DAJ CYNK

Jak powstają moduły Smart Home, czyli z wizytą w fabryce Fibaro

05.12.2017

Dodane przez: Marcin Kozlowski

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 10491

Smart Home, czyli inteligentny dom, to temat, o którym mówi się coraz więcej i częściej, zarówno w przypadku sprzętu jak i oferowanych usług.Smart Home, czyli inteligentny dom, to temat, o którym mówi się coraz więcej i częściej, zarówno w przypadku sprzętu jak i oferowanych usług.

O co tu chodzi? Mowa tu o systemie, który dzięki automatyce budynkowej, wyposażonej w różne sensory, pozwala zintegrować i zarządzać różnymi instalacjami i innymi małymi systemami w domu. Ta "inteligencja" systemu, zdefiniowana przez użytkownika, sprawić ma, że różne zadania będą wykonywane i regulowane automatycznie. Chodzi np. o sterowanie ogrzewaniem i temperaturą, włączanie i wyłączanie urządzeń, sterowanie roletami czy wykrywanie ruchu, a następnie tworzenie zależności między nimi.

To już 7 lat Fibaro

Jednym z globalnych graczy na rynku Smart Home jest polska firma Fibaro, ze swoją siedzibą i fabryką w Poznaniu. Fabrykę tę miałem okazję ostatnio odwiedzić.

Ale na początek jeszcze parę słów o samej firmie. Jej narodziny to 2010 rok, gdy Maciej Fiedler chciał swój nowy dom wyposażyć w inteligentną elektronikę. Ponieważ dostępne na rynku rozwiązania były drogie i nie spełniły wymagań, postanowił stworzyć nowy system. Jego cechą szczególną miało być bezprzewodowe sterowanie, pozwalające cieszyć się inteligentnymi rozwiązaniami bez kucia ścian i kładzenia kilometrów kabli. Jednocześnie sprzęt ten miał dobrze wyglądać i być możliwy do zainstalowania przez zwykłego elektryka, bez dodatkowych kwalifikacji.

I tak została założona firma Fibar Group. Markę Fibaro stworzono z połączenia nazwisk założycieli firmy: Fiedler, Bagiński, Rodziewicz. Na bazę wybrano bezprzewodowy standard Z-Wave i zabrano się do projektowania. Pierwszy sklep franczyzowy z gotowymi produktami otworzono już na początku 2011 roku. Warto odnotować, że w 2015 roku, 25% udziałów kupił Sebastian Kulczyk. Kwota transakcji nie została ujawniona, choć spekuluje się, że mogło go to kosztować 35 mln euro. Pod koniec 2016 roku Fibaro dołączyło ze swoimi produktami do platformy Apple HomeKit.W tej chwili firma zatrudnia około 350 osób. A jeżeli chodzi o skalę produkcji to w 2016 roku wyprodukowała 665 tys. urządzeń, które trafiły na 110 rynków. Do tej pory właściciele koncentrowali się głównie na rynkach zagranicznych, gdzie mogli liczyć na zdecydowanie większe zainteresowanie, a i koszty zakupu nie były przeszkodą. Teraz uznano, że i Polski rynek dojrzał, stąd też większa promocja u nas.

Fabryka w centrum Poznania

Jak się niespodziewanie okazało, budynek fabryki Fibaro zlokalizowany jest w centrum Poznania, na Jeżycach. Wszystkie moduły powstają w poznańskiej fabryce, która jest jedynym zakładem produkcyjnym. Na przestrzeni ponad 1800 m2 odbywa się cały proces produkcyjny, od położenia na płytce pierwszego elementu, aż do zapakowania i wysłania gotowego produktu. Ponad 150 osób pracuje na dwie zmiany. Od samego wejścia na halę rzuca się w oczy porządek, bo miejsca wbrew pozorom nie ma wcale tak dużo. Wszystkie procesy produkcyjne są bardzo precyzyjnie zdefiniowane, tak aby zminimalizować czas ich trwania i zmniejszyć liczbę wykonywanych operacji. Całość jest oczywiście objęta systemem monitorowania produkcji, co poprzez nadawane kody kreskowe pozwala tworzyć całą historię wykonania produktu.Wszystko tak naprawdę zaczyna się w dziale SMT, w którym najdrobniejsze podzespoły elektroniczne montowane są automatycznie powierzchniowo na płytkach PCB. Moje szczególne zainteresowanie wzbudziła maszyna YAMAHA YSP i jej parametry. Szef produkcji potwierdzał, że to jedna z największych w Polsce, a jeżeli dobrze zrozumiałem, pozwala ona obecnie na wykonanie 100 tys. płytek miesięcznie. Dokładność pozycjonowania elementów na płytce to 30 μm, a cały montaż na płytce i jej czyszczenie trwa zaledwie 11 sekund.Modułowość maszyny sprawia, że wystarczy 15 minut, aby zmienić projekt i startować z produkcją podzespołu dla innego urządzenia.

