DAJ CYNK

Aplikuj skutecznie. Jak zdobyć pracę w Niemczech?

Materiały partnera

Akcje partnerskie

Praca w Niemczech dla Polaków. Co i jak?

Interesuje Cię praca w Niemczech, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? W takim razie trafiłeś we właściwe miejsce! Poniżej wyjaśniamy, jak obywatele Polski mogą ubiegać się o pracę za granicą. Znajdziesz tu również informacje o procesie składania wniosków i niezbędnych dokumentach.

Jacy pracownicy są potrzebni w Niemczech?

W ostatnich latach Niemcy doświadczyły niedoboru wykwalifikowanych pracowników w wielu dziedzinach. Szczególnie w sektorze usług, w branży hotelarskiej i restauracyjnej, brakuje pracowników o odpowiednich kwalifikacjach. Ponadto firmy z dziedziny inżynierii, IT i nauczania mają trudności z obsadzeniem stanowisk. Liczne firmy szukają więc wykwalifikowanych pracowników za granicą. Skutkuje to powstaniem nowych ofert pracy w Niemczech.

Poszukiwanie pracy z kraju ojczystego

Jeśli starasz się o pracę w Niemczech z zagranicy, musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Po pierwsze, należy zapoznać się z niemieckimi procedurami i specyficznymi wymaganiami na danym stanowisku. Pomocne jest badanie branży, w której chciał(a)byś pracować. Dzięki temu dowiesz się, które firmy aktualnie zatrudniają. Należy również znać dobrze język niemiecki lub angielski, aby móc porozumieć się z potencjalnymi pracodawcami.

Proces składania wniosków

Proces składania wniosków w Niemczech jest stosunkowo prosty. W większości przypadków należy wysłać CV i list motywacyjny w formie plików PDF pocztą elektroniczną lub umieścić je bezpośrednio na stronie internetowej firmy. Z reguły w ogłoszeniu o pracę znajdziesz listę wymaganych dokumentów aplikacyjnych.

W większości przypadków nadal wymagane są zaświadczenia i referencje z aktualnego miejsca pracy, które można po prostu dołączyć do wniosku. Zwróć szczególną uwagę na informacje dotyczące procesu składania wniosków, ponieważ w niektórych przypadkach dokumenty należy wysłać pocztą.

  • List motywacyjny

Ponieważ list motywacyjny znajduje się na początku aplikacji, może on zdecydować o sukcesie i porażce. W nim należy się przedstawić i wyjaśnić, skąd zainteresowanie tą właśnie pracą. Dzięki temu firma ma też pierwsze wrażenie o Tobie. Pisząc list motywacyjny, ważne jest, aby wypisać swoje argumenty krótko i rzeczowo.

Należy wyrazić się przekonująco i zaprezentować się indywidualnie, aby podkreślić swoje mocne strony. Ogólnie rzecz biorąc, list motywacyjny powinien być dostosowany do pożądanej pracy, tak aby idealnie pasował do stanowiska.

  • CV

Przy pisaniu CV ważne jest, aby było ono czytelne i zwięzłe. Należy wymienić swoje doświadczenia zawodowe i osobiste w porządku chronologicznym, zaczynając od najbardziej aktualnych. Podobnie jak list motywacyjny, powinno się dopasować CV do stanowiska. Należy podkreślić istotne umiejętności i kwalifikacje. Kompletne CV powinno zawierać następujące elementy:

  • Dane osobowe: Imię i nazwisko, adres, numer telefonu i e-mail.
  • Doświadczenie zawodowe: dla jakich firm pracowałeś? Jakie było tam stanowisko i podstawowe zadania?
  • Wykształcenie: informacje o szkole, kształceniu zawodowym, studiach i dalszej edukacji. Podaj nazwę instytucji edukacyjnej, główne przedmioty i ocenę końcową.
  • Znajomość języków obcych: Jakie języki znasz i na jakim poziomie?
  • Inne umiejętności: Tutaj możesz wymienić inne umiejętności, które są istotne dla danego stanowiska, na przykład prawo jazdy, obsługa urządzeń i oprogramowania.
  • Certyfikaty

Wiele procesów rekrutacyjnych prosi też o dodatkowe dokumenty poza listem motywacyjnym i CV. Tutaj należy zamieścić świadectwa ukończenia szkoły zawodowej, a także dyplomy ukończenia szkoły, studiów i kursów. Jeśli masz referencje lub listy polecające od poprzednich pracodawców, dołącz je również.

Najlepiej zlecić tłumaczenie certyfikatów na język niemiecki lub angielski, aby firma mogła zrozumieć Twoje osiągnięcia. Przeznacz na to odpowiednią ilość czasu, aby nie przegapić terminów.

