DAJ CYNK

Głuche Telefony 2017

25.12.2017

Dodane przez: Redakcja

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 22146

Są Ig-Noble, są Złote Maliny - a my trzynasty (!) rok z rzędu "nagradzamy" największe wpadki i absurdy telekomunikacji wręczając Głuche Telefony.Są Ig-Noble, są Złote Maliny - a my trzynasty (!) rok z rzędu "nagradzamy" największe wpadki i absurdy telekomunikacji wręczając Głuche Telefony. W lekko zmodyfikowanym składzie Redakcji kontynuujemy tradycję zapoczątkowaną przez naszego Ojca Założyciela. Chcecie zobaczyć kogo wyróżniliśmy w tym roku, tradycyjnie w pierwszy dzień Świąt? Jak co roku możecie także sami wybrać "zwycięzcę" i przyznać Głuchy Telefon 2017 Czytelników TELEPOLIS.PL!

Przyznanie nagród w tym roku nie należało do najłatwiejszych. W niektórych kategoriach lista potencjalnych zwycięzców była bardzo długa, w innych trudno było wskazać kogoś wyróżniającego się. Musimy otwarcie przyznać - ten rok był wyjątkowo skromny pod względem afer telekomunikacyjnych w porównaniu z poprzednimi latami.

Wydarzenie rokuGłuchy Telefon 2017 w kategorii Wydarzenie roku jest nagrodą zbiorczą za - "Zniesienie Roamingu". Roaming szumnie likwidowała posłanka Róża Thun, Polsat News i Telewizja Polska. Wtórowało im Orange i nju mobile. To nic, że pod ładnie wyglądającym tytułem każdy tłumaczył na czym polega likwidacja opłat roamingowych. Liczył się zapadający w pamięci tytuł. Do czego to doprowadziło? Do dzisiaj Biura Obsługi są zalewane skargami za "niesłusznie naliczone opłaty za roaming, którego nie ma". Ciekawostka - Orange nadal wraz z listami do klientów wysyła broszurę z wyjaśnieniem czym jest roaming, a czym połączenie międzynarodowe. Jasny przekaz!

Zobacz: Nie znosimy roamingu UE

Usługa rokuGłuchy Telefon 2017 w kategorii Usługa roku wędruje do PKP Intercity za Wi-Fi w pociągach Pendolino. Powiedzmy sobie szczerze, prędzej orson_dzi przez miesiąc nie zrobi żadnego błędu, niż skorzystamy z Wi-Fi w Pendolino. Czekamy już tylko na kolejny komunikat, że termin instalacji (znowu) się zmienił.

Zobacz: Internet w Pendolino za kilka miesięcy
Zobacz: Pendolino z Internetem Wi-Fi za parę miesięcy
Zobacz: Czy Pendolino w końcu dostaną Wi-Fi?
Zobacz: Na Wi-Fi w Pendolino jeszcze poczekamy, termin nieznany
Zobacz: Internet w Pendolino nie w tym roku
Zobacz: Koniec 2018 roku - kolejny termin uruchomienia Wi-Fi w Pendolino

Prepaid rokuGłuchy Telefon 2017 w kategorii Prepaid roku wędruje do Polkomtela za prezenty w ofertach na kartę, które (poniekąd) musimy sami sobie dostarczyć. Musimy się z tym pogodzić, są małe szanse na to, że prepaid będzie jeszcze tańszy niż teraz. Dlatego operatorzy próbują do ofert dodawać, mniej lub bardziej korzystne, bonusy i prezenty w postaci gadżetów. Ale tylko Plus daje nam za darmo gadżet, za przesyłkę którego musimy sami zapłacić. W czasach kiedy nawet startery są rozdawane i wysyłane za darmo. Plus zaczął od "darmowego" plecaka w sierpniu, a skończył na równie "darmowym" kołczanie prawilności nerce w listopadzie. Drogi Polkomtelu, Głuchy Telefon dostarczymy na nasz koszt.

Telefon rokuGłuchy Telefon 2017 w kategorii Telefon roku otrzymuje HMD Global za Nokię 3310 2017. Powrót legendy po 17 latach wypadł jak wskrzeszenie Duke'a Nukema po podobnej przerwie - słabo. 269 zł za prosty telefon bez 3G, za to z aparatem VGA to w 2017 roku słaby żart. Trzeba tu jednak oddać jedno, była to bardzo dobra akcja promocyjna powracającej na rynek Nokii.

Zobacz: Test telefonu Nokia 3310 2017

Marka rokuGłuchy Telefon 2017 w kategorii Marka roku otrzymuje Play za całokształt twórczości. Ograniczenie prędkości transferów w roamingu krajowym trwa w najlepsze, nikt im nie dorównuje w budowaniu napięcia przed nowościami, które okazują się tańszymi połączeniami na Ukrainę, a przy okazji liczymy na mniejszą skromność. Warto się chwalić wprowadzeniem pionierskiej usługi, bo inaczej zrobi to ktoś inny.

