DAJ CYNK

Głuche Telefony 2017

Dodane przez: Redakcja

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 25427

Są Ig-Noble, są Złote Maliny - a my trzynasty (!) rok z rzędu "nagradzamy" największe wpadki i absurdy telekomunikacji wręczając Głuche Telefony.Są Ig-Noble, są Złote Maliny - a my trzynasty (!) rok z rzędu "nagradzamy" największe wpadki i absurdy telekomunikacji wręczając Głuche Telefony. W lekko zmodyfikowanym składzie Redakcji kontynuujemy tradycję zapoczątkowaną przez naszego Ojca Założyciela. Chcecie zobaczyć kogo wyróżniliśmy w tym roku, tradycyjnie w pierwszy dzień Świąt? Jak co roku możecie także sami wybrać "zwycięzcę" i przyznać Głuchy Telefon 2017 Czytelników TELEPOLIS.PL!

Przyznanie nagród w tym roku nie należało do najłatwiejszych. W niektórych kategoriach lista potencjalnych zwycięzców była bardzo długa, w innych trudno było wskazać kogoś wyróżniającego się. Musimy otwarcie przyznać - ten rok był wyjątkowo skromny pod względem afer telekomunikacyjnych w porównaniu z poprzednimi latami.

Wydarzenie rokuGłuchy Telefon 2017 w kategorii Wydarzenie roku jest nagrodą zbiorczą za - "Zniesienie Roamingu". Roaming szumnie likwidowała posłanka Róża Thun, Polsat News i Telewizja Polska. Wtórowało im Orange i nju mobile. To nic, że pod ładnie wyglądającym tytułem każdy tłumaczył na czym polega likwidacja opłat roamingowych. Liczył się zapadający w pamięci tytuł. Do czego to doprowadziło? Do dzisiaj Biura Obsługi są zalewane skargami za "niesłusznie naliczone opłaty za roaming, którego nie ma". Ciekawostka - Orange nadal wraz z listami do klientów wysyła broszurę z wyjaśnieniem czym jest roaming, a czym połączenie międzynarodowe. Jasny przekaz!

Zobacz: Nie znosimy roamingu UE

Usługa rokuGłuchy Telefon 2017 w kategorii Usługa roku wędruje do PKP Intercity za Wi-Fi w pociągach Pendolino. Powiedzmy sobie szczerze, prędzej orson_dzi przez miesiąc nie zrobi żadnego błędu, niż skorzystamy z Wi-Fi w Pendolino. Czekamy już tylko na kolejny komunikat, że termin instalacji (znowu) się zmienił.

Zobacz: Internet w Pendolino za kilka miesięcy
Zobacz: Pendolino z Internetem Wi-Fi za parę miesięcy
Zobacz: Czy Pendolino w końcu dostaną Wi-Fi?
Zobacz: Na Wi-Fi w Pendolino jeszcze poczekamy, termin nieznany
Zobacz: Internet w Pendolino nie w tym roku
Zobacz: Koniec 2018 roku - kolejny termin uruchomienia Wi-Fi w Pendolino

Prepaid rokuGłuchy Telefon 2017 w kategorii Prepaid roku wędruje do Polkomtela za prezenty w ofertach na kartę, które (poniekąd) musimy sami sobie dostarczyć. Musimy się z tym pogodzić, są małe szanse na to, że prepaid będzie jeszcze tańszy niż teraz. Dlatego operatorzy próbują do ofert dodawać, mniej lub bardziej korzystne, bonusy i prezenty w postaci gadżetów. Ale tylko Plus daje nam za darmo gadżet, za przesyłkę którego musimy sami zapłacić. W czasach kiedy nawet startery są rozdawane i wysyłane za darmo. Plus zaczął od "darmowego" plecaka w sierpniu, a skończył na równie "darmowym" kołczanie prawilności nerce w listopadzie. Drogi Polkomtelu, Głuchy Telefon dostarczymy na nasz koszt.

Telefon rokuGłuchy Telefon 2017 w kategorii Telefon roku otrzymuje HMD Global za Nokię 3310 2017. Powrót legendy po 17 latach wypadł jak wskrzeszenie Duke'a Nukema po podobnej przerwie - słabo. 269 zł za prosty telefon bez 3G, za to z aparatem VGA to w 2017 roku słaby żart. Trzeba tu jednak oddać jedno, była to bardzo dobra akcja promocyjna powracającej na rynek Nokii.

