Interesuje Cię praca w Niemczech, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? W takim razie trafiłeś we właściwe miejsce! Poniżej wyjaśniamy, jak obywatele Polski mogą ubiegać się o pracę za granicą. Znajdziesz tu również informacje o procesie składania wniosków i niezbędnych dokumentach.
W ostatnich latach Niemcy doświadczyły niedoboru wykwalifikowanych pracowników w wielu dziedzinach. Szczególnie w sektorze usług, w branży hotelarskiej i restauracyjnej, brakuje pracowników o odpowiednich kwalifikacjach. Ponadto firmy z dziedziny inżynierii, IT i nauczania mają trudności z obsadzeniem stanowisk. Liczne firmy szukają więc wykwalifikowanych pracowników za granicą. Skutkuje to powstaniem nowych ofert pracy w Niemczech.
Jeśli starasz się o pracę w Niemczech z zagranicy, musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Po pierwsze, należy zapoznać się z niemieckimi procedurami i specyficznymi wymaganiami na danym stanowisku. Pomocne jest badanie branży, w której chciał(a)byś pracować. Dzięki temu dowiesz się, które firmy aktualnie zatrudniają. Należy również znać dobrze język niemiecki lub angielski, aby móc porozumieć się z potencjalnymi pracodawcami.
Proces składania wniosków w Niemczech jest stosunkowo prosty. W większości przypadków należy wysłać CV i list motywacyjny w formie plików PDF pocztą elektroniczną lub umieścić je bezpośrednio na stronie internetowej firmy. Z reguły w ogłoszeniu o pracę znajdziesz listę wymaganych dokumentów aplikacyjnych.
W większości przypadków nadal wymagane są zaświadczenia i referencje z aktualnego miejsca pracy, które można po prostu dołączyć do wniosku. Zwróć szczególną uwagę na informacje dotyczące procesu składania wniosków, ponieważ w niektórych przypadkach dokumenty należy wysłać pocztą.
Ponieważ list motywacyjny znajduje się na początku aplikacji, może on zdecydować o sukcesie i porażce. W nim należy się przedstawić i wyjaśnić, skąd zainteresowanie tą właśnie pracą. Dzięki temu firma ma też pierwsze wrażenie o Tobie. Pisząc list motywacyjny, ważne jest, aby wypisać swoje argumenty krótko i rzeczowo.
Należy wyrazić się przekonująco i zaprezentować się indywidualnie, aby podkreślić swoje mocne strony. Ogólnie rzecz biorąc, list motywacyjny powinien być dostosowany do pożądanej pracy, tak aby idealnie pasował do stanowiska.
Przy pisaniu CV ważne jest, aby było ono czytelne i zwięzłe. Należy wymienić swoje doświadczenia zawodowe i osobiste w porządku chronologicznym, zaczynając od najbardziej aktualnych. Podobnie jak list motywacyjny, powinno się dopasować CV do stanowiska. Należy podkreślić istotne umiejętności i kwalifikacje. Kompletne CV powinno zawierać następujące elementy:
Wiele procesów rekrutacyjnych prosi też o dodatkowe dokumenty poza listem motywacyjnym i CV. Tutaj należy zamieścić świadectwa ukończenia szkoły zawodowej, a także dyplomy ukończenia szkoły, studiów i kursów. Jeśli masz referencje lub listy polecające od poprzednich pracodawców, dołącz je również.
Najlepiej zlecić tłumaczenie certyfikatów na język niemiecki lub angielski, aby firma mogła zrozumieć Twoje osiągnięcia. Przeznacz na to odpowiednią ilość czasu, aby nie przegapić terminów.
Ogólnie rzecz biorąc, wywiady w Niemczech są podobne do tych w Polsce. Czeka Cię odpowiadanie na serię pytań dotyczących Twoich umiejętności, doświadczenia i oczekiwań wobec stanowiska. Bądź przygotowany na pytania, dlaczego chcesz pracować w Niemczech i czego oczekujesz od życia tam. Rozmówca może również poprosić Cię o rozwiązanie zadania praktycznego, wypowiedź w języku niemieckim lub angielskim.
Szczególnie w dziedzinach, w których w Niemczech brakuje wykwalifikowanych pracowników, obywatele Polski mają dobre perspektywy znalezienia pracy. Podczas składania wniosku należy najpierw skompletować wymagane dokumenty i w miarę możliwości zlecić ich tłumaczenie na język niemiecki.
Tylko bezbłędna aplikacja rokuje duże szanse na zdobycie nowej pracy!
Źródło zdjęć: Pexels / Kampus Production
Źródło tekstu: Materiały partnera