DAJ CYNK

Tenda TX9 Pro – bardzo dobry router z Wi-Fi 6

Marian Szutiak (msnet)

Testy sprzętu

Tenda TX9 Pro góra


Wi-Fi 6 na co dzień

Tenda TC9 Pro urządzenie, które powinno sobie bezproblemowo poradzić z większą liczbą podłączonych urządzeń. Producent urządzenia podaje tu zakres od 35 do 64. Dzięki technologii MU-MIMO oraz OFDMA wiele urządzeń może odbierać dane jednocześnie, co jeszcze bardziej zwiększa komfort korzystania z sieci bezprzewodowej. Natomiast nad tym, by zasięg Wi-Fi był odpowiednio duży, dbają cztery moduły FEM z niezależnymi wzmacniaczami sygnału, współpracujące z czterema antenami 6 dBi. Technologia Beamforming z kolei umożliwia wykrycie podłączonych urządzeń i skierowanie w ich kierunku mocniejszego sygnału Wi-Fi.

Następny etap to sprawdzenie, jak to wszystko będzie współdziałać z grubymi, ceglanymi ścianami w mieszkaniu, w którym mieszkam. W tym celu sprawdziłem szybkość połączenia z Internetem (łącze UPC o przepustowości 600/60 Mb/s) za pomocą laptopa z Wi-Fi 6. Przy okazji zrobiłem test szybkości kopiowania dużego pliku (5 GB) z laptopa podłączonego do routera przewodem. Wyniki pomiarów zebrałem w tabeli. Do sprawdzania szybkości połączenia z Internetem użyłem narzędzia Speedtest.

Scenariusz Internet Kopiowanie pliku
Laptop z Wi-Fi 6 blisko routera 607/60 Mb/s 932 Mb/s
Laptop oddzielony od routera ceglanym murem (30 cm) 518/58 Mb/s 708 Mb/s
Laptop oddzielony od routera dwiema ścianami (ok. 70 cm) 454/57 Mb/s 438 Mb/s


Gdy oba laptopy podłączyłem do sieci Wi-Fi, ten sam plik kopiował się z jednego komputera do drugiego z szybkością dochodzącą do 750 Mb/s. Do takiego zestawu dołączyłem jeszcze test szybkości Internetu za pomocą aplikacji Speedtest uruchomionej na smartfonie. W takim przypadku średnia prędkość równoczesnego przesyłania danych dla każdego z trzech wykorzystanych urządzeń sięgnęła 400 Mb/s.

Czy to dobre wyniki? Po ich porównaniu z wartościami otrzymanymi dla innych routerów oraz uwzględnieniu ceny, z czystym sumieniem mogę napisać, że nawet bardzo dobre. Do tego należy dodać stabilną pracę podczas codziennego korzystania za pośrednictwem tego sprzętu z Internetu na różnych urządzeniach, co jest przydatne na przykład podczas oglądaniu materiałów streamowanych z Internetu na kilku urządzeniach jednocześnie. Oczywiście, jeśli przepustowość łącza internetowego na to pozwoli.

Tenda TX9 kolorowanie BSS


Tenda TX9 Pro oferuje swoim użytkownikom technologię kolorowanie BSS, która redukuje zakłócenia sieci przez sąsiednie kanały, a to przekłada się na zwiększenie wydajności transmisji. Nie zabrakło tu również rozwiązania Target Wake-up Time, które pozwala routerowi zarządzać zasilaniem podłączonych urządzeń, przedłużając ich czas pracy na zasilaniu bateryjnym. Jest też obsługa IPv6 oraz protokołu zabezpieczeń WPA3, który lepiej chroni sieć od swoich poprzedników, w tym stanowi skuteczną barierę przed atakami typu brute-force.

Gdy z sieci korzystają dzieci, możemy je chronić za pomocą funkcji Kontrola rodzicielska. Możemy ją skonfigurować oddzielnie dla dowolnego urządzenia w sieci, ustalając czarną lub białą listę dostępnych stron oraz określając harmonogram dostępu do Internetu. A dla gości możemy utworzyć oddzielną sieć, która może działać przez określony czas i na przykład mieć ograniczenie przepustowości.

Tenda TX9 Pro kontrola rodzicielska

Podczas jednego z testów zmierzyłem zużycie energii przed router marki Tenda. Maksymalna moc pobierana z sieci elektrycznej wyniosła 12 W. Przy dużym obciążenia urządzenie rozgrzało się maksymalnie do temperatury 61°C (spód obudowy). Testowany router ma tylko chłodzenie pasywne, więc jest zupełnie bezgłośny

Tenda TX9 Pro profil

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Marian Szutiak

Przewiń w dół do następnego wpisu