Promocja rokuGłuchy Telefon 2017 w kategorii Promocja roku trafia do lajt mobile za Bonus krajowy. Podczas gdy operatorzy tracą dziesiątki milionów złotych i skarżą się do UKE, lajt wprowadził dodatkowy rabat 20 zł za niekorzystanie z roamingu. Proste rozwiązania są zawsze najlepsze!

Wyróżnianie w tej kategorii otrzymuje Virgin Mobile. Jak ominąć koszty związane z roamingiem? Wystarczy stworzyć taryfy bez roamingu. Prawda, że genialne?

Człowiek rokuGłuchy Telefon 2017 w kategorii Człowiek roku trafia do prezesa UOKiK-u Marka Niechciała. Żeby nie było, nie mamy zastrzeżeń co do wyroków Urzędu, ale tempo pracy woła o pomstę do nieba. Zobaczmy kilka przykładów z tego roku:


Można odnieść wrażenie, że w UOKiK-u może brakować ludzi do pracy. Panie Prezesie, jeśli brakuje Panu pracowników, polecamy poszukać ich wśród kierowników Biur Obsługi Klientów operatorów. Dla nich analiza i ocena kilkuset rozmów zajmuje dwa dni, a nie dwa lata.

Wypowiedź rokuGłuchy Telefon 2017 w kategorii Wypowiedź roku otrzymuje złotousty Tim Cook. Nikt nie rozbawił nas w tym roku swoimi wypowiedziami jak aktualny prezes Apple'a. Bo przecież produkty Apple nie są tylko dla bogatych ludzi, a iPhone'a można kupić nawet za 300 dolarów. Tylko co mają powiedzieć ludzie zarabiający, w najlepszym przypadku, 300 dolarów miesięcznie?

Warto też przypomnieć, że Cook wielokrotnie podkreślał w mijającym roku moralną odpowiedzialność firmy Apple za wkład ekonomiczny w kraje, w których prowadzi działalność. Z całą pewnością władze wyspy Jersey są za ten wkład ogromnie wdzięczne. PKB robi dziury w sufitach. Wkład firmy niewątpliwie odczują natomiast mieszańcy niedawnego raju podatkowego Apple'a - producent zapłaci 13 mld euro zaległego podatku Irlandii.

Wybór Czytelników

Jedno spośród opisywanych przez nas wydarzeń zostanie dodatkowo "nagrodzone" przez czytelników TELEPOLIS.PL i uhonorowane specjalną statuetką. Na wybrane wydarzenie można głosować w plebiscycie, którego wyniki zostaną ogłoszone 7. stycznia!Statuetki Głuchego Telefonu czekają na odbiór w naszej redakcji (zgodnie z obietnicą, dla Plusa robimy wyjątek, prosimy tylko o kontakt z adresem :) ). Nagrodzonych i wyróżnionych serdecznie zapraszamy! Proszę też nie martwić się o potrzebę odprowadzenia podatku - nagroda jest warta około 10 zł. :-) Jesteśmy więc tańsi niż Złota Malina, której wartość jest szacowana na 4,97 dolara.

Dotychczas tylko trzy firmy, spośród wszystkich nagrodzonych w ciągu 11 lat, zdecydowały się na odebranie statuetki. W 2008 roku w imieniu P4 nagrodę przyjął Chris Bannister, prezes, i Jacek Balicki, członek zarządu. W 2010 roku nagrodę w naszym biurze odebrał też Marcin Gruszka, rzecznik. W 2014 roku nagrodę w imieniu Aero2 odebrali Edyta Wiącek-Różycka i Mariusz Busiło. Z kolei w zeszłym roku naszą redakcję odwiedził prezes T-Mobile Adam Sawicki.

Komentarze
Zaloguj się
56. ~
0

2018-01-25 09:45:51

Głuchy telefon dla operatora który stał się siecią nr 1 choć nikt w to nie wierzył, powodzeniem biznesu miało być to, że nie upadnie... Ech... Psy trollowe szczękają bo zazdroszczą sukcesu sieci Play :D

Odpowiedz

55. ~S
0

2018-01-14 13:49:20

@42 widac ze ty sam nie końca kumasz o co chodzi w roamingu...

