DAJ CYNK

Test stacji pogodowej Netatmo - urządzenie mierzące temperaturę nie musi wyglądać banalnie

Marian Szutiak (msnet)

Testy sprzętu

Aplikacja Netatmo Weather

Do zarządzania urządzeniami Netatmo służy aplikacja webowa na stronie my.netatmo.com. Składa się ona z trzech zakładek odpowiadających różnym rodzajom sprzętu oferowanego przez tę firmę: Weather (pogoda), Energy (energia, na przykład termostat) oraz Security (ochrona – kamery i czujnik dymu). Każdej z tych zakładek odpowiada aplikacja mobilna, dostępna zarówno na urządzenia z Androidem, jak i z systemem iOS. Ponieważ testowałem stację pogodową, mnie interesowała aplikacja Netatmo Weather.

Aplikacja pogodowa Netatmo wiernie odpowiada temu, co znajdziemy na stronie internetowej, nawet menu jest podobne. Z poziomu programu możemy instalować stację pogodową oraz dodawać lub usuwać moduły. Mamy także podgląd na wyniki wszystkich pomiarów (w przypadku czujnika zewnętrznego zobaczymy też temperaturę odczuwalną), a dane historyczne możemy przeglądać na wykresach. Podobne wykresy zobaczymy także na stronie internetowej, ale w tym przypadku na ekranie możemy zmieścić ich kilka, możemy także wywołać wykresy tygodniowe, miesięczne i roczne, przy czym dwa ostatnie są podwójne – pokazują wartości maksymalne i minimalne dla poszczególnych dni (wykres miesięczny) lub tygodni (wykres roczny). Dodatkowo aplikacja Netatmo (strona WWW też) pozwala nam sprawdzić jakość powietrza na zewnątrz, pokazując poziom pyłów zawieszonych pm2.5 – tu się okazało, że mieszkam w bardzo czystej części Szczecina.

Oprócz danych z czujników, w aplikacji możemy zerknąć na mapę pogody, która pokaże nam odczyty temperatury z innych miejsc w okolicy. Jeśli jakiś punkt wybierzemy, zobaczymy takie informacje, jak temperatura, temperatura odczuwalna, ciśnienie oraz wilgotność powietrza. Tu także możemy obejrzeć wykres zmian tych danych w czasie – w przypadku temperatury i wilgotności zobaczymy wartości minimalne i maksymalne dla kolejnych dni.

Zarówno aplikacja mobilna, jak i aplikacja webowa, pozwala przejrzeć stan poszczególnych modułów: identyfikator, siłę sygnału radiowego, adres MAC (w przypadku modułu głównego) oraz wersję firmware’u z możliwością aktualizacji oprogramowania. Na koniec warto dodać, że Netatmo ma także bota działającego na Messengerze, który może nam udzielić informacji na temat tego, co wskazują posiadane przez nas moduły. Według mnie jednak aplikacja jest wygodniejsza w użyciu.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News