Zobacz: Test telefonu Nokia 3310 2017

Marka rokuGłuchy Telefon 2017 w kategorii Marka roku otrzymuje Play za całokształt twórczości. Ograniczenie prędkości transferów w roamingu krajowym trwa w najlepsze, nikt im nie dorównuje w budowaniu napięcia przed nowościami, które okazują się tańszymi połączeniami na Ukrainę, a przy okazji liczymy na mniejszą skromność. Warto się chwalić wprowadzeniem pionierskiej usługi, bo inaczej zrobi to ktoś inny.

Promocja rokuGłuchy Telefon 2017 w kategorii Promocja roku trafia do lajt mobile za Bonus krajowy. Podczas gdy operatorzy tracą dziesiątki milionów złotych i skarżą się do UKE, lajt wprowadził dodatkowy rabat 20 zł za niekorzystanie z roamingu. Proste rozwiązania są zawsze najlepsze!

Wyróżnianie w tej kategorii otrzymuje Virgin Mobile. Jak ominąć koszty związane z roamingiem? Wystarczy stworzyć taryfy bez roamingu. Prawda, że genialne?

Człowiek rokuGłuchy Telefon 2017 w kategorii Człowiek roku trafia do prezesa UOKiK-u Marka Niechciała. Żeby nie było, nie mamy zastrzeżeń co do wyroków Urzędu, ale tempo pracy woła o pomstę do nieba. Zobaczmy kilka przykładów z tego roku:


Można odnieść wrażenie, że w UOKiK-u może brakować ludzi do pracy. Panie Prezesie, jeśli brakuje Panu pracowników, polecamy poszukać ich wśród kierowników Biur Obsługi Klientów operatorów. Dla nich analiza i ocena kilkuset rozmów zajmuje dwa dni, a nie dwa lata.

Wypowiedź rokuGłuchy Telefon 2017 w kategorii Wypowiedź roku otrzymuje złotousty Tim Cook. Nikt nie rozbawił nas w tym roku swoimi wypowiedziami jak aktualny prezes Apple'a. Bo przecież produkty Apple nie są tylko dla bogatych ludzi, a iPhone'a można kupić nawet za 300 dolarów. Tylko co mają powiedzieć ludzie zarabiający, w najlepszym przypadku, 300 dolarów miesięcznie?

Warto też przypomnieć, że Cook wielokrotnie podkreślał w mijającym roku moralną odpowiedzialność firmy Apple za wkład ekonomiczny w kraje, w których prowadzi działalność. Z całą pewnością władze wyspy Jersey są za ten wkład ogromnie wdzięczne. PKB robi dziury w sufitach. Wkład firmy niewątpliwie odczują natomiast mieszańcy niedawnego raju podatkowego Apple'a - producent zapłaci 13 mld euro zaległego podatku Irlandii.

Wybór Czytelników

Jedno spośród opisywanych przez nas wydarzeń zostanie dodatkowo "nagrodzone" przez czytelników TELEPOLIS.PL i uhonorowane specjalną statuetką. Na wybrane wydarzenie można głosować w plebiscycie, którego wyniki zostaną ogłoszone 7. stycznia!Statuetki Głuchego Telefonu czekają na odbiór w naszej redakcji (zgodnie z obietnicą, dla Plusa robimy wyjątek, prosimy tylko o kontakt z adresem :) ). Nagrodzonych i wyróżnionych serdecznie zapraszamy! Proszę też nie martwić się o potrzebę odprowadzenia podatku - nagroda jest warta około 10 zł. :-) Jesteśmy więc tańsi niż Złota Malina, której wartość jest szacowana na 4,97 dolara.

Dotychczas tylko trzy firmy, spośród wszystkich nagrodzonych w ciągu 11 lat, zdecydowały się na odebranie statuetki. W 2008 roku w imieniu P4 nagrodę przyjął Chris Bannister, prezes, i Jacek Balicki, członek zarządu. W 2010 roku nagrodę w naszym biurze odebrał też Marcin Gruszka, rzecznik. W 2014 roku nagrodę w imieniu Aero2 odebrali Edyta Wiącek-Różycka i Mariusz Busiło. Z kolei w zeszłym roku naszą redakcję odwiedził prezes T-Mobile Adam Sawicki.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Przewiń w dół do następnego wpisu