Odpowiedz

54. ~Piotrek
0

2018-01-08 11:52:47

No wreszcie PLAY jest w czymś najlepszy - gratuluję fioletowym :P

Odpowiedz

53. ~Seba
1

2018-01-04 14:12:41

Hahaha świetne spostrzeżenie z tą nerką od Plusa- też nie mogłem na to patrzeć i nie wiem jak się można było na to złapać, już by lepiej darmowe pakiety giga porozdawali albo tak jak teraz w Virgin Mobile jest w Freemium, że są podwajane pakiety i wiadomo, że każdemu coś takiego jest na rękę

Odpowiedz

52. ~indianin
0

2017-12-29 18:44:56

Słuchać się Was nie chce jak nawijacie o braku zasięgu macierzystego Play..Albo to ignorancja,albo głupota,albo typowe szczekanie psów gdy karawana jedzie dalej.

Odpowiedz

51. msnet
0

2017-12-29 10:48:20

@50, Nowy - telefon zawsze można odbrandować. Ja tak zrobiłem z Xperią XZ Premium kupioną w Plusie i teraz nie mam żadnych problemów z aktualizacjami, które są uzależnione tylko od firmy Sony, a nie od "widzimisię" operatora.

Odpowiedz

50. ~Nowy
0

2017-12-29 10:23:43

Ja dla całokształtu dla Play dorzuciłbym brandowanie telefonów i brak ich późniejszej aktualizacji.

Odpowiedz

49. ~Franz
1

2017-12-29 09:59:48

W kategorii "oferta roku" nominuję Orange Polska za zorganizowanie "Black Friday" w ich sklepie www z ofertą telefony bez umowy. To był prawdziwy "Black Friday" :)

Odpowiedz

48. ~vgres
1

2017-12-28 22:02:17

Gość z uokik nazywa się Niechciał a wy się dziwicie, że mu się nie chce :))

Odpowiedz

47. ~gość
0

2017-12-28 18:39:47

@44 Rejestracja prepaidów to najbardziej denny chory pomysł zrealizowany przez reżimowy "rząd".Jak wspomniał @Remington, ta ustawa to bubel, zero słowa o wyrejestrowaniu numeru, o przerejestrowaniu, o tym co stanie się z danymi po rezygnacji i wyłączenu numeru, rejestrowaniu na meneli i odsprzedawaniu.

Odpowiedz

46. ~Abonent Polskiej Sieci Plus
-1

2017-12-28 14:34:52

Ciekawe czy Witek z Grucho odbiora ten Zgniły Telefon, bo faworyt jest jeden bezkonkurencyjny - badziewna sieć Plej.

Odpowiedz

45. Remington
0

2017-12-28 10:36:18

@44: i wprowadziła kolejne patologie - ustawa ani słowa nie mówi o wyrejestrowaniu, zbyciu numeru, rejestracji na słupa itd itp.

Odpowiedz

44. ~@43
1

2017-12-28 01:10:39

Rejestracja prepaid uleczyła rynek ze sciemy

Odpowiedz

43. Remington
-1

2017-12-27 21:47:12

Nagrody od Plusa - moim zdaniem to przesada, nagrody są tylko dla chętnych, sam wziąłem ten plecak i za bodajże 15 zł za przesyłkę jest on w sam raz. Szczególnie, że to dodatek do wielu innych promocji doładowań jakie Plus daje najczęściej z wszystkich.Bonus krajowy w Lajt Mobile - to IMO najbardziej uczciwe podejście MVNO do RLAH. Kto wyjeżdża za granicę, płaci 20 zł ekstra i ma rlahowe zasady. A gdzie Głuchy Telefon dla wszystkich operatorów za ich pierwsze cenniki roamingowe, albo dla Virgina za olanie RLAH lub tych co wycięli w ogóle roaming z oferty?Odkąd w zeszłym roku nie przyznano Głuchego Telefonu tzw. ustawie antyterrorystycznej i dziurawemu obowiązkowi rejestracji prepaidów, ranga tych złotych malin telekomunikacji upadła. A szkoda.

Odpowiedz

42. ~Adam24
-1

2017-12-27 20:50:18

Ja również stawiam na Play ale w drugiej kolejności na roaming ze względu na nie do końca zrozumiałą kampanie. Znam trochę osób które wróciły z za granicy z dużym rachunkiem bo myśleli że mogą zadzwonić np. na niemiecką komórkę czy do hotelu podczas pobytu we Włoszech. To już niestety były połączenia międzynarodowe za które słono trzeba płacić.@30 nie rozumiem dlaczego chcesz karać Orange za VoLTE? Może nie masz odpowiedniego telefonu lub po prostu nie masz odpowiedniej konfiguracji? U mnie wszystko śmiga bez problemu choć nie mam telefonu z brandem tylko ze sklepu z czystym softem. Jedyną rzeczą co musiałem zrobić to zadzwonić do bok-u i poprosić o aktywację. przy okazji aktywowali mi WiFi calling dzięki czemu po wyjściu z zasięgu sieci automatycznie przełącza mi się na Wi Fi nawet podczas słabego zasięgu. Super usługa polecam.

Odpowiedz