengera znanej z mobilnej wersji strony Facebook.
Twitter też ma podobnie "wyzerowaną" wersję.
I tak właśnie wygląda na C5-00 więc pewnie tak samo będzie na N82 :) Mi to wystarcza :) Kurier się opierdziela, fonik dostanę dzisiaj chyba, no najpóźniej jutro....
 #1089614  autor: Iselor
 07 lut 2020, 11:33
No dobra, Nokia przyszła :) Ogólnie wszystko super, telefon wydaje sie o wiele bardziej zaawansowany od nowszej C5-00 5MP. Niby 5mpx a zdjęcia robi cudowne. Przeglądarka (Opera Mini) odpala mi większośc stron, może bez grafik na części ale ja nie mam tu potrzeb. Telefon większy i cięższy od C5-00 ale w porównaniu do smartfonów....
Trzy małe wady, które idzie przeżyć:
- w zasadzie nie mogę wgrać żadnej sensownej apki typu "latarka", chyba tel nie ma technicznej możliwości by wysłać takie światełko :) trudno
- ładowarka jest typowo pod ten (i parę innych modeli) Nokii, nie mozna ładować, jak w przypadku nowszej C5-00, ładowarkami współczesnymi na USB
- z wyświetlacza nie można usunąć (w C5-00 mozna było) niepotrzebnych mi skrótów takich jak wpisy kalendarzowe, skanowanie WLAN czy udostępnij online.
Ale daje radę, przyzwyczaiłem się. Telefonik cudo, muszę o niego dbać bo widzę że trochę mi posłuży.
 #1089616  autor: mp107
 07 lut 2020, 12:00
Iselor pisze:
07 lut 2020, 11:33
- ładowarka jest typowo pod ten (i parę innych modeli) Nokii, nie mozna ładować, jak w przypadku nowszej C5-00, ładowarkami współczesnymi na USB
W Nokii E51 miałem podobnie - miała gniazdo miniUSB, ale nie obsługiwała ładowania przy jego użyciu.
Iselor pisze:
07 lut 2020, 11:33
- z wyświetlacza nie można usunąć (w C5-00 mozna było) niepotrzebnych mi skrótów takich jak wpisy kalendarzowe, skanowanie WLAN czy udostępnij online.
W E51 ten pasek z ikonami (o ile to masz na myśli) wyłączałem w ten sposób:
Ustawienia->Ogólnie->Personalizacja->Tryb gotowości->Aktywny tryb gotowości-> "Nie"
Poza tym warto rozejrzeć się w menu "Tryb gotowości", być może jest tam opcja wyłączenia poszczególnych skrótów.
 #1089617  autor: Iselor
 07 lut 2020, 12:18
W E51 ten pasek z ikonami (o ile to masz na myśli) wyłączałem w ten sposób:
Ustawienia->Ogólnie->Personalizacja->Tryb gotowości->Aktywny tryb gotowości-> "Nie"
Poza tym warto rozejrzeć się w menu "Tryb gotowości", być może jest tam opcja wyłączenia poszczególnych skrótów.
Zgadza się, tu jest tak samo, ale jeśli to zrobię to automatycznie usuwa mi też skróty, które mozna edytować, a które są na samej górze gdzie mam szybki dostęp do poczty, alarmu, kalkulatora czy czego tam chcę. Ale znalazłem w necie instrukcje do tej Nokii i tam pisze że jednak nie jestem ułomny tylko faktycznie niektórych rzeczy usunąć sie nie da :) Nie szkodzi, nie przeszkadza to (może poza tym że troszkę "przysłania" tapetę :))