DAJ CYNK

Głuche Telefony 2009

Dodane przez: Redakcja TELEPOLIS.PL

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 28660

Ig-Noble, są Złote Maliny - a my piąty rok z rzędu "nagradzamy" największe wpadki i absurdy polskiej telekomunikacji wręczając Głuche Telefony. Chcecie zobaczyć, kogo wyróżniliśmy w tym roku, tradycyjnie w pierwszy dzień Świąt? W tym roku możecie także sami wybrać "zwycięzcę" i przyznać Głuchy Telefon 2009 Czytelników TELEPOLIS.PL!

Ig-Noble, są Złote Maliny - a my piąty rok z rzędu "nagradzamy" największe wpadki i absurdy polskiej telekomunikacji wręczając Głuche Telefony. Chcecie zobaczyć, kogo wyróżniliśmy w tym roku, tradycyjnie w pierwszy dzień Świąt? W tym roku możecie także sami wybrać "zwycięzcę" i przyznać Głuchy Telefon 2009 Czytelników TELEPOLIS.PL!

Po długich rozmowach w redakcji zdecydowaliśmy się przyznać nagrody w kilku kategoriach - w tych samych, co w poprzednich latach.

Głuchy Telefon 2009 w kategorii Usługa Roku otrzymuje Polkomtel za cenzurującą słowa bramkę SMS. Nie można nikomu "gratulować", ani napisać "Play"… Co ciekawe, na cenzurowanym jest też słowo "Gargamel", co może sugerować, że Plus jest za Smerfami. Ale żeby zieloni promowali niebieskich? ;-)

Głuchy Telefon 2009 w kategorii Prepaid Roku postanowiliśmy przyznać Gadu Air. Oferta nienajgorsza, za plecami duży koncern medialny, ale wyniki sprzedaży marne… Jednak obsługa klienta to dopiero prawdziwa katastrofa - nie życzymy nikomu, żeby musiał kiedykolwiek składać reklamacje czy walczyć o swoje prawa albo dowiedzieć się czegoś w BOK-u. Myśleliśmy, że gorzej niż w Play się nie da, a jednak zawsze znajdzie się ktoś wyznaczający nowe granice. Gratulujemy, to duży wyczyn!

Wyróżnienie w tej kategorii należy się, naszym zdaniem, PTC i jej TakTakowi, za wałkowanie wciąż tej samej oferty, tych samych podwójnych doładowań, z marną ofertę dostępu do Internetu i niewiele wnoszącą taryfą TakTak Hot. Najwyższa pora na porządne i kompleksowe odświeżenie oferty.

Głuchy Telefon 2009 w kategorii Telefon Roku otrzymuje Fonek - telefon dla dzieci, który otrzymał od UKE certyfikat Bezpieczny telefon. Okazało się, że urządzenie promieniuje mocniej niż konkurenci, choć mieści się w normach UE. Samo zdrowie dla najmłodszych! ;-)

Głuchy Telefon 2009 w kategorii Marka Roku przyznaliśmy, kolejny rok z rzędu, CenterNetowi. W ciągu roku udało mu się postawić pierwsze 3 stacje (pożyczone od PTC) i wystartować z ofertą wRodzinie, która do końca roku miała stanowić 95% z przeszło półmilionowej bazy klientów. Plan zrealizowano w jednej dziesiątej…

Głuchy Telefon 2009 w kategorii Promocja Roku trafia do P4, który ciągle i uporczywie w promocjach dla klientów indywidualnych stosuje benefity (trudne słowo) czasowo, przez kilka miesięcy, a nie przez cały okres trwania umowy. To wszystko pomimo zapowiedzi, które miały miejsce w marcu podczas prezentacji spotów Play Fresh, że operator będzie dbał o jasną i przejrzystą ofertę, bo konkurentom będzie wytykał w swoich reklamach gwiazdki w regulaminach. Bartoszu Dobrzyński! Nie idźcie tą drogą! ;-)

Wyróżnienie w tej kategorii postanowiliśmy przyznać Polkomtelowi, który - w ramach promocji - obniżył niektórym cenę pakietu 25 minut w Simplusie o… 1 grosz, do 4,99 zł. Za grosz nie mieli polotu… ;-)

