Napisane: 22 cze 2018, o 09:50
przez Mixiorek
tomi81 napisał(a):Co do samych rozmów - mam inne zdanie - zdecydowanie gorszą jakość rozmów mam w Play niż w Plusie, gdzie często muszę domyślać się co rozmówca miał na myśli - jak za strych czasów HR’a (mowa o zasięgu natywnym). Nie wspominając o roamingu.

Jakość połączeń w Plusie oceniam ok. Rozmowy prowadziłem przez iPhone 6S. Natomiast zdarzały się czasem gorsze dni/ połączenia gdy dzwoniłem na jeden ze stałych numerów i było gorzej niż zwykle. Odnoszę się głównie do jakości wewnątrz sieci bo wtedy dany op ma wszystko w swoich rękach i nie mamy po drodze punktów wymiany ruchu z innymi opami.
VoLTE Plusowi może nie dać lepszej jakości jeżeli nie pójdą w kosmiczne kodeki. Da im przede wszystkim szybsze zestawianie połączeń i zwolnienie zasobów na 3G/2G.
To co pamiętam to momentami bardzo długie zestawianie połączeń na iPhonach w Plusie. Pisałem o tym. 8s vs 1s robi różnicę choć to nadal sekundy.

P.s.
"Na zewnątrz" w Plusie też nie było źle. Choć oczywiście dużo zależy od rozmówcy i tego jaki ma terminal, w jakiej technologii jest rozmowa.
Play ma nieakceptowalną jak dla mnie "jakość" połączeń po RK.

kozien70 napisał(a):Bo takie rzeczy jak korzystanie przez telekomunikację z obiektów energetyki powinno regulować "na twardo" prawo. Jak z korzystaniem z kanalizacji lub słupów Orange przez operatorów alternatywnych. Teraz montaż stacji bazowej np. na słupie WN jest zależne tylko od widzimisię pana Henia w danym zakładzie energetycznym, który jeśli już łaskawie się zgodzi, to potem będzie rzucał operatorowi kłody pod nogi absurdalnymi żądaniami i wymogami.

To bardzo ciężki temat. Nawet jak będą przepisy/ prawo/ nakazy to Inspektor jest "Bogiem". Na Ursynowie trwa budowa Gandhi. Innogy od 1,5 roku nie dało zgody i uzgodnień. Przebudowa jest w zasadzie zakończona. Bez zgody i uzgodnień może stać nieużywana kolejne 100 lat.

Orange na ul. Oraczy (słup WN Innogy) miał przebudować stację w maju 2017. Obecny termin to niby styczeń 2019...