  • Wywiad

Ogólnie rzecz biorąc, wywiady w Niemczech są podobne do tych w Polsce. Czeka Cię odpowiadanie na serię pytań dotyczących Twoich umiejętności, doświadczenia i oczekiwań wobec stanowiska. Bądź przygotowany na pytania, dlaczego chcesz pracować w Niemczech i czego oczekujesz od życia tam. Rozmówca może również poprosić Cię o rozwiązanie zadania praktycznego, wypowiedź w języku niemieckim lub angielskim.

Wniosek

Szczególnie w dziedzinach, w których w Niemczech brakuje wykwalifikowanych pracowników, obywatele Polski mają dobre perspektywy znalezienia pracy. Podczas składania wniosku należy najpierw skompletować wymagane dokumenty i w miarę możliwości zlecić ich tłumaczenie na język niemiecki.

Tylko bezbłędna aplikacja rokuje duże szanse na zdobycie nowej pracy!

 

 

 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Pexels / Kampus Production

Źródło tekstu: Materiały partnera

Przewiń w dół do następnego wpisu

Kredyty gotówkowe

Porównaj wszystkie kredyty w jednym miejscu

Alior Bank
Pożyczka Internetowa
RRSO: 9,04%Kwota do zapłaty: 5 698,02 zł

Rata: 158,28 zł

Darmowa porada
Alior Bank
Kredyt Gotówkowy "Czyste Powietrze"
RRSO: 10,36%Kwota do zapłaty: 5 799,65 zł

Rata: 161,10 zł

Darmowa porada
Volkswagen Bank GMBH Oddział w Polsce
Kredyt Plus Online
RRSO: 11,21%Kwota do zapłaty: 5 864,74 zł

Rata: 162,91 zł

Kredyty dla firm

Porównaj wszystkie kredyty dla firm w jednym miejscu

Nest Bank
BIZnest Kredyt w Ratach - Przedsiębiorca
Prowizja: 1 995 złWaluta: PLNOkres: 6 miesięcy - 8 lat

Marża: od 0,2%

Darmowa porada
Alior Bank
Kredyt Inwestycyjny
Prowizja: 150 złWaluta: PLN, EUR, USD, CHF, GBPOkres: maks. 20 lat

Marża: od 0,5%

Nest Bank
BIZnest Kredyt w Ratach - Profesjonalista
Prowizja: 1 995 złWaluta: PLNOkres: 6 miesięcy - 8 lat

Marża: od 0,5%

Darmowa porada

Konta osobiste

Porównaj wszystkie konta osobiste w jednym miejscu

Toyota Bank
Konto młodzieżowe Click
Konto: 0 złKarta: 0 zł Bankomaty: 0 zł

Koszt miesięczny: 0 zł

Darmowa porada
Nest Bank
Nest Konto
Konto: 0 złKarta: 0 zł Bankomaty: 0-6 zł

Koszt miesięczny: 0 zł

mBank
eKonto możliwości
Konto: 0 złKarta: 0 zł Bankomaty: 0 zł

Do 350 zł do zdobycia w promocji „I możesz więcej - IX edycja”
Warunkiem przyznaw więcej» ania premii jest spełnienie warunków od dnia otwarcia konta promocyjnego do ostatniego dnia miesiąca następującego po miesiącu otwarcia konta promocyjnego:
- wykonanie minimum czterech płatności telefonem przy pomocy aplikacji Google Pay lub Apple Pay, do których dodana jest karta wydana do konta promocyjnego lub przez BLIK zbliżeniowy,
- wykonanie minimum czterech przelewów na numer telefonu,
- za aktywny cel oszczędnościowy, czyli rachunek umożliwiający regularne oszczędzanie, powiązany z kontem promocyjnym, którego saldo w ostatnim dniu miesiąca następującego po miesiącu otwarcia konta promocyjnego wynosi przynajmniej 50 zł.
Za spełnienie powyższych 3 warunków, Uczestnik Promocji otrzymuje dodatkową premię 140 zł.
Premię 150 zł za otwarcie konta przez selfie albo przez e-dowód otrzymasz, jeżeli otworzysz eKonto możliwości na selfie albo przez e-dowód oraz spełnisz warunki otrzymania premii I (czyli minimum 4 płatności telefonem), premii II (czyli minimum 4 przelewy na telefon) oraz premii III (czyli aktywny cel oszczędnościowy).