Głuchy Telefon 2009 w kategorii Człowiek Roku otrzymuje Jarosław Bauc, prezes Polkomtela, za kierowanie operatorem, który w mijającym roku zanotował najwięcej spektakularnych wpadek. Zaczęło się od zmiany regulaminu (wystarczyło przesunąć ją o kilka tygodni, a uniknęłoby się przy okazji plagi awarii drukarek), potem przyszła sprawa jednodniowej przenośności numeru (z kontroli UKE wyszło, że tylko Polkomtel się nie dostosował do nowego rozporządzenia, nie chciał szybko oddawać, ale w 24 godziny ochoczo przyjmował), a ostatnio sprawa kontroli UOKiK, gdzie prezes Bauc, jako jedyny, ostro zareagował z nie do końca zrozumiałych przyczyn (i mówił o sieci o zasięgu 100 m od Pałacu Kultury, na którym Info-TV-FM, swoją drogą, nie ma nadajnika). Ciekawe czy coś jeszcze, tego kalibru, dałoby się wykombinować… Prace nad 2010 rokiem są już zapewne zaawansowane. ;-)

Na wyróżnienie w tej kategorii zasługuje Grażyna Piotrowska-Oliwa. Za jej rządów Centertel systematycznie tracił swoją rynkową pozycję, aby na końcu - w jej ostatnim pełnym kwartale u sterów - dać się nawet, choć na razie jednorazowo, wyprzedzić PTC pod względem przychodów. Zapewne to spowodowało, że od września Piotrowska-Oliwa znów ma więcej czasu na grę na fortepianie. ;-)

Głuchy Telefon 2009 w kategorii Wypowiedź roku otrzymuje Magda Borowik, analityk znanej, międzynarodowej firmy IDC, za definicję smartfona, jako urządzenia łączącego w sobie funkcje przeglądarki internetowej i e-mailowej, notatnika i kalendarza, a dopiero na końcu telefonu. No, bo jak ma system i możliwość instalowania dodatkowych aplikacji, to już od razu jest komputerem. ;-)

Na wyróżnienie w tej kategorii zasługuje Jowita Michalska, dyrektor komunikacji marketingowej Polkomtela, która na tydzień przed wprowadzeniem Play Fresh, kiedy były znane już wszystkie szczegóły oferty powiedziała, że operator zamierza walczyć marką i na razie nie ma planów obniżania cen w Simplusie. Jej słowa okazały się być prawdziwie zaledwie przez kilka dni.

Jedno spośród opisywanych przez nas wydarzeń zostanie dodatkowo "nagrodzone" przez czytelników TELEPOLIS.PL i uhonorowane specjalną statuetką. Na wybrane wydarzenie można głosować w plebiscycie, którego wyniki zostaną ogłoszone 8. stycznia!

Ankieta
31%
7%
8%
11%
18%
19%
6%

Wszystkich głosujących: 2803



Możecie także zobaczyć komu przyznaliśmy Głuche Telefony w poprzednich latach: 2008, 2007, 2006 i 2005.

O statuetce

Statuetki Głuchego Telefonu czekają na odbiór w naszej redakcji. Nagrodzonych i wyróżnionych serdecznie zapraszamy! Proszę też nie martwić się o potrzebę odprowadzenia podatku - nagroda jest warta około 10 zł. :-) Jesteśmy więc tańsi niż Złota Malina, której wartość jest szacowana na 4,97 dolara.



Druga statuetka to wersja ze specjalnym pokrowcem, która trafi do zdobywcy Głuchego Telefonu 2009 Czytelników TELEPOLIS.PL - o ile oczywiście zdecyduje się go przyjąć. Dotychczas tylko jeden nagrodzony, spośród wszystkich w ciągu 4 lat, zdecydował się na odebranie statuetki. W imieniu P4 nagrodę przyjął Chris Bannister, prezes, i Jacek Balicki, członek zarządu. Szerzej pisaliśmy o tym w tej wiadomości.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Przewiń w dół do następnego wpisu