DAJ CYNK

Co pod choinkę?

Dodane przez: Witold Tomaszewski

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 15430

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, najwyższa pora rozejrzeć się za prezentami dla najbliższych. Coraz częściej pod choinką pojawiają się telefony komórkowe, jako modny i gustowny prezent.

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, najwyższa pora rozejrzeć się za prezentami dla najbliższych. Coraz częściej pod choinką pojawiają się telefony komórkowe, jako modny i gustowny prezent. Zarówno one same, jak i rozmowy telefoniczne, stają się coraz tańsze. Wszystkie osoby, które poświęca chwilę czasu, aby zapoznać się z cennikiem i ofertami, nie powinny mieć większego problemu z wyborem. Dla tych, którzy nie mają po prostu czasu, przygotowaliśmy krótki przegląd tego, co na rynku jest wartego uwagi. Mamy nadzieję, że choć trochę pomożemy w wyborze.

Prepaid czy postpaid?

Na samym początku trzeba sobie postawić pytanie - telefon na abonament, czy na kartę?

Pierwszą z ofert powinni wybrać Ci, którzy chcą kupić telefon tanio. Muszą jednak liczyć się z tym, że telefon nabędą na swoje dane osobowe i to oni będą odpowiedzialni za późniejsze płacenie rachunków - przynajmniej pod względem prawnym. Istnieje, co prawda, możliwość późniejszego przepisania aktywacji na osobę obdarowaną, jednak operator nie zawsze musi się na to zgodzić.

Drugą z ofert powinni wybrać Ci, którzy chcą kontrolować koszty. Muszą jednak liczyć się z większą kwotą, jaką zapłacą za telefon. W ofercie prepaid operatorów brak jest też często topowych i zaawansowanych telefonów.

Jest jeszcze trzecie wyjście - zakup telefonu na wolnym rynku. Może to być komis, aukcja internetowa czy jeden ze sprzedawców nowych telefonów bez simlocka - mPunkt, Mix Electronics, Media Markt, itp. Do tego aktywacja bądź karta prepaid. Tę drogę polecamy jednak tylko tym, którzy sami poświęcą trochę czasu i poszukają ofert, głównie w Internecie.

Jaka sieć?

Na to pytanie nie można jasno i prosto odpowiedzieć. Wybór sieci zależy od wielu czynników. Jednak najpoważniejszym z nich jest na pewno to, w jakiej sieci telefon mają Ci, do których najczęściej wykonywane będą połączenia. Rodzice powinni kupić dzieciom telefon w tej samej sieci, w której są oni sami. W wypadku zakupu prepaid dodatkowym atutem będzie możliwość doładowywania telefonów pociech w dowolnym momencie z własnego telefonu, za co obciążonym zostanie się dopiero na comiesięcznym rachunku.

To samo powinni uczynić zakochani - przy zakupie wybierając numer "drugiej połowy" jako ten, na który będą wykonywane bezpłatne połączenia.

Regulaminy wszystkich wymienionych promocji, a także cenniki zestawów prepaid, można znaleźć w naszym serwisie w dziale Promocje.

Oferta postpaid (abonamentowa)

We wszystkich ofertach braliśmy pod uwagę tylko telefony do 100 zł brutto.

Era ma chyba jedną z najciekawszych ofert na święta dla abonentów prywatnych. Wszystkim tym, którym obojętna jest sieć, w której zakupią telefon, polecamy właśnie tę promocję. W taryfach Nowy Komfort cena minuty do wszystkich sieci to 50 gr brutto (w ramach abonamentu), co trudno jest przebić. Poza abonamentem minuta kosztuje 72 gr. W ofercie są abonamenty za 20 zł (40 minut do wszystkich sieci) oraz 40 zł (80 minut do wszystkich sieci). Oba na 24 miesiące. W innej wersji promocji dostępne są zestaw z pakietami z taryf Era Nowy Komfort z obniżoną do 10 zł opłatą za jeden pakiet (standardowo 30 zł). Niestety obniżka obowiązuje tylko przez 10 okresów rozliczeniowych, przez co jest mało korzystna.

W pierwszym przedziale cenowym (20 zł) najciekawszym wyborem jest Motorola V235 za 1 zł brutto oraz Nokią 6030 za 89 zł brutto.

W drugim przedziale cenowym (40 zł) godna uwagi jest Motorola V3 za 1 zł brutto oraz Sony Ericsson K510i za 1 zł brutto. Jak ktoś woli Nokię to może zainteresować się modelami 6103, 6020 oraz 6070 - wszystkie w cenie 1 zł brutto.

W Orange każdy z abonentów może sam ułożyć swój plan taryfowy z "cegiełek" połączeń do wszystkich sieci, do sieci Orange i stacjonarnych oraz szeregu usług, m.in. pakietów na transmisję danych czy darmowych rozmów. W promocji usługę Wybrany Numer i Weekendy można otrzymać bez opłat nawet na 9 miesięcy.

Stawki w standardowej "cegiełce" to 75 gr. za minutę połączenia i 20 gr. za SMS. W pakiecie do sieci Orange minuta kosztuje 35 gr. do 60 gr, a wiadomość SMS - od 10 gr. do 15 gr.

Przewiń w dół do następnego wpisu