DAJ CYNK

Xiaomi POCO F4. Olej inne recenzje, tutaj jest prawda

Mieszko Zagańczyk

Testy sprzętu

Xiaomi POCO F4 5G

Wygląda jak sprzęt premium    

POCO F4 5G dostępny jest w trzech kolorach: zielonym, srebrnym i czarnym.  Do nas na testy trafiła ta ostatnia wersja, zapewne najmniej efektowna, ale nawet w takim wariancie do niczego nie można się przyczepić. Smartfon jest bardzo płaski – ma tylko 7,7 mm grubości – i waży 195 g. 

Poza płaskością od większości telefonów Xiaomi, w tym POCO, smartfon odróżnia się też nieco bardziej kanciastym kształtem. Oczywiście są lekkie zaokrąglenia na krawędziach i rogach, ale optycznie całość przypomina trochę estetykę smartfonów Sony Xperia. To dobre nawiązanie.   

Xiaomi POCO F4 5G

Pozytywne wrażenie sprawiają też użyte materiały i wykończenie. Z tyłu wykorzystane zostało szkło, pod nim lekko połyskuje dyskretnie opalizująca warstwa kolorystyczna, ramki wykonane są z metalu – wszystko prezentuje się dostojnie i z klasą. Telefon nie pokrywa się przy tym zbyt łatwo zabrudzeniami od palców, a gdy to się już stanie, łatwo się ich pozbyć.

Xiaomi POCO F4 5G prawy bol

Płaska obudowa POCO F4 5G wiąże się jednak z pewnym mankamentem. Nierzadko zdarzało się, że trzymany w dłoni smartfon przekręcał się w niej lub wręcz wypadał, bo brakuje trochę pewności uchwytu. To zresztą problem wielu płaskich telefonów. 

Xiaomi POCO F4 5G lewy bok

Poza tym jednak jego ergonomia nie budzi zastrzeżeń. Co prawda przycisk zasilania jest dość płaski i nie zawsze się go wyczuwa, ale z drugiej strony został z nim zintegrowany czytnik linii papilarnych. Sensor działa bardzo szybko i niezawodnie, wystarczy więc tylko przeciągnąć kciukiem po obudowie bez zastanawiania się, a zaraz telefon jest odblokowany.   

Xiaomi POCO F4 5G

U góry telefonu znajduje się dodatkowy mikrofon, drugi głośnik i emiter podczerwieni.  Z lewej strony nie ma nic, zaś na dole znajdziemy gniazdo kart SIM (2x nano, wkładane obustronnie), ale bez rozszerzenia microSD, poza tym jest tam mikrofon, główny głośnik i pośrodku gniazdo USB-C. Zabrakło jednak wyjścia audio jack 3,5 mm.

Xiaomi POCO F4 5G usb

Podsumowując, POCO F4 5G sprawia jak najlepsze wrażenie pod względem wyglądu, a wariant czarny spodoba się użytkownik ceniącym minimalistyczną, stonowaną klasykę.


Ekran 

POCO F4 5G wyposażony jest w ekran AMOLED E4 o przekątnej 6,67 cala, rozdzielczości Full HD+ (2400×1080) i częstotliwości odświeżania 120 Hz. Producent chwali się rozwiązaniem TrueColor, znanym z lepszych modeli Xiaomi, wsparciem dla Dolby Vision i HDR10+, a także jasnością sięgająca szczytowo nawet 1300 cd/m2. Standardowo jednak jasność po podbiciu w słońcu ma sięgać 900 cd/m2.

Nasze pomiary wykazały, że są to realne wartości, a smartfon jest w stanie osiągnąć ponad 800 cd/m2 w trybie automatycznym, z widocznym potencjałem na jeszcze mocniejsze podbicie w pełnym słońcu. W trybie manualnym jest to około 510 cd/m2, co też jest dobrą wartością, więc tak, czy tak, w jasny dzień czytelność jest bez zarzutu

Ustawienia ekranu pełne są różnych opcji – poziom jasności można zautomatyzować lub też wybrać niezależny tryb słoneczny. Do wyboru są też cztery schematy kolorów – żywy, nasycony, oryginalny, a do tego zaawansowany, gdzie z kolei otrzymujemy opcje sRGB i P3.  Tam też znajdują się przełączniki składowych RGB, odcienia, nasycenia, kontrastu czy gammy – można więc dobrać najważniejsze parametry do własnych potrzeb.

ustawienia ekranu

Jeszcze inna opcja to kolory adaptacyjne, zmieniające się w zależności od oświetlenia, a także kołowa regulacja temperatury kolorów

Wchodząc w podmenu „Silnik obrazu SI”, możemy wybrać ulepszenia obrazu SI, dodające efekt HDR do standardowych filmów, a także skorzystać z upłynniania obrazu MEMC. Zestaw tych wszystkich funkcji to wręcz flagowe połączenie.

Xiaomi POCO F4 5G ustawienia ekranu

Subiektywnie kolory ekranu są bardzo dobre, świetnie prezentują się zwłaszcza na zdjęciach i w filmach. Tu w zależności od wybranych ustawień można liczyć na mniej lub bardziej nasycone, żywe barwy i głęboką czerń. Nieco słabiej prezentuje się biel, która po bliższemu przyjrzeniu się sprawia wrażenie lekko „brudnej”, co jednak widać tylko na dużych, białych płaszczyznach. Da się to zauważyć zwłaszcza w trybie „Oryginalny kolor”. Duża liczba opcji dostrojenia obrazu sprawia jednak, że każdy będzie mógł dostosować wyświetlacz POCO F4 5G do swoich potrzeb.

Żywy tryb kolorów zapewnia 98% pokrycia przestrzeni sRGB i ponad 92% sRGB. Poziom zniekształceń ΔE*00 trzyma się niskich wartości z maksymalnym 1,41. 

Tryb nasycony podbija barwy do 99% (sRGB) i 97% (sRGB) gamutów, ale powoduje też wysoki poziom zniekształceń 8,5 ΔE*00.    

W trybie oryginalnym barwy są najmniej imponujące (95,7% i 72,45), pojawia się też wyższy niż w trybie żywym poziom zniekształceń delta 2,11.

pokrycie sRGB

Częstotliwość odświeżania ekranu można ustawić w trybie adaptacyjnym – wtedy dynamicznie dobierane są wartości 30 Hz i 90 Hz. Jest też przełącznik stałych wartości 60 i 120 Hz

Po włączeniu 120 Hz widać efekt w całym systemie i w większości aplikacji, chociaż dla oszczędności szybko, gdy nie ma interakcji, aktywuje się 60 Hz. Wysokie odświeżanie dostępne jest także w kompatybilnych grach, można się więc cieszyć pełnią rozgrywki.

Xiaomi POCO F4 5G tapety

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Telepolis.pl