Napisane: 23 mar 2018, o 11:05
przez ST
Tak trochę uwag z boku - nie wiem niestety, jakie modele BBU i RRU są (i jak powszechnie) w użyciu - trochę już lat nie jestem związany zawodowo z telko ;-) Próbowałem na privie podpytać naszego najlepiej zorientowanego kolegę, ale tfardy jezd ;-) A ponieważ gdzieś między wierszami powiedział, że ich obiekty będą modernizowane (czyli zapewne dostaną "wpółczesne" graty), to chyba można z niewielkim błędem założyć, że rozważamy sprzęt nowej generacji (Hua).

Co do U900 - dla RRU pracujących w mixed mode GSM+UMTS (pasmo 35 MHz) mamy dla obu nośnych UMTS zawsze tę samą moc, podobnie dla nośnych GSM. Podział mocy między technologie jest sterowalny i go nie znamy, ale co do zasady - równy dla obu operatorów, czyli różnic w zasięgu być nie powinno.

Co do 1800 - dla RRU pracujących w mixed mode DCS+LTE jest trochę więcej wariantów, tak naprawdę pod względem pasma wystarczyłby jeden RRU dla obu operatorów (pasmo do 45 MHz) i wtedy możliwy jest podział mocy równo dla obydwóch koniecznych nośnych LTE i dwóch nośnych DCS. Ale także można obie nośne LTE "obdzielić" nierówno mocą i dać więcej na DCS. Ale możliwe, że zostaną na obiektach po 2 RRU albo jeszcze inna kombinacja - "stare" do DCS i nowe (z obsługą QAM256) do LTE. Jak widać, konieczna tu jest wiedza "insajderska". Chyba muszę się umówić z kolegami z dawnych lat na piwo... ;-)