Komentarze
Zaloguj się
9. ~
0

2017-12-14 15:50:45

@6: Tu jest problem, osoby która instaluje tylko jeden system należy traktować z dystansem. Może robi to ze względu na lepsze warunki finansowe dla siebie? A może innych się ciężko było nauczyć mimo, że są lepsze to za tą samą dniówkę zrobi ich więcej. Opinie o oprogramowaniu są złe, tu nie ma z czym się spierać. Reklamy mają super, kolorowe, dynamiczne, ale w złotym opakowaniu to i g... można sprzedać takim sposobem. Nie mówię, że inni są lepsi, pewnie nie

Odpowiedz

8. ~3er
0

2017-12-08 18:59:35

Niestety oprogramowanie jest najezone błędami. Czujki robią co chcą. Baterie kończą się na potęgę i co gorsza powiadamianie o słabej baterii jeszcze nigdy nie zadziałało.Cena również wysoka, jednak byłaby usprawiedliwione wysoka jakością oprogramowania.

Odpowiedz

0

2017-12-06 20:07:48

Dobrze się czyta, że takie fajne rzeczy dzieją się w Polsce.

Odpowiedz

6. ~Janusz
1

2017-12-06 14:22:07

Lepiej aby wspierali innego polskiego ale nieudolnego konkurenta ktory na kazdym forum wypisuje te glupoty prawda?Instaluje fibaro od 3 lat. postep jaki ta firma robi to cos nieprawdopodobnego.Instalowalem inna polska firme na E (ktora wypisuje te glupoty wszedzie w komentazach przez swoja agencje, notabene wszyscy ktorych znam lub spotykam na budowach nieznasza tej firmy za to) instalowalem tez polska firme na G.O ile G jeszcze ujedzie ale to glownie kabel to E to jest kompletna zabawka - orzestrzegam tych co nie mieli w lapach!Ponad to sory ale nikt nie daje takiego wsparcia (przez czas jaki z nimi robie udalo mi sie juz wydobyc chyba wssystkie bezposrednie numery do chlopakow ze wparcia:))) w F fajne jest tez to jakie tam sa mozliwosci konfiguracji.Fibaro to dzisiaj swiatowy poziom. Musialo by sie wiele zmienic abym zaczal instalowac cos innego!

Odpowiedz

5. ~
0

2017-12-06 14:04:36

@4 nie baw sie w papieza

Odpowiedz

4. ~
0

2017-12-06 10:04:45

@3: Nielegalny może i nie - przynajmniej do czasu. Jednak wysoce niemoralny i zbudowany na krzywdzie ludzkiej. Do konsumentów należy wybór czy chcą wspierać tego producenta czy innego.

Odpowiedz

3. ~smart
0

2017-12-05 23:34:42

Dopalacze ? A czy był to nielegalny biznes?

Odpowiedz

2. ~Miś
-1

2017-12-05 22:22:32

Szkoda, że w artykule zabrakło informacji, że powstanie Fibaro zostało sfinansowane z dopalaczy.

Odpowiedz

1. ViNYL
0

2017-12-05 21:26:03

Opinie potwierdzają wysoką jakość sprzętu, natomiast oprogramowanie woła o pomstę do nieba. Ceny też mogłyby bardziej przystawać do naszych możliwości, na razie są bardziej "europejskie".

Odpowiedz