Koszt miesięczny: 0 zł

Darmowa porada

Konta dla firm

Porównaj wszystkie konta dla firm w jednym miejscu

Santander Bank Polska
Konto Firmowe Godne Polecenia w "Promocji godnej polecenia"
Konto: 0 złKarta: 0 zł Bankomaty: 0 zł

Do 31 lipca 2023 r.: "Promocja godna polecenia" polega na zwolnieniu klienta z opłat za prowadzenie więcej» rachunku bieżącego, przelewy internetowe w PLN, 10 przelewów natychmiastowych bluecash w miesiącu, wydanie i użytkowanie karty do rachunku oraz dodatkowo możliwości uzyskania do 1500 zł premii:
- do 900 zł zwrotu od transakcji (3% od łącznej wartości transakcji bezgotówkowych kartą, maks. 150 zł miesięcznie przez 6 miesięcy) oraz
- 300 zł za podpisanie umowy kredytu z bankiem do 6 miesięcy od przystąpienia do promocji
- 300 zł za zawarcie umowy leasingu bądź pożyczki leasingowej z Santander Leasing do 6 miesięcy od przystąpienia do promocji
Warunkami uzyskania premii jest wykonanie comiesięcznych przelewów do ZUS-u na min. 200 zł oraz wyrażenie zgód na marketingowych.

Koszt miesięczny: 0 zł

Bank Millennium
Konto Mój Biznes w promocji
Konto: 0 złKarta: 0 zł Bankomaty: 0/1 zł

Nawet 2000 zł w promocji:
a)do 500 zł – 5% zwrotu za płatności za ZUS przez 5 miesięcy (m więcej» ax. 100 zł miesięcznie),
b)do 500 zł - 5% zwrotu za płatności kartą debetową za paliwo na stacjach przez 5 miesięcy (max. 100 zł miesięcznie),
c)500 zł – za podpisanie umowy o Terminal płatniczy lub POS i zaksięgowanie min 1000 zł płatności,
d)500 zł – za podpisanie umowy o leasing z Millennium Leasing na kwotę min. 30 000 zł.
Promocja aktywna do do 31 grudnia lub do wyczerpania puli 4500 promocyjnych kont

Koszt miesięczny: 0 zł

mBank
mBiznes Standard (w promocji)
Konto: 0 złKarta: 0 zł Bankomaty: 0/5 zł

Promocją: konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata
Nnawet 1 700 zł oszczędności na pr więcej» owadzeniu i najważniejszych usługach w koncie firmowym - przez 2 lata od skorzystania z oferty nie zapłacisz nic za:
- otwarcie i prowadzenie konta
- internetowe przelewy krajowe w PLN
- wpłaty we wpłatomatach mBanku, Planet Cash, Cashline, Euronetu
- wypłatę gotówki z bankomatów mBanku, Planet Cash, Euronetu, Santander Bank Polska S.A.
- internetowe przelewy w EUR do krajów Unii Europejskiej oraz Islandii, Norwegii, Liechtensteinu i Szwajcarii
- pierwszą kartę płatniczą (dotyczy Mastercard Debit Business, Visa Business Debit, Mastercard Business WOŚP i Mastercard Business WOŚP Mobilna)
Dodatkowo możesz otworzyć do 5 rachunków pomocniczych mBiznes Konto Pomocnicze za 0 zł przez 2 lata oraz do nich:
- pakiet 10 internetowych przelewów krajowych w PLN
- dobrać jedną kartę debetową do wyboru Mastercard Debit Business, Visa Business Debit, Mastercard Business WOŚP lub Mastercard Business WOŚP Mobilna za 0 zł na 2 lata do każdego rachunku pomocniczego otworzonego w promocji
- możesz otworzyć rachunki walutowe mBiznes konto walutowe dla firm w walucie EUR i/lub USD (po jednym w każdej walucie) za 0 zł przez 2 lata oraz dobrać jedną kartę walutową w zależności od waluty rachunku Visa Business USD lub Visa Business EUR za 0 zł na okres ważności karty
Promocja dostępna do 31.01.2023 r.

Koszt miesięczny: 0 zł

Karty kredytowe

Porównaj wszystkie karty kredytowe w jednym miejscu

Bank BPS
World MasterCard
Oprocentowanie: 8.00Okres bezodsetkowy: 56 dni

Bezpłatne ubezpieczenie, możliwość automatycznej spłaty zadłużenia z konta; możliwość rozkładania tr więcej» nsakcji na raty. Do wydania karty nie jest wymagane posiadanie konta osobistego w Banku BPS

Maks. limit: 50 000 zł

Darmowa porada
Bank BPS
VISA Gold
Oprocentowanie: 8.00Okres bezodsetkowy: 56 dni

Bezpłatne ubezpieczenie karty;
Możliwość automatycznej spłaty zadłużenia z konta;
Możliwoś więcej» rozkładania transakcji na raty
Możliwość zamówienia dodatkowej karty dla osoby powyżej 13 roku życia

Maks. limit: 50 000 zł

Darmowa porada
Bank BPS
BPS VISA Credit
Oprocentowanie: 8.00Okres bezodsetkowy: 51 dni

Bezpłatne ubezpieczenie, możliwość automatycznej spłaty zadłużenia z konta; możliwość rozkładania tr więcej» nsakcji na raty. Do wydania karty nie jest wymagane posiadanie konta osobistego w Banku BPS.

Maks. limit: 20 000 zł

Darmowa porada