DAJ CYNK

Głuche Telefony 2006

Dodane przez: Redakcja TELEPOLIS.PL

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 27123

Ig-Noble, są Złote Maliny - a my drugi rok z rzędu "nagradzamy" największe wpadki i absurdy polskiej telekomunikacji wręczając Głuche Telefony. Chcecie zobaczyć kogo wyróżniliśmy w tym roku, tradycyjnie w pierwszy dzień Świąt?

Ig-Noble, są Złote Maliny - a my drugi rok z rzędu "nagradzamy" największe wpadki i absurdy polskiej telekomunikacji wręczając Głuche Telefony. Chcecie zobaczyć kogo wyróżniliśmy w tym roku, tradycyjnie w pierwszy dzień Świąt? W tym roku możecie też sami wybrać "zwycięzcę" i przyznać Głuchy Telefon 2006 Czytelników TELEPOLIS.PL!

Po długich rozmowach w redakcji zdecydowaliśmy się przyznać nagrody w kilku kategoriach - w tych samych, co rok wcześniej.

Głuchy Telefon 2006 w kategorii Usługa Roku otrzymała PTC za blueconnect w telefonie. Kiedy pozostali dwaj operatorzy pozwalają dodawać do abonamentów głosowych pełnowartościowe pakiety transmisji danych, Era stwierdziła, że wie lepiej jak być konkurencyjnym i czym przyciągnąć uwagę klientów. Prawie 50 zł za pakiet 100 MB danych, kiedy w "normalnym", oddzielnym blueconnect otrzymuje się aż 500 MB, po przekroczeniu których nie trzeba płacić za dodatkowe dane jak w wersji "telefonicznej", a co najwyżej należy liczyć się z ograniczeniem prędkości transferu. Tak, to usługa zdecydowanie godna uwagi naszej skromnej kapituły…

Specjalne wyróżnienie w tej kategorii przyznaliśmy Telekomunikacji Polskiej za cenę łącza bez usług głosowych pod neostradę tp, która została ustalona na poziomie 36,60 zł. Cena jest ciekawa szczególnie w kontekście wspierania konkurencji na rynku przez TP, bo do planu tp socjalnego za 28,06 zł miesięcznie można wziąć szerokopasmowy dostęp do Internetu od innej firmy świadczącej usługi dzięki bitstream access, ale łącza od dawnego monopolisty już nie.

Głuchy Telefon 2006 w kategorii Prepaid Roku… Tu nikt nie może oczekiwać niczego innego niż Polkomtela i jego prepaidów, czyli Simplusa i Sami Swoi. Awaria z początku roku, trwająca ponad miesiąc i dotykająca większości użytkowników pokazała albo niemoc firmy w radzeniu sobie z prowadzeniem biznesu, albo totalnie indyferentny stosunek do klientów.

Głuchy Telefon 2006 w kategorii Telefon Roku otrzymuje Nokia za pewien specyficzny model - N70 z Orange Menu. Na szczęście w najnowszej wersji oprogramowania da się je wyłączyć, ale przez większą część roku swoją pokracznością skutecznie uniemożliwiała pełne korzystanie z możliwości - niemałych - telefonu.

Głuchy Telefon 2006 w kategorii Marka Roku przypadł firmie BenQ Poland, za koncertowe wręcz dobicie na polskim rynku marki Siemens, która przed połączeniem z BenQ zajmowała drugie miejsce pod względem sprzedaży. A we Francji dalej funkcjonują i sprzedają…

Specjalne wyróżnienie w tej kategorii przyznaliśmy P4, za wypromowanie na polskim rynku dwóch chińskich marek. Jedną z nich jest Długi Marsz. Polkomtel i PTC - od momentu przyznania koncesji - potrzebowali pół roku, żeby wystartować z usługami. P4 nie udało się to w półtora roku - ale jak firma zdaje się zapewniać - nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa w tej sprawie. Złej baletnicy…

Głuchy Telefon 2006 w kategorii Promocja Roku trafi do Polkomtela za wspaniałą promocję dla odchodzących klientów. Standardowa, cennikowa stawka za przeniesienie numeru z Plusa do innej sieci to 100 zł netto, która w ramach promocji została obniżona do 50 zł. Gratulujemy pomysłu, czekamy na wariację pt. "Odejście Rolnika XIII".

Wyróżnienie w tej kategorii także otrzymuje Polkomtel - za wyznaczenie daty końca świata na 15. stycznia 2007 roku. W promocji "Niemożliwe, a jednak!" w Simplusie można było rozmawiać za 5 groszy za minutę do - jak to się Polkomtel chwalił na swoich stronach internetowych - końca świata. Po dwóch tygodniach wyznaczono datę końca obowiązywania promocji.

Głuchy Telefon 2006 w kategorii Człowiek Roku otrzymuje Krzysztof Matey, w tej chwili były już prezes Telekomunikacji Kolejowej. Firma kierowana przez niego stanęła do konkursu na częstotliwości GSM 1800, wygrała je, zaraz potem chwaliła się wstępnymi umowami na wpuszczenie MVNO do swojej jeszcze niewybudowanej sieci… Nagle okazało się, że spółka zapomniała o… finansowaniu przedsięwzięcia, przez co udziałowcy spółki (PKP i Skarb Państwa) nie pozwolili jej wziąć wygranych częstotliwości.

Głuchy Telefon 2006 w kategorii Wypowiedź Roku otrzymuje Kornelia Mathea, szefowa dywizji usług dla domu w Telekomunikacji Polskiej. W pamięci utkwiły nam dwie wypowiedzi. Pierwsza, to nazwanie ISDN technologią schyłkową. Drugie, równie ciekawe stwierdzenie, padło podczas spotkania TP z operatorami komórkowymi, gdzie pani Mathea stwierdziła, że TP najwcześniej obniżkę połączeń do sieci komórkowych może wprowadzić w lutym, na co jeden z przedstawicieli operatorów komórkowych stwierdził: "Ale my przecież sprzedajemy usługi telekomunikacyjne, a nie jogurt!". TP obniżkę wprowadziła wstecznie od listopada…

W tym roku postanowliśmy, że jedno spośród opisywanych przez nas wydarzeń zostanie dodatkowo "nagrodzone" przez czytelników TELEPOLIS.PL i uhonorowane specjalną statuetką. Zapraszamy do głosowania, którego wyniki zostaną ogłoszone 1. stycznia!

Komu przyznaliśmy nagrody w zeszłym roku, można przeczytać w tym artykule.

O statuetceStatuetki Głuchego Telefonu czekają na odbiór w naszej redakcji. Nagrodzonych i wyróżnionych serdecznie zapraszamy! Proszę też nie martwić się o potrzebę odprowadzenia podatku - nagroda jest warta około 6 zł. :-) Jesteśmy więc tańsi niż Złota Malina, której wartość jest szacowana na 4,97 dolara.

Przewiń w dół do następnego wpisu